Οι χειρότερες ταινίες που έχουμε δει

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Οι χειρότερες ταινίες που έχουμε δει

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 30 Μάι 2017, 19:56

Τόνια, ενδιαφέρον αυτο που λες. Δυστυχώς, εδώ και μερικά χρόνια έχω πολύ χαμηλές αντοχές/ανοχές, κυρίως με τα βιβλία, και δευτερευόντως με τις ταινίες. Δηλ. ταινίες που μου αρέσουν πολύ μπορεί να μην καταφέρω να τις δω σε μια θέαση και να πρέπει να τις σπάσω στα τρία. Δηλ. η θέαση μιας ταινίας που μου αρέσει να χρειαστεί να κρατήσει μερικές μέρες. Το γνωρίζετε άλλωστε, το έχω πει πολλές φορές. Οπότε μπορείς να καταλάβεις πως μια ταινία που δεν μου αρέσει δεν έχω την παραμικρή υπομονή να την υπομείνω. Το έχω κάνει, στο παιχνίδι, όπου λέω πως θα την προχωρήσω τουλάχιστον στα τρία τέταρτα με μία ώρα, αλλά ήδη εκεί μου είναι ένας αφόρητος ψυχαναγκασμός. Πραγματικά δεν το αντέχω, δηλ. και δεν βρίσκω και τον λόγο να βασανίζομαι τόσο. Τα βιβλία και οι ταινίες πρέπει να είναι χαρά κι ευχαρίστηση κι όχι δυστυχία. Και δεν ταιριάζουν όλα σε όλους.

Θα προσπαθήσω να αποφύγω να δω ταινίες που προτείνεις, όσο γίνεται, εφόσον σε πειράζει αυτό, αλλά από την άλλη, δεν θα αποφύγω να σχολιάσω ταινίες που μπορεί να έχεις δει, διότι αυτή είναι όλη η ουσία ενός φόρουμ.

:ανέκφραστος:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Οι χειρότερες ταινίες που έχουμε δει

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 30 Μάι 2017, 20:03

Α μπα! Δε μ ενοχλεί καθόλου..! Άλλωστε δεν το χεις κάνει ποτέ σε μένα!! Όσες ταινίες έχουμε συζητήσει,πιο πολύ συμφωνούμε, παρά διαφωνούμε.. και στο whiplash ακόμα 8 είχες δώσει, που δε σε λες και γενναιόδωρο.. :ρ

Εγώ έκανα μια γενικότερη παρατήρηση.. ότι ίσως όλοι μας με τον τρόπο μας να προκαλούμε ή άθελά μας να απαξιώνουμε το γούστο κάποιου κι ότι, όπως είπα και πριν, σε μια τέτοιου είδους κοινότητα, αυτά συγχωρούνται.. :)

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Οι χειρότερες ταινίες που έχουμε δει

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 30 Μάι 2017, 20:19

Tόνια, αν και θα προτιμούσα να μη με έμπλεκες, όπως ήρθαν τα πράγματα σου έχω δυο ερωτήσεις.

Πρώτον, σε τι ακριβώς αναφέρεσαι όταν λες ότι έχω εκφραστεί απαξιωτικά; Στο συμβάν που φαντάζομαι, στο οποίο και επέλεξες να μου επιτεθείς αντί να μου ζητήσεις διευκρίνηση; πραγματικά δεν μπορώ να συλλάβω πως σκέφτηκες ότι μπορεί να αναφέρθηκα απαξιωτικά - και όχι χαϊδευτικά - όχι μόνο σε σένα, αλλά και στην Ίζι, χωρίς καμία εμφανή αιτιολογία. Αν όχι σε αυτό, θα με ενδιέφερε να ακούσω που.

Δεύτερον, ωραία όλα αυτά που λες, αλλά πια επιλογή έχει ο άλλος; να πει ψέματα; Ίσως να με έχει κακομάθει η Χήθκλιφ, της οποίας και έχω θάψει έναν πολύ μεγάλο όγκο αγαπημένων ταινιών χωρίς να έχει πει το παραμικρό, αλλά αδυνατώ να καταλάβω τι επιλογές μου αφήνεις όταν δεν μου επιτρέπεις να πάρω το φταίξιμο πάνω μου αντί να το ρίξω στην ταινία.

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Οι χειρότερες ταινίες που έχουμε δει

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 30 Μάι 2017, 20:32

Όχι πραγματικά, δε μίλησα καθόλου για την τότε παρεξήγηση, σε έφερα καθαρά ως παράδειγμα στο φαροφύλακα, μιας και προηγουμένως είπε ότι ο δικός σου τρόπος δεν τον ενοχλεί. Πάνω εκεί πάτησα λέγοντας ότι αυτό μπορεί να μην ενοχλεί τον ίδιο, αλλά να ενοχλεί κάποιον άλλο. Επειδή πολύ απλά όπως είπα και πιο πριν, αν είναι να με ενοχλήσει το ότι σε κάποιον δεν αρέσει μια ταινία που αγαπώ, είτε μου το πει έτσι, είτε μου το πει αλλιώς δε χρυσώνει το χάπι.. όλοι το πιάνουμε το υπονοούμενο. Συν ότι ο τρόπος "εγώ φταίω που είμαι πολύ επιλεκτικός", ενέχει τον κίνδυνο να παρεξηγηθείς περισσότερο και να θεωρηθείς ψωνάρα αντί για κάποιος που προσπαθεί να πει κομψά ότι κάτι δεν του άρεσε, ωστέ να μην πληγώσει τον άλλο.

Και να σου πω.. αν εμένα είναι να με πειράξει κάτι, δε θα είναι ότι δεν άρεσε μια ταινία που πρότεινα, δεν είναι δική μου άλλωστε, αλλά το να με ειρωνεύεται κάποιος μεσ στα μούτρα μου ή έστω να νιώσω ότι το κάνει. (Δεν είναι μπηχτή αυτό, για κανέναν- απλά κατακλείδα.)

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Οι χειρότερες ταινίες που έχουμε δει

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 30 Μάι 2017, 23:16

(ξερω οτι περασαν 3 σελιδες απο τη συζητηση, αλλα θελω να το πω)

Μιας και ο Νικολας ειπε για τις χοντραδες των Φαρελι, θελω να πω οτι το Κάτι Τρέχει το ειχα απολαυσει, μου αρεσε, κατι που δεν μπορω να πω για τις αλλες χοντροκωμωδιες των Φαρέλι, ειδικα τους Ηλίθιους. Και η Μαίρη είχε χοντράδες αλλα δεν με ενόχλησαν τόσο, μεσα σε μια χαριτωμενη και εξυπνη ιστορια με φαρσα και ανατροπές.

Μάλιστα θυμάμαι οτι είχα εκπλαγεί οταν ειδα οτι οι δυο ταινιες ηταν των ιδιων σκηνοθετών.
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Οι χειρότερες ταινίες που έχουμε δει

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 30 Μάι 2017, 23:49

Τελικά ούτε η τσίου ούτε ο Αντέρωτας το πήραν τόσο βαριά αυτό που είπα με τις χοντράδες των Φαρέλι... :)

Τόνια αν πάρεις την κουβέντα από την αρχή θα δεις ότι ο μόνος ο οποίος έπρεπε να θιχτεί ήμουν εγώ, που πήγα να πειράξω κάποια μέλη και να ανοίξω θέμα για τις χοντροκομμένες κωμωδίες ο Φάρος μου την έπεσε λες και τους έβρισα... :ωιμέ:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Οι χειρότερες ταινίες που έχουμε δει

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 30 Μάι 2017, 23:54

Εάν ήταν μονάχα χιούμορ που δεν το έπιασα, ζητώ συγνώμη.

Πάντως, στο χιούμορ, θα πρέπει να γελάνε καί οι δυο.

Όπως και να 'χει, προσωπικά είμαι στο 6ο επεισόδιο Sense8 σήμερα και κάπως έξω από την κουβέντα εδώ, πλέον. :ναι:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Οι χειρότερες ταινίες που έχουμε δει

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 31 Μάι 2017, 00:11

Καλά τώρα πλάκα ΜΕ κάνεις;;; :))))

Άμα δεν διαφωνήσουμε εδώ στην Λέσχη που θα το κάνουμε;;
Και εν τέλει πιο γόνιμο είναι να υπάρχουν και διαφωνίες έστω και έντονες παρά να είμαστε μια ευχαριστη ατμόσφαιρα!!

Η σειρά αυτή μου κινεί το ενδιαφέρον κι εμένα!
Μέχρι να αρχίσει το GoT καλή φαίνεται!! :)))
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Οι χειρότερες ταινίες που έχουμε δει

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 31 Μάι 2017, 00:12

Tόνια, αναφέρομαι σε μια προηγούμενη ανάρτηση σου, στην οποία και το “απαξιωτικά”, όσο το αντιλήφθηκα, αναφέρεται σε πρόσωπα και όχι σε ταινίες. Δεν θα επιμείνω, αλλά στα δικά μου μάτια μου φαίνεται κάπως άκομψο να ισχυρίζεσαι ότι κάποιος έχει εκφραστεί απαξιωτικά χωρίς κάποιο συγκεκριμένο παράδειγμα.

Σίγουρα δεν θα το χαρακτήριζα ευχάριστο - τουλάχιστον εγώ - αλλά αν φτάναμε στο σημείο να με θεωρεί ψωνάρα ένα ποσοστό του φόρουμ που θα μετέτρεπε την συνύπαρξη μου σε αυτό ανυπόφορη, θα έπαιρνα τα μπογαλάκια μου και θα έφευγα. Και δεν βλέπω τι επιλογή θα είχα. Να αρχίσω να ψεύδομαι στους άλλους; να αρχίσω να ψεύδομαι στον εαυτό μου και να προσπαθώ να τον πείσω ότι μια ταινία μου άρεσε; γιατί το μου αρέσει δεν είναι αποτέλεσμα επιλογής. Απλά συμβαίνει. Και αν καταλήγω επιλεκτικός (που για χάρη της συζήτησης δέχομαι την έννοια με το αρνητικό περιτύλιγμα που την έχεις τυλίξει) δεν εξαρτάται από εμένα και δεν είναι επιλογή μου. Νομίζεις, για να στο θέσω διαφορετικά, ότι είμαι χαρούμενος που για να βρω μια που να μου αρέσει να πρέπει να δω καμιά σαρανταριά;

Και για να σε βάλω λίγο στη θέση μου. Πες αύριο λαμβάνεις μέρος στο παιχνίδι “Δες μια αγαπημένη μου ταινία” και καταλήγεις απογοητευμένη από αυτό που είδες. Ποιος κατά την κρίση σου είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος διατύπωσης; γιατί όλοι ξέρουμε ότι το να διαφωνείς είναι εύκολο, αλλά εδώ είσαι υποχρεωμένη βάση κανόνων να γράψεις μια κριτική. Πως θα γράψεις κάτι που δεν θα μπορεί να παρερμηνευτεί όσο και αν προσπαθήσει ο άλλος;

Είναι από αυτά τα θέματα που νιώθω ότι με τον Φάρο έχουμε μια μεγάλη ταύτιση και αναρωτιέμαι αν αυτό οφείλεται στο ότι και οι δυο μας θεωρούμε ότι δεν μπορείς να προσδώσεις οποιαδήποτε αξία σε μια ταινία. Και αν το δεις υπό αυτό το πρίσμα, οποιοδήποτε υπονοούμενο διατυπώσουμε πάει ενάντια σε αυτή την αρχή, μιας και αυτό πάντα υποδηλώνει γνώση, την οποία και εξαρχής έχουμε απορρίψει. Το αν εσύ λοιπόν ψάχνεις παντού για υπονοούμενα - τα οποία και είναι πολύ εύκολο να τα βρεις - αυτό δεν σημαίνει ότι και υπάρχουν.

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Οι χειρότερες ταινίες που έχουμε δει

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 31 Μάι 2017, 00:17

Μυρμηγκοφάγος έγραψε:αλλά αν φτάναμε στο σημείο να με θεωρεί ψωνάρα ένα ποσοστό του φόρουμ


Ψωνάρα σίγουρα όχι, αλλά δεν μπορώ να βρω τον κατάλληλο χαρακτηρισμό για κάποιον που έδωσε στο Εξκάλιμπερ 3*... :χαχα:

Δεν ξεχνώ πως μου προτεινες το υπέρτατο Μπάρτον Φινκ πάντως, απλά δεν ρωτάω πόσο τους είχες βάλει εσύ διότι φοβάμαι πως θα μπλέξουμε σε μια σουρεαλιστική κουβέντα!
Δλδ θα μαλώσουμε για μια κορυφαία ταινία που μου πρότεινες εσύ και εγώ της έβαλα 10!! :))))
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice


Επιστροφή “Κορυφαία κι Αγαπημένα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 0 επισκέπτες