Φόρμα: ένας απλός άνθρωπος εγκλωβίζεται σε μια περιπέτεια

Κάποιες ταινίες ακολουθούν πολύ συγκεκριμένες φόρμες για το θέμα τους. Εδώ συγκεντρώνουμε αυτές τις φόρμες.
Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Φόρμα: ένας απλός άνθρωπος εγκλωβίζεται σε μια περιπέτεια

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 19 Απρ 2013, 00:01

Ένα θέμα που μου αρέσει να βλέπω σε ταινία είναι το εξής: Ένας απλός άνθρωπος εγκλωβίζεται δίχως να το θέλει, λόγω συγκυρίας ή παρεξήγησης, σε μια περιπέτεια όπου καταδιώκεται, κινδυνεύει η ζωή του κτλ.

Ιδού μερικές ταινίες, κατά βαθμολογία στην imdb, κι αν βρεθούν κι άλλες, συμπληρώνω εδώ στην πρώτη ανάρτηση.

══════════════════════════════════════════

7,8★ The Game (1997)
Ο Νίκολας Βαν Όρτον (Μάικλ Ντάγκλας) είναι ζάμπλουτος αλλά ζει μια ζωή μοναχική και απομακρυσμένη από τους ανθρώπους που κάποτε τον πλαισίωναν. Στα 48α γενέθλιά του τον επισκέπτεται ο μικρότερος αδερφός του, Κόνραντ (Σον Πεν), και του κάνει δώρο το τηλέφωνο μιας εταιρίας που οργανώνει ένα "παιχνίδι". Η περιέργεια θα ωθήσει τον Νίκολας να δει περί τίνος πρόκειται και δίχως να το καταλάβει θα βρεθεί μπλεγμένος σε ένα παιχνίδι αγωνίας, μυστηρίου και καταδίωξης από όπου όσο κι αν προσπαθεί δεν μπορεί να βγει.

Image

7,7★ After Hours (1985)
Ένας απλός καθημερινός άνθρωπος συναντά μια όμορφη κοπέλα και αυτή του δίνει το τηλέφωνό της. Το βράδυ την καλεί και πάει να την συναντήσει. Και ξάφνου βρίσκεται εγκλωβισμένος σε μια αλλοπρόσαλλη νύχτα δίχως τελειωμό, να συναναστρέφεται παράξενους κι άγνωστους ανθρώπους, δίχως χρήματα και δίχως να καταφέρνει το απλό πράγματα που θέλει: απλά να επιστρέψει στο σπίτι του.

Image

6,9★ Frantic (1988)
Ένας αμερικανός γιατρός βρίσκεται στο Παρίσι για ένα συνέδριο. Στο ξενοδοχείο βγαίνει από το ντους και ανακαλύπτει πως η γυναίκα του, δίχως κανέναν προφανή λόγο, έχει εξαφανιστεί. Πηγαίνει στην αστυνομία η οποία δείχνει λιγότερο ενθουσιασμό από ότι θα ήθελε ο ίδιος. Έτσι ξεκινάει μόνος του μια αναζήτηση που βγάζει στον δρόμο του μια όμορφη πιτσιρίκα. Μαζί βρίσκονται κυνηγημένοι και μπλεγμένοι σε μια ξένη υπόθεση.

6,5★ Into The Night (1985)
Ένας απλός καθημερινός άνθρωπος υποφέρει από αϋπνίες. Μια μέρα γυρίζει απρόσμενα στο σπίτι και ανακαλύπτει πως η γυναίκα του τον απατά. Δίχως ιδιαίτερο λόγο πηγαίνει στο αεροδρόμιο και παρκάρει στο γκαράζ. Ξάφνου μια όμορφη ξανθιά πηδάει στο καπό του αυτοκινήτου του και μπαίνει μέσα και του ζητά να την γλιτώσει. Και πράγματι, από πίσω εμφανίζεται ένας τύπος με ένα πιστόλι. Ενστικτωδώς, ξεκινάει το αμάξι και φεύγει κι έτσι δένει την μοίρα του με αυτήν της ξανθιάς αφού πολλοί επικίνδυνοι άνθρωποι κυνηγούν το άγνωστο ζευγάρι.

Image

6,1★ Birthday Girl (2001)
Ο Τζων (Ben Chaplin) είναι ένας απλός καθημερινός άνθρωπος, ταμίας σε τράπεζα, που ψάχνει και βρίσκει μέσω ίντερνετ μια υποψήφια σύζυγο από την Ρωσία, την Νάντια (Nicole Kidman). Αυτή καταφθάνει στην Αγγλία, είναι πανέμορφη, δεν μιλάει γρι Αγγλικά, όμως σιγά-σιγά βρίσκουν τον ερωτικό παλμό ανάμεσά τους. Μονάχα που κάποια στιγμή καταφθάνουν απρόσκλητα και τα ξαδέρφια της, χοντράνθρωποι που ταράζουν τα πάντα. Ο ήρωας, σε μια προσπάθεια να απαλλαγεί από αυτούς, βρίσκεται να υπερβαίνει τον καθημερινό του εαυτό και να μπλέκεται, τελικά, σε μια απίστευτη κι επικίνδυνη περιπέτεια δίχως επιστροφή.

Image
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Λορένα
Μύστης
Αναρτήσεις: 163
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 01:08

Re: Φόρμα: ένας απλός άνθρωπος εγκλωβίζεται σε μια περιπέτει

Ανάρτησηαπό Λορένα » 19 Απρ 2013, 00:25

Εκεινη η ταινια με τον Ριτσαρντ Γκιρ, που παει στην Κινα, περναει ενα βραδυ με μια κοπελα και την επομενη την βρισκει δολοφονημενη διπλα του, ειναι της ιδιας κατηγοριας;

Οπως επισης και το date night με το ζευγαρι να βγαινει για ρομαντικο δειπνο και μη βρισκοντας τραπεζι, παιρνει την κρατηση ενος αλλου ζευγαριου, δηλωνοντας αλλο ονομα. Μονο που το αλλο ζευγαρι που δεν φανηκε ποτε, εχει μπλεξιματα με τον υποκοσμο, και τωρα ο υποκοσμος κυνηγα αυτους. Διασκεδαστικη κωμωδια :)



Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Φόρμα: ένας απλός άνθρωπος εγκλωβίζεται σε μια περιπέτει

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 19 Απρ 2013, 00:30

Αυτό που λες με τον Γκιρ, δεν το γνωρίζω. Αυτό με το ζευγάρι όμως, ναί, και δεν το έχω δει :γιούπι:

Σπεύδω να συμπληρώσω.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Φόρμα: ένας απλός άνθρωπος εγκλωβίζεται σε μια περιπέτει

Ανάρτησηαπό Ίζι » 19 Απρ 2013, 10:30

Απ' τις ταινίες που αναφέρατε έχω δει το Birthday girl (που το βρήκα πολύ μέτριο), το Date Night (καλό) και το Frantic (καταπληκτικό).
Φαντάζομαι σ' αυτήν την κατηγορία μπορεί να πει κανείς ότι ανήκει και ο "Τουρίστας" με τον Τζόνι Ντεπ και την Αντζελίνα Τζολί. Ένας κάπως αφελής Αμερικανός που ταξιδεύει στην Ιταλία γνωρίζει τυχαία μια κουκλάρα στο τρένο και γίνεται στόχος μαφιόζων και πρακτόρων. Πολύ διασκεδαστική ταινία.




Επίσης το "Παιχνίδι" του Φίντσερ, με τους Μάικλ Ντάγκλας και Σων Πεν, που το θεωρώ εξαιρετικό. Ένας πλούσιος επενδυτής δέχεται ως δώρο γενεθλίων από τον αδελφό του τη συμμετοχή του σε ένα παιχνίδι λιγότερο αθώο απ' όσο φαίνεται.




Και το αριστουργηματικό "Στη Σκιά των Τεσσάρων Γιγάντων" του Χίτσκοκ με τον Κάρι Γκράντ (για μένα μια τέλεια ταινία απ' όλες τις απόψεις). Ένας απλός άνθρωπος (με πολύ ωραίο χιούμορ) απάγεται κατά λάθος από κάτι περίεργους τύπους που νομίζουν ότι είναι κάποιος άλλος, και μπλέκεται στην απόλυτη περιπέτεια.


I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Κόρτο Μαλτέζε
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 315
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 09:41

Re: Φόρμα: ένας απλός άνθρωπος εγκλωβίζεται σε μια περιπέτει

Ανάρτησηαπό Κόρτο Μαλτέζε » 19 Απρ 2013, 11:20

Οι 2 εκδοχές του Ανθρώπου που γνώριζε πολλά από τον Χίτσκοκ (1934 και 1956)

το τρέιλερ της ταινίας του 1956 (εγώ προτιμώ του 1934 αλλά δε βρήκα τρέιλερ)



Τζόνι Στεκίνο, Ο Οδοντογλυφίδας του Μπενίνι

Ήθελα να γράψω κάτι βαθυστόχαστο αλλά δεν μου έρχεται τώρα

Αβατάρι χρήστη
Βαλεντίν
Μύστης
Αναρτήσεις: 109
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 20:48

Re: Φόρμα: ένας απλός άνθρωπος εγκλωβίζεται σε μια περιπέτει

Ανάρτησηαπό Βαλεντίν » 19 Απρ 2013, 19:34

Νομίζω και το Il Mostro του Μπενίνι ανήκει σε αυτη την κατηγορία και ειναι πολύ αστεία ταινία ,για έναν ανθρωπάκο που τον μπερδεύουν με έναν δράκο-serial killer.Οσον αφορά τον Τουρίστα με τον Τζόνυ Ντεπ , την βρίσκω κακή ταινία,κι ας την σκηνοθέτησε ο δημιουργός του "Οι ζωές των άλλων".

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Φόρμα: ένας απλός άνθρωπος εγκλωβίζεται σε μια περιπέτει

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 20 Απρ 2013, 22:16

Σκέφτομαι, μήπως ταινίες όπου ο κόσμος νομίζει πως ένα ανθρωπάκι είναι κάποιος άλλος, κάποιος διαβόητος κακοποιός, κατάσκοπος κτλ. (όπως στον Δράκο του Κούνδουρου) αποτελούν διαφορετική φόρμα.

Τί λέτε;
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Χόλντεν
Μύστης
Αναρτήσεις: 72
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:31

Re: Φόρμα: ένας απλός άνθρωπος εγκλωβίζεται σε μια περιπέτει

Ανάρτησηαπό Χόλντεν » 20 Απρ 2013, 23:25

Ωραίο θέμα. Έχει νόημα να ανοίξουμε τέτοια θέματα για διάφορες φόρμες, εγώ ήδη έβαλα στην λίστα μου δύο ταινίες να δω. Δεν έχω βρεί πουθενά στο internet κατάλογο ταινιών βάση της φόρμας της υπόθεσης.

Πράγματι αυτές οι ταινίες μου αρέσουν και εμένα πολύ, αν και είναι πολύ μακριά από την πραγματικότητα (στην αληθινή ζωή οι απλοί άνθρωποι αν μπλέξουν με περίεργες καταστάσεις τελειώνουν σε 5 λεπτά). Όμως ο κινηματογράφος θέλει και τέτοιες ταινίες, θέλει και λίγο φαντασία.

Το "The Game" που ανέφερε ο Ιζι νομίζω ο καλύτερος εκπρόσωπος του είδους.

Φαρε ναι, αυτή είναι άλλη φόρμα.
...you are fighting for the biggest nothing in history!

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Φόρμα: ένας απλός άνθρωπος εγκλωβίζεται σε μια περιπέτει

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 21 Απρ 2013, 00:37

Χόλντεν έγραψε:Ωραίο θέμα. Έχει νόημα να ανοίξουμε τέτοια θέματα για διάφορες φόρμες, εγώ ήδη έβαλα στην λίστα μου δύο ταινίες να δω. Δεν έχω βρεί πουθενά στο internet κατάλογο ταινιών βάση της φόρμας της υπόθεσης.


Μοναχά, να τις πιάσουμε μία-μία για να προλαβαίνουμε. Για την ώρα, θα έλεγα, να ασχοληθούμε με αυτήν και την παραλλαγή του τύπου "ο Δράκος".
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 15:16

Re: Φόρμα: ένας απλός άνθρωπος εγκλωβίζεται σε μια περιπέτει

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 22 Απρ 2013, 00:21

Εδώ μάλλον ανήκει και "Ο Φυγάς"(1993), στην οποία ένας γιατρός (Χάρισον Φόρντ) κατηγορείται για την δολοφονία της συζύγου του και καταζητείται από την αστυνομία.

Έλαβε επτά υποψηφιότητες για Όσκαρ, μεταξύ των οποίων και Καλύτερης Ταινίας, κερδίζοντας εκείνο στην κατηγορία Β' Ανδρικού Ρόλου για την ερμηνεία του Τόμι Λι Τζόουνς.

(θα τοποθετούσα την ανάρτηση στην άλλη φόρμα, αλλά δεν είναι διαβόητος εγκληματίας.)


Επιστροφή “Φόρμες ταινιών”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες