Τα μικροθέματα του φόρουμ

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Τα μικροθέματα του φόρουμ

Ανάρτησηαπό Θεατής » 02 Μάι 2017, 00:15

Κι εμεις νομιζω μπορούμε να σπρώξουμε κοσμο απο τα σοσιαλ μίντια ή με λινκς...

Θα το εχω υπόψιν...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Τα μικροθέματα του φόρουμ

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 02 Μάι 2017, 00:22

Αν κάνω λάθος, διορθώστε με, αλλά έχω την εντύπωση, ότι τα σάιτ στα οποία αναφέρεστε ότι εμφανίζονται ψηλά στην αναζήτηση ταινιών στον ιστό, είναι μεγάλες σελίδες, που γίνεται μια συνοπτική παρουσίαση της εκάστοτε ταινίας μαζί με μια κριτική από συγκεκριμένους αρθρογράφους ή κριτικούς. Δεν μπορεί να γίνει η δουλειά που γίνεται εδώ από τα μέλη.. το μόνο που μπορείς να κάνεις με την εγγραφή σου, είναι κάποιο σχόλιο. Κάτι αντίστοιχο με τη λέσχη μας, δεν έχω βρει και μάλιστα ενεργό και ελληνικό, αν μιλάμε πάντα για το είδος και το ύφος της ΚΛ. Αν κάποιος ψάχνει αυτό, με την απλή του αναζήτηση, θα μας βρει.. imdb δε γινόμαστε, ό,τι και να κάνουμε.. :ρ
αλλά δε νομίζω ότι είναι και κάτι που επιδιώκουμε.. ή όχι?? :))))

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Τα μικροθέματα του φόρουμ

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 02 Μάι 2017, 00:27

Κάνεις λάθος. :ρ

Το ποιος βγαίνει ψηλά στην αναζήτηση έχει να κάνει με ένα πλήθος παραγόντων κι έναν σχετικά άγνωστο αλγόριθμο. ;)

Τέσπα. Δεν έχει και σημασία. Θα πρέπει να ασχοληθώ κάποια στιγμή.

Αυτό που μπορείτε να κάνετε εσείς, μιας και βλέπω ενδιαφέρον, είναι να βάζετε συνδέσμους προς την ΚΛ, όταν έχετε την ευκαιρία, σε κάποια συζήτηση π.χ σε κάποιο άλλο φόρουμ ή ιστολόγιο κτλ.

Οι σύνδεσμοι αυτοί (όταν μοιάζουν αυθόρμητοι) έχουν αξία. Ανεβάζουν την ΚΛ στα μάτια του γούγλη ( ο οποίος, πάνω κάτω, είναι σαν να σκέφτεται: χμ... για να υπάρχουν πολλές παραπομπές προς αυτόν τον ιστόπο, μάλλον θα είναι της προκοπής )

Τα λέω πολύ, απλά, βέβαια.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Τα μικροθέματα του φόρουμ

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 02 Μάι 2017, 00:41

Δεν είμαι σίγουρη ότι κατάλαβες τι λέω.. ψάχνω για παράδειγμα για μια ταινία.. τί θα βγάλει?? Imdb, αθηνόραμα και λοιπά.. εκεί μπορώ να δω πληροφορίες και σχόλια, αλλά δεν μπορώ να κάνω παρουσιάσεις, συζητήσεις, παιχνίδια και τέτοια.. ή όχι? Αυτό ρώτησα αν είναι λάθος..

Εγώ έψαχνα για κάτι σαν τη λέσχη μας και με μια απλή αναζήτηση τη βρήκα αμέσως.. υπάρχει κάτι αντίστοιχο με μας πιο δημοφιλές? Εγώ δεν είχα βρει..

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Τα μικροθέματα του φόρουμ

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 02 Μάι 2017, 00:45

Αυτό σου λέω. Θα μπορούσε να βγάζει κάλλιστα την ΚΛ.

Σε αντίστοιχες αναζητήσεις για βιβλία η ΛτΒ βγαίνει πρώτη.

Αυτή είναι η δουλειά που πρέπει να γίνει από μεριά μου, να ανεβάσω την ΚΛ στις αναζητήσεις. Απλά δεν είναι εύκολη δουλειά.

Όπως και να 'χει, βλέποντας την αγάπη σας για τον χώρο, αποφάσισα ήδη να κάνω μερικές μικροκινήσεις. Όχι οτι θα δουμε άμεσα αποτελέσματα, φυσικά.

Επίσης, η ΚΛ έχει σελίδα στο φέις. Θέλει να αναλάβει κάποιος την διαχείρισή της; Να ανεβάζει απλά, κάθε τόσο, από καναν σύνδεσμο σε καμιά παρουσίαση εδώ περα.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Τα μικροθέματα του φόρουμ

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 02 Μάι 2017, 01:00

Δεν έχω φβ καρντιά μου!! :χαχα: αν είχα.. να βοηθούσα..

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Τα μικροθέματα του φόρουμ

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 03 Μάι 2017, 08:22

Αν γίνεται να μπει κι ένα λίγο πιο σκοτεινό skin. Αυτό το άσπρο το βαρέθηκα και είναι εξαιρετικά απλό.
Για banner ας μείνει το ίδιο, συνδιασμός μαύρο μωβ πιστεύω θα είναι ωραίο.

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Τα μικροθέματα του φόρουμ

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 03 Μάι 2017, 18:14


Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Τα μικροθέματα του φόρουμ

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 03 Μάι 2017, 18:51

Εμένα τα σκοτεινά θέματα δεν μου αρέσουν. Θεωρητικά, όμως, θα γινόταν να βάλουμε ένα δεύτερο και ο καθένας να επιλέγει όποιο θέλει. Αυτό όμως απαιτεί δουλειά και δεν είναι προτεραιότητα στον λίγο χρόνο που υπάρχει. Υπάρχουν π.χ. θέματα λειτουργικότητας αυτήν την στιγμή (σφάλμα που βγάζει ο πλοηγός), και μιλάω πάντα καί για τις δύο λέσχες, τα οποία όλα πέφτουν πάνω μου και δεν προλαβαίνω. Δηλ. δεν προλαβαίνω καν τα πιο κρίσιμα, όπως την επίλυση σφαλμάτων.

Π.χ. τώρα στα πρώτα άμεσα προέχει η μετάβαση σε https, η επίλυση κάποιον σφαλμάτων κυρίως της ΛτΒ και έπειτα η προώθηση της ΚΛ και η αναβάθμιση της ΛτΒ σε εμφάνιση φιλική για κινητές συσκευές (εδώ, ευτυχώς, αυτό το έλυσα).

Κι όλα αυτά ενώ έχω ένα σωρό δουλειές και ενίοτε δουλεύω καί Σ/Κ.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Βάγγυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 278
Εγγραφή: 08 Οκτ 2014, 01:01

Re: Τα μικροθέματα του φόρουμ

Ανάρτησηαπό Βάγγυ » 05 Μάι 2017, 18:11

Φαροφύλακας έγραψε:και η αναβάθμιση της ΛτΒ σε εμφάνιση φιλική για κινητές συσκευές (εδώ, ευτυχώς, αυτό το έλυσα).


Ανυπομονώ γι' αυτό! :σάλια:
"There was no harbor for hope" R. Lupton


Επιστροφή “Δομή, Στήσιμο και Τεχνικά Θέματα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 0 επισκέπτες