Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 9 (Ιανουάριος 2017)

Κάθε τόσο κάνουμε μια κλήρωση κι ο ένας βλέπει μια αγαπημένη ταινία του άλλου.
Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 9 (Ιανουάριος 2017)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 19 Ιαν 2017, 20:09

(Για την μετατροπή φωνής σε κείμενο χρειάζεται να έχεις σύνδεση με το ίντερνετ, συνήθως :ανέκφραστος: )
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Τρίνιτυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 252
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 16:47

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 9 (Ιανουάριος 2017)

Ανάρτησηαπό Τρίνιτυ » 19 Ιαν 2017, 20:54

Φαροφύλακας έγραψε:Πολεμικές και κατασκοπευτικές, για μένα, είναι δύο τελείως ξεχωριστά είδη.

Μα, ναι, μάλλον δεν το διατύπωσα καλά: ταινίες γενικά που έχουν ως θέμα τον πόλεμο, ήθελα να πω.

Φαροφύλακας έγραψε:Και στην ΛτΒ αποθηκεύει, πάντως.

Εννοείς αυτόματα, δεν έχει κουμπάκι... νομίζω. Ενώ εδώ έχει "Αποθήκευση Πρόχειρου" (αν κάνει επίσης και αυτόματη δεν το γνωρίζω).
SYSTEM FAILURE

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 9 (Ιανουάριος 2017)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 20 Ιαν 2017, 11:13

Τις μετακίνησα εγώ Φάρε!! :)
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 9 (Ιανουάριος 2017)

Ανάρτησηαπό Θεατής » 20 Ιαν 2017, 15:04

Νικόλα μόλις διαπιστωσα οτι το Brazil δεν έχει νήμα...είναι δυνατόν αυτό το αριστούργημα να μην έχει παρουσίαση;

Για ανέλαβε καθήκοντα... να γράψω και την άποψη μου...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 9 (Ιανουάριος 2017)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 20 Ιαν 2017, 16:38

Πρόκληση αλλά πρέπει να της κάνω επανάληψη!!!

Γράψε εσύ εδώ και θα τα μεταφέρω εγώ, όταν φτιάξω παρουσίαση... :))))
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 9 (Ιανουάριος 2017)

Ανάρτησηαπό Θεατής » 20 Ιαν 2017, 19:12

Λοιπόν, είδα το Brazil και μου άρεσε... μου άρεσε πολύ!

Μου άρεσε η αισθητική του,αυτό το πρώιμο αλλά κι επιτηδευμένα παρακμιακό steampank, ο έντονος σουρεαλισμός που διέπει σε όλα τα επίπεδα την ταινία, απο την σκηνοθεσία, τους χαρακτήρες, τις καταστάσεις ως και την μουσική επένδυση...

αυτό που ο κατάδικος έχει υποχρέωση να πληρώνει την ανάκρισή του απλά ιδιοφυές...μόνο απο Βερχόφεν έχω δει αντίστοιχο προβοκατορικο χιούμορ στους Στρατιώτες του Σύμπαντος


Οσο για την πλοκή της ταινίας διαχρονική κι επίκαιρη... καθεστώτα που για να επιβιώσουν σπαταλούν όλη την δυναμική της κοινωνίας στην ασφυκτική παρακολούθηση της, σε συνεχή αναζήτηση αντιφρονούντων κάνοντας τόσο απλό τον χαφιεδισμό και την εξοντωτική ποινή των κατηγορουμένων που για να προστατευτούν τελικά οι ίδιοι οι χαφιεδες αναπτύσσουν μια απιστευτου μεγέθους γραφειοκρατία (που σουρεαλιστικά δοσμένο στην ταινία ακόμα κι αν αλλάξεις μόνος σου μια λάμπα μπορεί να θεωρηθείς εχθρός του κράτους) καταλήγουν ανελεύθερα, οπισθοδρομικά...το σουρεάλ γίνεται μια ωμή πραγματικότητα,χάνει το χιούμορ του και μετατρέπεται σε ενα τρομακτικό εφιάλτη που είναι και το κλου της ταινίας, πετυχαίνει να μας το εμπεδώσει εξού κι η επιτυχία της...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Τρίνιτυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 252
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 16:47

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 9

Ανάρτησηαπό Τρίνιτυ » 20 Ιαν 2017, 19:52



Επειδή το πρώτο θέμα που είχα με τις ταινίες ήταν ποιες θα βρω - για να αποφασίσω και τι θα δω, επισκέφτηκα ένα DVD - Club στα Εξάρχεια που μου είχαν συστήσει παλιότερα. Έδειξα στον κύριο εκεί ένα χαρτί που είχα γράψει τους τίτλους και αφού του έριξε μια ματιά, μου απάντησε αμέσως! :αργκ: (Μυρμηγκοφάγε, μήπως ήσουν εσύ; :χαχα: )

Τις ταινίες "The Tree of Wooden Clogs" και "Shadows of Forgotten Ancestors", θα κάνει ότι καλύτερο να μου τις βρει μέσα στην επόμενη βδομάδα με ελληνικούς υπότιτλους (εκεί τις είχε μόνο με αγγλικούς), ενώ την "Sátántangó" την έχει μόνο σε αγγλικούς. Οπότε όπως φαίνεται, θα δω τις δύο πρώτες (αφού θα έκανε αυτό τον κόπο, δεν ήθελα να διαλέξω μία από τις δύο, μην τύχει και την ξαναψάχνω αργότερα με άλλη αφορμή, ας δω και τις δύο τώρα που γυρίζει :)))) ).

Πάντως, θα ψηνόμουνα να δω και την "Sátántangó" αν την έβρισκα. Ας κάνω την αρχή και βλέπω στην πορεία..

Μυρμηγκοφάγε, εσύ γρήγορα ξεμπέρδεψες με τον γύρο και δεν μου κάθεται καλά, μήπως θα ήθελες να σου προτείνω άλλη μια τριάδα; :))) )
SYSTEM FAILURE

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 9 (Ιανουάριος 2017)

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 21 Ιαν 2017, 01:27

Αυτό δεν θα το περίμενα ποτέ, ειδικά για το Ιταλικό! Πάντως Ελληνικοί υπότιτλοι κυκλοφορούν στο διαδίκτυο και για τις τρεις και αν χρειαστείς οποιαδήποτε βοήθεια στείλε μου ένα π.μ.

Θα ήταν δύσκολο αν ζήταγα κάτι από τα 80’s ή προγενέστερο και εκτός Αμερικής; Αλλά μη με κατηγορήσεις αν δυσαρεστηθείς, η ευθύνη θα είναι όλη δικιά σου ότι και αν επιλέξεις :ρ

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 9 (Ιανουάριος 2017)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 21 Ιαν 2017, 01:30

Είδα το Whiplash και μου άρεσε! :πάνω:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Γεωργία
Μύστης
Αναρτήσεις: 79
Εγγραφή: 26 Δεκ 2015, 02:28

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 9 (Ιανουάριος 2017)

Ανάρτησηαπό Γεωργία » 21 Ιαν 2017, 02:50

Καλημερα !!! :)
Ειδα το "Little Miss Sunshine".
Μου αρεσε παρα πολυ σαν ταινια. Ηθελα 2 χρονια να την δω. Χαρηκα οταν κληρωθηκα με την Ιζι και λογω αυτης της ταινιας.
Ολη η υποθεση ηταν πολυ ενδιαφερουσα, απο την αρχη μεχρι το τελος.
Μου αρεσε το παιξιμο της μικρης Abigail Breslin. Γενικα ολοι οι ηθοποιοι ηταν καλοι.
Η ταινια επλεξε πετυχημενα το δραμα με την κωμωδια.
Δεν περιμενα οτι το ταλεντο της Abigail θα ηταν αυτο που εδειξε στον διαγωνισμο, ηταν μια εκπληξη.
Συνολικα ηταν ωραια ταινια και ειχε και ωραια μουσικη επενδυση.
Θα της εβαζα 9/10.
Being a part of something special does not make you special. Something is special because you are a part of it.
-Rachel Berry (Glee)


Επιστροφή “Δες μια αγαπημένη μου ταινία”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες