Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια σειρά/ταινία

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια ταινία

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 15 Δεκ 2017, 22:48

Ξενέρωτας έγραψε:Ο Πουαρω νομιζω ειναι κανονικος ντετεκτιβ της αστυνομιας, σωστα;


Όχι. Ιδιωτικός ντεντέκτιβ είναι, απλά "μεγάλης φήμης". Ο Μονκ όντως ειναι πρώην αστυνομικός.

Για τον Πουαρό η εκτίμηση που του δείχνει η αστυνομία ίσως δικαιολογείται μέχρι έναν βαθμό λόγω εποχής και αριστοκρατίας.

Γενικότερα, πάντως, δεν πολυστέκει η αστυνομία να επιτρέπει έναν άσχετο να μπλέκεται στα πόδια της. Σχεδον πάντα, μάλιστα, δίχως λόγο. Θέλω να πω, άλλο αν εργάζεται σε μια υπόθεση έναν χρόνο και δεν βγάζει άκρη και λέει, εντάξει, ας μας βοηθήσει κάποιος. Που ακόμα κι έτσι... δεν το βλέπω. Αλλά εδώ "μπαμ μπουμ" έγινε φόνος, τζουπ κι ο ιδιωτικός ντετέκτιβ σαν να είναι ο προϊστάμενος όλων.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε ένα... παιχνίδι

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 01 Ιαν 2018, 16:34

Γενικά δεν παίζω παιχνίδια στον υπολογιστή, καθώς τα θεωρώ μια μάταια κατασπατάληση χρόνου. Ίσως άδικα, αλλά έτσι μου φαίνεται.

Σε οποιαδήποτε περίπτωση, έβαλα κατ' εξαίρεση να παίξω το Outlast και έπαιξε ένα 20λεπτο. Παιχνίδι μεν, αλλά είπα να το βάλω εδώ: κάποια στιγμή, λοιπόν, ο ήρωας βρίσκεται σε μια σκοτεινή βιβλιοθήκη, θεοσκότεινη, ούτε αχτίδα φωτός, όπου καταφέρνει να βλέπει μέσα από την "νυχτερινή όραση" της κάμερας που κρατάει. Εκεί βλέπει κρεμασμένα πτώματα, κομένα κεφάλια και αίματα παντού. Κι ακούγονται συνεχώς... μύγες! Μα ο δημιουργός δεν γνώριζε πως οι μύγες δεν πετάνε στο σκοτάδι. Ήδη από το μισοσκόταδο λουφάζουν.

Οπότε άκουγα μύγες, να γυροφέρνουν δήθεν τα πτώματα, μέσα... στο απόλυτο σκοτάδι. :))))
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια ταινία

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 03 Ιαν 2018, 10:57

Χτες εβλεπα τη γαλλικη ταινια "Θεε μου τι σου καναμε", με ενα μεσηλικο ζευγαρι με 4 κορες που παντρευονται αλλοδαπους.

Οπως ειχα παρατηρησει και αλλου, οι 4 αδελφες ειναι εμφανισιακα εντελως ασχετες με τους γονεις τους αλλα και μεταξυ τους, δηλ. οι ανατομιες του προσωπου τους, τα χρωματα τους. Ενταξει, τα αδελφια δεν μοιαζουν παντα μεταξυ τους, αλλα οταν προκειται για 4 αδελφια, δε γινεται ολα να διαφερουν μεταξυ τους
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια ταινία

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 03 Ιαν 2018, 14:28

Δίκιο έχεις. Εδώ π.χ. τέσσερις πραγματικές αδερφές που βλέπεις πως μοιράζονται dna.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια ταινία

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 08 Ιαν 2018, 11:41

Έχετε προσέξει ποτέ πως όταν γυρίζεται κάποια σκηνή σε χιόνια, ψυγεία, σε μέρη με χαμηλές θερμοκρασίες οι ηθοποιοί έχουν κόκκινα μάτια, κόκκινη μύτη αλλά η "ανάσα" τους δεν φαίνεται; Σε πολικά ψύχη αυτό είναι αδύνατο...
Οπότε κι εγώ δυσκολεύομαι σε τέτοιες σκηνές να πιστέψω πως οι ηθοποιοί κρυώνουν... :όχισουλέω:

Αλήθεια, τόσο δύσκολο είναι αυτό το εφε;; :ωιμέ:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια ταινία

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 08 Ιαν 2018, 12:20

Αχρηστη πληροφορια, στον Τιτανικο, εκει που ειναι ναυαγοι στη θαλασσα, τους εβαλαν ανασα με ψηφιακο τροπο :πάνω:
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια ταινία

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 08 Ιαν 2018, 13:00

Αυτό που λες, Νικόλα, το έχω σημειώσει και σε σχέσει με το Let Me In (2010), όπου πραγματικά, παρότι το ψεύτικο χιόνι είναι τέλειο, είναι... ψεύτικο χιόνι. Και φυσικά, μήτε ανάσες να φαίνονται, μήτε τουρτουρίσματα. Νομίζω πως αν ήμουν σκηνοθέτης, τέτοιες σκηνές θα τις έκανα εκτός στουντίου, σε πραγματικές τοποθεσίες, γιατί η μύτη που τρέχει και συνεχώς την ρουφάς, το ξεπάγιασμα και το τουρτούρισμα μετά από λίγα λεπτά, τα δάχτυλα που πονάνε, πολύ απλά δεν προσομοιώνονται και είναι ακριβώς αυτά που δίνουν αληθοφάνεια σε μια σκηνή.
:ναι:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια ταινία

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 08 Ιαν 2018, 13:29

Αντέρωτα θα το δω αυτό που λες! Μπράβο στον Κάμερον! :μπράβο:
Είναι λίγες οι ταινίες που έχουν προσέξει την συγκεκριμένη λεπτομέρεια!

Φάρε κι εγώ αυτό θα έκανα ή θα έφτιαχνα μια κατάψυξη/σκηνικό για να γυρίζονται τέτοιες σκηνές.
Τελευταία το πρόσεξα στην ταινία "Jeremiah Johnson" με τον Ρόμπερτ Ρέντφορντ!
Μεγαλύτερο μέρος της ταινίας ήταν γυρισμένο στα χιόνια! Τέλεια χιόνια, τέλεια σκηνικά αλλά... ψεύτικα!
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια ταινία

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 08 Ιαν 2018, 14:31

Εδω να αντιπαραβαλλω το Ο Ηλιθιος και Πανηλιθιος, οπου, αφου κανουν ολοκληρη διαδρομη πανω σε παπακι (!!!) μεχρι το Ασπεν, τους δειχνει να τους εχουν τρεξει οι μυξες και να εχουν γινει μινι-σταλακτιτες :))))

Too much realism που λεμε και στο χωριο μου.
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια ταινία

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 11 Ιαν 2018, 14:56

Πωπω Ξενέρωτα, αυτή είναι μια από τις χειρότερες ταινίες που έχω δει ποτέ... :οργή:
Και δεν την είχα δει και όλη. Πραγματικά δεν άντεξα...
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 4 επισκέπτες