The Shining (Η Λάμψη) (1980)

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

The Shining (Η Λάμψη) (1980)

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 12 Απρ 2013, 13:03

Image

Τίτλος: The Shining (Η Λάμψη)
Έτος παραγωγής: 1980
Σκηνοθέτης: Stanley Kubrick
Σενάριο: Stanley Kubrick
Ηθοποιοί:Jack Nicholson, Shelley Duvall, Danny Lloyd


Υπόθεση
Μια οικογένεια μετακομίζει σε ένα απομονωμένο ξενοδοχείο για να δουλέψουν ως συντηρητές τον χειμώνα που το ξενοδοχείο θα είναι άδειο.Έχουν πρόσβαση σε όλα τα δωματια εκτός απο ενα.Ο άντρας της οικογένειας προσπαθεί να γράψει ένα μυθιστόρημα και μένει μόνος του πολλές ώρες προσπαθώντας να συγκεντρωθεί.Κάπου όμως μεταξύ μοναξίας και αποτυχίας το ξενοδοχείο έχει μια περίεργη δύναμη που θα ξυπνήσει δολοφονικά ένστικτα.

Άποψη
Οτι και να πω για αυτή την ταινία είναι λίγο.Το εξαιρετική δεν μπορεί να περιγράψει το μεγαλείο της.
Η ταινία βασίζεται στην νουβέλα του Stephen King με τον τίτλο η λάμψη.Ο Κιούμπρικ πήρε αυτή την νουβέλα και την μετέτρεψε σε αριστούργημα.Η σκηνοθεσία είναι φοβερή.Ο νίκολσον είναι "τέρας" υποκριτικής,νομίζω η καλύτερη ταινία του.

Τρέιλερ



Αβατάρι χρήστη
Αλίκη
Μύστης
Αναρτήσεις: 180
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:33
Επικοινωνία:

Re: The Shining (Η Λάμψη) (1980)

Ανάρτησηαπό Αλίκη » 12 Απρ 2013, 18:32

Εμένα δε μ' άρεσε αυτή η μεταφορά της Λάμψης (όπως και τον φίλτατο Στέφανο), αλλά ναι, πιστεύω ότι ο Νίκολσον είναι πολύ καλός στο ρόλο του. Έγραψε ιστορία.

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: The Shining (Η Λάμψη) (1980)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 12 Απρ 2013, 20:10

Μου αρέσει πάρα πολύ και το έχω δει πολλές φορές. Όμως δεν πιστεύω ότι πήρε το βιβλίο (μυθιστόρημα κανονικό, όχι νουβέλα) και το έκανε αριστούργημα. Το άλλαξε τόσο, που πλέον μιλάμε για δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Τρίνιτυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 252
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 16:47

Re: The Shining (Η Λάμψη) (1980)

Ανάρτησηαπό Τρίνιτυ » 12 Απρ 2013, 20:17

Θέλω να κάνω μια επανάληψη στο βιβλίο και στην ταινία. Είναι χρόνια που τα έχω γνωρίσει και με μεγάλη χρονική απόκλιση το ένα από το άλλο και δεν θυμάμαι ιδιαίτερα τις διαφορές που λέτε. Αυτό που είναι σίγουρο είναι ότι και από τα δύο μου έχει μείνει η ίδια αίσθηση, ότι γνώρισα ένα πολύ καλό έργο.
Ο Τζακ Νίκολσον είναι υπέροχος στον πρωταγωνιστικό ρόλο.
SYSTEM FAILURE

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: The Shining (Η Λάμψη) (1980)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 12 Απρ 2013, 20:21

Καταρχήν, "η Λάμψη" είναι καταπληκτική και σαν βιβλίο! Την απόλαυσα όταν την διάβασα (πριν κάμποσα χρόνια).

Γνωρίζω πως υπάρχει άλλη μια μεταφορά της Λάμψης, πιο πιστή στο βιβλίο, την οποία δεν έχω δει και δεν μπορώ να συγκρίνω και να κρίνω. Όμως αυτή εδώ η εκδοχή είναι και κατά την δική μου γνώμη καταπληκτική! Άλλη μια πελώρια ταινία στην ιστορία του κινηματογράφου κι άλλος ένας πολύ δυνατός ρόλος από τον Νίκολσον. 10* από εμένα.


Κατά κάποιον τρόπο, μια από τις πιο εφιαλτικές στιγμές της ταινίας, είναι το σημείο που η γυναίκα του ανακαλύπτει πως τόσον καιρό ο Τζακ γράφει, αντί για μυθιστόρημα, την ίδια ασυνάρτητη πρόταση ξανά και ξανά: All work and no play makes Jack a dull boy.


"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ευστρατία
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 44
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 10:07

Re: The Shining (Η Λάμψη) (1980)

Ανάρτησηαπό Ευστρατία » 12 Απρ 2013, 23:25

Δεν την είχα δει την ταινία και είπα να το κάνω σήμερα. Νομίζω πως ο Νίκολσον σώζει όλη την κατάσταση, παίζει καταπληκτικά. Από μένα
8*.

Αβατάρι χρήστη
Κόρτο Μαλτέζε
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 315
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 09:41

Re: The Shining (Η Λάμψη) (1980)

Ανάρτησηαπό Κόρτο Μαλτέζε » 15 Απρ 2013, 12:02

Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο όμως η ταινία είναι κορυφαία. και ο Νίκολσον το ίδιο.
Ήθελα να γράψω κάτι βαθυστόχαστο αλλά δεν μου έρχεται τώρα

Αβατάρι χρήστη
Βαλεντίν
Μύστης
Αναρτήσεις: 109
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 20:48

Re: The Shining (Η Λάμψη) (1980)

Ανάρτησηαπό Βαλεντίν » 15 Απρ 2013, 23:26

Ο Νίκολσον είναι κορυφαίος,αλλά αυτή που έπαιζε την γυναίκα του, ή είναι η σπουδαιότερη ηθοποιός του γαλαξία και δεν "πιάνεται" η ερμηνεία της, ή απειλούσε με κάποιον τρόπο την ζωή του Κιούμπρικ και αναγκάστηκε να της δώσει τον ρόλο,δεν εξηγείται αλλιώς!

Αβατάρι χρήστη
Ευστρατία
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 44
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 10:07

Re: The Shining (Η Λάμψη) (1980)

Ανάρτησηαπό Ευστρατία » 15 Απρ 2013, 23:30

Βαλεντίν έγραψε:Ο Νίκολσον είναι κορυφαίος,αλλά αυτή που έπαιζε την γυναίκα του, ή είναι η σπουδαιότερη ηθοποιός του γαλαξία και δεν "πιάνεται" η ερμηνεία της, ή απειλούσε με κάποιον τρόπο την ζωή του Κιούμπρικ και αναγκάστηκε να της δώσει τον ρόλο,δεν εξηγείται αλλιώς!


:μουάχαχα:
Όντως, λίγο περίεργη φυσιογνωμία..

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: The Shining (Η Λάμψη) (1980)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 15 Απρ 2013, 23:47

Καταπληκτική, κατά την γνώμη μου. Πολύ ταιριαστή για τον ρόλο, τον γέμισε.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."


Επιστροφή “δεκαετία του 1980”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 0 επισκέπτες