Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια σειρά/ταινία

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια ταινία

Ανάρτησηαπό Θεατής » 06 Νοέ 2016, 20:51

Με εκνευρίζει αφάνταστα όταν οι πρωταγωνιστές φθάνουν με το αυτοκίνητο τους,κατεβαίνουν... και ποτέ δεν το κλειδώνουν...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια ταινία

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 10 Νοέ 2016, 15:52

Το οτι τα παιδια δε μοιαζουν ποτέ με τους γονεις ή τα αδέλφια τους. :ωιμέ:
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια ταινία

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 10 Νοέ 2016, 23:22

ναι, ρε συ. Ή με τον εαυτό τους σε μικρότερη ηλικία! :))))
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια ταινία

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 10 Νοέ 2016, 23:55

Πλακα πλακα υπαρχουν και φωτεινες εξαιρεσεις σε πιο προσφατες ταινιες. Στο Man of Steel ο μικρος που κανει τον Σουπερμαν σε νεαρη ηλικια εχει παρομοια χαρακτηριστικα με τον Henry Cavill.
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια ταινία

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 11 Νοέ 2016, 13:30

Αχ ρε παιδιά.. τι γέλιο έχω ρίξει.. να στε καλά!!
Λοιπόν.. να κλέψω δυο του θεατή και να τα αναφέρω μιας και μάλλον τα ξέχασε ο ίδιος : είμαστε σε σκηνή αγωνίας (σε οποιοδήποτε είδος ταινίας) και ο κακός από απέναντι έρχεται και άντε εμείς δεν τον βλέπουμε λόγω κλειστού πλάνου.. ο πρωταγωνιστής για ποιο λόγω δεν τον βλέπει παρόλο που κοιτάζει προς τη σωστή κατεύθυνση και τον προσέχει μόνο όταν έχει φτάσει δίπλα του και ο σκηνοθέτης μας τον αποκαλύψει ανοίγοντας το πλάνο?? (Να το ονομάζαμε φαινόμενο της παρωπίδας?? :ρ :χαχα: ) εδώ να προσθέσω εγώ και το ότι όταν έστω δεν τον βλέπει.. ούτε τον ακούει?? Είναι πίσω απ την πλάτη του (κι εκτός αν φοράει παπούτσια μπαλέτου ή κάλτσες και μόνο σε έδαφος που δεν.. τρίζει.. όπως τα ξύλινα δάπεδα που συνήθως υπάρχουν και υποχρεωτικά ακούς τα βήματα..) θα έπρεπε να τον ακούει και όμως δεν τον καταλαβαίνει.. κι άντε δεν τον ακούς.. δεν τον αισθάνεσαι??
Το άλλο που τον ενοχλεί.. γίνεται η έκρηξη.. και οι πρωταγωνιστές τρέχουν πιο γρήγορα απ τα κύματα της έκρηξης και σώζονται!! Κι άντε σώθηκαν να πω εγώ.. όταν τους παίρνουν τα "σκάγια" της έκρηξης και γλυτώνουν.. αντί να είναι "αλλού ο παπάς κι αλλού τα ράσα του" πολλοί σηκώνονται "κύριοι" και συνεχίζουν κανονικά λες κι απλά παραπάτησαν και σκόνταψαν..
Συμφώνησα με πολλά που είπατε ήδη!! Και συνεχίζω με άλλα δικά μου.. θεματάκια..
Αυτό με τα χαστούκια ή με τις μπουνιές που λέγατε.. εγώ είμαι πολύ "ευαίσθητη" ως προς το : από που θα πονάνε μετά, από που θα χουν τη μελανιά ή ποιο μάγουλο θα κρατάνε.. βρίσκω λίγο τραγικό να τη τρως απ τη μία και να κρατάς την άλλη!! :νατώρα: :χαχα:
Αυτό που είπατε με τους κακούς.. ιδιαίτερα εκεί που ο κακός έχει ακινητοποιήσει τον καλό, είναι έτοιμος να τον πυροβολήσει, η βοήθεια πάντα από κάπου έρχεται και ο κακός που τόσο περίμενε να ξεπαστρέψει τον καλό δεν κάνει μια μπαμ να τελειώνει.. μιλάει μιλάει.. περιμένει και ουπς.. του ρχεται να πυροβολήσει μόλις ο άλλος καταφέρνει να γλυτώσει με κάποιο τρόπο ή έχει έρθει η βοήθεια!!
Άλλο τώρα: όταν ο-η πρωταγωνιστής-στρια παλεύει για τη ζωή του από κάποιον που τους κυνηγάει για να τους σκοτώσει και μάλιστα με βασανιστικό τρόπο συνήθως.. κι όταν καταφέρουν να τον κοπανίσουν και να τον σωριάσουν κάτω (δεν ξέρω μπορεί ο φόβος να σε κάνει να θέλεις να τρέξεις μακριά όσο πιο γρήγορα γίνεται) τρέχουν και πάντα ο κακός σηκώνεται και τους προλαβαίνει και πάλι.. αφού στο τέλος θα τον σκοτώσεις, μιας και είναι η ζωή του ή η ζωή σου.. κοπάνα ξανά και ξανά μέχρι να μην κουνιέται άλλο και μετά τρέξε!! :χαχα: :χαχα: (για να φανταστείτε όταν βρήκα μια σαρανταποδαρούσα ΝΑ με το συμπάθειο.. εγώ την κοπάναγα μέχρι να την εξαυλώσω!! δεν της έδωσα μία να ζαλιστεί και μετά να πάω να κάτσω στον καναπέ..) :ρ
Αυτό με τη φωτιά πολύ σωστό.. και να προσθέσω πέρα από το πόσο εύκολα την ανάβουν μέσα στο πουθενά χωρίς να κουβαλάνε ούτε σπίρτο (με πέτρες, ξερόκλαδα κι ένα κούτσουρο.. ωραία θα ταν να παίρνουν τόσο εύκολα..) τα έτοιμα κομμένα κούτσουρα στο επιθυμητό μέγεθος όλα μια κοψιά.. και ξερά.. για να δίνουν τέτοια φλόγα.. που τα βρίσκουν, όταν έχουν χαθεί μέσα στο δάσος, τους παίρνει η νύχτα και κάποιος λέει: "πάω να μαζέψω μερικά ξύλα, βραδιάζει, να ανάψουμε φωτιά.." ??(το ότι δεν έχει μαζί του τσεκούρι ή πριόνι θεωρείστε το αυτονόητο.. εδώ δεν έχει ούτε σπίρτα!!)
Τέλος αυτό με τις σειρές ή με τις ταινίες σε συνέχεια: σχεδόν όλες έχουν λάθη και κενά και ο βασικός λόγος είναι ότι ξεκινάνε με ένα πλάνο ένα σενάριο κι αν πάει καλά και αρέσει το τραβάνε απ τα μαλλιά και το συνεχίζουν χωρίς να ξέρουν τι θέλουν να μας πουν και που θα καταλήξουν. Προσωπικά η μόνη μεγάλης διάρκειας σειρά που πέτυχε τρομερά για μένα όσο καμία απ αυτές που έχω δει ως τώρα και είχε αρχή μέση και τέλος, τα κάλυψε όλα και χωρίς κανένα σεναριακό λάθος ήταν το "babylon 5" τις δίνω 20 στα 10!! (Και μάλιστα με αναφορές στον πρώτο κύκλο από θέματα που εξελίχθηκαν στον τελευταίο.. θέλω να πω ότι ήξεραν από την αρχή το σκελετό τους και στήσαν μια σειρά περιεκτική που θα μπορούσαν να την τραβάν μέχρι και τώρα αλλά είπαν αυτά που είχαν να πουν και την τελειώσαν έτσι όπως έπρεπε).

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια ταινία

Ανάρτησηαπό Ίζι » 11 Νοέ 2016, 13:45

Τόνιασινε έγραψε:Προσωπικά η μόνη μεγάλης διάρκειας σειρά που πέτυχε τρομερά για μένα όσο καμία απ αυτές που έχω δει ως τώρα και είχε αρχή μέση και τέλος, τα κάλυψε όλα και χωρίς κανένα σεναριακό λάθος ήταν το "babylon 5" τις δίνω 20 στα 10!! (Και μάλιστα με αναφορές στον πρώτο κύκλο από θέματα που εξελίχθηκαν στον τελευταίο..

Σ' αυτό το κομμάτι έχει αριστεύσει το Arrested Development. Μιλάμε για σεναριακή τελειότητα. Πράγμα σπανιότατο σε κωμικό σίτκομ.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια ταινία

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 11 Νοέ 2016, 14:30

Ίζι δεν την έχω δει.. δεν την έχω καν ακούσει.. μπήκα όμως και διάβασα τις απόψεις σας.. στην αρχή λέω ωραία.. να τη βρω να τη δω.. μετά με απογοήτευσαν λίγο τα σχόλια ως προς την τέταρτη σεζόν.. αλλά θα της δώσω ευκαιρία!! :))

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια ταινία

Ανάρτησηαπό Ίζι » 11 Νοέ 2016, 14:32

Μπα, μην ανησυχείς, η τέταρτη σεζόν είναι ανεξάρτητη. Η ιστορία ολοκληρώνεται στις 3 πρώτες σεζόν. Οπότε, ακόμα κι αν δεν σου αρέσει η τέταρτη, δεν υπάρχει πρόβλημα :) Δες την οπωσδήποτε!
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια ταινία

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 11 Νοέ 2016, 14:38

Είμαι κάπως.. επιφυλακτική επειδή βλέπω ότι συγκρίνεται με τα φιλαράκια τα οποία ποτέ δε με ξετρέλαναν ούτε έχω καθήσει να τα δω.. δε με κράτησαν, αλλά δεν έχω να χάσω και κάτι μπορεί αυτή να μου αρέσει.. ευχαριστώ πάντως για την πρόταση :))

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια ταινία

Ανάρτησηαπό Ίζι » 11 Νοέ 2016, 14:39

Καμία σχέση με τα Φιλαράκια. :)
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες