Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 8 (Δεκέμβριος 2016)

Κάθε τόσο κάνουμε μια κλήρωση κι ο ένας βλέπει μια αγαπημένη ταινία του άλλου.
Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 8 (Δεκέμβριος 2016)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 15 Δεκ 2016, 19:33

Εδώ είμαι, καλή μου. :) Γιατί με αναζητείς;!
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Σάωρη
Μύστης
Αναρτήσεις: 65
Εγγραφή: 28 Ιαν 2016, 11:39

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 8 (Δεκέμβριος 2016)

Ανάρτησηαπό Σάωρη » 15 Δεκ 2016, 19:40

Έχεις δει κάποια; Θες να αλλάξω τριάδα; Ή η σιωπή σημαίνει ότι δεν τα έχεις δει; :ρ

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 8 (Δεκέμβριος 2016)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 15 Δεκ 2016, 21:09

Η σιωπή σημαίνει καταρχήν πως είμαι άνθρωπος του βορρά και ποτέ δεν βιάζομαι περισσότερο από ότι αναλογεί στις περιστάσεις. :ρ

Επίσης πως είναι ακόμα μόλις 15 του μηνός. ;)

Από τις τρεις ταινίες δεν έχω δει καμία και μάλλον θα δω την κωμωδία. :ναι:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 8 (Δεκέμβριος 2016)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 17 Δεκ 2016, 20:28

Τελικά δε μπόρεσα να δω το The Shipping News. Το ξεκίνησα 3-4 φορές αλλά ο Kevin Spacey μου έμοιαζε καημένος, δε μου άρεσε ο ρόλος και προτίμησα το Night on Earth. Αν και είναι του 1991 και αποτελείται από 5 short films με θέμα ταξιτζήδες μου φάνηκε πιο ενδιαφέρον. Μάλλον φταίει που λατρεύω να ταξιδεύω βραδιάτικα, ειδικά τώρα τα χριστούγεννα, με τα φώτα κλπ. Ή που σκηνοθέτης ήταν ο γνωστός Jarmusch. Η πρώτη ιστορία στο αεροδρόμιο δε μου είπε και πολλά. Η δεύτερη ήταν κάπως πιο καλή. Η τρίτη στο Παρίσι ήταν καλύτερη, περισσότερο στο δεύτερο μέρος με τη τυφλή. Για κάποιο λόγο μου έφερε στο μυαλό το Holy Motors. Η τέταρτη με τον Μπενίνι και το νεκρό παπά ήταν η πιο κωμική. Η τελευταία το αντίθετο η πιο δραματική. Γενικά σαν σύνολο δεν απογοήτευσε με αυτό που περίμενα να δω. Και την είδα και πολύ εύκολα κι ευχάριστα παρόλο που ήταν 2 ώρες.

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 8 (Δεκέμβριος 2016)

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 18 Δεκ 2016, 02:23

Είδα και τις άλλες δύο.. το neerja και το one wild moment. Το ινδικό :χμ: έτσι κι έτσι.. το γαλλικό (έχω αδυναμία), το 'χα βάλει στο μάτι απ' όταν πρωτοβγήκε και είναι άξιο απορίας πως δεν το είχα δει ως τώρα!! Ειδικά με πρωταγωνιστές των Κασέλ και τον Κλουζέ.. απλά ξετρελάθηκα!! Μου άρεσε πολύ!! Έχω κλείσει με φουλ γύρο τριών ταινιών, με την πρώτη να έχω γελάσει αρκετά (με τον αδίστακτο καρχαρία :ρ :χαχα: ), με τη δεύτερη ούτε κρύο ούτε ζέστη και την τρίτη, να μ' έχει ξεπληρώσει και με το παραπάνω!! Ευχαριστώ Γεωργία :) , περιμένω να δεις κι εσύ και να μου πεις εντυπώσεις ;) .

Αβατάρι χρήστη
Γεωργία
Μύστης
Αναρτήσεις: 79
Εγγραφή: 26 Δεκ 2015, 02:28

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 8 (Δεκέμβριος 2016)

Ανάρτησηαπό Γεωργία » 20 Δεκ 2016, 20:48

Kαλησπερες σε ολους !!!!!! :)

Τονιασινέ, τελικα ειδα πρωτο το "Τesis".
Ηταν καλο θριλερακι των 90's. Ειχε πλοκη και σε κρατουσε σε αγωνια κυριολεκτικα μεχρι το τελος.
H Αna Torrent ηταν πολυ σοβαρη στο ρολο της, αλλα και ο συμπρωταγωνιστης απεδωσε καλα το ρολο του, ισως τον ζωντανευε και περισσοτερο απο την Τorrent.
Ο ηθοποιος που εκανε τον Βosco ειχε το στυλακι νεου-μοιραιου ανδρα με μυστηριο, που εχω δει στις περισσοτερες ταινιες των 90's.
Γενικα μαρεσε σαν ταινια.
Θα του εβαζα 8/10.
Being a part of something special does not make you special. Something is special because you are a part of it.
-Rachel Berry (Glee)

Αβατάρι χρήστη
Μεταλλαγμένη
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 212
Εγγραφή: 01 Μάι 2014, 20:38

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 8 (Δεκέμβριος 2016)

Ανάρτησηαπό Μεταλλαγμένη » 23 Δεκ 2016, 20:54

Ίζι έγραψε:Πολύ χαίρομαι που κληρώθηκα για πρώτη φορά με την αγαπημένη μου Μεταλλαγμένη :)))


Επιτέλους :))))

Το περίμενα ότι θα διάλεγες αυτή, αφού έχεις δει το Compliance ωστόσο σου συνιστώ να δεις και το Dr. Strangelove αν δεν το εχεις δει ήδη. Αποκλείεται να μην σου αρέσει!

Εχω δει το Inside Out και μου άρεσε πάρα πολύ! Θα δω το γαλλικό με παρέα τα Χριστούγεννα αφού είναι κωμωδία. Θέλω να δω και το άλλο αλλά δεν το βρίσκω :(
Sam: Dude, you killed Hitler!
Dean: Yeah...!Awesome!
(Supernatural)

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 8 (Δεκέμβριος 2016)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 25 Δεκ 2016, 00:16

Λοιπόν, είδα τον Τζόνι Στεκίνο (1991) και γέλασα κάμποσο.

Σεναριακά θύμιζε ελληνική ταινία του παλιού ασπρόμαυρου σινεμά ενώ αισθητικά, φιλμ, χρώματα κτλ. θύμιζε ελληνική κωμωδία του '80, έτσι που αρχικά να έχω την αίσθηση πως βλέπω ελληνική ταινία του '60 γυρισμένη το '80.

Μου αρέσουν οι φαρσοκωμωδιές οπότε η ταινία ξεκινούσε με αβαντάζ. Στην απέραντη κλισεδιά των απανωτών γελοίων παρεξηγήσεων λόγω του σωσία ξεράθηκα να γελάω. Όπως με την εντύπωση του Τζώνη πως το σύμπαν τον κυνηγάει λόγω της μπανάνας ή πως ο Υπουργός προσπαθεί κι αυτός να ξεγελάσει την ασφαλιστική κτλ κτλ. Ξεράθηκα. Αλλά και σε διάφορα μικρά, όπως όταν γυρνάει το ημερολόγιο με την γυμνή και από κάτω έχει την ίδια φωτογραφία, ντυμένη, ή όταν στο εστιατόριο κάνει το γνωστό νόημα, το γκαρσόν τον ρωτάει "τον λογαριασμό;" κι αυτός λέει "όχι, έναν στυλό" κτλ. Είναι αστεία του τύπου που συναντάς στις κακιές, στραβές κι ανάποδες ελληνικές ταινίες (π.χ. με τον Μουστάκα), τόσο χαζά που τελικά γίνονται αστεία.

Στο σύνολο μάλλον ένα 7αράκι οπότε βγαίνω ευχαριστημένος από την γύρα.

:πάνω:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 8 (Δεκέμβριος 2016)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 25 Δεκ 2016, 19:56

Η ιδέα είναι να έχουμε ολοκληρώσει μέσα στον Δεκέμβρη ώστε να δούμε μήπως τρέξει νέα γύρα τον Γενάρη. Για την ώρα βλέπω πως ολοκληρώσαμε υποχρεώσεις οι:
  • Τόνιασινε
  • Θεατής
  • Ζόφος
  • Γεωργία
  • Φαροφύλακας
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 8 (Δεκέμβριος 2016)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 26 Δεκ 2016, 14:48

Δώσε μια παράταση λόγω ημερών :) Είναι και τεράστια η ταινία που έχω να δω, δεν θα προλάβω με τίποτα μέσα στον Δεκέμβρη!
(Όμως σίγουρα θα τη δω τις πρώτες μέρες του Γενάρη)
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson


Επιστροφή “Δες μια αγαπημένη μου ταινία”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες