Δες μια αγαπημένη μου ταινία — Κανόνες

Κάθε τόσο κάνουμε μια κλήρωση κι ο ένας βλέπει μια αγαπημένη ταινία του άλλου.
Αβατάρι χρήστη
Μεταλλαγμένη
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 212
Εγγραφή: 01 Μάι 2014, 20:38

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — Κανόνες

Ανάρτησηαπό Μεταλλαγμένη » 01 Μάι 2017, 20:59

Είμαι κι εγώ της άποψης, όπως είχα ξαναπεί και παλιότερα, να μείνει ως έχει το παιχνίδι αλλιώς δεν έχει κανένα νόημα ούτε ενδιαφέρον. Πάντως, κάποιος μπορεί να μην βλέπει τις ταινίες του ταιριού του για τελείως άσχετους λόγους. Πχ, όταν είχα κληρωθεί με Χηθκλιφ, παρόλο που με έψηναν και οι 3 ταινίες της, ήμουν πηγμένη και με το μυαλό αλλού, εκείνη την περίοδο, και δεν είδα καμία.
Sam: Dude, you killed Hitler!
Dean: Yeah...!Awesome!
(Supernatural)

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — Κανόνες

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 01 Μάι 2017, 21:10

Φαροφύλακας έγραψε:Στην ΛτΒ τα μέλη έχουν γραφτεί επειδή αγαπούν το διάβασμα και το βιβλίο. Παρότι όλοι βλέπουν ταινίες, δεν έχουν όλοι το ίδιο πάθος να συζητούν γι'αυτές.

Εξού και σε συναντήσεις πχ της ΛτΒ, έχουμε βρεθεί σε μιαν άκρη να μιλάμε για ταινίες μέλη που είμαστε γραμμένα κι εδώ. Προφανώς, κι εκεί όλοι βλέπαν ταινίες, όμως δεν έχουν όλοι το μικρόβιο του σινεφίλ.

Η ΚΛ έμεινε πίσω για άλλους λόγους. Κυρίως γιατί ο ανταγωνισμός σε ιστοτόπους για σινεμά είναι τεράστιος κι επιπλέον δεν την εσμπρωξα ιδιαίτερα (όμως ενας άνθρωπος, τί να προλάβω; )

Σκοπεύω να κάνω ένα-δυο πράγματα κατά το καλοκαίρι.

Κι ίσως νωρίτερα να βάλω εδώ μια καρτέλα που να δίνει στην ΛτΒ κι εκεί μια καρτέλα που να δίνει εδώ.
Ακριβώς γι'αυτό είχα προτείνει πρόσφατα να (ξανά)ενωθούν. Όσο κι αν μου αρέσει να ποστάρω σε αποκλειστικό φόρουμ για ταινίες, είναι δώρον άδωρον όταν νεκρώνει. Εκτός του ότι εκεί θα διαβάζαν και απαντούσαν περισσότεροι απ΄ότι εδώ, είναι ευκολότερο για ένα μέλος της ΛτΒ να ποστάρει σε υπο-φόρουμ, από το να μπει εδώ, να ξανακάνει login, να γράψει. Είναι και για τους διαχειριστές νομίζω ευκολότερο να ελέγχουν ένα φόρουμ παρά δύο. Ελπίζω πάντως να αυξηθούν τα μέλη σύντομα γιατί είναι κρίμα. Ίσως και με άλλο σχεδιασμό να γινόταν πιο ελκυστικό.

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — Κανόνες

Ανάρτησηαπό Θεατής » 01 Μάι 2017, 21:48

Εμείς πάντως δεν το βρήκαμε απο την ΛτΒ το φόρουμ,δεν είμαι καν μέλος εκεί και ειλικρινά γουσταρω που είναι αποκλειστικά για κινηματογράφο. Σε φόρουμ που έχουν υποκατηγορίες για σινεμά ήμουν ηδη σε αρκετά...πιο πολύ νομιζω οτι θα χαθεί εκεί. Δεν είναι οτι λείπουν τα μέλη εδώ, είναι που δεν γίνονται ενεργά και εκεί πρεπει να εστιασουμε νομίζω. Δεν ξέρω τι χρειάζεται. Ισως πιο πολλά παιχνίδια μιας και ζωντανεύουν το φόρουμ; πιο φιλικό ιντερφεις; μήπως είμαστε πολύ σινεφίλ και πρέπει να γίνει πιο μεινστριμ; πείτε κι εσείς καμια ιδέα ή πρεπει να τα πούμε στο προτάσεις για το φόρουμ;
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — Κανόνες

Ανάρτησηαπό Ίζι » 01 Μάι 2017, 21:50

Μην ξεχνάμε ότι η ΛτΒ είναι κι ένα πολϋ παλιότερο φόρουμ.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — Κανόνες

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 01 Μάι 2017, 22:56

Είναι καθαρά θέμα μεγάλου ανταγωνισμού και χαμηλού σκορ (να το πω απλά) σε σχέση με το γκουγκλ.

Δεν έχει μέλη. Εδώ έχουμε μια δυο εγγραφές τον μήνα (λόγω ότι δεν βγαίνουμε ψηλά στον γουγκλη) ενώ η ΛτΒ μπορεί να έχει απο 30 έως 60 εγγραφές τον μήνα.

Εάν είναι να γίνει κάτι, θέλει να γίνει προώθηση και seo. Αλλά αυτά δεν είναι απλά πράγματα.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — Κανόνες

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 01 Μάι 2017, 23:26

Μια χαρά είναι εδώ η λέσχη.. δε χρειάζεται άγχος.. κι όσο πιο ενεργή την κρατάμε τόσο θα έρχονται μέλη αλλά και θα συμμετέχουν..

Εγώ όταν μπήκα δεν είχε γράψει κανείς για μήνες..νόμιζα ότι δεν είναι ενεργή λέσχη πια.. μετά ξαναμπήκε κόσμος κι έγραφε και ζωντάνεψε!! Όσο πιο ενεργή, τόσο πιο θελκτική!! :))

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — Κανόνες

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 01 Μάι 2017, 23:56

Προσωπικά μου φαίνεται εξαιρετικά ενδιαφέρον οι προτάσεις να γίνονται μετά την κλήρωση και θα ήθελα έναν δοκιμαστικό γύρο μόνο και μόνο για να δω αν ανταποκριθεί στις προσδοκίες μου. Ίσως γιατί νιώθω ότι έχω ένα σωρό προτάσεις που χωρίς να είναι αγαπημένες, σε κάποιους μπορεί να ταιριάξουν και εκτός παιχνιδιού δύσκολα κάποιος - και με το δίκιο του - να με εμπιστευτεί.

Τώρα όσο αφορά το φόρουμ δεν έχω κάτι να προτείνω, αλλά εύχομαι η περίπτωσή μου να σε βοηθήσει Φάρε να πάρεις την καλύτερη απόφαση. Όταν γράφτηκα το καλοκαίρι του 14, το έκανα γιατί με τις ταινίες που έβλεπα ένιωθα παντελώς αποκομμένος από εκεί που ήμουν και έψαχνα για έναν νέο φιλόξενο και κατά προτίμηση μικρό χώρο. Και παρότι η Κινηματογραφική Λέσχη ήταν το μοναδικό που πληρούσε αυτές τις προϋποθέσεις, το ήταν κατακλυσμένο από εξαιρετικά απαιτητικούς βιβλιοφάγους δυσκόλεψε πολύ την απόφαση ενός απλού, ανορθόγραφου και με περιορισμένο λεξιλόγιο σινεφίλ. Δεν ήθελε πολύ για να μην έχουμε γνωριστεί.

Και αναρωτιέμαι αν είμαι ο μόνος που το ένιωσε αυτό, γιατί αν όχι, σε συνδυασμό με το ότι δεν μπορώ να σε φανταστώ να θέλεις να μεταλλάξεις το φόρουμ σε κάτι που δεν θα σε εκφράζει, με κάνει να νιώθω ότι η πρόταση του Ζόφου - όσο και αν δεν με ενθουσιάζει - μου ακούγεται τουλάχιστον ενδιαφέρουσα.

υ.γ. Από απορία ποιες λέξεις κλειδιά χρησιμοποιείς; γιατί με “φόρουμ κινηματογράφου” που έψαξα είναι δεύτερο αποτέλεσμα. Δε θυμάμαι αν ήταν τόσο ψηλά τότε που γράφτηκα, αλλά δεν δυσκολεύτηκα καθόλου να σας βρω.

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — Κανόνες

Ανάρτησηαπό Ίζι » 20 Μάι 2017, 16:24

Άντε πέρασε ο καιρός! Να ξαναπαίξουμε! :)
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — Κανόνες

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 20 Μάι 2017, 17:50

Εγώ έχω εκκρεμότητα, μια ταινία του Ζόφου, αλλά θα φροντίσω σήμερα να δοκιμάσω. Από εκεί και πέρα, ούτως ή άλλως μπορεί να ξεκινήσει νέα γύρα.

Σχετικά με τους κανόνες, προτίνω να δοκιμάσουμε την εξής παραλλαγή, ώστε να το δούμε κι έτσι:
Προτείνουμε μία αγαπημένη ταινία + άλλες δύο όταν δούμε το ταίρι που μας έτυχε. Τί λέτε;
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — Κανόνες

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 20 Μάι 2017, 20:12

Φάρε μια χαρά μου φαίνεται ως δοκιμαστικός γύρος. Μια ερώτηση μόνο. Θα σας ενδιέφερε να δηλώνει ο κάθε παίχτης με την συμμετοχή, αν δέχεται να δει προτάσεις και με ξένους υπότιτλους; :))))


Επιστροφή “Δες μια αγαπημένη μου ταινία”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες