2017 Redux

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

2017 Redux

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 30 Δεκ 2017, 22:44

Ο καθιερωμένος απολογισμός της χρονιάς. Ελπίζω να μάθατε από τα όποια περσινά λάθη και να κάνατε καλύτερες επιλογές :ρ

Από τη δική μου πλευρά προσπάθησα να αφιερώσω χρόνο σε Ισπανικά και Μεξικάνικα, αλλά θα έλεγα ότι το αποτέλεσμα ήταν περισσότερο να με αποσυντονίσουν και αν δεν ήταν ο Δεκέμβρης (που και γύρισα σε πιο ασφαλείς επιλογές), θα κατέληγε μια άκρως πενιχρή χρονιά.

16. The Wonder-Maid (1967)
Image

15. Martyrs of Love (1967)
Image

14. Tomorrow I'll Wake Up and Scald Myself with Tea (1977)
Image

13. El Dorado (1988)
Image

12. Hotel pro cizince (1967)
Image

11. Case for a Rookie Hangman (1970)
Image



10. To Kill a Dragon (1988)
Image

9. Sitting on a Branch, Enjoying Myself (1989)
Image

8. The Legend of Princess Olga (1984)
Image

7. Tears Were Falling (1983)
Image

6. Voyage to Nowhere (1986)
Image

5. Khareba da Gogia (1987)
Image

4. Pedro Páramo (1967)
Image

3. Shine, Shine, My Star (1970)
Image

2. The Journey of a Young Composer (1985)
Image

1. The Millennial Bee (1983)
Image

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: 2017 Redux

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 06 Ιαν 2018, 20:48

Οι κορυφαίες από όσες ταινίες είδα μέσα στο 2017 (κάποιες από αυτές έγιναν λατρεμένες):

Prezít Svuj Zivot (Surviving Life) (2010) - Jan Svankmajer

Den-en ni shisu (Pastoral hide and seek / To die in the country) (1974) - Shûji Terayama

Elle (2016) - Paul Verhoeven

The Devils (1971) - Ken Russell

Jesus Christ Superstar (1973) - Norman Jewison

Ssaibogeujiman Gwaenchanha ( I'm a Cyborg, But That's OK) (2006) - Chan Wook Park

37°2 le matin (1986) - Jean Jacques Beineix

Valerie a týden divu (1970) - Jaromil Jires

Sôseiji (Gemini) (1999) - Shin'ya Tsukamoto

Malpertuis (1971) - Harry Kümel

Easy Rider (1969) - Dennis Hopper

Whiplash (2014) - Damien Chazelle

Pin (1988) - Sandor Stern

Walkabout (1971) - Nicolas Roeg

District 9 (2009) - Neill Blomkamp

Incendies (2010) - Denis Villeneuve

Bound (1996) - Lana Wachowski, Lilly Wachowski


Οι επόμενες καλύτερες της χρονιάς:

Luna Caliente (2009) - Vicente Aranda

Mirror Mirror (1990) - Marina Sargenti

Rubber's Lover (1996) - Shozin Fukui

Vinyan (2008) - Fabrice du Welz

Rokugatsu no hebi (A snake of june) (2002) - Shin'ya Tsukamoto

Un tranquillo posto di campagna (1968) - Elio Petri

Lemora: A Child's Tale of the Supernatural (1973) - Richard Blackburn

Hombre mirando al sudeste (1986) - Eliseo Subiela

Bathory (2008) - Juraj Jakubisko

Taxidermia (2006) - György Pálfi

Black Moon (1934) - Roy William Neill

The Discovery (2017) - Charlie McDowell

The One I Love (2014) - Charlie McDowell
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: 2017 Redux

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 06 Ιαν 2018, 21:55

Κοιτούσα τώρα στην imdb τα κατορθώματά μου και δεν νομίζω πως τα πήγα πολύ καλά. Είδα πολλές ταινίες τις οποίες βαθμολόγησα πολύ χαμηλά. Τί διάολο; Ειδικά αν κρίνω τα μακριά λίστα επιτυχιών της Χήθκλιφ, νομίζω πως θα πρέπει να το πάρω πιο σοβαρά, αυτήν την χρονιά.

Όπως και να έχει. Κατευχαριστήθηκα αυτές εδώ:
10☆
  • Get Out (2017)
  • The Accountant (2016)
9☆
  • Sicario (2015)
  • The Invitation (2015)
  • Detachment (2011)

Και είδα πολύ ευχάριστα αυτές εδώ:
8☆
  • Tinker Tailor Soldier Spy (Κι ο κλήρος έπεσε στον Σμάιλι) (2011)
  • Life (2017)
  • Perfetti Sconosciuti (2016)
  • Mud (2012)
  • A Street Cat Named Bob (2016)
  • iBoy (2017)
  • Whiplash (2014)
  • Tape (2001)

( Μήνυμα προς Ονειρευτή: είδες τα iBoy και Life; )

Χήθκλιφ, κόβω που έβαλες στα κορυφαία το District 9 (2009)! Εμένα που μου αρέσει πολύ η ΕΦ, απλά το είδα ευχάριστα. Ποτέ δεν θα φανταζόμουν πως θα σου άρεσε τόσο μια τέτοια ταινία. :)))

Το Elle εμένα δεν μου έκατσε καλά.

Κατά τ’ άλλα, μοιράζομαι την εκτίμησή σου για τα Whiplash (2014) και Incendies (2010).

Μυρμηγκοφάγε, ελπίζω να καταλαβαίνεις πως η σιωπή μου για τα δικά σου κατορθώματα δεν είναι σνομπισμός. Απλά δεν ξέρω ούτε μία ταινία. :)))
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: 2017 Redux

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 07 Ιαν 2018, 10:01

Φαροφύλακας έγραψε:Χήθκλιφ, κόβω που έβαλες στα κορυφαία το District 9 (2009)! Εμένα που μου αρέσει πολύ η ΕΦ, απλά το είδα ευχάριστα. Ποτέ δεν θα φανταζόμουν πως θα σου άρεσε τόσο μια τέτοια ταινία. :)))

Εγώ πάλι ήμουν σίγουρος πως θα την λάτρευε η Χήθκλιφ την συγκεκριμένη!
Είναι από τις αγαπημένες μου!

Χήθκλιφ χαίρομαι που σου άρεσε το Pin! :μπράβο:
Είναι μια απο τις πολύ αγαπημένες μου ταινίες της δεκαετίας του 80 και όχι τόσο γνωστή... Ο πρωταγωνιστής με στοίχειωνε για αρκετά χρόνια.

Κοιτώντας τις ταινίες του Μυρμηγκοφάγου είδα το Pedro Paramo!! Δεν μπορώ να φανταστώ τι σόι ταινία μπορεί να έγινε ένα τόσο δύστροπο (αλλά πολυαγαπημένο) βιβλίο... :όχισουλέω:

Όσο για τις ταινίες του 2017 έχουμε και λέμε!

Οι αγαπημένες!!!!!

κάπου ανάμεσα σε 8 και 9... :))))

Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: 2017 Redux

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 07 Ιαν 2018, 13:07

Παρά το πως μπορεί να φαίνεται, είδα τόσο πολλές και διαφορετικές ταινίες την περασμένη χρονιά που περίμενα και ήθελα να ξεχωρίσω περισσότερες και περισσότερο, ωστόσο στην πλειοψηφία τους μου ήταν πληκτικές και αξιολησμόνητες..

Στην παραπάνω δεύτερη λίστα μου θα μπορούσαν να προστεθούν μερικοί επιπλέον τίτλοι καθώς παρέλειψα αρκετές ταινίες οι οποίες μου άρεσαν μεν, δεν μου προκάλεσαν όμως το κάτι παραπάνω για να συνεπαρθώ, όπως επίσης θα μπορούσαν αντιστοίχως να λείπουν δυο τρεις από όσες εν τέλει καταχώρησα για τους ίδιους λόγους. Ωστόσο, όταν πια άρχισα να δυσκολεύομαι να αφαιρέσω τίτλους από την αρχική λίστα, σταμάτησα κι έτσι έμειναν οι υπάρχουσες.

Η επιστημονική φαντασία είναι ένα είδος που κρατούσα πάντα σε μια απόσταση εκτός από εξαιρέσεις οπότε μάλλον φαίνεται περίεργο που ξεχώρισα τόσο το District 9, είδα όμως αρκετές τον τελευταίο χρόνο ενώ ειδικά στην συγκεκριμένη κάτι με άγγιξε πάρα πολύ, κατά κάποιον τρόπο ένιωσα πολύ κοντά στους 'παρίες εξωγήινους'.

Το Elle από την άλλη είναι ακριβώς η ταινία με την οποία ήταν αναμενόμενο να κολλήσω, προσωπικά μου προκάλεσε έντονα συναισθήματα ευφορίας και δύναμης.

Από την λίστα σου Φαροφύλακα η ταινία Detachment είναι πολύ πολύ λατρεμένη μου, ενώ από την δική μου ίσως να σου άρεσε αυτή (επειδή ζητάς προτάσεις σε άλλο νήμα).

Νικόλα, πολλές πολυαγαπημένες μου ταινίες στην λίστα σου (They shoot horses... από τις πιο λατρεμένες) ήταν επόμενο να υπάρχουν και δικές σου αγαπημένες στην δική μου. To Pin ήταν επίσης αναμενόμενο κόλλημα μια που πέρα από καλή ως ταινία τρόμου
έχει και τον απαγορευμένο αιμομικτικό έρωτα
που φυσικά δεν θα με άφηνε αδιάφορη.

Όσο για την λίστα του Μυρμηγκοφάγου (με το αδιαφιλονίκητο ταλέντο στην φωτογραφία), έχουμε απ' ότι βλέπω έναν σκηνοθέτη κοινό (στις λίστες μας) κατά τα άλλα ήδη αναζητώ κάποιους από τους τίτλους του (τα στιγμιότυπα με γράπωσαν).
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: 2017 Redux

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 07 Ιαν 2018, 13:31

Μόλις διάβασα το θέμα της ταινίας στην imdb. Να φανταστώ πως το KPax βασίστηκε εκεί; :χμ:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: 2017 Redux

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 07 Ιαν 2018, 13:36

Δεν έχω δει το K - Pax, αλλά το ίδιο σχόλιο έκανε ένας φίλος μου που τις είδε και τις δύο, μου είπε ότι είναι η ίδια περίπου ιστορία. Θα έχει ενδιαφέρον να την δω τελικά..
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: 2017 Redux

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 07 Ιαν 2018, 22:10

To K-Pax όσο θυμάμαι δεν μου είχε αρέσει πολυ... Κάτι εν τέλει με χάλασε και με άφησε αδιάφορο για τον βασικό χαρακτήρα!

Χήθκλιφ το "Mirror Mirror" και το "The devils" θα τα δω σίγουρα! Έχω μια υποψία πως θα μου αρέσουν!
Πρόσεξα στην λίστα σου και το "Bound" των αδελφών Γουατσόφκσι! Πολυαγαπημένη ταινία, κυρίως διότι θαύμασα τiς σκηνοθέτιδες οι οποίες με ένα υποτυπώδες (σχεδόν ανύπαρκτο σενάριο) έφτιαξαν ένα σφιχτοδεμένο θρίλερ!

..η σκηνή με την Τζένιφερ Τίλι και την Τζίνα Γκέρσον, αξέχαστη!


Η μελωδία της ουβερτούρας του Jesus Christ Superstar ήταν από τις αγαπημένες μου!
Σαν φοιτητές κάναμε εκπομπή στο ραδιόφωνο και την χρησιμοποιούσαν σαν "opening theme"! :ναι:

Και μιας και ξεπέρασες τα προσκόμματα σου για τις ταινίες ΕΦ τι θα έλεγες να τσεκάρεις το Gattaca; :)

Μυρμηγκοφάγε, το "El Dorado", το "tears were falling" και φυσικά το "Perdo Paramo" βρίσκονται στην ταινιοθήκη μου ήδη! Moυ άρεσε και το καρέ από το 'Wonder-maid" αλλά δεν μπόρεσα να την εντοπίσω!

Φάρε πάντως εσύ έχεις δει τις πιο πρόσφατες ταινίες!
Για την ακρίβεια είσαι ο μόνος που είδε τόσες πολλές καινούργιες! :))))
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: 2017 Redux

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 07 Ιαν 2018, 23:06

Ναι, έχω προσέξει πως τελευταία έχει αρχίσει να με τραβάει περισσότερο η αισθητική του νέου σινεμά (διαμετρικά αντίθετα από τον Μυρμηγκοφάγο, δηλαδή :))) )

Εντωμεταξύ, σκεφτόμουν για το Bound, γιατί να γράφεται (π.χ. στην imdb) πως το γυρίσανε "οι αδερφές Γουατσόβσφκη" αφού τότε ήταν παλικαράκια, αδερφοί.
:χμ:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: 2017 Redux

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 07 Ιαν 2018, 23:32

Σχετικές με αυτό που είπες για το Bound.

Αν έβαζαν και αδελφές και αδελφούς Γουατσόφσκι στην imbd νομίζω κάποιοι θα μπερδεύονταν και θα νόμιζαν ότι πρόκειται για διαφορετικά άτομα! Μην σου πω θα νόμιζαν πως οι σκηνοθέτιδες του "Jupiter Ascending" είναι οι αδελφές των σκηνοθετών του "Bound"!! :))))

Λοιπόν το Whiplash είδα πως μας άρεσε όλους, αν και εγώ το είχα δει το 2016.
Ο Μυρμηγκοφάγος λες να έδωσε κανένα 2αράκι;;; Ή μήπως άσσο;; :ωιμέ:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice


Επιστροφή “Κορυφαία κι Αγαπημένα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 4 επισκέπτες