Φόρμα: Πρωταγωνιστής που είναι άλλος απο αυτόν που νομίζει

Κάποιες ταινίες ακολουθούν πολύ συγκεκριμένες φόρμες για το θέμα τους. Εδώ συγκεντρώνουμε αυτές τις φόρμες.
Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Φόρμα: Πρωταγωνιστής που είναι άλλος απο αυτόν που νομίζει

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 25 Ιαν 2016, 14:54

Ένα θεμελιώδες ζήτημα στη φιλοσοφία είναι το τί καθιστά τη συνείδηση και την αίσθηση του ατόμου του ποιός είναι. Η μνήμη και οι αναμνήσεις φαίνεται να είναι ουσιαστικό στοιχείο του εγώ μας.

Όσον αφορά την αφήγηση, κατα κανόνα ταυτιζόμαστε με τον πρωταγωνιστή, ο οποίος είναι το πλέον σταθερό σημείο αναφοράς για μας τους θεατές. Έλα όμως που υπάρχει η φόρμα του unreliable narrator, αλλα (στην επιστημονική φαντασία κυρίως), υπάρχει το σεναριακο τεχνασμα της πλύσης εγκεφάλου ή της ψευδούς μνήμης, και καμια φορά ουτε ο ιδιος ο πρωταγωνιστής δεν ξεφευγει απο αυτή την πιθανότητα.

Στην αρχή έβρισκα αυτή την ανατροπή πολύ εντυπωσιακή και πρωτότυπη, αφου όταν γινοταν αυτή η αποκαλυψη ηταν σαν να ξεδιπλωνεται ξαφνικα ενα δευτερο σεναριο μμεσα στην ταινια, και μαλιστα πριν την ταινια :))) Μετα ομως απο τις πρωτες 3-4 φορές, αρχισα να το αναγνωρίζω σαν φορμα :) η εκπληξη ομως παντα παραμενει, αφου ξεκινωντας να βλεπεις μια τετοια ταινια, υποτιθεται οτι δεν ξερεις οτι θα υπαρξει αυτή η απκαλυψη.

Γι' αυτό το λόγο, και επειδή είναι πολύ ευαίσθητο θέμα, θα προβω μονο σε καταλογο τιτλων, χωρις παραπάνω ανάλυση:

*Blade Runner (σύμφωνα με κάποιες ερμηνείες και επανεκδόσεις)
*Total Recall
*The 6th Sense
*The 8th Day
*Dark City
*The Others
*Unknown


Και απο το χώρο της τηλεόρασης:
*Whispers (Star Trek: Deep Space Nine)
Τελευταία αλλαγή από Ξενέρωτας στις 25 Ιαν 2016, 15:05, στο σύνολο 1 αλλαγή.
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Φόρμα: Πρωταγωνιστής που είναι άλλος απο αυτόν που νομίζει

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 25 Ιαν 2016, 14:55

Ε και πώς θα γίνει όμως να μιλάμε γι' αυτό το θέμα δίχως να βλέπουμε τις ταινίες;! :))))
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Φόρμα: Πρωταγωνιστής που είναι άλλος απο αυτόν που νομίζει

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 25 Ιαν 2016, 15:00

Ρισκο που πρεπει να παρει οποιος θελει να συμμετασχει :χαχα:
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Φόρμα: Πρωταγωνιστής που είναι άλλος απο αυτόν που νομίζει

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 01 Σεπ 2018, 14:02

Στο Fight Club ίσως. :ναι:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."


Επιστροφή “Φόρμες ταινιών”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες