Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 8 (Δεκέμβριος 2016)

Κάθε τόσο κάνουμε μια κλήρωση κι ο ένας βλέπει μια αγαπημένη ταινία του άλλου.
Αβατάρι χρήστη
Γεωργία
Μύστης
Αναρτήσεις: 79
Εγγραφή: 26 Δεκ 2015, 02:28

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 8 (Δεκέμβριος 2016)

Ανάρτησηαπό Γεωργία » 27 Δεκ 2016, 00:37

Καλησπερα σε ολη την ομαδα !!!!! :)

Τονιασινέ, ειδα και το "The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover".
Στην πρωτη ωρα της ταινιας ειχα τρομαξει λιγο ειναι η αληθεια, αλλα μετα μπηκα καλυτερα στο κλιμα.
Ηταν πολυ ιδιαιτερο εργο απο αυτα που βλεπουμε συνηθως.
Μου αρεσε ο ρολος του Μαγειρα, οπως και της Ηelen Mirren.
Το τελος ηταν μια φυσικη καταληξη για ταινιες αυτου του ειδους και ηταν καλο.
Μου αρεσαν επισης τα ενδυματολογικα στοιχεια της ταινιας και, κυριως, τα φορεματα της Helen Mirren.
Θα της εβαζα 8/10.
Being a part of something special does not make you special. Something is special because you are a part of it.
-Rachel Berry (Glee)

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 8 (Δεκέμβριος 2016)

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 27 Δεκ 2016, 01:58

Χαίρομαι πολύ Γεωργία μου.. :)

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 8 (Δεκέμβριος 2016)

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 28 Δεκ 2016, 17:23

Nα πω οτι και εγώ έχω ολοκληρώσει την υποχρέωση μου μιας και έχω δει τουλάχιστον την μία, το 10 cloverfield lane. Κάποια στιγμή θα δω και τις άλλες δύο άλλα ίσως με την νέα χρονιά μιας και είμαι σε άλλη διάθεση τώρα.
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..

Αβατάρι χρήστη
Γεωργία
Μύστης
Αναρτήσεις: 79
Εγγραφή: 26 Δεκ 2015, 02:28

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 8 (Δεκέμβριος 2016)

Ανάρτησηαπό Γεωργία » 30 Δεκ 2016, 02:35

Καλημερα !!!! :)

Eιδα και το "Me, Myself And Mum".
Μου αρεσε παρα πολυ σαν ταινια. Ο Guillaume Gallienne εδωσε ρεσιταλ, εδινε μια αληθεια σε ολη την ερμηνεια του και κυριολεκτικα ζουσε τον ρολο. Ειχε και τις αστειες φασεις η ταινια, αλλα και τις πιο δραματικες.
Μαζι με αυτον νιωθουμε και μεις αυτα που βιωνει μεσα στην ταινια.
Και μαρεσε η καταληξη που ειχε γιατι πανω απ'ολα βγηκε αυτος πιο δυνατος και συνειδητοποιημενος για το ποιος ειναι.
Ειχε πολυ καλο σεναριο αλλα και ωραια μουσικη.
Πραγματικα η ταινια ειναι ενα μικρο διαμαντακι, θα της εβαζα 10/10.
Being a part of something special does not make you special. Something is special because you are a part of it.
-Rachel Berry (Glee)

Αβατάρι χρήστη
Σάωρη
Μύστης
Αναρτήσεις: 65
Εγγραφή: 28 Ιαν 2016, 11:39

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 8 (Δεκέμβριος 2016)

Ανάρτησηαπό Σάωρη » 01 Ιαν 2017, 01:46

Τελικά την τρίτη ταινία, το Lost in translation (2003) το είχα ξεκινήσει κάποια στιγμή 2 φορές, αλλά δεν την έφτασα ποτέ στη μέση για άσχετους λόγους με το αν είναι καλή η ταινία. Κάθισα, λοιπόν, και την είδα ολόκληρη τελικά. :)
Καλή ήταν, μελαγχολική βέβαια, αλλά μου άρεσε αυτό της το στοιχείο.
Φαίνονταν, όμως, από την αρχή στο πως θα κατέληγαν οι πρωταγωνιστές, ωστόσο δείχνουν σεβασμό απέναντι στη σχέση αυτή που θα αναπτυχθεί, αντίθετα με άλλες ταινίες. Πέρα απ' αυτό σου δίνει και τη δυνατότητα να δεις σύντομα και κάποια λίγα στοιχεία του ιαπωνικού/ασιατικού πολιτισμού.


Όσο για την ταινία που επέλεξες, Φαροφύλακα, το είχα πει εξαρχής ότι την είχα βάλει μόνο λόγω του ότι πρωταγωνιστεί ο Μπενίνι, αν και έχει κάποιες καλές στιγμές. :ρ

Εν τω μεταξύ, ξεκίνησα και το «Pink Floyd: The Wall» και κάποια στιγμή θα το τελειώσω και αυτό. Καλή χρονιά παιδιά! :)))

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 8 (Δεκέμβριος 2016)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 01 Ιαν 2017, 02:51

Σαωρη, είσαι σούπερ μάχιμη! :))
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Σάωρη
Μύστης
Αναρτήσεις: 65
Εγγραφή: 28 Ιαν 2016, 11:39

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 8 (Δεκέμβριος 2016)

Ανάρτησηαπό Σάωρη » 01 Ιαν 2017, 03:13

Αν δεν ξεκινήσεις αμέσως τον επόμενο γύρο ίσως προλάβω να δω και την τρίτη, γιατί και οι 3 ήταν ενδιαφέρουσες επιλογές. Αλλά έτσι και αλλιώς έχει μπει στην λίστα με τις ταινίες που θα δω, αν δεν βρω τώρα χρόνο (μάλλον μετά την εξεταστική :ρ ).

Αβατάρι χρήστη
Μεταλλαγμένη
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 212
Εγγραφή: 01 Μάι 2014, 20:38

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 8 (Δεκέμβριος 2016)

Ανάρτησηαπό Μεταλλαγμένη » 14 Μάρ 2017, 23:05

Αργησα λιγο να το αναφέρω αλλα είδα εδώ και πολύ καιρό τις δύο ταινιούλες που πρότεινε η Ιζι.

Το 'All the Invisible Children' μου άρεσε πολύ αν και δεν με συνεπήραν στον ίδιο βαθμό όλες οι ιστορίες. Με συγκίνησε πολύ η πρώτη που διαδραματιζόταν στην Αφρική, η τελευταία που διαδραματιζόταν στην Κίνα και η ιστορία του Σπάικ Λι με το οροθετικό κοριτσάκι. Δυστυχώς, δεν έχει σημασία αν μιλάμε για την Αφρική, την Αμερική ή την Ευρώπη. Παντού, τα λάθη και τις βλακείες (για να μην πω τίποτα άλλο) των ενηλίκων, τις πληρώνουν τα παιδιά. Μια ταινία που πονάει και, πάνω απ' όλα, διδάσκει.

Το ΄'Θεέ μου, τι σου κάναμε?', είχε πλάκα και το απόλαυσα παρόλο που η κωμωδία δεν είναι τόσο του γούστου μου. Η ατάκα 'Ηρθε, η οικογένεια Μπένετον' με έκανε να λιώσω από το γέλιο :)))) Δείτε την και θα καταλάβετε, τι εννοώ.

Το Inside Out το είχα ήδη δει και μου άρεσε πολύ!!

Ευχαριστώ πολύ το Ιζάκι για τις προτάσεις :μπράβο:
Sam: Dude, you killed Hitler!
Dean: Yeah...!Awesome!
(Supernatural)


Επιστροφή “Δες μια αγαπημένη μου ταινία”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες