Ταινίες "παστίς"

Κάποιες ταινίες ακολουθούν πολύ συγκεκριμένες φόρμες για το θέμα τους. Εδώ συγκεντρώνουμε αυτές τις φόρμες.
Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Ταινίες "παστίς"

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 31 Δεκ 2017, 11:09

Κάτι που θεωρώ πολύ ενδιαφέρον, ειδικά σε θέματα που αγαπώ :))) είναι όταν έχει πλέον περασει μια συγκεριμενη περίοδος τέχνης, καποιοι δημιουργοι επιθυμουν να αποστάξουν όλα της τα χαρακτηριστικά, να τα ανακυκλωσουν και να φτιάξουν ενα νεο δημιουργημα. Αυτό λέγεται στα γαλλικα pastiche. Αναγνωριζοντας πλεον ευκολα τα κλισε και τα ανακυκλωμενα αρχετυπα, ενα εργο παστίς τα χρησιμοποιει επιτηδες, και κανει αποπειρα να διατηρησει μεχρι και την ατμοσφαιρα "εκεινης" της εποχης, με σκοπο να αποτήσουν φόρο τιμής (καμια φορα με μια δοση παρωδιας).

Ισως μια λεπτη γραμμη χωριζει ενα παστίς απο μια παρωδια (τυπου Scary Movie) ή απο ενα φτηνο κακεκτυπο (ripoff). Πλην ελαχιστων εξαιρεσεων, δε θεωρω τις παρωδιες παστις, αφου αυτες στοχευουν συγκεκριμενες ταινιες/σκηνες.

Εργα που εγω θεωρω, ή εχω ακουσει οτι αποτελουν "παστίς" ειναι οι εξης:

Down with Love
Εχω διαβασει οτι αυτη η ταινια ειναι παστις των ερωτικων κωμωδιων της δεκαετιας του '60, αλλα εφοσον δεν ξερω τιποτα για αυτες τις ταινιες, ουτε εχω δει τη συγκεκριμενη, απλα την παρουσιαζω ως παραδειγμα :χαχα:

Sky Captain and the World of Tomorrow
Σε ένα εναλλακτικό 1930, ενας τρελός γερμανός επιστήμονας προσπαθει να καταστρεψει τον κόσμο και μονο ενας πιλοτος και μια δημοσιογραφος μπορουν να τον σταματησουν, κανοντας μια σταση απο τη μυθικη Σανγκρι Λα. Το σεναριο, η αισθητική, οι ρετροφουτουριστικες τεχνολογιες (οπως ακτινοβολα οπλα και γιγαντια ρετρο ρομποτ) ειναι λες και ξεπηδησαν απο παλπ επιστημονικης φαντασιας του 1930.

Sin City 1+2
Το ιδιο το κομικς του Φρανκ Μιλερ ειναι παστις των φιλμ νουαρ, με μοιραιες γυναικες, εγκληματα, παθη και μυστηρια. Μεχρι και το σχεδιο τους ειναι μνεια στο ασπροαυρο φιλμ. Αυτη η ατμοσφαιρα εχει αποδοθει και στις ταινιες.

Enchanted
Φορος τιμης αλλα και αυτο-παρωδία των κινουμενων σχεδιων και των παραμυθιων της Ντισνευ: ενας αρχετυπικος Πριγκιπας του παραμυθιου, ερωτευεται μια αρχετυπικη Disney Princess, μεχρι που τα μαγια της αρχετυπικης κακιας μητριας του, την τηελμεταφερουν στη Νεα Υορκη και στη ζωη ενος δικηγορου. Εκει απο καρτουν γινεται κανονικος ανθρωπος και ο φιλος της το σκιουρακι γινεται... κανονικο σκιουρακι. :)))) Η πριγκιπισσα ομως διατηρει ολες τις ανεξηγητες ιδιοτητες, οπως να επικοινωνει με τα ζωα... και οταν τραγουδαει στο παρκο ολοι να τραγουδουν μαζι της (κανοντας το δικηγορο να απορει πώς ξερουν τα λογια. Ολοι αυτο δεν εχουμε αναρωτηθει βλεποντας μιουζικαλ; :χμ: )

Indiana Jones
Εχω διαβασει οτι ο ίδιος ο Ιντιανα Τζοουνς ειναι παστίς απο αληθινους εξερευνητες/αρχαιολόγους αλλα και σκληροτραχηλους ηρωες απο εξωτικες παλπ ιστοριες του περασμενου αιωνα. Οι περιπετειες τους εχουν την αρχετυπικη δομη με τις σκοτεινες δυναμεις της εποχης (Ναζι, KGB) να προσπαθουν να αποκτησουν καποια μυστικιστικη εξουσια. Τα ιστορικα στοιχεια των ταινιων δειχνουν μεγαλη αφελεια και ιστορικη/γεωγραφικη αγνοια (οι Ινδοι δεν τρωνε σκορπιους και σουπες με ματια, το Χατάι δεν ηταν ποτε σουλτανατο, οι Ινκας και οι Μαγιας δεν ειχαν σχεση μεταξυ τους), που τις κανει ακομα πιο γοητευτικες :))))

Το κλάμα βγήκε απ' τον Παράδεισο
Βεβαίως η μοναδική ταινία παστίς/παρωδία, που αφορά τις κασσικές ελληνικές ταινίες, ανακυκλώνοντας όλα τα κλισέ που αγαπούμε να μισουμε, δενοντας τα ολα σε ενα "καινουργιο", αλλα πολυ γνωριμο σεναριο.

Not another Teen Movie
Μια παρωδια των νεανικων (σεξο)κωμωδιων απο την εποχη του 80 μεχρι το American Pie. Η ταινια περιφερεται γυρω απο μια ιστορια που μαλλον εχουμε δει πολλες φορες: ενας αθληταρας (jock) βαζει στοιχημα οτι θα κανει μια ασχημη συμμαθητρια να τον ερωτευτει, αλλα στο τελος την ερωτευεται. Αυτοι πλαισιωνονται απο μια ενδιαφερουσα μειξη αρχετυπικων χαρακτηρων (η λυσσαρα αδελφη, ο πατερας με μετα-τραυματικο σοκ απο το Βιετναμ, ο αθυροστομος κοουτς, η ψωναρα μαζορετα/ωραια του σχολειου, η κομπαρσα που κυκλοφορει γυμνη χωρις συγκεκριμενο λογο, ο αφροαμερικανος κομπαρσος που υπαρχει απλα για να κανει την ταινια politically correct :χαχα: )

Pleasantville
Δυο αδελφια παρακολουθουν μια ασπρομαυρη σειρα του 50 και μεταφερονται μεσα στον κοσμο της με μαγικο τροπο. Εκει καλουνται να αντιμετωπισουν την πολιτικη ορθοτητα και τα αυστηρα σκηνοθετημενα κλισε πανω στα οποια εναι χτισμενος ο κοσμος της σειρας (ο μπαρμαν παντα σκουπιζει τον παγκο οταν εμφανιζεται, ολα τα σουτ μπαινουν στο καλαθι, οι πυροσβεστες υπαρχουν μονο για να κατεβαζουν γατες απο τα δεντρα κλπ). Τα κλισε αντιεμτωπιζονται με λεπτη σατιρα, και η ταινια δε γινεται παρωδία.

Stranger Things
Οχι ταινια, αλλα σειρα που δε χρειαζεται σχολια. Αποτελει φορο τιμης στον Σπιλμπεργκ, τον Καρπεντερ και τον Στιβεν Κινγκ καθως και του σινεμα και της ποπ κουλτουρας του 80. Τα εξης σχολια νομιζω οτι οριζουν αυτο που εγω θεωρω παστίς: "a nostalgic throwback without feeling like a simple copy" και "It feels like watching a show produced during the era in which it’s set, but with the craft of today’s prestige television".
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ταινίες "παστίς"

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 31 Δεκ 2017, 18:56

Αρκετές από τις ταινίες που παραθέτεις δεν τις έχω δει.

Νομίζω πως "παστίς", όπως το περιγράφεις, ίσως κάνει ο Ταραντίνο σε σχέση με παλιά μπι-μούβι καράτε κτλ.
Ξενέρωτας έγραψε:"a nostalgic throwback without feeling like a simple copy" και "It feels like watching a show produced during the era in which it’s set, but with the craft of today’s prestige television".
Πολύ καλά ειπωμένο!
:κόλλα5:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ασάρα
Μύστης
Αναρτήσεις: 145
Εγγραφή: 30 Δεκ 2017, 10:02

Re: Ταινίες "παστίς"

Ανάρτησηαπό Ασάρα » 16 Ιαν 2018, 09:14

Το Down with Love είναι εξαιρετική ταινία και είναι φόρος τιμής στις ερωτικές κομεντί που γύριζε η Ντόρις Ντέι και ο Ροκ Χάντσον , ταινίες για το σεξ χωρίς σεξ, όπως το Pillow Talk

Image

Image


Ο Ιντιάνα Τζόουνς όντως βασίζεται σε παλπ ήρωες της δεκαετίας του 30, για αυτό και οι Ναζί είναι κακοί. Σε ένα μεγάλο βαθμό όμως υπάρχουν επιρροές από την ταινία το Μυστικό των Ίνκας

Image

Πέρα όμως από παλπ ταινίες/βιβλία οι περιπέτειες του Ίντυ σε εξωτικά μέρη κυνηγόντας χαμένους θησαυρούς θυμίζουν και τις ιστορίες του Καρλ Μπαρκς, με χαρακτηριστίκοτερη την σκηνή με τον βράχο.

Image

Image

Γενικότερα η δεκαετία του 30 ήταν γόνιμη περίοδος για περιπέτειες/κατασκοπείες/ταξίδια σε αχαρτογράφητες περιοχές, μυθικές ζούγκλες κτλ

Νομίζω ότι σε αυτή την κατηγορία ανήκει και το the Artist, φόρος τιμής στο παλιό Χόλλυγουντ και ειδικότερα στις περιπέτειες του Ντάγκλας Φαιρμπανκς.
"When I was four years old, I watched my mother kill a spider... with a teacosy. Years later, I realised it was not a spider - it was my Uncle Harold."

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Ταινίες "παστίς"

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 16 Ιαν 2018, 12:56

Νομιζω ειναι ωραιο παραδειγμα το The Artist. :πάνω:

Ειχα δει το Μυστικο των Ινκας αλλα δε βρηκα και πλυ χτυπητες ομοιοτητες με τον Ιντιανα Τζοουνς, ουτε σε ατμοσφαιρα, αλλα μπορει να φταιει το οτι δεν ειμαι ιδιαιτερα φιλος των ταινιων του 60.

Δεν ξερω αν ο πρωτος Πολεμος των Αστρων μπορει να θεωρηθει παστις των παλπ διαστημικων ιστοριων, βεβαιως πριν δημιουργησει τη δικη του μυθολογια και σχολη. Εχω ακουσει οτι υπαρχουν πολλες αναφορες σε Φλας Γκορντον ενω ο ερημος πλανητης θυμιζει Ντιουν. Διαφορες εννοιες ειναι βγαλμενες απο αρχετυπα ΕΦ και εφηβικες φαντασιωσεις (Γαλαξιακη Αυτοκρατορια, επανασταση, διαστημικοι ιπποτες με σπαθια-λειζερ, αγροτοπαιδο που εχει ευγενη καταγωγη και ονειρευεται την περιπετεια, αιχμαλωτη πριγκιπισσα, παρανομος που γινεται ηρωας, γερος μεντορας που πεθαινει κλπ)
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Ταινίες "παστίς"

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 17 Ιαν 2018, 10:44

Ω, πως ξεχασα να αναφερω τους Expendables, φορος τιμης των ταινιων δρασης του 80 και 90! Και μαλιστα με αρκετες αναφορες σε παλις ταινιες, αυτοσαρκασμο, και επιτηδευμενες υπερβολες και κλισε.

Θεικη ηταν μια σκηνη με cameo του Τσακ Νορις, ο οποιος και διηγειται ενα ανεκδοτο με τον εαυτο του :χαχα:
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Ασάρα
Μύστης
Αναρτήσεις: 145
Εγγραφή: 30 Δεκ 2017, 10:02

Re: Ταινίες "παστίς"

Ανάρτησηαπό Ασάρα » 22 Ιαν 2018, 16:01

Για τον Πόλεμο των Άστρων το έχω και εγώ διαβάσει ότι είναι επηρεασμένο από Φλας Γκορντον αλλά δεν έχω δει.διαβάσει Φλας Γκορντον ποτέ.
Νομίζω ότι ο Λούκας έχει παραδεχτεί την επιρροή της ταινίας The Hidden Fortress.

Δεν ξέρω κατά πόσο παστίς μπορεί να θεωρηθεί ο Ρότζερ Ράμπιτ. Η Τζέσσικα είναι σίγουρα παστίς φεμ φατάλ από την δεκαετία του 50, ο Βάλιαντ φέρνει σε Σαμ Σπέιντ και Φίλιπ Μάρλοου και η όλη πλοκή (διαφθορά, απιστία, δολοφονίες, αθώοι που κρίνονται ένοχοι) παραπέμπει σε φιλμ νουάρ. Κάποτε είχα διαβάσει ότι είναι ένα ανεπίσημο σίκουελ στην Τσάϊνατάουν, όπου το σκάνδαλο αυτή την φορά δεν αφορά το νερό αλλά τις συγκοινωνίες.
"When I was four years old, I watched my mother kill a spider... with a teacosy. Years later, I realised it was not a spider - it was my Uncle Harold."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ταινίες "παστίς"

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 22 Ιαν 2018, 16:10

Δεν βλέπω πολλές ομοιότητες μεταξύ τους Φλας Γκόρντον και του Star Wars.
Έχοντας δει και την παλιά σειρά η μόνη ομοιότητα που βλέπω είναι ότι και οι 2 σειρές είναι ΕΦ! :))))
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Ταινίες "παστίς"

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 25 Ιαν 2018, 10:56

Αυτο που ειχα διαβασει ειναι οτι ο Λουκας ειχε υποψη του να αποδοσει την ατμοσφαιρα που ειχαν οι διαστημικες παλπ ιστοριες που διαβαζε, και βεβαια δεν ειχαν αποδοθει οπως θα ηθελε στην οθονη μεχρι τοτε.

Υπηρχε πχ το Σταρ Τρεκ απο το 66, αλλα αυτο ειχε να κανει με εξερευνηση και διαφορα φιλοσοφικα ζητηματα, δεν ηταν και τοσο "περιπετεια φαντασιας".
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ταινίες "παστίς"

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 12 Μάρ 2019, 11:42

Ξενέρωτας έγραψε:Ω, πως ξεχασα να αναφερω τους Expendables, φορος τιμης των ταινιων δρασης του 80 και 90!


Νομίζω είδα αυτές τις μέρες το Expendables 2.
Δεν ξέρω αν το πρώτο μέρος ήταν καλύτερο, αλλά αυτό δεν μου άρεσε σχεδόν καθόλου. Οκ είχε τις υπερβολές των ταινιών δράσης 80s και 90s που αναφέρει ο Ξενέρωτας αλλά σε γενικές γραμμές δεν... :))))
Ίσως να φταίει και η ηλικία μου πΧια :ωιμέ:
Πάντως σε αυτή την ταινία που είδα έπαιζαν όλοι! Ο Βαν Νταμ, ο Τσακ Νόρις, ο Σταλόνε, ο Άρνολντ, ο Τζετ Λη κλπ κλπ...
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Αντίβαρο
Μύστης
Αναρτήσεις: 63
Εγγραφή: 31 Μάρ 2020, 18:04

Re: Ταινίες "παστίς"

Ανάρτησηαπό Αντίβαρο » 21 Απρ 2020, 12:58

Άλλο παράδειγμα που μου έρχεται στο μυαλό είναι "O' brother where art thou?".

(αγαπημένη ταινία)
"Μην παίρνετε ναρκωτικά...δεν φτάνουν για όλους" -Ο Τζίμης, ο Τζίμης και η Τζάνις


Επιστροφή “Φόρμες ταινιών”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες