Σφάξε μια αγαπημένη μου ταινία – (Αύγουστος 2016)

Κάθε τόσο κάνουμε μια κλήρωση κι ο ένας βλέπει μια αγαπημένη ταινία του άλλου.
Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Σφάξε μια αγαπημένη μου ταινία – 7 (Αύγουστος 2016)

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 27 Αύγ 2016, 02:34

Τελικά όντως κατέληξα να δω το Circle, το οποίο δυστυχώς δεν μπορώ να πω ότι με ικανοποίησε. Όλη η ταινία – με εξαίρεση το φινάλε – είναι θεατρικά στατική, γυρισμένη σε έναν μόνο χώρο και βασισμένη σε μια ξεχωριστή ιδέα, όμως η υλοποίηση ήταν πολύ Αμερικάνικη για τα γούστα μου, προσπαθώντας μέσα σε αυτή τη μιάμιση ώρα να χωρέσει με κάθε τρόπο όλα τα πολιτικοκοινωνικά θέματα σε βάρος του σεναρίου και της φυσικότητας. Αν έπρεπε με κάτι να το συγκρίνω θα έλεγα ότι είναι ένα κράμα μεταξύ 12 Angry Men και Man from Earth, δύο ταινίες δηλαδή που επίσης δεν με ικανοποίησαν, οπότε και το αποτέλεσμα μάλλον φυσιολογικό κρίνεται. Γεωργία ζητώ την κατανόησή σου :ωιμέ:

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Σφάξε μια αγαπημένη μου ταινία – 7 (Αύγουστος 2016)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 27 Αύγ 2016, 13:49

Μυρμηγκοφάγος έγραψε:Αν έπρεπε με κάτι να το συγκρίνω θα έλεγα ότι είναι ένα κράμα μεταξύ 12 Angry Men και Man from Earth


και άρα να μπει στην δική μου λίστα προς θέαση :))
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Σφάξε μια αγαπημένη μου ταινία – 7 (Αύγουστος 2016)

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 28 Αύγ 2016, 02:15

Μη με παίρνεις πολύ στα σοβαρά όταν κάνω αυτούς τους συσχετισμούς, είναι κυρίως διαισθητικοί και αν μου ζήταγες να τους υποστηρίξω, το πιο πιθανό θα ήταν να τους πάρω πίσω. Θα χαρώ πολύ πάντως να μάθω πόσο κοντά έπεσα κατά την κρίση σου, όπως φυσικά και της Γεωργίας :)

Ήδη πάντως αναρωτιέμαι πως θα την χειριζόσουν στο θέμα “Ποιες ταινίες/σειρές είδα χάρη σε σένα”, αν την δεις και σου αρέσει :χαχα:

Αβατάρι χρήστη
Γεωργία
Μύστης
Αναρτήσεις: 79
Εγγραφή: 26 Δεκ 2015, 02:28

Re: Σφάξε μια αγαπημένη μου ταινία – 7 (Αύγουστος 2016)

Ανάρτησηαπό Γεωργία » 05 Σεπ 2016, 09:36

Καλημερα :)))

Ειδα το ''In a Year of 13 Moons". Ειναι η πρωτη ταινια του Rainer Werner Fassbinder που βλέπω. Ο πρωταγωνιστης (Volker Spengle) ήταν πολυ καλος στον ρόλο του, έβγαζε ολο το δραμα που βιωνε. Μου αρεσε και το παιξιμο της πρωην γυναικας του (Elisabeth Trissenaar).

Η ταινια προσπαθει να δειξει πως ειναι η ζωη ενος τρανσεξουαλ που απο μικρος ειχε γνωρισει το ασχημο προσωπο της. Παρολο αυτα, καποιες σκηνες ήταν πολυ τραβηγμενες, π.χ.
εκει που αυτοκτονει ο ανδρας στην εταιρια
, όπως και στο σφαγειο. Γενίκα μου έβγαλε μια δοση καταθλιψης και λιγης παλαβομάρας
εκει που εχει παει να συναντησει τον πρωην ερωτα του και αρχιζει να χορευει με τους υπαλληλους του
(Θα μπορουσα ανετα να ταυτισω αυτην την σκηνη με ταινια του Λανθιμου).

Τεσπα, σορρυ στην εσφαξα λιγο :πανικός:
Being a part of something special does not make you special. Something is special because you are a part of it.
-Rachel Berry (Glee)

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Σφάξε μια αγαπημένη μου ταινία – 7 (Αύγουστος 2016)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 05 Σεπ 2016, 15:19

Ξεκίνησα να την βλέπω, κάποτε, και καταστεναχωρήθηκα ήδη στο πρώτο πεντάλεπτο (εκεί που τον ξεφτιλίζουν κάποιοι..)

:ανέκφραστος:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Σφάξε μια αγαπημένη μου ταινία – 7 (Αύγουστος 2016)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 05 Σεπ 2016, 15:45

Τo Circle ούτε κι εμένα μου άρεσε πολύ. Κάπου 5-6 θα του έβαζα. Το είχαμε αναφέρει και στο σχετικό θέμα της φόρμας.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Γεωργία
Μύστης
Αναρτήσεις: 79
Εγγραφή: 26 Δεκ 2015, 02:28

Re: Σφάξε μια αγαπημένη μου ταινία – 7 (Αύγουστος 2016)

Ανάρτησηαπό Γεωργία » 05 Σεπ 2016, 23:39

Για το Circle : Ειναι απο τους κυριους σκοπους της ταινιας να προβαλλει τα στερεοτυπα και τις προκαταλήψεις που υπαρχουν, αλλα και πως σκεφτονται οι ανθρωποι με βαση αυτα. Στην αρχη παιρνουν το πιο χαζο νομο σχετικα με το πως θα ψηφιζουν αλλα στην πορεια της ταινιας το "παιχνιδι" γινεται πιο ενδιαφερον. Εμενα μαρεσε γιατι με πολυ χαμηλο budget καταφεραν να βγαλουν μια καλη ταινια με καλα ή και κακα μηνύματα (όπως το παρει κανεις). :μαναι:
Being a part of something special does not make you special. Something is special because you are a part of it.
-Rachel Berry (Glee)

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Σφάξε μια αγαπημένη μου ταινία – 7 (Αύγουστος 2016)

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 06 Σεπ 2016, 01:30

Γεωργία έχεις δίκιο, είναι ιδιότροπος σκηνοθέτης, με ταινίες που μου θυμίζουν σεισμογράφο. Και ενώ αυτό συνήθως είναι λόγος για να μην συμπαθήσω μια ταινία, έχει μια παράξενη ικανότητα να με κρατάει στη κόψη, δημιουργώντας με αυτές τις εναλλαγές την κατάλληλη δυναμική για να μου προκαλέσει διάφορα συναισθήματα. Αλλά σε καταλαβαίνω απόλυτα και δεν θα μπορούσα να σε κατηγορήσω που έκανες αυτό που πρόσταζε ο τίτλος :χαχα:

Αν αποφασίσεις να τον επισκεφτείς ξανά στο μέλλον, λάβε υπόψη ότι ανακυκλώνει συνέχεια τους ίδιους ηθοποιούς, το οποίο αν σε ενοχλεί, ίσως να θελήσεις να επιλέξεις τις όποιες ταινίες του με προσοχή. Έχει πάντως και πιο στρωτές από αυτήν, που όσο όμως και αν μου αρέσουν, δεν θα μπορούσαν ποτέ να με κάνουν να τον λατρέψω.

Πάντως μην τον "κατηγορείς" για το σφαγείο. Οι Γερμανοί γενικά έχουν ένα μικρό κόλλημα με αυτά και θα τα δεις σε διάφορες ταινίες τους :χαχα:

Και να κλείσω με μια ερώτηση. Θεώρησες την συγκεκριμένη ταινία ως μονόδρομο, ή και κάποια άλλη σου κέντρισε το ενδιαφέρον; Γιατί την τριάδα την έφτιαξα με σκοπό να σε ωθήσω προς το Σοβιετικό, που νόμιζα ότι θα σου ταίριαζε περισσότερο, αλλά μου έκανες μια ευχάριστη έκπληξη, ασχέτως του αποτελέσματος :))))

Φάρε την σταμάτησες στο πεντάλεπτο, ή για άλλον λόγο αργότερα;

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Σφάξε μια αγαπημένη μου ταινία – 7 (Αύγουστος 2016)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 06 Σεπ 2016, 14:58

Πάνε χρόνια, αλλά νομίζω κανα 5λεπτο μετά τα γράμματα.. :))))
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Γεωργία
Μύστης
Αναρτήσεις: 79
Εγγραφή: 26 Δεκ 2015, 02:28

Re: Σφάξε μια αγαπημένη μου ταινία – 7 (Αύγουστος 2016)

Ανάρτησηαπό Γεωργία » 08 Σεπ 2016, 02:32

Αγαπητε Μυρμηγκοφαγε,
Διαβασα τις υποθεσεις και για τις 3 ταινιες αρχικα. Πιο πολύ μου αρεσε σαν υποθεση το "J'accuse!" αλλα δεν το βρήκα.
Το "In a Year with 13 Moons" ειχε ενα καλο σεναριο και ηθελε να δειξει πραγματα, παρα την ακροτητα καποιων σκηνων (οχι πολλων πάντως).
Σε καμια περιπτωση δεν μετανιωσα που το ειδα. :)
Being a part of something special does not make you special. Something is special because you are a part of it.
-Rachel Berry (Glee)


Επιστροφή “Δες μια αγαπημένη μου ταινία”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 3 επισκέπτες