Φόρμα: ένας απλός άνθρωπος εγκλωβίζεται σε μια περιπέτεια

Κάποιες ταινίες ακολουθούν πολύ συγκεκριμένες φόρμες για το θέμα τους. Εδώ συγκεντρώνουμε αυτές τις φόρμες.
Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Φόρμα: ένας απλός άνθρωπος εγκλωβίζεται σε μια περιπέτει

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 24 Απρ 2013, 18:13

Έφτιαξα ένα νήμα και για την φόρμα όπου ένας απλός άνθρωπος περνιέται για γνωστός κακοποιός όπως στον Δράκο του Κούνδουρου.

Δίχως να την έχω δει, νομίζω πως και το Date Night (2010) ανήκει εκεί, έτσι;

Το "Στη Σκιά των Τεσσάρων Γιγάντων" το είδα πριν πολλά χρόνια και δεν θυμάμαι σχεδόν τίποτα. Να υποθέσω πως ανήκει κι αυτό εκεί;



Επίσης, γι'αυτήν εδώ την φόρμα. Στην αρχή την ονόμασα "ένας απλός άνθρωπος εγκλωβίζεται σε μια περιπέτεια" αλλά π.χ. στο Game ο Βαν Όρτον, δεν είναι ένας απλός άνθρωπος. Είναι πολύ ιδιαίτερος, ζάμπλουτος και άρα όχι απλός. Μπορεί να βοηθήσει κανείς πώς να ονομάσουμε την φόρμα;

Για την ώρα έχουμε και περιορισμό με το μήκος των τίτλων. Είναι βαβούρα να αλλάξει αλλά θα το κάνω κάποια στιγμή.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Φόρμα: ένας απλός άνθρωπος εγκλωβίζεται σε μια περιπέτει

Ανάρτησηαπό Ίζι » 24 Απρ 2013, 19:47

Φαροφύλακας έγραψε:Το "Στη Σκιά των Τεσσάρων Γιγάντων" το είδα πριν πολλά χρόνια και δεν θυμάμαι σχεδόν τίποτα. Να υποθέσω πως ανήκει κι αυτό εκεί;

Δεν ξέρω, νομίζω ότι ανήκει και στις δύο φόρμες. Ο ήρωας περνιέται μεν για κάποιος άλλος, όμως δεν περνάει το μεγαλύτερο μέρος της ταινίας προσπαθώντας να αποδείξει ότι δεν είναι ο άλλος. Η παρεξήγηση είναι η αφορμή που τον μπλέκει στην περιπέτεια. Στη συνέχεια προσπαθεί και ο ίδιος να λύσει το μυστήριο, όχι απλώς να τη γλιτώσει.


Επίσης, γι'αυτήν εδώ την φόρμα. Στην αρχή την ονόμασα "ένας απλός άνθρωπος εγκλωβίζεται σε μια περιπέτεια" αλλά π.χ. στο Game ο Βαν Όρτον, δεν είναι ένας απλός άνθρωπος. Είναι πολύ ιδιαίτερος, ζάμπλουτος και άρα όχι απλός. Μπορεί να βοηθήσει κανείς πώς να ονομάσουμε την φόρμα;

"Ένας μη περιπετειώδης άνθρωπος εγκλωβίζεται σε μια περιπέτεια"; :ρ Σοβαρά τώρα, δεν νομίζω ότι χρειάζεται να βρεθεί άλλο όνομα - σ' αυτές τις ταινίες ο πρωταγωνιστείς που μπλέκει είναι συνήθως ένας κοινός άνθρωπος.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Χόλντεν
Μύστης
Αναρτήσεις: 72
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:31

Re: Φόρμα: ένας απλός άνθρωπος εγκλωβίζεται σε μια περιπέτει

Ανάρτησηαπό Χόλντεν » 26 Απρ 2013, 11:36

Σινεφίλ έγραψε:Εδώ μάλλον ανήκει και "Ο Φυγάς"(1993), στην οποία ένας γιατρός (Χάρισον Φόρντ) κατηγορείται για την δολοφονία της συζύγου του και καταζητείται από την αστυνομία.

Έλαβε επτά υποψηφιότητες για Όσκαρ, μεταξύ των οποίων και Καλύτερης Ταινίας, κερδίζοντας εκείνο στην κατηγορία Β' Ανδρικού Ρόλου για την ερμηνεία του Τόμι Λι Τζόουνς.

(θα τοποθετούσα την ανάρτηση στην άλλη φόρμα, αλλά δεν είναι διαβόητος εγκληματίας.)


Πολύ μου άρεσε αυτή η ταινία!
...you are fighting for the biggest nothing in history!

Αβατάρι χρήστη
Αξία
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 211
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:36
Θέση: Θεσσαλονίκη

Re: Φόρμα: ένας απλός άνθρωπος εγκλωβίζεται σε μια περιπέτει

Ανάρτησηαπό Αξία » 26 Απρ 2013, 15:43

Σε αυτήν την φόρμα μπαίνει και ο Τζιμ Κάρευ ως Στανλει Ίπκις στην ταινία "Η Μάσκα", που από ένας απλός ,αδιάφορος τραπεζικός υπάλληλος γίνεται ένας "μανιακός" σούπερ ήρωας!

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Φόρμα: ένας απλός άνθρωπος εγκλωβίζεται σε μια περιπέτει

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 26 Απρ 2013, 18:17

μήπως όμως αρχίζει να ξεφεύγει κάπως από την συγκεκριμένη φόρμα; και μήπως τελικά ανήκει σε άλλη;
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Αξία
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 211
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:36
Θέση: Θεσσαλονίκη

Re: Φόρμα: ένας απλός άνθρωπος εγκλωβίζεται σε μια περιπέτει

Ανάρτησηαπό Αξία » 26 Απρ 2013, 18:55

Φαροφύλακας έγραψε:μήπως όμως αρχίζει να ξεφεύγει κάπως από την συγκεκριμένη φόρμα; και μήπως τελικά ανήκει σε άλλη;


Μιας κι εσύ όρισες την φόρμα νομίζω πως πρέπει να κρίνεις αν είναι όντως. Όπως το αντιλήφηκα εγώ είναι...
Και αν δεν είναι σε αυτήν σε ποια θα έλεγες ότι είναι αγαπητέ φαροφύλακα;

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Φόρμα: ένας απλός άνθρωπος εγκλωβίζεται σε μια περιπέτει

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 03 Μάι 2013, 22:36

Την Μάσκα θα πρέπει να την ξαναδώ για να θυμηθώ.

Μόλις ξανάδα το North by Northwest και ανήκει ξεκάθαρα στην άλλη φόρμα. :)
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ονειρευτής
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 296
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:35

Re: Φόρμα: ένας απλός άνθρωπος εγκλωβίζεται σε μια περιπέτεια

Ανάρτησηαπό Ονειρευτής » 04 Μάρ 2017, 10:15

Σ’ αυτή την φόρμα ταινιών υπάγεται και η ταινία "Collateral" (Η Διαδρομή) (2004) του Michael Mann στην οποία ο Max (Jamie Foxx) υποδύεται ένα ταξιτζή στην Ν. Υόρκη που προτιμά τη νυχτερινή βάρδια.
Ένα βράδυ επιβιβάζεται στο ταξί του ο Vincent (Tom Cruise) ο οποίος επιθυμεί να μισθώσει το ταξί για όλη τη νύχτα, καθώς έχει να κάνει έξι στάσεις στην πόλη προκειμένου, όπως ενημερώνει τον Max, να κλείσει μια κτηματομεσιτική συμφωνία. Στην πρώτη τους στάση όμως η αλήθεια θα αποκαλυφθεί, αφού ο Vincent δεν είναι μεσίτης αλλά ένας επαγγελματίας δολοφόνος. Η λίστα του περιλαμβάνει έξι ονόματα βασικών συντελεστών μιας δίκης μεγαλέμπορου ναρκωτικών, που θα πρέπει να "επισκεφθεί" μέσα στη νύχτα προκειμένου να σκοτώσει. Έτσι ο Max μπλέκεται άθελα του σε μια επικίνδυνη περιπέτεια επωμιζόμενος τον άχαρο ρόλο να μεταφέρει τον Vincent στους επόμενους στόχους του.
Πρόκειται για ένα ατμοσφαιρικό ψυχολογικό θρίλερ με τον Tom Cruise σ’ ένα ρόλο που δεν μας έχει συνηθίσει.

So come up to the lab, and see what's on the slab, I see you shiver with anticipation.
But maybe the rain, is really to blame, so I'll remove the cause ... but not the symptom.


Επιστροφή “Φόρμες ταινιών”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες