Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 8 (Δεκέμβριος 2016)

Κάθε τόσο κάνουμε μια κλήρωση κι ο ένας βλέπει μια αγαπημένη ταινία του άλλου.
Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 8 (Δεκέμβριος 2016)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 01 Δεκ 2016, 09:52

Μπήκε ο Δεκέμβρης κι ο κοσμάκης τα 'χει χάσει και παλτουδιά καινούργια τρέχει να αγοράσει. Τα βράδια όμως το πιο γλυκό καλοριφέρ είναι οι χουχουλιαστές ταινίες.
:)))

Διερευνώ την διάθεση για νέα γύρα.

Πριν δηλώσει κάποιος συμμετοχή ας βεβαιωθεί πως έχει διαβάσει καλά τους Κανόνες, οι οποίοι έχουν φρέσκες μικρές αλλαγές.
:ναι:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 8 (Δεκέμβριος 2016)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 01 Δεκ 2016, 20:20

  • Shine (1996) — βασισμένο στην ζωή του πιανίστα Ντέιβιντ Χέλφγκοντ. Δεν ξέρω αν φταίει κι η αγάπη που είχα εκείνα τα χρόνια για τον Ραχμάνινοφ. Αγαπημένη ταινία στο σύνολό της και με πολύ αγαπημένες σκηνές, όπως όταν ο Ντέιβιντ, ένα ράκος, μπαίνει ακάλεστος στο μπαρ και παίζει το πέταγμα της μέλισσας σε διασκευή για πιάνο.
  • Pink Floyd: The Wall (1982) — συνήθως μια ταινία έχει έναν δημιουργό που έχει τον πλήρη έλεγχο του έργου. Σε αυτήν εδώ την ταινία συγκρούστηκαν τρία μεγάλα "εγώ": του σκηνοθέτη Άλαν Πάρκερ, του μουσικού-δημιουργού Ρότζερ Γουότερς και του καρτουνίστα Τζέραλντ Σκαρφ, σε μια πολύ επίπονη (γι'αυτούς) δημιουργική διαδικασία. Πιστεύω πως βγήκε ένα μοναδικό παιδί. Όπως και να 'χει, ένα αγαπημένο άλμπουμ και μια αγαπημένη ταινία.
  • Lost in Translation (2003) — πολύ αγαπημένη. Με αγγίζει, μέσα σε όλα, το πώς δυο ξένοι έρχονται τόσο κοντά κι έπειτα μπορεί να χαθούν πάλι για πάντα.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 8 (Δεκέμβριος 2016)

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 01 Δεκ 2016, 20:38

Ήρθα και για αυτή τη γύρα

Lost Highway (1997)

The Red Shoes (1948)

The Fountain (2006)
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 8 (Δεκέμβριος 2016)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 01 Δεκ 2016, 20:49

Φάρε βασανίζεσαι, αλλά επιμένεις να συμμμετέχεις! :)))) Ελπίζω αυτός ο γύρος να σε αποζημιώσει. Μέσα κι εγώ. Θα σκεφτώ ταινίες και θα επανέλθω.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Μεταλλαγμένη
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 212
Εγγραφή: 01 Μάι 2014, 20:38

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 8 (Δεκέμβριος 2016)

Ανάρτησηαπό Μεταλλαγμένη » 01 Δεκ 2016, 21:21

@Ιζι, νομίζω οτι αποζημιώθηκε στον γύρο του Νοεμβρίου, άσχετα αν είχαμε μια διαφωνία σε σχέση με μια παράμετρο της ταινίας :))))

Μέχρι πότε μπορούμε να δηλώσουμε συμμετοχή?
Sam: Dude, you killed Hitler!
Dean: Yeah...!Awesome!
(Supernatural)

Αβατάρι χρήστη
Γεωργία
Μύστης
Αναρτήσεις: 79
Εγγραφή: 26 Δεκ 2015, 02:28

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 8 (Δεκέμβριος 2016)

Ανάρτησηαπό Γεωργία » 01 Δεκ 2016, 21:36

-> The Swallows (2016)
-> Florence Foster Jenkins (2016)
-> Neerja (2016)
Τελευταία αλλαγή από Γεωργία στις 01 Δεκ 2016, 21:47, στο σύνολο 2 αλλαγές.
Being a part of something special does not make you special. Something is special because you are a part of it.
-Rachel Berry (Glee)

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 8 (Δεκέμβριος 2016)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 01 Δεκ 2016, 21:40

Ας πούμε πως την ερχόμενη Πέμπτη ή Παρασκευή θα κάνουμε την κλήρωση. :ναι:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 8 (Δεκέμβριος 2016)

Ανάρτησηαπό Θεατής » 01 Δεκ 2016, 22:15

Μέσα κι ελπίζω να τις βρω εύκολα αυτές που θα μου πέσουν αυτή την φορά :)))

Master and Commander: The Far Side of the World (2003) περιπέτεια εποχής του Peter Weir με τον Russell Crowe.

Big bad wolves(2013) ισραηλινό θρίλερ των Aharon Keshales,Navot Papushado (ABC's of death 2) κατά τον Ταραντίνο η καλύτερη ταινία της χρονιάς της.

Una pura formalita(1994) δράμα μυστηρίου-εγκλήματος του Giuseppe Tornatore με τους Roman Polanski,Gerard Depardieu (τι χρονιά κι αυτή για τον κινηματογράφο!!)
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 8 (Δεκέμβριος 2016)

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 01 Δεκ 2016, 23:02

Εννοείται πως ο Μάρτης απ' τη σαρακοστή δε λείπει.. :ρ , μέσα λοιπόν κι εγώ με τις εξής:


Me, myself and mum (2013) Ταινιάρα για μένα, που 'κανα και τη δύσκολη στο Θεατή όταν ήταν να την πάρουμε απ' το βιντεοκλάμπ κι όταν τελείωσε, η φινέτσα της μ' άφησε ανατριχιασμένη!!
Tesis (1996) Σπουδαίος Αμεναμπάρ εν δράσει..
The cook, the thief, his wife and her lover (1989) Μια ιδιαίτερη ταινία που πρέπει κανείς να δει αν δεν το έχει κάνει ήδη..

Ανυπομονώ.. :σάλια: :ναι:

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 8 (Δεκέμβριος 2016)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 02 Δεκ 2016, 09:48

Φαροφύλακας έγραψε: βασισμένο στην ζωή του πιανίστα Ντέιβιντ Χέλφγκοντ. Δεν ξέρω αν φταίει κι η αγάπη που είχα εκείνα τα χρόνια για τον Ραχμάνινοφ.


Κι εμένα μου άρεσε πολύ αυτή η ταινία, όμως αυτό με 3ο κονσέρτο του Ραχμάνινοφ και τον βαθμό δυσκολίας του ήταν λίγο αστείο!!! :))
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice


Επιστροφή “Δες μια αγαπημένη μου ταινία”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες