Για τους κανόνες

Κάθε τόσο κάνουμε μια κλήρωση κι ο ένας βλέπει μια αγαπημένη ταινία του άλλου.
Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Για τους κανόνες

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 25 Νοέ 2016, 21:15

Μιας και το παιχνίδι τραβάει, ίσως οι κανόνες μας θέλουν λίγο ξεσκόνισμα. Για την ώρα έχουμε:

Φαροφύλακας έγραψε:
  1. ‣ Ο συντονισμός γίνεται από την διαχείριση του φόρουμ.
  2. ‣ Ένα μέλος εκδηλώνει ανοιχτά στο νήμα ενδιαφέρον για συμμετοχή και μαζί τρεις ταινίες που του αρέσαν σαν πρόταση για το ταίρι που θα του τύχει.
  3. ‣ Όταν μαζευτεί ένας εύλογος αριθμός μελών (κατά την κρίση του συντονιστή), γίνεται κλήρωση. Σε περίπτωση μονού αριθμού τρία μέλη θα πάνε κυκλικά (ο Α θα δει του Β, ο Β του Γ κι ο Γ του Α).
  4. ‣ Καθυστερημένοι που θα δηλώσουν διάθεση για συμμετοχή μετά την κλήρωση θα συμμετέχουν εφόσον συμπληρώνονται νέα ζευγάρια.
  5. ‣ Μέσα στον επόμενο καιρό, από την κλήρωση, και μέχρι την ημερομηνία που καθορίζει κάθε φορά ο συντονιστής, κάθε μέλος έχει την υποχρέωση να δει και να πει την άποψή του (έστω ευσύνοπτα) για τουλάχιστον μία από τις ταινίες που πρότεινε το ταίρι του. Μπορεί, βέβαια, εάν το επιθυμεί να δει δύο από τις ταινίες ή καί τις τρεις. Μακάρι να βρεθεί και σε διάθεση να παρουσιάσει την ταινία που είδε σε νέο νήμα.
  6. ‣ Μέλος που δεν έχει εκπληρώσει την υποχρέωσή του σε κάποιον παλιότερο γύρο, δεν μπορεί να συμμετάσχει.
  7. ‣ Σε κάθε γύρα (ευθύνη του συντονιστή) δεν θα κληρώνεται ζευγάρι που κληρώθηκε την τελευταία φορά.

Καλές θεάσεις! :ναι:


Προτείνω να προστεθεί:
[*]‣ Όταν κάποιο μέλος που συμμετέχει σε κάποια γύρα εξαφανιστεί από τον ορίζοντα δίχως να ενημερώσει εάν εκπλήρωσε την υποχρέωσή του, το ταίρι του μπορεί να συμμετέχει στην επόμενη γύρα.

Επίσης, θα πρότεινα ο σχολιασμός για κάποια ταινία να γίνεται στο νήμα της παρουσίασης, εφόσον υπάρχει κάτι τέτοιο. Δείτε π.χ. εδώ την παρουσίαση του Equilibrium. Η Ίζι στην τελευταία γύρα θα μπορούσε να γράψει εκεί, όπου θα ήταν όλα μαζεμένα και θα μπορούσε να γίνει και κουβέντα σχετικά και να τιμήσουμε και την παρουσίαση που μπήκε στον κόπο να στήσει το μέλος (η Πολύνιους). Βέβαια, της Ίζις της διέφυγε πως υπάρχει παρουσίαση αλλιώς μάλλον θα το έγραφε εκεί.

Επίσης, ίσως να προστεθεί το εξής: εάν το ταίρι έχει δει μία ή δύο ή καί τις τρεις από τις ταινίες, μπορεί να ζητήσει να αντικατασταθούν από άλλες ώστε να έχει την ευκαιρία της επιλογής.


Τί λέτε για όλα αυτά; :)
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Για τους κανόνες

Ανάρτησηαπό Θεατής » 25 Νοέ 2016, 21:32

Συμφωνώ :πάνω:
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Για τους κανόνες

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 25 Νοέ 2016, 21:45

Ναι και θα έλεγα να προτείνουμε πρώτα ταινίες που έχουμε ήδη παρουσιάσει εδώ. Έτσι δε θα έχουν 0 απαντήσεις...

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Για τους κανόνες

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 25 Νοέ 2016, 22:05

Μα ναι.. και στο μεταξύ μπορεί κάποιος άλλος να ανταπαντήσει κτλ κτλ. :ναι:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Για τους κανόνες

Ανάρτησηαπό Ίζι » 25 Νοέ 2016, 22:11

Ναι παιδιά, σόρρυ, την είχα ξεχάσει την παρουσίαση. Μήπως μπορεί να μεταφερθεί εκεί το σχόλιό μου; Ή να το ξαναποστάρω;
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Για τους κανόνες

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 26 Νοέ 2016, 22:30

Την μετέφερα εγώ.

Επίσης, εάν κάποιος προσπαθήσει να δει μια ταινία αλλά πραγματικά δεν μπορεί και την βγάλει στο μισάωρο ( :μαναι: ) θεωρείται πως εκπλήρωσε την υποχρέωσή του ή όχι;
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Φθινόπωρο
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 44
Εγγραφή: 25 Οκτ 2016, 15:53

Re: Για τους κανόνες

Ανάρτησηαπό Φθινόπωρο » 26 Νοέ 2016, 22:47

Ίσως οι παλιότεροι να είστε καταλληλότεροι να απαντήσετε σε κάτι τέτοιο, κυρίως λόγω εμπειρίας, αλλά, να πω την αλήθεια, δεν μου ακούγεται πολύ καλά αυτό... Στο κάτω κάτω μια ταινία είναι, δεν έγινε και κάτι, δεν απαιτεί τόση αφοσίωση και σχετικό κόπο, όπως το βιβλίο.
Από την άλλη, δεν ξέρω αν έχει νόημα να καταπιεστεί κάποιος για κάτι που φυσιολογικά το επιλέγει κυρίως για την ευχαρίστησή του. Οπότε, αν έντιμα κάποιος δηλώσει πως δεν μπόρεσε να συνεχίσει, π.χ. στο μισάωρο, και το αιτιολογήσει ώστε να φανεί πως έκανε τουλάχιστον την προσπάθεια, νομίζω πως είναι οκ. Αλλιώς μπορεί ο καθένας που δεν έχει όρεξη καν να προσπαθήσει να δει τις ταινίες που του έτυχαν, να πει πως είδε λίγο και πως δεν μπόρεσε να συνεχίσει (αν και θέλω να πιστεύω πως δεν υπάρχει κανείς που να συμμετέχει με μια τέτοια λογική στο παιχνίδι και γενικότερα στη λέσχη...)
"When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better."
Mae West

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Για τους κανόνες

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 26 Νοέ 2016, 23:00

Εγώ πάντως, το ομολογώ, αληθινά παλεύω να δω μέχρι ένα σημείο μια ταινία που δεν μου αρέσει, αλλά από ένα σημείο και έπειτα αυτό γίνεται μια διαδικασία αφόρητα καταπιεστική. Δεν ξέρω πώς το αντιμετωπίζετε οι υπόλοιποι.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Για τους κανόνες

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 26 Νοέ 2016, 23:07

Όταν δε μπορείς να τελειώσεις μία ταινία που σου προτείναν ξεκίνα την επόμενη. Γι'αυτό βάζουμε 3 υποτίθεται.

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Για τους κανόνες

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 26 Νοέ 2016, 23:36

Έχεις δίκιο. Και γι' αυτό αν έχεις δει τις δύο από τις προτεινόμενες καλά είναι το ταίρι να στις αλλάζει ώστε να έχεις ένα εύρος επιλογής.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."


Επιστροφή “Δες μια αγαπημένη μου ταινία”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 3 επισκέπτες