Φόρμα: μια ομάδα ανθρώπων σε ένα περιορισμένο χώρο προσπαθούν να λύσουν κάποιο πρόβλημα

Κάποιες ταινίες ακολουθούν πολύ συγκεκριμένες φόρμες για το θέμα τους. Εδώ συγκεντρώνουμε αυτές τις φόρμες.
Αβατάρι χρήστη
Μεταλλαγμένη
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 212
Εγγραφή: 01 Μάι 2014, 20:38

Re: Φόρμα: μια ομάδα ανθρώπων σε ένα περιορισμένο χώρο προσπαθούν να λύσουν κάποιο πρόβλημα

Ανάρτησηαπό Μεταλλαγμένη » 27 Φεβ 2016, 15:36

Είδα το Circle και το βρήκα ενδιαφέρον αν και το τέλος με απογοήτευσε λίγο και μου άφησε αναπάντητα ερωτήματα.
Βέβαια, ο στόχος ταινίας δεν ήταν τόσο η αποκάλυψη του μυστηρίου και η επίλυση του γρίφου αλλά η εξερεύνηση της ανθρώπινης συμπεριφοράς σε συνθήκες ζωής και θανάτου.
Sam: Dude, you killed Hitler!
Dean: Yeah...!Awesome!
(Supernatural)

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Φόρμα: μια ομάδα ανθρώπων σε ένα περιορισμένο χώρο προσπαθούν να λύσουν κάποιο πρόβλημα

Ανάρτησηαπό Ίζι » 27 Φεβ 2016, 21:19

Κι εγώ το είδα το Circle και έχω την ίδια γνώμη. Καλούλι, γύρω στο 6.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Μεταλλαγμένη
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 212
Εγγραφή: 01 Μάι 2014, 20:38

Re: Φόρμα: μια ομάδα ανθρώπων σε ένα περιορισμένο χώρο προσπαθούν να λύσουν κάποιο πρόβλημα

Ανάρτησηαπό Μεταλλαγμένη » 21 Ιούν 2017, 19:26

Στην ίδια κατηγορία είναι και η ισπανική '7 Años'. Τέσσερις συνιδρυτές μιας εταιρείας που πρόκειται να τεθεί στο στόχαστρο της δικαιοσύνης για φοροδιαφυγή, πρέπει να αποφασίσουν ποιος θα πάρει το φταίξιμο πάνω του και θα φυλακιστεί για 7 χρόνια προκειμένου να σώσει τους υπόλοιπους και την εταιρεία.

Κρατάει αμείωτο το ενδιαφέρον και βγήκε καλύτερη απ' ότι περίμενα.
Sam: Dude, you killed Hitler!
Dean: Yeah...!Awesome!
(Supernatural)

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Φόρμα: μια ομάδα ανθρώπων σε ένα περιορισμένο χώρο προσπαθούν να λύσουν κάποιο πρόβλημα

Ανάρτησηαπό Θεατής » 21 Ιούν 2017, 23:58

Ωραία φαίνεται Μεταλλαγμένη... Προστέθηκε στη watchlist...

Αλλη μια που βασίζεται στην φόρμα, αυτή την φορά με 80+ ανθρώπους αν και βέβαια αναλυτικά παρακολουθούμε λιγότερους, είναι το The Belko experiment αλλά δεν την έχω δει όλη ακόμη για να εκφερω άποψη...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...


Επιστροφή “Φόρμες ταινιών”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες