Διάφορα ντοκιμαντέρ για την Αρχαία Ρώμη

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Διάφορα ντοκιμαντέρ για την Αρχαία Ρώμη

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 29 Μάρ 2018, 13:12

Καθόμαστε και βλέπουμε με τον γιο μου διάφορα ιστορικά ντοκιμαντέρ. Μου αρέσουν οι δραματοποιημένες εκδοχές γιατί είναι πιο συναρπαστικές.

Ενίοτε βολεύει να συνδυάσεις επεισόδια από την μια σειρά με επεισόδια από την άλλη. Ένας ωραίος τέτοιος συνδυασμός είναι το:

▪ "Caesar" από την σειρά του BBC: "Ancient Rome - The Rise and Fall of an Empire"
και έπειτα τα:
▪ "Battle of Philippi"
▪ "Battle of Actium" από την σειρά του National Geographic: "Rome's Greatest Battles"

τα οποία βρίσκονται σε απόλυτη χρονική συνέχεια μεταξύ τους.

Κυρίως μέσα από μάχες βλέπεις ένα πολύ κομβικό σημείο στην ιστορία της Αρχαίας Ρώμης: το πέρασμα από την δημοκρατία στην αυτοκρατορία (συγκεκριμένα: την νίκη του Ιούλιου Καίσαρα επί των Γαλατών και την κατάλυση έπειτα της ρωμαϊκής δημοκρατίας από τον ίδιο, την δολοφονία του, το πέρασμα της εξουσίας στον Μάρκο Αντώνιο και τον Οκταβιανό Αύγουστο, την μεταξύ τους συμμαχία ενάντια στην αντεπίθεση της δημοκρατίας μέσα από την ηγεσία του Βρούτου και του Κάσιου, την νίκη τους επί αυτών κι έπειτα την μεταξύ τους σύγκρουση.)

Έχει ενδιαφέρον πως στην σειρά του National Geographic μιλάνε αποκλειστικά Λατινικά και Ελληνικά. Βέβαια, τα Ελληνικά είναι Νέα (και όχι Ελληνιστικά) και ειδικά ο Μάρκος Αντωνίος κάνει κάμποσα λαθάκια, όμως σίγουρα καλύτερα από το να μιλάνε Αμερικάνικα, κι ειδικά για εμάς ειναι όμορφο να ακούς τον Μάρκο Αντώνιο να μιλάει Ελληνικά με την Κλεοπάτρα.

Θα είχε για μένα ενδιαφέρον να μπορούσα να συντάξω έναν κατάλογο με τα διάφορα διαθέσιμα ντοκιμαντέρ σχετικά με την Αρχαία Ρώμη, σε χρονική σειρά.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Διάφορα ντοκιμαντέρ για την Αρχαία Ρώμη

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 02 Απρ 2018, 11:51

Μου αρέσουν τέτοια ντοκιμαντέρ, ειδικά όταν είναι παραγωγές του History Channel ή του BBC!

Φάρε κατέβασα το "Ancient Rome - The Rise and Fall of an Empire".
Λέω να το δω σήμερα και να γράψω εντυπώσεις.
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Διάφορα ντοκιμαντέρ για την Αρχαία Ρώμη

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 02 Απρ 2018, 17:45

Δραματοποιημένο, ευσύνοπτο, πολλά μένουν απέξω, φυσικά, αλλά θεωρώ πως είναι καλό για την γενική εικόνα.

Έχε κατά νου, βέβαια, πως εγώ τα χρησιμοποιώ σαν εκπαιδευτικό μέσο σε σχέση με τον γιό μου. :ναι:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Διάφορα ντοκιμαντέρ για την Αρχαία Ρώμη

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 03 Απρ 2018, 15:09

Δεν έχει σημασία. Μου αρέσουν αυτά που είναι απλοποιημένα. Ιστορικός δεν είμαι, οπότε θέλω να έχω μια γενική εικόνα.
Τώρα αν κάτι συγκεκριμένο μου κινήσει τόσο πολύ την περιέργεια, τότε υπάρχουν και τα βιβλία ή πιο ειδικά ντοκιμαντέρ.

Άσχετο, αλλά τελευταίως έχω κολλήσει με την ιστορία των Σταυροφοριών.
Βρήκα και ένα φοβερό βιβλίο αλλά είναι κάπως αλμυρό... :όχισουλέω:

Η ιστορία των σταυροφοριών

Για την ώρα διαβάζω ότι έχω και βλέπω κάποια ντοκιμαντέρ! :ναι:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice


Επιστροφή “Ντοκιμαντέρ”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες