Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Ίζι » 20 Αύγ 2017, 22:38

Έχω δει τέσσερις σεζόν του Louie κι έχω να πω τα καλύτερα. Είναι μια σειρά με μπόλικη ψυχή. Δεν είναι κωμωδία σε καμία περίπτωση, κάποιες φορές μάλιστα είναι περισσότερο δραματική.

Κι εγώ κι ο Φάρος νομίζω ότι το αδικήσαμε που είπαμε αρχικά ότι πάτησε πάνω στο Seinfeld (12 χρόνια μετά, παρεμπιπτόντως, όχι 2 :ναι: ). Απλώς ο Louie και ο Seinfeld κάνουν την ίδια δουλειά και έφτιαξαν ο καθένας από μια σειρά στην οποία πρωταγωνιστεί μια χαλαρή εκδοχή του εαυτού τους. Ως εκεί όμως. To Seinfeld είναι κορυφαία κωμωδία, ενώ το Louie μια σειρά κοινωνικού χαρακτήρα. Είναι πολλοί οι κωμικοί και stand up comedians που κάνουν το πέρασμά τους από το Louie, μεταξύ των οποίων και ο ίδιος ο Seinfeld που, απ' ό,τι καταλαβαίνω, ανήκει στους μέντορες του Louie. Εκτός απ' τον μικρό του ρόλο στη σειρά, έχει και κάποιες στιγμές που κάνει stand up στη σκηνή, κι είναι πολύ συγκινητικό να τον βλέπεις μετά από τόσα χρόνια.

Ο χαρακτήρας (δεν ξέρω πόσο κοντά είναι στην πραγματικότητα) του Louie στη σειρά είναι ένας συμπαθέστατος κωμικός, ο οποίος δεν αντιμετωπίζει με χιούμορ και χαρά την καθημερινότητά του, αλλά ρέπει προς την κατάθλιψη. Είναι υπεύθυνος και τρυφερός χωρισμένος μπαμπάς, αντιμετωπίζει διάφορα θέματα με τα οικονομικά του, την ερωτική του ζωή και την οικογένειά του. Αρκετά επεισόδια είναι αφιερωμένα στο παρελθόν του, όπως το καταπληκτικό διπλό επεισόδιο που αφηγείται τις περιπέτειες ενός πολύ νεαρού Louie με τα ναρκωτικά. Το διπλό επεισόδιο αυτό θα μπορούσε να είναι κινηματογραφική ταινία, έχει όλες αυτές τις ποιότητες.

Άλλο επεισόδιο που ξεχωρίζω είναι αυτό όπου ο Louie ταξιδεύει στο Αφγανιστάν για να εμψυχώσει τους Αμερικανούς στρατιώτες εκεί, κουβαλώντας στις αποσκευές του και φροντίζοντας ένα παπάκι που έκρυψε εκεί η μικρή του κόρη. Μια σειρά με πολλή ψυχή! Την έχω αγαπήσει :αγαπώ:
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Θεατής » 24 Αύγ 2017, 12:27

Εχοντας δει σχεδόν και ολόκληρο τον τρίτο κύκλο του Dark Matter η σειρά βελτιώθηκε αρκετά από τον πρώτο κύκλο και μετά...άφησαν πίσω οποιαδήποτε σοβαροφάνεια κι εξελίχθηκε σε μια ωραία ευχάριστη και χαλαρή σειρά με πολύ γέλιο... (σε μερικά επεισόδια κραταγα την κοιλιά μου από τα γέλια)
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 27 Αύγ 2017, 00:00

Ρίχνω να δω το πρώτο επεισόδιο από το Banshee. Και σχεδόν τσατίζομαι.

Ένας τύπος βγαίνει από την φυλακή. Και το πρώτο που κάνει φυσικά είναι να κλέψει ένα πολυτελές αυτοκίνητο, δίχως κανέναν ουσιαστικό λόγο. Διότι το πρώτο πράγμα που κάνει κάποιος μόλις αποκτήσει την πολυάκριβη ελευθερία του μετά από 15 χρόνια φυλακή, φυσικά, είναι να δοκιμάσει να την πετάξει στα σκουπίδια. Φροντίζει να γεμίσει όλο το αυτοκίνητο δακτυλικά αποτυπώματα, βέβαια ώστε να μην δυσκολευτούν να τον εντοπίσουν.

Έπειτα κάποιος προσπαθεί να τον σκοτώσει. Και βέβαια δεν διαλέγει κάποιο απόμερο σημείο αλλά... το κέντρο της πόλης ώστε να έχει ένα σωρό μάρτυρες και γιατί όχι, να τον πάρει και κανείς με το κινητό να τον ανεβάσει στο youtube ώστε να μπει κι αυτός φυλακή για πάντα (καθώς στο μεταξύ ανατρέπονται λεωφορεία δίχως προφανή λόγο και φυσικά σκοτώνονται άνθρωποι ώστε να δώσει η ταινία το στίγμα της).

Έπειτα ο ήρωας βρίσκεται σε ένα χωριουδάκι. Μπαίνει σε ένα άδειο μπαρ. Ο μπάρμαν έχει κάνει φυλακή και ψυχανεμίζεται πως κι ο επισκέπτης είναι φυλακόβιος, έτσι όπως μόνο οι φυλακόβιοι αναγνωρίζουν με μαγικό τρόπο το σινάφι τους. Έπειτα μπαίνει, φυσικά, ένας σερίφης και αρχίζει και τρώει. Κι έπειτα, φυσικά, δύο άσχετοι ένοπλοι ληστές. Προσέξτε: μπάρμαν που έχει κάνει φυλακή - επισκέπτης 1 φυλακόβιος που τα κάνει όλα μαντάρα - επισκέπτης 2 (ένοπλος) σερίφης - επισκέπτης 3 ένοπλος ληστής - επισκέπτης 4 ένοπλος ληστής.

Μα ακόμα και να πεις να ληστέψεις ένα μπαρ σε μια τόσο σοβαρή ληστεία (δύο ένοπλοι με τα πρόσωπα ακάλυπτα μπροστά σε μάρτυρες) γιατί να πας μόλις άνοιξε; Τί περιμένεις να βρεις στο ταμείο;

Λίγο πιο μετά στο σφαγείο βλέπουμε στην ίδια σκηνή στον ίδιο χώρο τα εξής: ένα ζώο να προχωρά για σφαγή, κάποιους να κόβουν τα (ήδη γδαρμένα και με αφαιρεμένα τα εντόσθια) κρεμασμένα ζώα στα δυο και κάποιος να κόβει κοτολέτες σε ένα τραπέζι. Για να δείξουμε πως δεν έχουμε ιδέα πώς είναι ένα σφαγείο. Πώς δεν μας έβαλαν κι έναν σε ένα τραπέζι να τρώει μια ψημένη μπριζόλα;

Και συνεχίζει με ανάλογο σενάριο.

Παρόλα αυτά, επειδή μου αρέσει η θεματολογία (κάποιος παίρνει την θέση κάποιου άλλου...) μάλλον θα δω μερικά επεισόδια.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Βάγγυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 278
Εγγραφή: 08 Οκτ 2014, 01:01

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Βάγγυ » 28 Αύγ 2017, 21:52

Και διαβάζω Φάρε την πρώτη σειρά και αντί για τσατίζομαι, διαβάζω ταυτίζομαι. Συνεχίζω στην 1η παράγραφο και λέω «μα καλά, πώς ακριβώς ταυτίστηκε με όλα αυτά;» και πηγαίνοντας πάνω είδα ότι τελικά απλά τσατίστηκες! :χαχα:

Έχω αφήσει εδώ και καιρό ότι σειρά βλέπω και είπα το τελευταίο διάστημα να ξεκινήσω καμία καινούρια. Βάζω το Being erica βλέπω ένα επεισόδιο, εντάξει καλό αλλά δε με τράβηξε ιδιαίτερα, οπότε την αφήνω στην άκρη. Είδα μερικά από το Warehouse 13, μου άρεσε αρκετά αλλά βλέπω ένα μια στο τόσο. Ολοκλήρωσα το Riverdale, που μου άρεσε αρκετά, ήταν και λίγα επεισόδια. Έβαλα να δω το Stranger things, στο οποίο ακόμη δεν μπορώ να καταλάβω την τόσο μεγάλη βαθμολογία, αλλά επειδή είναι μόνο 8 επεισόδια λέω θα το ολοκληρώσω σιγά-σιγά κι αν αλλάξει κάτι στην πορεία καλώς αλλιώς το αφήνω στην πρώτη σεζόν.

Έχει κάποιος/α να μου προτείνει κάποια σειρά φαντασίας/τρόμου να έχω στο λάπτοπ γιατί θα πάω σε μέρος δίχως ίντερνετ και να κάνω κανένα αρχείο στο λάπτοπ; :)
"There was no harbor for hope" R. Lupton

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Θεατής » 05 Σεπ 2017, 23:40

Με μεγάλη μου χαρά διαπιστωνω οτι μετά την αναβίωση του είδους του Grindhouse και των λεγόμενων exploitation movies απο τους Rodriguez-Tarantino με το θρυλικό back2back "Planet Terror-Deathproof" πριν απο δέκα χρόνια, πέρα απο τις ταινίες που ακολούθησαν (Machette, Nude Nuns with Big Guns, Cannibals κλπ) δημιουργήθηκε φέτος και μια πολύ ενδιαφέρουσα σειρά την οποία και έχω ξεκινήσει να παρακολουθώ και μου αρέσει αρκετά...

Πρόκειται για το Blood Drive και έχει όλα όσα χαρακτηρίζουν το είδος και την b-movie αισθητική...απο τους τίτλους, την μουσική, το γελοίο σενάριο, τα λίτρα αίματος και την απαραίτητη έξυπνη καφριλα...

Μόνο για φαν του ειδους...οι υπόλοιποι ας προσπεράσουν...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 06 Σεπ 2017, 15:55

Θεατής έγραψε:απο τους Rodriguez-Tarantino με το θρυλικό back2back "Planet Terror-Deathproof" πριν απο δέκα χρόνια,


Α ρε Θεατή!
Παρόλο που λες κάτι τέτοια συνεχίζω να πιστεύω ότι είσαι καλό παιδί και γνήσιος λάτρης της 7ης τέχνης!! :χαχα: :ρ
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Θεατής » 06 Σεπ 2017, 17:15

Είμαι!!!!! Βλέπω κι Αρτζέντο... :)))) :χαχα: :ρ
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 07 Σεπ 2017, 23:13

Αρτζέντο :πάνω:

Μπεσόν! :κάτω: :κάτω: :κάτω: :κάτω:

:))))
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Θεατής » 07 Σεπ 2017, 23:19

:χαχα: :))))
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Ίζι » 10 Σεπ 2017, 15:11

Αυτό το διάστημα, δεν ξέρω γιατί, δεν μπορώ να συγκεντρωθώ ούτε σε ταινία, ούτε σε βιβλίο. Ξεκινάω συνέχεια διάφορα και τα παρατάω. :ωιμέ: Μόνο μερικές σειρές καταφέρνουν να με κρατήσουν για λίγο. Αυτή που το κατάφερε καλύτερα είναι το LOST. Το έχω ξαναδεί όλο βέβαια, αλλά παραμένει ανεπανάληπτο. Υπάρχει καμιά σειρά μυστηρίου που να μοιάζει κάπως; Το Fringe, για παράδειγμα, το έχει δει κανείς;
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες