Φόρμα: μια ομάδα ανθρώπων σε ένα περιορισμένο χώρο προσπαθούν να λύσουν κάποιο πρόβλημα

Κάποιες ταινίες ακολουθούν πολύ συγκεκριμένες φόρμες για το θέμα τους. Εδώ συγκεντρώνουμε αυτές τις φόρμες.
Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Φόρμα: μια ομάδα ανθρώπων σε ένα περιορισμένο χώρο προσπαθούν να λύσουν κάποιο πρόβλημα

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 10 Ιαν 2016, 17:53

Υπάρχει μια φόρμα η οποία απαντά σε διάφορες ταινίες: μια ομάδα ανθρώπων, σε έναν περιορισμένο χώρο, προσπαθούν να λύσουν κάποιο πρόβλημα. Είναι ένα θέμα που γενικότερα μου αρέσει κι ας δοκιμάσουμε εδώ να μαζέψουμε ταινίες που ανήκουν στην φόρμα αυτή.

Οι τίτλοι κατά βαθμολογία στην imdb.

══════════════ ΤΑΙΝΙΕΣ ═══════════════

8,9★ 12 Angry Men (1957)
Μετά το πέρας μια δίκης ενός δεκαοκτάχρονου για πατροκτονία, οι δώδεκα ένορκοι κλείνονται σε ένα δωμάτιο, κατά πώς προβλέπεται, ώστε να καταλήξουν σε μια ομόφωνη ετυμηγορία. Οι έντεκα είναι εξαρχής πεισμένοι πως ο νεαρός είναι ένοχος. Ο ένας πιστεύει πως θα πρέπει τουλάχιστον να συζητήσουν πριν τον στείλουν στην ηλεκτρική καρέκλα.

Image

8,0★ The Man from Earth (2007)
Ένας καθηγητής μετακομίζει σε άλλη πόλη κι οι συνάδελφοί του μαζεύονται την τελευταία μέρα στο σπίτι του για να τον βοηθήσουν να πακετάρει και να τον αποχαιρετίσουν. Εκείνος κάνει έναν απίθανο ισχυρισμό για την ηλικία του κι η παρέα συζητά τεστάροντας αυτόν τον ισχυρισμό.

Image

7,3★ Cube (Ο Κύβος) (1997)
Έξι άγνωστοι ξυπνούν σε μία φυλακή από κυβικά δωμάτια, κάποια από τα οποία περιέχουν θανάσιμες παγίδες.

Image

7,1★ Coherence (2013)
Ένας κομήτης περνάει πολύ κοντά στην Γη προκαλώντας κάποιες ανωμαλίες στην τηλεφωνία και στον ηλεκτρισμό. Μια παρέα φίλων βρίσκεται σε ένα σπίτι, όταν γίνεται μια γενική συσκότιση. Δύο μέλη της παρέας εξορμούν μέσα στο σκοτάδι, προς το μοναδικό σπίτι που φαίνεται να έχει ρεύμα και φως. Επιστρέφουν με ένα κουτί στα χέρια τους που όταν ανοίξει θα τους φέρει αντιμέτωπους με ένα απροσδόκητο μυστήριο.

Image

6,9★ Exam (Εξέταση Μέχρι Θανάτου) (2009)
Οκτώ υποψήφιοι για μια θέση εργασίας βρίσκονται σε ένα δωμάτιο για να διαγωνιστούν μεταξύ τους. Τους δίνονται προφορικά κάποιες πολύ λιτές και αυστηρές οδηγίες και ογδόντα λεπτά για να ολοκληρώσουν την δοκιμασία. Μόνο που για αρχή θα πρέπει να βρουν σε τι πρέπει να απαντήσουν, αφού τους έχουν δοθεί μοναχά λευκές κόλλες, σε ένα διαγώνισμα που ξεκινά σαν μυστήριο και εξελίσσεται σε έναν σκληρό αγώνα.

Image

6,7★ La habitación de Fermat (2007)
Τέσσερις μαθηματικοί βρίσκονται έγκλειστοι σε ένα δωμάτιο παγίδα και πρέπει να λύνουν γρίφους αδιάκοπα, ώστε να σώσουν τις ζωές τους.

Image

6,5★Unknown (Άγνωστοι) (2006)
Πέντε άντρες συνέρχονται από λιποθυμία σε μια καλά ασφαλισμένη αποθήκη από την οποία δεν μπορούν να βγουν έξω. Άλλος είναι χτυπημένος, άλλος δεμένος, και είναι φανερό πως εκεί μέσα έχει γίνει κάτι κακό. Μόνο που υποφέρουν καί οι πέντε από αμνησία και μέσα από κομματιασμένες και σβησμένες αναμνήσεις προσπαθούν να θυμηθούν τί έγινε και ποια είναι η θέση του καθενός μέσα στα γεγονότα.

Image

6,3★ Devil (2010)
Πέντε άνθρωποι παγιδεύονται στον ανελκυστήρα ενός ουρανοξύστη κι από ό,τι φαίνεται, ένας από αυτούς είναι ο Διάβολος.

Image

5,3★ Panic Button (2011)
Τέσσερις άγνωστοι κερδίζουν στον διαγωνισμό κάποιου μέσου κοινωνικής δικτύωσης και ταξιδεύουν με ιδιωτικό τζετ από το Λονδίνο στην Νέα Υόρκη. Κατά την διάρκεια του ταξιδιού δέχονται να συμμετάσχουν σε ένα παιχνίδι που ξεκινά με άβολες αλήθειες και προχωρά με φρίκη.

Image

══════════════ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ ΣΕ ΣΕΙΡΕΣ ═══════════════

8,7★The Twilight Zone (1959–1964) — [σ03ε14] — Five Characters in Search of an Exit
Πέντε χαρακτήρες (ένας ταγματάρχης, ένας κλόουν, μια μπαλαρίνα, ένας γκαϊντατζής και ένας αλήτης) βρίσκονται έγκλειστοι σε ένα ψηλό, κυλινδρικό δωμάτιο δίχως οροφή και δίχως να έχουν μνήμη ποιος είναι ο καθένας.

Image

7,4★ Bewitched (1964–1972) — [σ06ε25] — Okay, Who's the Wise Witch?
Ο Ντάρεν δεν μπορεί να φύγει για την δουλειά καθώς όλες οι έξοδοι του σπιτιού είναι σφραγισμένες με κάποιο ξόρκι. Η Σαμάνθα καλεί τον έναν μετά τον άλλον σε μια προσπάθεια να σπάσει το ξόρκι.

Υφολογικά διαφορετικό από τα υπόλοιπα της φόρμας, ως σίτκωμ, μάλλον ανήκει σε αυτήν.

Image

7,4★ Star Trek: The Next Generation (1987–1994) — [σ03ε18] — Allegiance
Ο Πικαρντ απαγάγεται και βρίσκεται σε ένα δωμάτιο μαζί με άγνωστους, ετερόκλητους χαρακτήρες. Κανένας δεν ξέρει γιατί βρίσκονται εκεί και ποιος τους έφερε. Μετά από κάποιο χρονικό διάστημα, και κατά τις απόπειρες τους να καταλάβουν τι γίνεται και να δραπετεύσουν, δε λείπουν και οι προστριβές.

Image
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Φόρμα: μια ομάδα ανθρώπων σε ένα περιορισμένο χώρο προσπαθούν να λύσουν κάποιο πρόβλημα

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 10 Ιαν 2016, 20:12

Ειναι κλασσικο μοτιβο και σε σειρες. Οπως σε ενα της παλιας Ζωνης του Λυκόφωτος, ακομα και στο Σταρ Τρεκ
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Φόρμα: μια ομάδα ανθρώπων σε ένα περιορισμένο χώρο προσπαθούν να λύσουν κάποιο πρόβλημα

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 10 Ιαν 2016, 20:18

Από ποια περίοδο της "Ζώνης"; Τα παλιά ασπρόμαυρα ή του '80; (Το Σταρ Τρεκ δεν το έβλεπα).
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Φόρμα: μια ομάδα ανθρώπων σε ένα περιορισμένο χώρο προσπαθούν να λύσουν κάποιο πρόβλημα

Ανάρτησηαπό Ίζι » 10 Ιαν 2016, 20:24

Αγαπημένη μου κατηγορία. Έχω δει όλες αυτές που αναφέρονται και οι βαθμολογίες μου είναι:

12 Angry Men (10/10)
Cube (9/10)
Unknown (6/10)
La habitación de Fermat (6/10)
The Man from Earth (10/10) και στο top10 των αγαπημένων μου ταινιών
Exam (7/10)
Coherence (8/10)

Κάποιες άλλες της κατηγορίας με τις βαθμολογίες μου.

Cube 2: Hypercube (7/10)
Panic Button (6/10)
The Killing Room (5/10)
Devil (7/10)
Would You Rather (6/10)

Κάποιες που έχω σταμπάρει όμως δεν έχω δει ακόμη.

Circle
Nine Dead
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Φόρμα: μια ομάδα ανθρώπων σε ένα περιορισμένο χώρο προσπαθούν να λύσουν κάποιο πρόβλημα

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 10 Ιαν 2016, 20:37

Φαρε, στην ασπροαυρη σειρα αναφερομαι
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Φόρμα: μια ομάδα ανθρώπων σε ένα περιορισμένο χώρο προσπαθούν να λύσουν κάποιο πρόβλημα

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 11 Ιαν 2016, 08:56

Είδα χθες το Devil, που ανέφερες, Ίζι. Παρότι μάλλον δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, το είδα αρκετά ευχάριστα κι αυτό. Μάλλον λόγω του ότι μου αρέσει η συγκεκριμένη φόρμα. Έχει το 7αράκι μου.

Θα το συμπληρώσω στην πρώτη μου ανάρτηση και θα προχωρήσω και σε άλλους τίτλους που αναφέρεις.

:)
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Φόρμα: μια ομάδα ανθρώπων σε ένα περιορισμένο χώρο προσπαθούν να λύσουν κάποιο πρόβλημα

Ανάρτησηαπό Ίζι » 11 Ιαν 2016, 13:37

Και βλέπω η imdb προτείνει κι άλλες:

House of 9 (2005)
Hunger (2009)

Μέτριες βαθμολογίες... έχει δει κανείς καμία;
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Φόρμα: μια ομάδα ανθρώπων σε ένα περιορισμένο χώρο προσπαθούν να λύσουν κάποιο πρόβλημα

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 11 Ιαν 2016, 15:01

Όχι. Βρήκαμε δουλειά... :))))
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μεταλλαγμένη
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 212
Εγγραφή: 01 Μάι 2014, 20:38

Re: Φόρμα: μια ομάδα ανθρώπων σε ένα περιορισμένο χώρο προσπαθούν να λύσουν κάποιο πρόβλημα

Ανάρτησηαπό Μεταλλαγμένη » 11 Ιαν 2016, 17:38

Το Hunger το είχα δει εγώ και την βρίσκω πανάθλια, ούτε καν το 5,3 δεν αξίζει. Νομίζω ότι σε ένα σημείο την γύρναγα στο γρήγορο.
Το Unknown το είχα βρει βαρετό σε γενικές γραμμές.

Το The Man from Earth, Exam, Devil, Would you Rather μου άρεσαν κι εμένα.

Υπάρχει και το Elevator και το 7500, που έχει και στοίχειωμα μέσα. Όπως λέει και ο Φαρος, δεν είναι κάτι το σούπερ ουάου αλλά τις βλέπεις ευχάριστα αν είσαι φαν του είδους.

Κλασσικό δείγμα του είδους είναι και το SAW II αλλά και SAW I στο οποίο βέβαια, υπήρχαν 2 θύματα μόνο. Δεν έχω δει τις άλλες ταινίες, θεωρώ ότι το ξεχείλωσαν το θέμα μετά.

Πάντως, έχω να προτείνω και μια σειρά που ανταποκρίνεται στο μοτίβο αυτό. Είναι το Persons Unknown το οποίο δυστυχώς δεν έπιασε και προβλήθηκε μόνο μια σεζόν των 10 επεισοδίων παρολο που δεν έχει κακή βαθμολογία στο imdb. Προσωπικά, την είχα καταευχαριστηθεί. Μην σας αποθαρρύνει ότι κόπηκε, αξίζει να δείτε έστω αυτή την μία σεζόν.
Sam: Dude, you killed Hitler!
Dean: Yeah...!Awesome!
(Supernatural)

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Φόρμα: μια ομάδα ανθρώπων σε ένα περιορισμένο χώρο προσπαθούν να λύσουν κάποιο πρόβλημα

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 11 Ιαν 2016, 19:01

Πάντως, το Hunger έχει ακριβώς την αφίσα που εμένα με αποτρέπει πολύ από το να δω την ταινία. (Όχι πως θα είναι φόβια αλλά πως θα είναι μπαρούφα :)))) )
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."


Επιστροφή “Φόρμες ταινιών”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες