Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 5 (Απρ. 2016)

Κάθε τόσο κάνουμε μια κλήρωση κι ο ένας βλέπει μια αγαπημένη ταινία του άλλου.
Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 5 (Απρ. 2016)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 11 Απρ 2016, 00:52

Μυρμηγκοφάγος έγραψε: έκατσα και είδα το ανιμέισον :))))


Ωχ... και είναι απ' τις αγαπημένες μου. Λέγε. Αντέχω :ναι:
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 5 (Απρ. 2016)

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 11 Απρ 2016, 02:36

Εσύ μπορεί να αντέχεις, αλλά γιατί νομίζεις ότι αντέχω κι εγώ, που το συγκεκριμένο παιχνίδι αρχίζει να μετατρέπεται σε έναν μικρό εφιάλτη – όπως ακριβώς υποψιαζόμουν. Είναι τρομακτικό το πόσο ιδιότροπος με κάνει και νιώθω – όχι ότι δεν το ήξερα, αλλά άλλο να το ξέρεις και άλλο να το ζεις.

Σου έχω όμως ένα ευχάριστο νέο. Αν δεν έχεις δει το Grave of the Fireflies (1988), θεωρώ σχεδόν βέβαιο ότι θα το λατρέψεις ;)

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 5 (Απρ. 2016)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 11 Απρ 2016, 10:55

Είδα την πρώτη ταινία που μου πρότεινε ο Ινσμούθιος!!!

Το Cosmos :)

Λοιπόν η ταινία ξεκίνησε νωχελικά, όμως στην συνέχεια απόκτησε ενδιαφέρον.
Μου φάνηκε σαν ένα μείγμα Κάρπεντερ και Κρόνενμπεργκ. Η παρουσία του Ρον Πέρλμαν επίσης καταλυτική.. :μπράβο:

Αν και δείχνει λίγο παλιά, επειδή αυτό το στυλ μου αρέσει θα βάλω ένα 7/10!
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Γεωργία
Μύστης
Αναρτήσεις: 79
Εγγραφή: 26 Δεκ 2015, 02:28

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 5 (Απρ. 2016)

Ανάρτησηαπό Γεωργία » 12 Απρ 2016, 09:14

Ζόφος έγραψε:
Γεωργία έγραψε:Ζοφε δεν μπορω να βρω πουθενά τις ταινίες σου :λυγμ:
Ψάξε πιο καλά σε ξένα sites για stream, κι εγώ εκεί τα βρίσκω. Ειδικά το Milocrorze που είναι του 2011 νομίζω δε θα σε δυσκολέψει τόσο.

Τέσπα είδα αυτά που πρότεινες:

Το Belier Family ήταν καλύτερο, με το όμορφο κοριτσάκι που είχε φωνάρα και ήθελε να πάει στο Παρίσι. Συμπαθέστατη ηθοποιός και κουκλάρα! Για τους κωφούς γονείς δεν έχω να πω κάτι, εκτός του πατέρα που κατέβαινε για δήμαρχος, ήταν μία επιπλέον ιδέα που μπορούσε να εξελιχθεί κι άλλο, αλλά η ταινία άντεχε και χωρίς αυτό το μέρος. Εγώ θα έδινα κι άλλη σημασία στο σχολικό περιβάλλον, που πιστεύω σε αυτές τις ηλικίες παίζει το μεγαλύτερο ρόλο. Γενικά καλή ταινία, παρόλο που θύμισε λιγάκι και το Little Miss Sunshine.

Το View From The Top το ξεκίνησα αλλά κοντά στη μισή ώρα με κούρασε και το άφησα. Κάτι προσπαθούσε να κάνει, αλλά πιο πολύ σαν τυπική αμερικανιά έμοιαζε. Καταρχήν δε μου αρέσει η Gwyneth Paltrow, φαίνεται πως δεν τον ζει τον ρόλο. Κι αυτός ο Mike Myers αισχρός! Κατά τ'άλλα συμφωνώ με αυτό που ήθελε να πει, σχέση αντί καριέρας. Στα σημερινά κοριτσάκια ταιριάζει περισσότερο αυτό.


Για το View from the Top: Εγώ βλέποντας την ταινία κατάλαβα ότι δείχνει πως πρέπει να κυνηγάμε τα όνειρά μας και να κάνουμε υποχωρήσεις στις σχέσεις μας. Άσε που η πρωταγωνίστρια στο τέλος

από αεροσυνοδός έγινε πιλότος


οπότε μια χαρά εξελίχθηκε.
Ο Mike Myers πιστεύω πως ενσάρκωσε τον ρόλο αρκετά καλά και πολύ απλά.
Διαφωνώ με την τελευταία σου πρόταση.

Για το Belier Family: Ναι θα μπορούσαν να εξελίξουν την ιδέα με την υποψηφιότητα του πατέρα της. Η πρωταγωνίστρια πολύ καλή και τα τραγούδια πού μπήκαν στην ταινία ήταν φοβερά.

Θα συνεχίσω να ψάχνω για τις ταινίες σου. Έχω ψάξει στα περισσότερα sites.

Mάλλον οι ταινίες που σου πρότεινα είναι πολύ διαφορετικές από τα είδη που προτιμάς. :))))
Being a part of something special does not make you special. Something is special because you are a part of it.
-Rachel Berry (Glee)

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 5 (Απρ. 2016)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 12 Απρ 2016, 09:59

Παιδιά, επιτρέψτε μου παρακαλώ μια μικρή παρέμβαση.

το να κατεβάζουμε ταινίες μέσω διαδικτύου είναι παράνομο. Και μόνο η συζήτηση εδώ μπορεί να εκθέσει το φόρουμ και προσωπικά εμένα και ακόμα και να με φέρει υπόλογο απέναντι στον νόμο (γιατί π.χ. προωθώ το παράνομο κατέβασμα).

Οπότε, ας αποφεύγουμε αυτήν την συζήτηση ανοιχτά.

Γενικότερα ας λέμε "έψαξα να την βρω την ταινία" ή "δεν την βρήκα πουθενά" κτλ., τα οποία είναι ακαθόριστα και π.χ. μπορεί να εννοείς πως έψαξες σε κάποιο βίντεο κλαμπ.

Από εκεί και πέρα, αν θέλουμε να αναφερθούμε στις λεπτομέρειες ας στείλουμε απλά ένα π.μ. στον ενδιαφερόμενο. :)

(Θα αφαιρέσω από τις πιο πάνω αναρτήσεις τα επίμαχα τμήματα)

ευχαριστώ για την κατανόηση :ναι:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 5 (Απρ. 2016)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 12 Απρ 2016, 10:02

Αν το γράφεις για μένα, δε τις κατεβάζω, stream κάνω, τις βλέπω online δηλαδή. Αν θεωρείται παράνομο το να βλέπουμε έτσι, τότε να απαγορέψουμε και το youtube. :(

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 5 (Απρ. 2016)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 12 Απρ 2016, 10:10

Φίλε, Ζόφε. Γενικά το αναφέρω κάπου-κάπου.

Από εκεί και πέρα, και το streaming μπορεί να είναι παράνομο. Το youtube επιτρέπει ορισμένες ταινίες των οποίων το θέμα των δικαιωμάτων είτε έχουν διερευνήσει οι πολύ δυνατοί δικηγόροι του, είτε έχει κάποια συμφωνία με την αντίστοιχη εταιρεία.

Να το πω αλλιώς: καί το streaming καί το κατέβασμα μπορεί να είναι παράνομο (και συνήθως είναι). Εάν δηλ. τώρα εσύ βρεις σε έναν ιστότοπο το Deadpool, είναι σχεδόν βέβαιο πως υπάρχει παραβίαση της νομοθεσίας καί από τον ιστότοπο που το φιλοξενεί αλλά καί από εσένα που προβαίνεις σε θέαση.

Γι'αυτό και αποφεύγουμε σχετικές αναφορές.

Από εκεί και πέρα, εάν η ταινία είναι όντως στο youTube, όπου εκεί έχουμε την βεβαιότητα πως έχει ελεγχθεί η νομιμότητα, μπορεί κάποιος να αναφέρει συγκεκριμένα π.χ. "η ταινία υπάρχει στο youtube" (ή στο vimeo).

:)
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 5 (Απρ. 2016)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 12 Απρ 2016, 10:21

Το youtube επιτρέπει όμως και οι χρήστες να ανεβάσουν ολόκληρες ταινίες παράνομα, και μόνο αν γίνει αναφορά για copyrights τις κατεβάζει (όπως μπορεί να κάνει κάποιος και σε βιντεοκλίπς ακόμα).

Αν τώρα μία ιστοσελίδα προσφέρει προς θέαση τη ταινία που ψάχνω, δε φταίω εγώ που την είδα για προσωπική μου χρήση, αλλά αυτός που την ανέβασε. Δεν την "έκλεψα" εγώ δηλαδή, δεν ήταν στη κατοχή μου. Κι αν αρχίσουμε να νομοθετούμε με βάση όσα βλέπουμε ηθελημένα ή άθελα μας, τότε να ποινικοποιήσουμε και το οξυγόνο!

Εγώ θα πρότεινα να μην ανησυχείς τόσο, υπάρχουν άπειρες άλλες σελίδες με θέμα τη πειρατεία. Κανένα λινκ δε προσφέρθηκε στο φόρουμ, κανένας δε πρόκειται να σε κατηγορήσει για κάτι. Κι αν συμβεί θα είμαστε όλοι μάρτυρες προς υπεράσπιση σου. :ρ

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 5 (Απρ. 2016)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 12 Απρ 2016, 11:13

Το οξυγόνο δεν εχει κόπιράιτ! :ρ

Επίσης, το "το βρήκα/δεν ήξερα/δεν φταίω" δεν ευσταθεί απέναντι στον νόμο αν και είναι, βέβαια, θέμα τί θα αποδειχτεί και πώς. Ευτυχώς, για την ώρα, τον τελικό χρήστη δεν τον ταλαιπωρούν ακόμα στον τόπο μας (κι ευτυχώς δεν πέρασε η Acta). Ένας ιστότοπος, ομως, με έδρα την Ελλάδα, ο οποίος είναι υποκειμενος στην ελληνική νομοθεσία, είνα ευάλωτος.

Γνωρίζω φόρουμ που έχει λάβει ένα σωρό εξώδικα. Προσωπικά δεν είχα ποτέ πρόβλημα και δεν θέλω να αποκτήσω. Το λες για "μάρτυρες", με χιούμορ βέβαια :), αλλά το θέμα μπορεί να μην φτάσει στην δίκη. Όμως τα εξώδικα, οι δικηγόροι κτλ. κοστίζουν χρήματα. Κι όταν μπλεχτείς πραγματικά είσαι μόνος και δεν προστρέχει κανείς.

Όπως και να 'χει, είναι πολύ απλό να αποφύγουμε τις πολύ συγκεκριμένες αναφορές, δεν κοστίζει σε κανέναν τίποτα και κάνει το φόρουμ λίγοτερο ευάλωτο σε κακές περιστάσεις. "Έψαξα αλλά δεν την βρήκα την ταινία." Κι όλοι εδω καταλάβαμε. ;)

Και για το ανέκδοτο: θυμάμαι, ήμουν κάποτε σε μια mailing list για μια μπάντα όπου η συζήτηση αναφερόταν συχνά σε "bootlegs" δηλ. παράνομα βινύλια (και σιντί αργότερα) κι απαγορευόταν να χρησιμοποιούμε την λέξη. Έτσι κάποιος διάλεγε π.χ. να μιλα για "specific footwear" κτλ. :)))) (Όμως κι αυτό δεν σε γλιτώνει, εάν τεθεί θέμα ενώπιον του νόμου, γιατί είναι ξεκάθαρο τί υποννοείται.)
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 5 (Απρ. 2016)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 12 Απρ 2016, 17:10

Μυρμηγκοφάγε επιστρέφω για να σχολιάσω το Ugetsu. Η ταινία απ' ό,τι διάβασα είναι πολύ γνωστή στη δύση, έχει κερδίσει τον αργυρό λέοντα στο φεστιβάλ της Βενετίας και θεωρείται μια απ' τις καλύτερες ταινίες όλων των εποχών. Προσωπικά δεν γνώριζα ούτε την ταινία ούτε τον παραγωγικότατο δημιουργό της, Kenji Mizoguchi, του οποίου είναι το γνωστότερο έργο. Μιλάμε για μια ταινία-ποιήμα, με ονειρικό ρυθμό και ατμόσφαιρα στην οποία συμβάλουν η καθηλωτική μουσική και γενικά τα ηχητικά εφέ, το όλο στήσιμο, τα κουστούμια, η θεατρικότητα των ερμηνειών και η φωτογραφία.

Ομολογώ ότι την ξεκίνησα ελαφρώς αρνητικά προκατειλημμένη λόγω καταγωγής και παλαιότητας όμως απ' τους τίτλους (και τους ήχους) αρχής με τύλιξε σ' αυτή τη μυστηριώδη ατμόσφαιρά της που θυμίζει παλιό παραμύθι - κι απ' ό,τι διάβασα βασίζεται σε παραδοσιακές ιαπωνικές και κινεζικές ιστορίες φαντασμάτων που συνέλεξε ο Ιάπωνας συγγραφέας Ueda Akinari τον 18ο αιώνα. Όπως είναι αναμενόμενο, οι ίδιες οι ιστορίες των δυο ζευγαριών είναι απλές και προβλέψιμες, με κάπως απλοϊκά μηνύματα σχετικά με το τι πραγματικά αξίζει στη ζωή κ.λπ. Παρ' όλα αυτά κατάφεραν και με συγκίνησαν. Η βαθμολογία μου είναι 8/10.

Μυρμηγκοφάγε, μη στενοχωριέσαι που δεν σου άρεσε το When the Wind Blows. Και στον Φάρο το είχα προτείνει εδώ και δεν του άρεσε και πολύ. Παρ' όλα αυτά, εγώ θα συνεχίσω να το προτείνω γιατί είναι μια απ' τις αγαπημένες μου ταινίες, οπότε δεν μπορώ να κάνω αλλιώς. :)) Όχι και εφιάλτης το παιχνίδι μας! Εγώ τουλάχιστον βγήκα κερδισμένη απ' αυτόν τον γύρο, και μάλιστα διπλά! Θα επιστρέψω με εντυπώσεις για το Hotaru no haka που φαίνεται καταπληκτικό! Και για το βωβό σοβιετικό (αν τα καταφέρω).
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson


Επιστροφή “Δες μια αγαπημένη μου ταινία”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες