Σφάξε μια αγαπημένη μου ταινία – (Αύγουστος 2016)

Κάθε τόσο κάνουμε μια κλήρωση κι ο ένας βλέπει μια αγαπημένη ταινία του άλλου.
Αβατάρι χρήστη
Γεωργία
Μύστης
Αναρτήσεις: 79
Εγγραφή: 26 Δεκ 2015, 02:28

Re: Σφάξε μια αγαπημένη μου ταινία – 7 (Αύγουστος 2016)

Ανάρτησηαπό Γεωργία » 19 Αύγ 2016, 02:09

Κοίτα να δεις! Και το έλεγα πως θα πέσετε μαζί! :))))


χαχα :))))
Being a part of something special does not make you special. Something is special because you are a part of it.
-Rachel Berry (Glee)

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Σφάξε μια αγαπημένη μου ταινία – 7 (Αύγουστος 2016)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 19 Αύγ 2016, 18:34

Μυρμηγκοφάγε άμα έχεις όρεξη τσέκαρε και το Ebola Syndrome μπορεί να σου αρέσει κι αυτό.
Φαροφύλακα και Γεωργία δε παίζετε κι εσείς αφού είστε εδώ; :)

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Σφάξε μια αγαπημένη μου ταινία – 7 (Αύγουστος 2016)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 19 Αύγ 2016, 18:40

Παιδιά, ξαναφεύγω την Κυριακή και θα λείψω πάλι, αυτήν την φορά μόνο για βδομαδούλα. Και γενικά ακόμα δεν είμαι σε διάθεση για ταινίες. Από 1 Ιουλίου έχω δει μόνο μία ταινία! :ένοχος: Τον "Αστακό".

Νομίζω πως από Σεπτέμβρη θα ξαναμπεί το τρένο μου στις ράγες.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Σφάξε μια αγαπημένη μου ταινία – 7 (Αύγουστος 2016)

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 20 Αύγ 2016, 01:55

Ζόφε δυστυχώς αυτό δεν μου ταίριαξε καθόλου. Χαοτικό σε σύγκριση με το Untold Story - που ήταν επικεντρωμένο κυρίως στον πρωταγωνιστή - δεν μπόρεσε να μου δημιουργήσει κάποιο ενδιαφέρον για τον χαρακτήρα. Επίσης το χιούμορ του πρώτου μέρους μου ήταν αδιάφορο και η επαναληψιμότητα διαφόρων σκηνών στη συνέχεια με αποτελείωσαν. Όχι ότι θα άλλαζε κάτι ιδιαίτερα αν δεν υπήρχαν, μιας και αυτού του είδους οι ταινίες δεν μου ταιριάζουν καθόλου δραματικά και είναι υποχρεωτικό να κρατηθώ από κάτι που θα τις αποτραβήξει από τη συγκεκριμένη κατηγορία.

Γεωργία άμα το επιθυμείς μπορούμε να παίξουμε μαζί έναν γύρο. Πόσταρε τις ταινίες σου και θα σε ακολουθήσω. Εκτός αν προτιμάς τον Ζόφο :))))

Φάρε, το τρένο σου στις ράγες και το τσεκούρι σου στις πόρτες. Ακόμη περιμένω το πείραμα :χαχα:

Αβατάρι χρήστη
Γεωργία
Μύστης
Αναρτήσεις: 79
Εγγραφή: 26 Δεκ 2015, 02:28

Re: Σφάξε μια αγαπημένη μου ταινία – 7 (Αύγουστος 2016)

Ανάρτησηαπό Γεωργία » 24 Αύγ 2016, 19:34

Για να καταλαβω το σκεπτικο σας, θα πρεπει να βαλουμε 3 ταινίες που θα πρεπει να δει καποιος και να διαλεξει ποια δεν του αρεσει ;
Being a part of something special does not make you special. Something is special because you are a part of it.
-Rachel Berry (Glee)

Αβατάρι χρήστη
Γεωργία
Μύστης
Αναρτήσεις: 79
Εγγραφή: 26 Δεκ 2015, 02:28

Re: Σφάξε μια αγαπημένη μου ταινία – 7 (Αύγουστος 2016)

Ανάρτησηαπό Γεωργία » 24 Αύγ 2016, 19:36

Φαροφύλακας έγραψε:Παιδιά, ξαναφεύγω την Κυριακή και θα λείψω πάλι, αυτήν την φορά μόνο για βδομαδούλα. Και γενικά ακόμα δεν είμαι σε διάθεση για ταινίες. Από 1 Ιουλίου έχω δει μόνο μία ταινία! :ένοχος: Τον "Αστακό".

Νομίζω πως από Σεπτέμβρη θα ξαναμπεί το τρένο μου στις ράγες.


Φαροφύλακα, ποια ειναι η γνωμη σου για τις ταινίες του Λανθιμου;
Being a part of something special does not make you special. Something is special because you are a part of it.
-Rachel Berry (Glee)

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Σφάξε μια αγαπημένη μου ταινία – 7 (Αύγουστος 2016)

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 25 Αύγ 2016, 01:47

Γεωργία, η μόνη διαφορά με τους προηγούμενους γύρους είναι ότι επιτρέπονται και ταινίες χωρίς Ελληνικούς υπότιτλους - εκτός φυσικά αν δεν το επιθυμείς. Βάλε μια τριάδα και θα παίξεις με όποιον σε προλάβει :ρ

Αβατάρι χρήστη
Γεωργία
Μύστης
Αναρτήσεις: 79
Εγγραφή: 26 Δεκ 2015, 02:28

Re: Σφάξε μια αγαπημένη μου ταινία – 7 (Αύγουστος 2016)

Ανάρτησηαπό Γεωργία » 25 Αύγ 2016, 20:39

-> Qu'est-ce qu'on a fait au Bon Dieu? (2014)
-> Circle (2015)
-> Anastasia (1997)
Being a part of something special does not make you special. Something is special because you are a part of it.
-Rachel Berry (Glee)

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Σφάξε μια αγαπημένη μου ταινία – 7 (Αύγουστος 2016)

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 26 Αύγ 2016, 02:13

H πρώτη σκέψη ήταν να παίξω με Τσάπλιν και Κοέν, αλλά θα ήταν ταινίες που κάποια στιγμή θα τις έβαζες στο πρόγραμμα (αν δεν τις είχες ήδη δει) και άρα όχι κάτι αρκετά διαφορετικό :ρ

In a Year with 13 Moons (1978)
Three Poplars at Plyuschikha Street (1968)
J'accuse! (1919)

Από αυτές που πρότεινες δεν νομίζω ότι είμαι ο κατάλληλος για το Anastasia και ούτε οι μοντέρνες Γαλλικές κωμωδίες με ενθουσιάζουν ως ιδέα, οπότε και μάλλον θα κινηθώ προς το Circle :)

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Σφάξε μια αγαπημένη μου ταινία – 7 (Αύγουστος 2016)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 26 Αύγ 2016, 23:54

Γεωργία έγραψε: Φαροφύλακα, ποια ειναι η γνωμη σου για τις ταινίες του Λανθιμου;


Ο Κυνόδοντας μού άρεσε αρκετά σαν ιδέα αν και όχι σαν εκτέλεση. Τον είδα αρκετά ευχάριστα.

Τον τεχνικά πιο άρτιο Αστακό τον είδα σχετικά ευχάριστα.

Αυτές τις δύο ταινίες σίγουρα τις προτιμώ από την μαζική παραγωγή του Χόλιγουντ όπου τα πάντα τα έχεις ψιλοξαναδεί σε άλλες ταινίες. Εδώ υπάρχει μια αφηγηματική φρεσκάδα.

Και πιστεύω πως ο Λάθιμος (και όχι μόνο αυτός) με ταινίες σαν αυτές καλύπτει μια τρύπα στην αγορά. Υπάρχει πολύς κόσμος που θέλει να βλέπει έναν τέτοιο κινηματογράφο. Εξού κι ο Κυνόδοντας άφησε καλές εντυπώσεις γενικότερα.

:)
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."


Επιστροφή “Δες μια αγαπημένη μου ταινία”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες