Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 08 Ιούν 2017, 20:18

Λοιπόν για να μην ταλαιπωρείσαι με το ψάξιμο και δεν μου αρέσει να βλέπω τον κόσμο να υποφέρει τέτοια προβλήματα θα ρίξεις sense8,black mirror και westworld. Αν δεν τα έχεις δεί δηλαδή. Αντε να χαρείς :))))
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Θεατής » 08 Ιούν 2017, 21:13

Α δεν ταλαιπωρουμε έχω σκόρπιες κάμποσες που παρακολουθώ, τι orphan black, τι how to get away with murder, 100,scorpion χωρια τα GoT, WD, the expanse και άλλες...απλα τις αφήνω να μαζεύουν επεισόδια αν είναι δυνατόν και σεζόν ολόκληρες...Αυτό κάνω για το Westworld περιμένω να μαζεψει αρκετό υλικό, τα black mirror τα έχω δει...τώρα για το sense8 διάβασα που λέτε οτι ακυρώθηκε τι να δω; χωρια που το παει λίγο μεταφυσικά αν κατάλαβα καλά με την μεταξύ τους αλληλεπίδραση; και δεν λες οτι τρελαινομαι για παρόμοιες θεματικές... Σκέψου κάτι supernatural κτλ δεν...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Τσίου
Μύστης
Αναρτήσεις: 108
Εγγραφή: 19 Οκτ 2016, 14:58

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Τσίου » 09 Ιούν 2017, 00:11

Α! Όποιος έχει να πει κάτι για το Brooklyn Nine-Nine είμαι όλη αφτιά αν και ξέρω ότι θα μ'αρέσει.
Βαγγέλης Γκανιάν... Αρμένης θα είναι.

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 09 Ιούν 2017, 00:28

Έφτασα στο 4ο επεισόδιο Listen Up. Ο Τζέισον Αλεγκζάντα παίζει τον ίδιο, ολόιδιο χαρακτήρα που έπαιζε στο "Σάινφελντ".

Τα ψεύτικα γέλια πέφτουν παντελώς αβασάνιστα κάθε μια-δυο, τρεις το πολύ προτάσεις κι είναι κάπως ενοχλητικά. Ακόμα και η εισαγωγή είναι άθλια ("Tony - Dad - Honey..."). Δηλ. οι μαθητές μου που κάνουν κάτι βιδεάκια για κάτι εργασίες, τα καταφέρνουν καλύτερα. Αναρωτιέμαι πραγματικά ποιος την έκανε. Φαντάζομαι πως είπε κάποιο ανιψάκι του παραγωγού "σείε! μπολώ! να την κάνω εγώ;!" και του δώσαν για αμοιβή ένα φίτζετ σπίνερ. Δηλ. πραγματικά δεν πρέπει να εχει κοστολόγιο πάνω από ένα φίτζετ σπίνερ.

Επίσης, μόλις συνειδητοποίησα πως μου θυμίζει καί το Dream On, όπου εκεί έχουμε πάλι δύο τύπους, έναν κοντό λευκό με οικογένεια (χωρισμένη ή όχι) κι έναν εργένη λεβέντη μαύρο, που έχουν μαζί εκπομπή στην τηλεόραση. Η συνταγή είναι δηλ. πολύύυυυυυ παλιά και καθόλου πετυχημένη. Το παρωχημένο, που λέγαμε.

Όπως και να 'χει, έφτασα στο 4ο καθότι, όπως είπαμε, οπαδός του Γεωργίου Κωστάντζα.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Βάγγυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 278
Εγγραφή: 08 Οκτ 2014, 01:01

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Βάγγυ » 09 Ιούν 2017, 02:19

Και ότι τη συζητούσα πρόσφατα αυτή τη σειρά. Είδα 1,5 επεισόδιο, δεν άντεξα να δω ολόκληρο το δεύτερο αν και κάποτε θα τα δω, έτσι για να έχω ολοκληρωμένη γνώμη. Άνοιξα μεγάλη συζήτηση, σχολιάζοντας το, την οποία η αλήθεια είναι πως βαριέμαι να επαναλάβω. :ρ
Στιλλ Ιλλ έγραψε: Άλλοι λένε οτι κάνει την αυτοκτονία να μοιάζει γκλάμουρους χωρίς να πατάει με ρεαλισμό πάνω στο θέμα.

Εν ολίγοις, είμαι σε αυτούς τους άλλους. Προσπαθούν να κάνουν αρεστή την πρωταγωνίστρια (την αποθανούσα) με πολύ λάθος -κατ΄εμέ- τρόπο. Δε γίνεται ξαφνικά ηρωίδα αυτοκτονώντας, τουναντίον φέρεται εγωιστικά. Αν θελει κάποιος να τερματίσει τη ζωή του, οκ δικαίωμα του. Δεν είναι δικαίωμα του ωστόσο να το αφήνει βάρος στη συνείδηση των άλλων (ο,τι κι αν έκαναν) γιατί δεν τους δίνει την ευκαιρία της εξιλέωσης. Όπως αυτή ήθελε να εξιλεωθεί και να φύγει από το μάταιο τούτο κόσμο, τότε θα πρέπει και οι άλλοι/ες με κάποιον τρόπο να εξιλεωθούν.
Σήμερα κιόλας διάβασα αυτό το άρθρο όπου ένας 23χρονος στο Περού αυτοκτόνησε και άφησε κασετες με οδηγίες παράδοσης σε αυτούς που τον οδήγησαν στην αυτοκτονία.
Θεωρώ, ότι έδωσε αλλού βάρος η σειρά και ωραιοποίεισαι την αυτοκτονία.
"There was no harbor for hope" R. Lupton

Αβατάρι χρήστη
Τσίου
Μύστης
Αναρτήσεις: 108
Εγγραφή: 19 Οκτ 2016, 14:58

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Τσίου » 09 Ιούν 2017, 07:44

Φαροφύλακας έγραψε:Αναρωτιέμαι πραγματικά ποιος την έκανε. Φαντάζομαι πως είπε κάποιο ανιψάκι του παραγωγού "σείε! μπολώ! να την κάνω εγώ;!"

ΑΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ μου εφυγε ο καφες απ'το στομα!
Βαγγέλης Γκανιάν... Αρμένης θα είναι.

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 09 Ιούν 2017, 10:13

Βάγγυ έγραψε:Αν θελει κάποιος να τερματίσει τη ζωή του, οκ δικαίωμα του. Δεν είναι δικαίωμα του ωστόσο να το αφήνει βάρος στη συνείδηση των άλλων (ο,τι κι αν έκαναν) γιατί δεν τους δίνει την ευκαιρία της εξιλέωσης. Όπως αυτή ήθελε να εξιλεωθεί και να φύγει από το μάταιο τούτο κόσμο, τότε θα πρέπει και οι άλλοι/ες με κάποιον τρόπο να εξιλεωθούν.
Σήμερα κιόλας διάβασα αυτό το άρθρο όπου ένας 23χρονος στο Περού αυτοκτόνησε και άφησε κασετες με οδηγίες παράδοσης σε αυτούς που τον οδήγησαν στην αυτοκτονία.
Θεωρώ, ότι έδωσε αλλού βάρος η σειρά και ωραιοποίεισαι την αυτοκτονία.
Δε συμφωνώ εδώ. Γιατί για να φτάσει κάποιος να αυτοκτoνήσει, σημαίνει έχασε κάθε ελπίδα για ζωή. Και ποιοί φταίνε για αυτό αν όχι ο περίγυρος μας, οι άνθρωποι που μας περιβάλλουν, η κοινωνία που ζούμε; Είχαν όλες τις ευκαιρίες να αλλάξουν όσο ήταν ζωντανός. Δε το κάναν. Και οι άνθρωποι συνήθως αλλάζουν προς το χειρότερο. Οπότε για ποιά εξιλέωση μιλάμε; Κατάρες και μαύρες κατάρες μόνο.

Τέσπα για να μη ξεφεύγουμε, για όσους ενδιαφέρονται 25 Ιουνίου βγαίνει επιτέλους η σειρά Hotel Transylvania. Επειδή μου άρεσαν οι ταινίες, θα τη τσεκάρω σίγουρα κάποια στιγμή αν και είναι παιδική.


Αβατάρι χρήστη
Τσίου
Μύστης
Αναρτήσεις: 108
Εγγραφή: 19 Οκτ 2016, 14:58

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Τσίου » 09 Ιούν 2017, 11:49

Όοοοχι Ζόφε, να ξεφύγουμε, εδώ αποκαθηλώνονται είδωλα, με χάνεις από γκρούπι! ( :ρ & :αγκαλιά: )
Το σκεπτικό σου το πιάνω και συμφωνώ αλλά διαφωνώ με το να αφήσει ο αυτόχειρας κασέτες ή γράμματα. Είμαι 30 και σκέφτομαι να τακτοποίησω κάποιες εκκρεμότητες πριν σας αφήσω και κλαίτε με μαύρο δάκρυ, όχι χέ$τηκα-αφού-θα-είμαι-νεκρή-τι-με-νοιάζει-εμένα-τώρα-θα-πάρω-την-εκδίκησή-μου-θα-τα-κάνω-σουλτάνα-όλα. Δηλαδή με αυτή την χυδαιότητα, η αυτοκτονία χάνει την "τρυφερότητά" της.
Βαγγέλης Γκανιάν... Αρμένης θα είναι.

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 09 Ιούν 2017, 12:20

Σόρυ Τσίου, δε βλέπω καμία χυδαιότητα. Δε μπορεί η ζωή ενός ανθρώπου να μεταφράζεται με αυτή τη λέξη. Αν το τελεταίο γράμμα ενός αυτόχειρα έχει να κάνει άμεσα με το τι έζησε κι ένιωθε δηλαδή. Προφανώς όσοι αυτοκτονούν βρίσκονται σε αρρωστημένες καταστάσεις και δε μπορούν να σκεφτούν λογικά (αν υπάρχει λογική σκέψη πάντα). Προφανώς κι αν είχαν στήριξη δε θα το έκαναν, οπότε απαντήσεις περί εξιλέωσης, είναι εγωιστική πράξη ή αδυναμία, δε στέκουν.

Μιλάμε για δράση αντίδραση απλά. Γεννιόμαστε κάπου χωρίς επιλογή, προσπαθούμε είτε να φύγουμε για κάπου καλύτερα (αν υπάρχουν λεφτά), είτε να το αλλάξουμε (συχνά δια της βίας), είτε να στρέψουμε το όπλο σε μας (όταν βρούμε το κουράγιο). Το να ρίξεις μία κατάρα σε γράμμα, μπροστά στο χαμό της ζωής, το βρίσκω μηδαμινό. Η ζημιά που προκαλεί η μάζα σε έναν άνθρωπο δηλαδή, δε συγκρίνεται με του ενός στη μάζα, που στο τέλος της ζωής του έχει τη ψευδαίσθηση ότι παίρνει εκδίκηση έτσι.

Αβατάρι χρήστη
Τσίου
Μύστης
Αναρτήσεις: 108
Εγγραφή: 19 Οκτ 2016, 14:58

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Τσίου » 09 Ιούν 2017, 13:08

Αυτό το δέχομαι σε αυτοκτονίες-statement. Η πιο γνωστή έγινε πρόσφατα και σε δημόσιο χώρο. Τώρα επειδή έχω ζήσει παρόμοια περίπτωση και θεματολογικά πέφτει κοντά στο 13 reasons why ("Θα αυτοκτονήσω και θα φταις εσύ"), είναι απλά απαράδεκτο και στα μάτια μου το θύμα (αυτόχειρας) γίνεται θύτης. Δεν αυτοκτονείς για να εκδικηθείς ή για να φορτώσεις τύψεις τους "άκαρδους" που σε πλήγωσαν, αυτοκτονείς γιατί δεν αντέχεις άλλο την ζωή (σου) έτσι όπως έχει γίνει ή γιατί είσαι μανιοκαταθλιπτικός και θέλεις θεραπεία.
Βαγγέλης Γκανιάν... Αρμένης θα είναι.


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες