Φόρμα: μια ομάδα ανθρώπων σε ένα περιορισμένο χώρο προσπαθούν να λύσουν κάποιο πρόβλημα

Κάποιες ταινίες ακολουθούν πολύ συγκεκριμένες φόρμες για το θέμα τους. Εδώ συγκεντρώνουμε αυτές τις φόρμες.
Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Φόρμα: μια ομάδα ανθρώπων σε ένα περιορισμένο χώρο προσπαθούν να λύσουν κάποιο πρόβλημα

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 15 Ιαν 2016, 21:16

Ξενέρωτας έγραψε:Α το βρηκα: Five Characters in Search of an Exit

Οπως γραφει, ηταν και η εμπνευση του Cube :)


Λοιπόν, μόλις το είδα. Είναι το "Five Characters in Search of an Exit" [σ03ε14] και παίχτηκε στις 11 Δεκ. του 1961. Είναι φανερό πως αποτελεί την βάση και έμπνευση για τις περισσότερες ταινίες αυτής της φόρμας.

Πέντε χαρακτήρες (ένας ταγματάρχης, ένας κλόουν, μια μπαλαρίνα, ένας γκαϊντατζής και ένας αλήτης) βρίσκονται έγκλειστοι σε ένα ψηλό, κυλινδρικό δωμάτιο δίχως οροφή και δίχως να έχουν μνήμη ποιος είναι ο καθένας. Παρότι πολλές ταινίες της φόρμας χωλαίνουν ως προς την εξήγηση του μυστήριου, εδώ δίνεται μια ευχάριστα ικανοποιητική, φευγάτη ερμηνεία. (Βλέπω ένα 8,7★ στην imdb, 8☆ κι από εμένα, κυρίως λόγω τέλους.)

Παρεμπιπτόντως, υπάρχει και το "σπάσιμο του τέταρτου τοίχου" καθώς κάποια στιγμή εμφανίζεται… ένας αφηγητής και μας μιλάει καταπρόσωπα.

Image

Βλέποντας την μου έκανε κλικ πως έχω δει κι άλλο επεισόδιο της σειράς, όμως του '85, όπου κάποιοι βρίσκονται έγκλειστοι σε ένα σπίτι όπου τα παράθυρα δεν δείχνουν πουθενά και η τηλεόραση εκπέμπει ένα μοναχά παράξενο σήμα. Καί αυτό ανήκει στην φόρμα, κι επίσης, η λύση είναι ίδια με αυτήν του "Five Characters ..." και καταφανώς εμπνευσμένη από αυτό.

Είχε δίκιο ο Ξενέρωτας, είναι ένα θέμα που όχι μόνο απαντά στο Twilight Zone, αλλά μάλλον έχει την καταβολή του σε αυτό.

:πάνω:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Φόρμα: μια ομάδα ανθρώπων σε ένα περιορισμένο χώρο προσπαθούν να λύσουν κάποιο πρόβλημα

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 16 Ιαν 2016, 00:44

Φαρε, αυτο το σπασιμο του 4ου τοιχου ειναι χαρακτηριστικο της σειρας. Ο αφηγητης αυτος εμφανιζεται σε καθε επεισοδιο, ανεξαρτητου υποθεσης :)

Αυτο που λες για την οικογενεια που ειναι κλεισμενη στο σπιτι της και δεν μπορει να βγει, το ειχα δει κι εγω απο σποντα σε ενα μικρο καναλι!! Αλλα το ειχα δει αποσπασματικα και δεν επεσε στην αντιληψη μου καποιος τίτλος. Ειχα σκεφτει να το αναφερω αλλα δεν το εκανα γιατι δεν ειχα κανενα στοιχειο περα απο την υποθεση. Εισαι σιγουρος οτι ηταν απο τη σειρα του 85;;

Μιας και αναφεραμε αυτα, να πω και κατι αλλο που σκεφτηκα: οταν ειχα δει εκεινο το επεισοδιο, ειχα θυμηθει ενα επεισοδιο της παλιας κωμικης σειρας Η Μάγισσα με παρομοια εφιαλτικη υποθεση: ξαφνικα δεν μπορουσε να βγει κανενας απο το σπιτι των πρωταγωνιστων, οι πορτες δεν ανοιγαν, τα τζαμια δεν εσπαγαν, ουτε με "ξορκια" δεν μπορουσαν να τηλεμεταφερθουν εξω απο το σπιτι και κανενας δεν ηξερε γιατι. Δυστυχως δεν ειχα δει ολοκληρο το επεισοδιο οποτε δεν εμαθα ποτε τη λυση του μυστηριου, παροτι με ειχε ντριγκαρει πολυ :)))
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Φόρμα: μια ομάδα ανθρώπων σε ένα περιορισμένο χώρο προσπαθούν να λύσουν κάποιο πρόβλημα

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 16 Ιαν 2016, 00:56

Ξενέρωτας έγραψε:Εισαι σιγουρος οτι ηταν απο τη σειρα του 85;

Αρκετά σίγουρος. Από την ασπρόμαυρη, το "Five Characters…" είναι μάλλον μόλις το δεύτερο επεισόδιο που βλέπω (το άλλο είναι εκείνο που καταστρέφεται ο κόσμος κι απομένει ένας άνθρωπος με ένα βουνό βιβλία). Πιτσιρικάς, έβλεπα, στον καιρό της, αρκετά τακτικά την έγχρωμη που τότε λεγόταν, από όσο θυμάμαι, "Στα Σύνορα της Φαντασίας" και παιζόταν πολύ αργά: ξεκινούσε μεσάνυχτα και κρατούσα με πολύ κόπο ανοιχτά τα βλέφαρά μου όποτε την έβλεπα. Θυμάμαι χαρακτηριστικά ένα αρθράκι της Ραδιοτηλεόρασης που σχολίαζε αυτό ακριβώς, με τίτλο "Στα Σύνορα της Αϋπνίας" ή κάπως έτσι.
:))))

Μεταλλαγμένη έγραψε:Υπάρχει και το Elevator και το 7500, που έχει και στοίχειωμα μέσα. Όπως λέει και ο Φαρος, δεν είναι κάτι το σούπερ ουάου αλλά τις βλέπεις ευχάριστα αν είσαι φαν του είδους.

Στο μεταξύ είδα και το 7500 (2014) και το βρήκα πολύ πολύ αδύναμο! Εκείνο το 4,9★ στην imdb λέει αλήθειες! Μέχρι την μέση πάει μια χαρούλα μέχρι που προβάλει το μεταφυσικό στοιχείο με ένα πολύ γελοίο τρόπο (αυτό το… απειλητικό χέρι μοιάζει δανεισμένο από μπιμουβιές του '60). Στο τέλος υπάρχει μια κλισέ λύση ενός μυστηρίου που όμως αφήνει και πάλι τα διάφορα ανεξήγητα. Ένα πολύ ασυνάρτητο σενάριο. Το πιο ενδιαφέρον είναι ότι μάλλον έχει δανειστεί ένα-δυο πράγματα από την τραγωδία του "Helios", εδώ στην Ελλάδα.

Από εκεί και πέρα, δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο ανήκει στην συγκεκριμένη φόρμα. Απλά έχεις ένα αεροπλάνο που ταξιδεύει και αντιμετωπίζει διάφορα προβλήματα, τα οποία μοιάζουν ρεαλιστικά, μέχρι που αρχίζει να εμπλέκεται το μεταφυσικό.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Φόρμα: μια ομάδα ανθρώπων σε ένα περιορισμένο χώρο προσπαθούν να λύσουν κάποιο πρόβλημα

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 16 Ιαν 2016, 01:03

Ξενέρωτας έγραψε:ειχα θυμηθει ενα επεισοδιο της παλιας κωμικης σειρας Η Μάγισσα με παρομοια εφιαλτικη υποθεση:


Τελικα αυτο ειναι το επεισοδιο: Okay, Who's the Wise Witch?

Οι φανς μπορειτε να το ψαξετε αν θελετε, μπορει να το βρειτε ενδιαφερον κι αυτο :)))
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Φόρμα: μια ομάδα ανθρώπων σε ένα περιορισμένο χώρο προσπαθούν να λύσουν κάποιο πρόβλημα

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 16 Ιαν 2016, 12:58

Ειχα αναφερει ενα επεισοδιο Σταρ Τρεκ. Ειναι αυτο: Allegiance

Ο Πικαρντ απαγάγεται και βρίσκεται σε ένα δωμάτιο μαζί με άγνωστους, ετερόκλητους χαρακτήρες. Κανένας δεν ξέρει γιατί βρίσκονται εκεί και ποιος τους έφερε. Μετά από κάποιο χρονικό διάστημα, και κατά τις απόπειρες τους να καταλάβουν τι γίνεται και να δραπετεύσουν, δε λείπουν και οι προστριβές.

Image

Αν πρεπει να το συγκρινω με τα θριλερ μυστηριου που αναφερθηκαν παραπανω, το συγκεκριμενο επεισοδιο δεν πονταρει τοσο στην εφιαλτικη ατμοσφαιρα. Αλλωστε οπως γινεται σε καθε επεισοδιο Σταρ Τρεκ, υπαρχει μια δευτερευουσα ιστορια οπου βλεπουμε τι γινεται εξω απο το περιορισμενο δωματιο (για την ακριβεια βλεπουμε τι γινεται στο Εντερπραιζ κατα την απουσια του Πικαρντ) αφαιρωντας ετσι το εφιαλτικο/ανεξηγητο στοιχειο απο την ατμοσφαιρα.

Υπαρχει βεβαια το μυστηριο, η ιντριγκα και η ανατροπη που ξεδιπλωνονται μεχρι το τελος του επεισοδιου.
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Φόρμα: μια ομάδα ανθρώπων σε ένα περιορισμένο χώρο προσπαθούν να λύσουν κάποιο πρόβλημα

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 19 Ιαν 2016, 14:27

Νομίζω πως όπως το περιγράφεις, ταιριάζει μια χαρά με την φόρμα και θα το συμπληρώσω στην αρχική ανάρτηση. :πάνω:

Ξενέρωτας έγραψε:ειχα θυμηθει ενα επεισοδιο της παλιας κωμικης σειρας Η Μάγισσα με παρομοια εφιαλτικη υποθεση: Okay, Who's the Wise Witch?


Το είδα. Δεν θα μου φαινόταν απίστευτο εάν μάθαινα πως αποτέλεσε έμπνευση για το επεισόδιο του έγχρωμου Twilight Zone, που προανέφερα. Βέβαια, σαν ύφος (χαζοκωμωδία) διαφέρει αρκετά από όλα τα άλλα της φόρμας, αλλά μάλλον μπορεί να ενταχθεί σε αυτήν.

Image

Γενικότερα, δεν τρέφω ιδιαίτερη εκτίμηση γι' αυτήν την σειρά και στο συγκεκριμένο επεισόδιο δεν λέει και κάτι. Η σειρά έκανε αίσθηση στην Αμερική της εποχής της (μαζί με το "Τζίνι") και σήμερα μάλλον μοιάζει κάμποσο παρωχημένη.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Χρήστος Π
Μύστης
Αναρτήσεις: 136
Εγγραφή: 18 Ιαν 2016, 20:30

Re: Φόρμα: μια ομάδα ανθρώπων σε ένα περιορισμένο χώρο προσπαθούν να λύσουν κάποιο πρόβλημα

Ανάρτησηαπό Χρήστος Π » 20 Ιαν 2016, 11:32

Το "Five characters in search..." ήταν από τα πολύ αγαπημένα μου επεισόδια! Καταπληκτικό!

Λοιπόν κι εγώ μια φορά χρόνια πριν, ξενυχτούσα με τα σύνορα της φαντασίας ή X-Files (δεν είμαι σίγουρος), έπεσα σε μια ταινία (;) όπου ήταν μια οικογένεια εγκλωβισμένοι στο σπίτι χωρίς να μπορούν να βγουν, ενώ η θερμοκρασία όλο ανέβαινε. Επίσης από κάποιο σημείο και μετά έβγαινε από τους τοίχους μια παχύρρευστη ροζ ουσία. Δεν θα αποκαλύψω το τέλος σε περίπτωση που κάποιος την ανακαλύψει, αλλά ήταν πολύ γεια σου. Δεν έμαθα ποτέ αν ήταν επεισόδιο σειράς ή ταινία...
You can't take a picture. It's already gone...

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Φόρμα: μια ομάδα ανθρώπων σε ένα περιορισμένο χώρο προσπαθούν να λύσουν κάποιο πρόβλημα

Ανάρτησηαπό Ίζι » 31 Ιαν 2016, 15:18

Ίζι έγραψε:Nine Dead


Το είδα κι αυτό και δεν ήταν καθόλου κακό. Κάποιος απαγάγει 9 φαινομενικά άσχετους μεταξύ τους ανθρώπους και τους κλειδώνει σ' ένα δωμάτιο. Αυτοί πρέπει να βάλουν το μυαλό τους να δουλέψει για να βρουν τι τους συνδέει και γιατί τιμωρούνται. Κάθε 10 λεπτά ο απαγωγέας εισβάλει στο δωμάτιο και σκοτώνει από έναν. Θα προλάβουν;

Ενδιαφέρουσα ιστορία γυρισμένη με πενιχρά μέσα. Έχει τις υπερβολές της, όμως περνάς καλά βλέποντάς τη. Επταράκι κι εδώ .
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Φόρμα: μια ομάδα ανθρώπων σε ένα περιορισμένο χώρο προσπαθούν να λύσουν κάποιο πρόβλημα

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 31 Ιαν 2016, 16:21

Χρήστος Π έγραψε:Τ
Λοιπόν κι εγώ μια φορά χρόνια πριν, ξενυχτούσα με τα σύνορα της φαντασίας ή X-Files (δεν είμαι σίγουρος), έπεσα σε μια ταινία (;) όπου ήταν μια οικογένεια εγκλωβισμένοι στο σπίτι χωρίς να μπορούν να βγουν, ενώ η θερμοκρασία όλο ανέβαινε. Επίσης από κάποιο σημείο και μετά έβγαινε από τους τοίχους μια παχύρρευστη ροζ ουσία. Δεν θα αποκαλύψω το τέλος σε περίπτωση που κάποιος την ανακαλύψει, αλλά ήταν πολύ γεια σου. Δεν έμαθα ποτέ αν ήταν επεισόδιο σειράς ή ταινία...

Χρηστο, αυτο το επεισοδιο το ειχα αναφερει πιο πριν, καθως και ο Φαρος το ειχε δει καποτε, αλλα δεν ασχοληθηκαμε παραπανω για να το βρουμε. Ο Φαρος ειπε οτι μαλλον ηταν απο την καινουργια σειρα του Λυκοφωτος, αλλα σημερα εψαξα και βρηκα οτι ηταν αυτο

"Hammer House of Mystery and Suspense" Child's Play (1984)

Αυτο που θυμαμαι ηταν οτι το ειχα πετυχει σε ενα μικρης εμβελειας καναλι, και ποτε δεν ειχα μαθει τιτλο. Τωρα που το βρισκω, βλεπω οτι ηταν μια σχετικα αγνωστη εδω σειρα που ποτε πριν δεν ειχα ξανακουσει. Μου κανει εντυπωση οτι 3 ατομα απο μας, πολυ καιρο πριν γνωριστουμε, το ειχαν πετυχει την ιδια ωρα :))))

Φαρε, να μπει στην αρχικη αναρτηση;
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Χρήστος Π
Μύστης
Αναρτήσεις: 136
Εγγραφή: 18 Ιαν 2016, 20:30

Re: Φόρμα: μια ομάδα ανθρώπων σε ένα περιορισμένο χώρο προσπαθούν να λύσουν κάποιο πρόβλημα

Ανάρτησηαπό Χρήστος Π » 31 Ιαν 2016, 17:37

Ωχ! Μπράβο Ξενέρωτα σωστός! Βέβαια αμφιβάλλω για το αν το είχαμε δει την ίδια μέρα/ώρα, γιατί νομίζω ότι εγώ το είχα πετύχει στον ant1. Δεν είμαι σίγουρος βέβαια...

Edit: Δεν είχα καταλάβει ότι ο Φάρος εννοούσε αυτό. Δεν θυμάμαι κάτι για τηλεόραση με παράξενο σήμα.
You can't take a picture. It's already gone...


Επιστροφή “Φόρμες ταινιών”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες