Αδικίες στα Όσκαρ...

Αβατάρι χρήστη
Ιαβερης
Μύστης
Αναρτήσεις: 195
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 01:29

Re: Αδικίες στα Όσκαρ...

Ανάρτησηαπό Ιαβερης » 13 Φεβ 2016, 01:46

Κι εμενα το Αμαντεους μου αρεσε παρα πολυ, πρωτον για τη μουσικη,δευτερον για την αποδοση του πνευματος της εποχης, τριτον για τον τυπο που επαιζε τον Σαλιερι, ο οποιος κατα τ' αλλα σαν να χαθηκε ή εγω δενντον εχω ξαναπετυχει σε καμια υπερπαραγωγη. Οσον αφορα τον ιδιο τον Μοτσαρτ κι εγω τον βρηκα καπως υπερβολικο γιατι ειχα μια εντελως διαφορετικη εικονα στο νου για το προσωπο και τον χαρακτηρα του μεγαλου συνθετη. Αλλα βεβαια, ως γνωστον ολες οι μεγαλες ιδιοφυιες ηταν και λιγο κουκου, οποτε δεν αποκλειεται ο Μοτσαρτ οντως μες στο ταλεντο του να ηταν και φευγατος. Δεν εχω διαβασει καμια βιογραφια του, δεν ξερω πως ηταν στην πραγματικη του ζωη για να συγκρινω με αυτα που μας σερβιραν στην ταινια, οποτε παω πασο.
Ιζι, πολλοι ηταν αυτοι που αξιζαν το βραβειο και το πηραν με το σπαθι τους, οπως η Τζουλιαν Μουρ που ανεφερες κι ευτυχως δηλαδη αλλιως κανενας δεν θα ασχολουνταν με τον θεσμο. Ευχομαι κι εγω φετος το Room, αν οχι καλυτερης ταινιας, τουλαχιστον το Α' γυναικειου ρολου να κερδισει η κοπελα γιατι το αξιζει 100%. :πάνω:
Άδικα περιμένεις να γυρίσει ο τροχός, το χαμστερ πέθανε.

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Αδικίες στα Όσκαρ...

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 13 Φεβ 2016, 09:32

Νικόλας Δε Κιντ έγραψε:Ειδικά το Αμαντέους γιατί ρε συ Φάρε είναι αριστούργημα;;; Λογικά για κάποιους λόγους θα το λες.. Είμαι περίεργος να τους ακούσω!
Η ταινία έχει μετασκόρ 93 κι έχει πάρει όσκαρ καλύτερης ταινίας, καλύτερου σκηνοθέτη, καλύτερου σεναρίου βασισμένου σε βιβλίο, καλύτερου α΄ ανδρικού ρόλου κτλ. Όλα αυτά, βέβαια, είναι πράγματα που εσύ εκτιμάς περισσότερο από εμένα. Για εμένα και τίποτα από αυτά να μην είχε δεν θα καθόμουν να υπερασπιστώ την ταινία σε κάποιον. Πάντα μου φαινόταν κάπως χαριτωμένα άσκοπο να υπερασπίζομαι το τέλειο. Όπως π.χ. δεν θα καθόμουν ποτέ να υπερασπιστώ το "Wish You Were Here" των Pink Floyd ή τον "Ηλίθιο" του Ντοστογιέφσκη. Αυτό ή το βλέπει κάποιος ή δεν το βλέπει. Και στην τελική δεν τρέχει και τίποτα. Η τέχνη είναι απέραντη και σίγουρα μέσα σε αυτήν υπάρχει κάτι για τον καθένα.
:)
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Re: Αδικίες στα Όσκαρ...

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 13 Φεβ 2016, 11:48

Απο τις μεγαλυτερες αδικιες που εγω την εχω προσφατη και μου κακοφανηκε γιατι μιλαμε για αγαπημενη μου ταινια ειναι η αδικια που εγινε στον Μαυρο Κυκνο. Ηρθε ο κενοτατος λογος του βασιλια και σαρωσε σε κατηγοριες που δε θα επρεπε κανονικα να τις βλεπει ουτε με το κυαλι καθως ηταν κακως για μενα υποψηφιο σε οποιαδηποτε κατηγορια.Πηρε το σεναριο απο το Inseption :οργή: ,ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑ ΑΠΟ ARONOFSKY :αργκ: KAI ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΑ ΤΑΙΝΙΑ. Η ακαδημια εχασε την μπαλα εκεινη την χρονια.Αλλη μια αδικια κατ'εμε εγινε το 2008 οταν ο Mickey Rourke εχασε το oscar(για την ερμηνεια του στο Wrestler) απο τον Sean Penn. Μπορει ο Penn να ειναι καλυτερος ηθοποιος αλλα ο Ρουρκ εκεινη τη χρονια δινει μια απο τις καλυτερες ερμηνειες εβερ.Α και οτι δε βραβευτηκε ο Lynch το 2001 ειναι αλλη μια καταφορη αδικια,το πηρε το Beautiful Mind(καλο ταινιακι ειναι,αλλα το Mulholland Dr. ειναι αριστουργημα).Αυτα τα λιγα μου ερχονται
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Αδικίες στα Όσκαρ...

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 24 Φεβ 2016, 10:49

Image

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Αδικίες στα Όσκαρ...

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 24 Φεβ 2016, 13:42

Χα!! Δεν το είδα ακόμα αυτό Ζόφε!!

Αλλά σαν γνήσιο παιδί της Μάρβελ νομίζω πως θα μου αρέσει!!! :κωμωδία:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Αδικίες στα Όσκαρ...

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 03 Νοέ 2018, 10:46

Ουτε εγω λαμβανω υποψην μου τα Όσκαρ, ουτε και αλλα βραβεια βεβαια (ουτε και κριτικες), αλλα θα διαφωνησω με το Ρόκι και το Forrest Gump. Θεωρω προσωπικα οτι ηταν οι καλυτερες της χρονιας που προβληθηκαν η καθεμια.
Επισης, δεν μπορουμε να κρινουμε (θεωρω) ποια ταινια ειναι καλυτερη απο την αλλη... η ποια αξιζε περισσοτερες διακρισεις απο την αλλη... αυτο ειναι λιγακι υποκειμενικο θεμα... :μαναι:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Αδικίες στα Όσκαρ...

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 03 Νοέ 2018, 11:08

Μια χαρά μπορούμε να κρίνουμε.
Το Ρόκι ήταν αμερικάνικη ταινιούλα που μπρος στον "Ταξιτζή" του Σκορσέζε και το "Δίκτυο" μοιάζει απλά να χαιδεύει το εγώ του Αμερικάνου με έναν τελείως λανθάνοντα τρόπο...
Από την άλλη ήταν λογικό η Ακαδημία να μην αντέξει τις δόσεις αλήθειας που τους σέρβιρε κατάμουτρα ο Τραβις Μπικλ.

Όσο για το "Forest Gumb", την ώρα που δεν κοιμόμουν στο σινεμά, θυμάμαι πως γελούσα με την σκέψη του πόσο εύκολο είναι να φτιάξει ένας μια οικονομική αυτοκρατορία από το τίποτα...
ταινία για να περάσεις ευχάριστα 2 ωρίτσες και να θαυμάσεις τον Τομ Χάνκς.
Μέχρι εκεί...

Ότι αναμοχλεύει το "Αμερικάνικο Όνειρο" βραβεύεται.
Νέτα σκέτα.

ΥΓ: Όσο για την φαυλότητα του "υποκειμενικό-αντικειμενικό" που φαίνεται πως έχεις μπλέξει θα σου πω το εξής:
Όλα είναι υποκειμενικά, αλλά για μένα προσωπικά αντικειμενικά. :ναι:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Αδικίες στα Όσκαρ...

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 03 Νοέ 2018, 11:34

Γιατι για σενα ειναι ''αντικειμενικα'' και για εμας οχι? :ωιμέ:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Αδικίες στα Όσκαρ...

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 03 Νοέ 2018, 11:35

Ακριβώς.
Όπως το είπες.
Για τους άλλους υποκειμενικά και για μένα όχι. Γιατί πρόκειται για προσωπικό γούστο.
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Αδικίες στα Όσκαρ...

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 03 Νοέ 2018, 11:38

Νικόλας Δε Κιντ έγραψε:Ακριβώς.
Όπως το είπες.
Για τους άλλους υποκειμενικά και για μένα όχι. Γιατί πρόκειται για προσωπικό γούστο.


Δεν υφισταται αυτο που λες... ολα υποκειμενικα-θεμα γουστου ειναι... και αν μπορεις εσυ να κρινεις ποια ταινια αξιζει περισσοτερο και ποια οχι, μπορω κι εγω νομιζω, και ο καθενας μας... :γρμβ:
Και για μενα ''αντικειμενικα'' το Pulp Fiction ειναι υπερεκτιμημενη/μετρια ταινια, αλλα μου ''την ελεγες'' πριν που ειπα την αποψη μου. :ρ
Νομιζεις οτι εσυ μονο εχεις δικιο και οι αλλοι οχι?
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."


Επιστροφή “Γενικά για το σινεμά”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 0 επισκέπτες