Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 6 (Μάιος 2016)

Κάθε τόσο κάνουμε μια κλήρωση κι ο ένας βλέπει μια αγαπημένη ταινία του άλλου.
Δημήτρης Αυγερινός
Όμορφο Νιάτο
Αναρτήσεις: 7
Εγγραφή: 30 Απρ 2016, 19:49

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 6 (Μάιος 2016)

Ανάρτησηαπό Δημήτρης Αυγερινός » 06 Μάι 2016, 18:55

Στιλλ Ιλλ έγραψε:Παντως τα Κοκκινα Παπουτσια αν και θεωρειται μιουζικαλ δεν τραγουδανε τα λογια τους. Αναφερεται μαλλον στο ολο στησιμο των σκηνων οπου χορευει η πρωταγωνιστρια. Προκειται για πολυ αγαπημενη μου ταινια οποτε θελω να σε πεισω να τη δεις :ναι:


Oκ Στιλλ Ιλλ με επεισες :) Εφοσον δεν τραγουδανε και τα λογια θα ειναι η ταινια που σιγουρα θα δω. Πρεπει να ειναι φοβερη γιατι παντου βλεπω να παιρνει 10αρια και να αναφερετε ως αριστουργημα!

Δημήτρης Αυγερινός
Όμορφο Νιάτο
Αναρτήσεις: 7
Εγγραφή: 30 Απρ 2016, 19:49

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 6 (Μάιος 2016)

Ανάρτησηαπό Δημήτρης Αυγερινός » 06 Μάι 2016, 18:56

Γεωργία έγραψε:Λίγο ασχετο ,αλλα προσφατα είδα την Αμελι και μαρεσε παρα πολύ, κλασσικο δείγμα γαλλικου κινηματογράφου και με υπέροχη μουσική.


Οντως ειναι πολυ ωραια ταινια το Αμελι. Πολλα χρονια θεωρουσα οτι θα ειναι πολυ γλυκαναλατη (δεν μου πολυαρεσουν τετοιες ταινιες) αλλα εκανα λαθος! Ειναι απο τις ταινιες που βλεπεις και δεν βαριεσαι ποτε!

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 6 (Μάιος 2016)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 07 Μάι 2016, 14:58

Γεωργία πολύ χάρηκα που σου άρεσε το Peppermint! Κι εγώ αγαπώ πολύ τη μουσική της ταινίας :γιούπι:


I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Γεωργία
Μύστης
Αναρτήσεις: 79
Εγγραφή: 26 Δεκ 2015, 02:28

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 6 (Μάιος 2016)

Ανάρτησηαπό Γεωργία » 08 Μάι 2016, 14:12

Καλησπέρα σε όλους !!!! :)

Είδα το "Guess Who's Coming to Dinner". Ωραία ταινία που προβάλλει την διαφορετικότητα. Το σενάριο είναι αρκετά αληθοφανές και μπορείς εύκολα να ταυτιστείς με τους χαρακτήρες που έρχονται σε σύγκρουσή με τα πιστεύω τους. Η ταινία τολμά και ανοίγει πολλά θέματα ταμπού για τότε, που έως έναν βαθμό δεν έχουν ξεπεραστεί ακόμα και σήμερα, σχεδόν 50 χρόνια μετά!

Δεν ξέρω γιατί αλλά ο χαρακτήρας της Τζόι με εκνεύριζε λίγο. Τα έβλεπε όλα τόσο εύκολα και απαιτούσε και οι άλλοι να συμφωνούν μαζί της. Βιαζόταν να γίνουν πράγματα, χωρίς λόγο. Οι υπόλοιποι χαρακτήρες κινούταν σε φυσιολογικά όρια. Μου άρεσε πολύ και ο χαρακτήρας του πατέρα της Τζόι, του Μαtt Draytor και ιδιαίτερα ο τελευταίος μονόλογος του.

Νομίζω είναι η πρώτη ταινία που βλέπω με την Katharine Hepburn.

Την ταινία αυτή θα την βαθμολογούσα με 7/10. (Θα έπαιρνε παραπάνω αν δεν ήταν η εκνευριστική Τζόι).

Ανυπομονώ να δω και την τελευταία ταινία σου Ίζι :)))
Being a part of something special does not make you special. Something is special because you are a part of it.
-Rachel Berry (Glee)

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 6 (Μάιος 2016)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 11 Μάι 2016, 00:41

Είδα το The Secret in Their Eyes όπως είπα. Μετά τη μία ώρα άρχισε να μου φαίνεται ενδιαφέρον, τότε που έχει λίγο κυνηγητό στον αγώνα ποδοσφαίρου. Κι αυτή ήταν η στιγμή με τη περισσότερη ένταση, γιατί πρόκειται για μία ατμοσφαιρική κι αργή ταινία. Κυκλοφόρησε και remake πέρσυ, αλλά δεν νομίζω πως είναι καλύτερη της. Πιο πολλά δε γράφω γιατί υπάρχει ήδη θέμα. :)

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 6 (Μάιος 2016)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 14 Μάι 2016, 14:59

Γεωργία πόσο χάρηκα που είδες και απόλαυσες όλες τις ταινίες που πρότεινα :))) :γιούπι: Εγώ δεν έχω δει ακόμα τις δικές σου, όμως μέσα στην εβδομάδα που έρχεται θα έχω αρκετό χρόνο και θα δω μία ή δύο (το "Γάμο αλά Ελληνικά" το έχω δει και μου αρέσει πάρα πολύ! Είδα και το σήκουελ όμως δεν μου άρεσε, δυστυχώς).
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Γεωργία
Μύστης
Αναρτήσεις: 79
Εγγραφή: 26 Δεκ 2015, 02:28

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 6 (Μάιος 2016)

Ανάρτησηαπό Γεωργία » 15 Μάι 2016, 03:45

Ίζι έγραψε:Γεωργία πόσο χάρηκα που είδες και απόλαυσες όλες τις ταινίες που πρότεινα :))) :γιούπι: Εγώ δεν έχω δει ακόμα τις δικές σου, όμως μέσα στην εβδομάδα που έρχεται θα έχω αρκετό χρόνο και θα δω μία ή δύο (το "Γάμο αλά Ελληνικά" το έχω δει και μου αρέσει πάρα πολύ! Είδα και το σήκουελ όμως δεν μου άρεσε, δυστυχώς).


To "ΓΑΜΟΣ ΑΛΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ 2" δεν το χω δει ακομα, αλλα απο το τρειλερ μου κινησε το ενδιαφερον :) .
Αυτη με την Χιλαρυ Σουανκ πιστεύω θα σου αρεσει :))
Being a part of something special does not make you special. Something is special because you are a part of it.
-Rachel Berry (Glee)

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 6 (Μάιος 2016)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 20 Μάι 2016, 21:18

Γεωργία είδα το You're not you και, εντάξει, μου μαύρισε την ψυχή. :λυγμ: Φρικτή ασθένεια η ALS, σε κάνει να αναρωτιέσαι πού στο καλό βρίσκουν τη δύναμη αυτοί οι άνθρωποι να ζουν την κάθε μέρα, όταν μάλιστα δεν έχουν πρόσβαση στις καλύτερες ιατρικές παροχές όπως η πρωταγωνίστρια. Και να συνειδητοποιείς, βέβαια, πόσο σκληρή και πόσο άδικη μπορεί να γίνει η ζωή.
Οι ερμηνεία της Σουόνκ ήταν εκπληκτική, και μου άρεσε πολύ η σχέση ανάμεσα στις δύο γυναίκες. Δεν υπάρχουν πολλές καλές ταινίες με θέμα τη γυναικεία φιλία. Αυτή βέβαια ανήκει και στην ευρύτερη φόρμα ταινιών με έναν προβληματικό ή προβληματισμένο νεαρό χαρακτήρα που επηρεάζεται έντονα κι αλλάζει τη ζωή του, χάρη στη σχέση του με κάποιο μεγαλύτερο, άρρωστο ή ανάπηρο άτομο. \
Απ' την ταινία ήθελα κάτι παραπάνω, και κυρίως περισσότερο ρεαλισμό στην αρρώστια και την απόγνωση. Η Σουόνκ παραήταν καλογυαλισμένη σε όλη τη διάρκεια, καλοντυμένη, όμορφη. Ένας τόσο άρρωστος άνθρωπος τυχαίνει να 'ναι κι αχτένιστος καμιά φορά. Όμως αυτό που θα ήθελα να δω είναι τις αλλαγές στο χαρακτήρα που προκαλεί η αρρώστια. Δεν είναι δυνατόν να είναι όλοι οι άρρωστοι ανιδιοτελείς και να παρακολουθούν με ένα πικρό χαμόγελο τις ευτυχισμένες στιγμές των άλλων. Θα ήθελα να δω οργή, πικρία, ζήλια, όλα αυτά τα τόσο ανθρώπινα. Υπήρχαν και τέτοιες στιγμές, αλλά λίγες.
Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μου άρεσε, αντιθέτως μου άρεσε πολύ! Τη βαθμολογώ με 7/10, γιατί πιστεύω ότι αν ήταν λίγο πιο τολμηρή και, ας πούμε, λιγότερο πολιτικά ορθή θα ήταν πολύ καλύτερη.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Γεωργία
Μύστης
Αναρτήσεις: 79
Εγγραφή: 26 Δεκ 2015, 02:28

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 6 (Μάιος 2016)

Ανάρτησηαπό Γεωργία » 22 Μάι 2016, 04:03

Ιζι χαιρομαι που σου άρεσε η ταινία !!!!! :) Οντως, η Σουάν θα ήταν καλύτερο να εμβαθύνει στο ρόλο λίγο παραπάνω για μια καλύτερη αναπαράσταση του χαρακτήρα που έπαιξε. Η Έμμυ Ροσσουμ ήταν αρκετά καλή , όπως και ο σύζυγος της Χίλαρυ.
Η ταινία ήταν πολύ δραματική και σε γενικές γραμμες πέτυχε για το είδος της :μαναι:
Being a part of something special does not make you special. Something is special because you are a part of it.
-Rachel Berry (Glee)

Αβατάρι χρήστη
Βάγγυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 278
Εγγραφή: 08 Οκτ 2014, 01:01

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 6 (Μάιος 2016)

Ανάρτησηαπό Βάγγυ » 30 Μάι 2016, 00:09

@Φάρε, ξέρω, έχω αργήσει. :ένοχος: Αλλά αυτόν τον καιρό δεν προλαβαίνω και επειδή βλέπω πλησιάζει Ιούνιος κι εγώ ακόμη δεν την είδα, θα τη δω μετά την εξεταστική και δε θα πάρω μέρος στον 7ο γύρο (αν γίνει).
"There was no harbor for hope" R. Lupton


Επιστροφή “Δες μια αγαπημένη μου ταινία”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες