Όμορφες κι αγαπημένες γυναίκες της οθόνης

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Όμορφες κι αγαπημένες γυναίκες της οθόνης

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 16 Ιούν 2015, 03:44

Δεν έχω καμία ελπίδα να βρω μια νέα Hideko, αλλά δεν αρνούμαι ότι ελπίζω να μου σύμβει τώρα με τα 50's ότι και με τα 40's, που μόλις πόσταρα βρήκα κάτι να λατρέψω :χαχα:

10. Tatyana Samoylova - The Cranes are Flying (1957)
Image

9. Nobuko Otowa - Ditch (1954)
Image

8. Maria Wachowiak - Farewells (1958)
Image

7. Anne Baxter - All About Eve (1950)
Image

6. Gabriella Pallotta - The Roof (1956)
Image

5. Machiko Kyô - Ugetsu (1953)
Image

4. Zhanna Prokhorenko - Ballad of a Soldier (1959)
Image

3. Ingrid Thulin - Wild Strawberries (1957)
Image

2. Anna Magnani - Bellissima (1951)
Image

1. Maria Fiore - Two Cents Worth of Hope (1952)
Image

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Όμορφες κι αγαπημένες γυναίκες της οθόνης

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 19 Σεπ 2015, 20:41

Ζόφος έγραψε:Για να μη κάνω λίστα με φωτό θα γράψω όσες μου έρχονται τώρα: Eva Green, Kirsten Dunst, Scarlett Johansson, Olivia Wilde, Alexandra Daddario, Kat Dennings, Emma Stone, Amanda Seyfried, Juno Temple, Chloë Grace Moretz.

Προσθέτω Margot Robbie που θα κάνει τη Harley Quinn. Και Anne Hathaway που έκανε τη Catwoman.
Καρκίνος και Σκορπίνα αντίστοιχα, γυναίκες για σπίτι, να τις παντρευτείς και να κάνεις παιδιά μαζί τους. :ρ

Αβατάρι χρήστη
Αριαδνη
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 217
Εγγραφή: 08 Ιούν 2014, 10:34

Ωραιότερη ρετρό ηθοποιός

Ανάρτησηαπό Αριαδνη » 19 Ιούν 2016, 11:43

Ποια θεωρείτε την ομορφότερη ηθοποιό από την χρυσή εποχή του ξένου κινηματογράφου;
Δηλ. Αμερικανικού και ευρωπαϊκού των δεκαετιών του 40', του 50' και του 60', τότε που οι γυναίκες ήταν μοιραίες, βαμπ όπως τις έλεγαν , θηλυκά με όλη την σημασία της λέξεως/ Συνηγορούσε σε αυτό και το μεικ-απ της εποχής , τα χτενίσματα , τα ρούχα, η αθωότητα του ρετρού σκηνικού :προσκυνώ: το NEW-born cinema!
Για μένα με ένα λόγο η Μπαρντό

Image

Είχε φυσική χάρη, ομορφιά, ήταν γατούλα με όλη την σημασία της λέξεως, αβίαστα της έβγαινε και η σεξουαλικότητα της, σε αυτό φυσικά βοήθησε και το μπαλέτο που έκανε χρόνια ;) ήταν trend-setter η Μπριζίτ, είχε ιδανικό κορμί και πρόσωπο μπι-μπι-μπο, εκπληκτικό στόμα, μεγάλα μάτια, υπέροχα μακρυά ξανθά μαλλιά. Ηταν φαινόμενο ! Η Μονρόε του ευρωπαικού σινεμά! Το γαλλικό σύμβολο.
Περιμένω και το δικό σας νούμερο 1

Αβατάρι χρήστη
Αριαδνη
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 217
Εγγραφή: 08 Ιούν 2014, 10:34

Re: Ωραιότερη ρετρό ηθοποιός

Ανάρτησηαπό Αριαδνη » 23 Ιούν 2016, 14:12

Πανέμορφη επίσης Ιταλίδα ηθοποιός η Κλαούντια Καρντινάλε
Image

Αβατάρι χρήστη
Αριαδνη
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 217
Εγγραφή: 08 Ιούν 2014, 10:34

Re: Ωραιότερη ρετρό ηθοποιός

Ανάρτησηαπό Αριαδνη » 04 Ιουλ 2016, 16:43

Τώρα διάβασα πως η σιμόν ντε μποβουαρ έγραψε ολόκληρο βιβλίο για την Μπαρντό ! Η Μπριζίτ Μπαρντό και το σύνδρομο της λολίτας ο τίτλος, μάλιστα γράφει πως στο παιχνίδι της αγάπης η μπαρντό είναι περισσότερο ο κυνηγός παρά το θήραμα. Δεν ήξερα ακομα πως ο ορος " γατούλα" δοθηκε για την μπαρντό συγκεκριμενα:
Blonde bombshell Brigitte Bardot was more than just a participant; she triggered change and for a short period became its icon. Always controversial and hotly debated, national obsession and blonde bombshell Bardot led France to a new vision of femininity both on and off screen. Includes some great photos o

Αβατάρι χρήστη
Αριαδνη
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 217
Εγγραφή: 08 Ιούν 2014, 10:34

Re: Ωραιότερη ρετρό ηθοποιός

Ανάρτησηαπό Αριαδνη » 08 Αύγ 2016, 11:00

Την δεκαετία του 60', δύο γυναίκες φέρονταν οι πιο ωραίες από τους άνδρες της εποχής τότε, η Αβα Γκαρτνερ και η Λαμάρ ως το ομορφότερο πιν-απ της εποχής! Οι δε γυναίκες ομοφρόνως έλεγαν Ωντρευ! ;) καλα οι ανδρες του φορουμ δεν θα είπουν απόψεις;

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ωραιότερη ρετρό ηθοποιός

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 08 Αύγ 2016, 13:07

Τί να σου πω, γούστα είναι αυτά. Εγώ π.χ. πάντα έβρισκα υπερπανέμορφη την Νάταλη Γουντ:
Image

Πάντως, το νήμα είναι πολύ σχετικό με αυτό εδώ. Μήπως να τα ενώναμε; Γιατί νομίζω πως θα καταλήξουμε να λέμε τα ίδια κι εδώ κι εκεί.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Αριαδνη
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 217
Εγγραφή: 08 Ιούν 2014, 10:34

Re: Ωραιότερη ρετρό ηθοποιός

Ανάρτησηαπό Αριαδνη » 08 Αύγ 2016, 18:23

Ναι ας ενωθει!

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Όμορφες κι αγαπημένες γυναίκες της οθόνης

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 11 Σεπ 2016, 03:02

Πολύ δύσκολη η δεκαετία των 60's και για αρκετό καιρό δεν ήμουν ικανοποιημένος με την δεκάδα μου. Η έλλειψη επίσης κάποιας Γιαπωνέζας μου φαίνεται κάπως, αλλά το Ιαπωνικό new wave ποτέ δεν με ενθουσίασε όσο ο προπολεμικός τους κινηματογράφος. Αλλά και αυτό μάλλον ωχριά μπροστά στο ότι κατέληξα χωρίς Καρινά - Καρντινάλε :εεε;:

10. Tatyana Doronina - Three Poplars at Plyuschikha Street (1968) 60s
Image

9. Haydée Politoff - The Collector (1967)
Image


8. Françoise Brion - L'immortelle (1963)
Image

7. Stefania Sabatini & Yveline Céry Adieu Philippine (1962)
Image

6. Delphine Seyrig - Last Year at Marienbad (1961)
Image

5. Sofiko Chiaureli - The Color of Pomegranates (1969)
Image

4. Diana Mariscal - Fando y Lis (1968)
Image

3. Karla Chadimová - The Golden Fern (1963)
Image

2. Larisa Kadochnikova - Shadows of Forgotten Ancestors (1965)
Image

1. Pavla Polaskova - Marketa Lazarová (1967)
Image

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Όμορφες κι αγαπημένες γυναίκες της οθόνης

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 29 Σεπ 2016, 23:39

Η Aura Garrido που ακόμα κι όταν είναι με λιγότερη θηλυκή αμφίεση (στο "Ministerio Del Tiempo") είναι απλά πανέμορφη :αγαπώ:

Image
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."


Επιστροφή “Κορυφαία κι Αγαπημένα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες