Evil Dead (Καταραμένο άσμα) (1981)

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Evil Dead (Καταραμένο άσμα) (1981)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 16 Ιαν 2017, 14:10

Image

Τίτλος: Evil dead
Ελληνικός τίτλος: Το καταραμένο άσμα
Έτος παραγωγής: 1981
Σκηνοθεσία: Sam Raimi
Σενάριο: Sam Raimi
Ηθοποιοί: Bruce Campbell, Ellen Sandweiss, Hal Delrich, Betsy Baker, Sarah York
Πρωτότυπη μουσική: Joseph LoDuca
Διάρκεια: 85΄


Υπόθεση
O νεαρός Ας Γουίλιαμς μαζί με την κοπέλα του, την αδελφή του και ένα φίλο τους, πηγαίνουν σε ένα μικρό σπίτι μέσα στο δάσος για να περάσουν τις διακοπές τους. Κάποια περίεργα γεγονότα ξεκινάν να συμβαίνουν κατά την διάρκεια του ταξιδιού τους, ενώ στο σπίτι ελευθερώνουν άθελα τους έναν αρχαίο δαίμονα ο οποίος έχει σκοπό να σκοτώσει και τους πέντε φοιτητές. Ο Ας όμως θα αποδειχθεί σκληρό καρύδι, ακόμα και για έναν τόσο επικίνδυνο εχθρό

Image

Άποψη
Πρόκειται φυσικά για μια χαμηλού προυπολογισμού ταινία τρόμου η οποία γεννήθηκε από μια ιδέα του σκηνοθέτη Σαμ Ράιμι και του πρωταγωνιστή Μπρους Κάμπελ. Φυσικά δεν μπορεί πια να τρομάξει το κοινό διότι τα φτηνά εφέ της αλλά και η κάπως παρωχημένη σκηνοθεσία της την καθιστούν απλά διασκεδαστική αλλά και άκρως σινεφιλική.

Ο σκηνοθέτης στην κυριολεξία δεν μπορούσε να βρει χρήματα για να ολοκληρώσει την ταινία ενώ ο Μπους Κάμπελ ζήτησε δάνειο από την οικογένεια του πιστεύοντας στην επιτυχία της ταινίας. Τελικά η ταινία έγινε και αποτέλεσε την πρώτη μιας τριλογίας και φυσικά την αρχή μιας ολόκληρης μυθοπλασίας γύρω από το Βιβλίο των Νεκρών που ανακάλυψε ο Ας και η παρέα του σε αυτή την ταινία.
Ο Στήβεν Κινγκ μάλιστα την θεωρεί μια από τις αγαπημένες του ταινίες και μάλιστα είχε βοηθήσει στο να γίνει γνωστή και να αποκτήσει φανατικούς οπαδούς σε όλη την Αμερική.

Τεχνικά η ταινία είναι πια ξεπερασμένη. Παρόλα αυτά εγω βρήκα το όλο στήσιμο πολύ καλό και μάλιστα έλειπε η επιτήδευση που είναι έκδηλη σε όλες τις ταινίες τρόμου τελευταίως. Επίσης ένα πολύ καλό στοιχείο της ταινίας είναι το χιούμορ του σκηνοθέτη που είναι τις περισσότερες φορές μαύρο αλλά δένει απίστευτα με την όλη υπόθεση του έργου.
Η επιμονή του Ας να βγεί ζωντανός από την καμπίνα μέσα στο δάσος με μοναδικό του όπλο ένα αλυσοπρίονο σηματοδοτεί μια ολόκληρη εποχή ταινιών τρόμου και καθιερώνει τον Ράιμι σαν σκηνοθέτη όχι μόνο σε τέτοιου είδους ταινίες αλλά συνολικά σαν δημιουργό.

Τέλος, η κάπως άκυρη ελληνική απόδοση του τίτλου, μάλλον προέρχεται από τον τρόπο που ελευθερώνεται ο δαίμονας στο μικρό σπιτάκι. Ίσως να ήταν και κάπως δελεαστικός για την εποχή των βιντεοκλαμπ, τότε που ο μέσος Έλληνας νοίκιαζε ταινίες από τον τίτλο και μόνο.

Για μένα είναι μια κλασική καλτ ταινία τρόμου και δίνω 8/10.

Τρέιλερ

Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Evil Dead (Καταραμένο άσμα) (1981)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 16 Ιαν 2017, 14:38

Δεν είμαι σίγουρη αν το έχω δει αυτό. Πάντως έχω δει σίγουρα το ριμέικ. Εντάξει, πλάκα είχε, δεν μπορώ να πω :))))
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Evil Dead (Καταραμένο άσμα) (1981)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 16 Ιαν 2017, 14:45

Δεν μου αρέσουν γενικώς τα ριμέικ...

Δεν το έχω δει βέβαια για να εκφέρω άποψη, αλλά σίγουρα την αισθητική της πρωτότυπης ταινίας δεν την πιάνει! :))))
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Evil Dead (Καταραμένο άσμα) (1981)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 18 Ιαν 2017, 15:15

Πάνε χρόνια από τότε που είδα το πρώτο, κι αν θυμάμαι σωστά προσπαθούσε να είναι κανονική ταινία τρόμου. Οι δύο επόμενες (Dead by Dawn και Army of Darkness) δε παίρναν τον εαυτό τους τόσο σοβαρά, ήταν πιο κωμικές. Βλέπω και τη σειρά που παίζει η Lucy Lawless και συνεχίζει από εκεί. To remake το έχω δει κι αυτό και δυστυχώς ούτε εμένα μου άρεσε.

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Evil Dead (Καταραμένο άσμα) (1981)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 18 Ιαν 2017, 21:34

Να σου πω δεν έχεις και άδικο... Αν και σε τούτη την ταινία υπήρχε μια ελαφριά προδιάθεση για "μαύρο" χιούμορ!! :)

Την δεύτερη ταινία δεν την έχω δει, αλλά έχω δει την τρίτη η οποία μου άρεσε αρκετα!!
Συνδύαζε τρόμο, χιούμορ και επική φαντασία!! Και είχε και εκπληκτικό σάουντρακ :ναι:

Η σειρά τι λέει;;
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Evil Dead (Καταραμένο άσμα) (1981)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 18 Ιαν 2017, 22:01

Η δεύτερη είναι σαν τη πρώτη με παραπάνω μπάτζετ και περισσότερο χιούμορ.

Τα επεισόδια της σειράς διαρκούν λίγο, συνήθως κανά μισάωρο. Περισσότερο slapstick είναι σε συνδιασμό με gore, που εξερευνεί το "σύμπαν" του πρωταγωνιστή και προσπαθεί να το ενώσει. Πχ στο πρώτο κύκλο δείχνει τι απέγινε ο Ash, νέους χαρακτήρες που τον ακολουθούν όπως Kelly και Pablo, καθώς ανακαλύπτει και την αιτία του κακού Ruby που έγραψε το Necronomicon. Στο δεύτερο βλέπουμε ξανά τον πατέρα του, τον κολλητό του, τον δαίμονα Baal κ.α. Φυσικά δε λείπουν και οι επισκέψεις στη γνωστή καμπίνα.

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Evil Dead (Καταραμένο άσμα) (1981)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 19 Ιαν 2017, 10:34

Ωραία!!! Θα δω και την δεύτερη σύντομα και θα επανέλθω! :πάνω:

Και την σειρά λέω να την τιμήσω!!
Μπράβο Ζόφε, δίνεις κατευθύνσεις!!! :σύμφωνοι:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Βεελζεβούλης
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 15
Εγγραφή: 22 Σεπ 2016, 19:20

Re: Evil Dead (Καταραμένο άσμα) (1981)

Ανάρτησηαπό Βεελζεβούλης » 07 Σεπ 2017, 21:43

Οφείλω να συνδράμω λόγω Άβαταρ :)) Αν και δεν έχω και πολλά ακόμη να προσθέσω.. Η πρώτη ταινία αρκετά ακραία στα μάτια μου, και για την εποχή της νομίζω, σε σημεία επικρατεί πραγματικό πανδαιμόνιο και φρίκη που αγγίζει τα όρια του γελοίου ίσως, αν δεν έχεις εγκλιματιστεί στην αρρώστια που προσπαθεί να δημιουργήσει ο σκηνοθέτης με ό,τι μέσα διαθέτει. Οι επόμενες δύο ταινίες συνιστούν πιστεύω αποκάλυψη για το ταλαιπωρημένο είδος της κωμωδίας/τρόμου και δικαιολογούν το cult status που επάξια έχει κερδίσει η τριλογία. Το ριμέικ θα το χαρακτήριζα ως άλλο ένα σύγχρονο αθλιούργημα που προσπαθεί να εκμεταλλευτεί εμπορικά επιτυχίες του παρελθόντος αφαιρώντας ό,τι πρωτότυπο και ενδιαφέρον στοιχείο υπήρχε και προσθέτοντας άπλετο ανούσιο γκορ και μηδέν έμπνευση..Η σειρά τέλος, στην αρχή μου φάνηκε ελπιδοφόρα με το ανάλαφρο στυλ της, αλλά στην πορεία απομακρύνθηκα γιατί άρχισε εκ νέου να χάνεται το μέτρο με χοντροκομμένο χιούμορ και σπληνάντερα και γενικότερα μου δημιουργήθηκε η εντύπωση, όπως και με πολλές άλλες σύγχρονες σειρές, ότι όσο τραβάει σε τηλεθέαση τόσο θα τραβιέται και το σενάριο από τα μαλλιά. Κρίμα αν και αναμενόμενο. Α, και για να μην ξεχάσω, το εναλλακτικό τέλος της τρίτης ταινίας κλάσεις ανώτερο από το ικανοποιητικό, αν και πεσσιμιστικό, κατά τα άλλα νορμάλ φινάλε.

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Evil Dead (Καταραμένο άσμα) (1981)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 07 Σεπ 2017, 23:09

Αν κατάλαβα καλά λες πως η τρίτη ταινία έχει 2 διαφορετικά φινάλε;;; :αργκ:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Βεελζεβούλης
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 15
Εγγραφή: 22 Σεπ 2016, 19:20

Re: Evil Dead (Καταραμένο άσμα) (1981)

Ανάρτησηαπό Βεελζεβούλης » 08 Σεπ 2017, 18:13

Νικόλας Δε Κιντ έγραψε:Αν κατάλαβα καλά λες πως η τρίτη ταινία έχει 2 διαφορετικά φινάλε;;; :αργκ:


Μμμ, ναι!


Επιστροφή “δεκαετία του 1980”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 0 επισκέπτες