Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 4 (Μάρ. 2016)

Κάθε τόσο κάνουμε μια κλήρωση κι ο ένας βλέπει μια αγαπημένη ταινία του άλλου.
Αβατάρι χρήστη
Γεωργία
Μύστης
Αναρτήσεις: 79
Εγγραφή: 26 Δεκ 2015, 02:28

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 4 (Μάρ. 2016)

Ανάρτησηαπό Γεωργία » 07 Μάρ 2016, 05:35

Καλημέρα σε όλους!

Είδα το Jeux interdits. Ωραία ταινία και οι δύο μικροί πρωταγωνιστές ήταν πολύ καλοί στο ρόλο τους . Είναι μια ταινία που αφήνει μια μελαγχολία στο τέλος, εμπνευσμένη από τον πόλεμο και τα δεινά που έφερε. Μια ταινία που χωρις μεγάλο budget καταφέρνει να προκαλέσει τα συναισθήματα του θεατή και κυρίως την συγκίνηση. Γυρίστικε κιολάς λίγα χρόνια αργοτερά απο τον πόλεμο και κατάφερε ο σκηνοθέτης να αποτυπώσει τον φόβο και την δυστυχία που προκάλεσε. Επίσης, δείχνει την αθωότητα και την τρυφέροτητα των παιδιών που παρά τα όσα επάθαν δεν τις έχασαν και συνέχισαν να ζουν αναπτύσσοντας μια ιδιαίτερη σχέση.

Δεν έχω δει πολλές παλιές ταινίες και ήταν μια ευχαριστη έκπληξη να τύχω με τον Μπου Ραντλι. Τις επόμενες μέρες θα δω και τις άλλες δύο :)
Being a part of something special does not make you special. Something is special because you are a part of it.
-Rachel Berry (Glee)

Αβατάρι χρήστη
Μπου Ραντλι
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 17
Εγγραφή: 01 Μάρ 2016, 20:40

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 4 (Μάρ. 2016)

Ανάρτησηαπό Μπου Ραντλι » 07 Μάρ 2016, 12:14

Γεωργία χαίρομαι αφάνταστα που σου άρεσε!!! Ιδιαίτερα η μικρή πρωταγωνίστρια, η Μπριζίτ Φοσσέ, θεωρήθηκε "παιδί - θαύμα"!!! Ήταν λυπηρό που στη συνέχεια η καριέρα της εξελίχθηκε κάπως έτσι...





Το "Εξπρες του Μεσονυχτίου" είναι ιδιαίτερα σκληρή ταινία, να προσέξεις το soundtrack, θεωρείται στα 10 καλύτερα όλων των εποχών!!!

Αβατάρι χρήστη
Μεταλλαγμένη
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 212
Εγγραφή: 01 Μάι 2014, 20:38

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 4 (Μάρ. 2016)

Ανάρτησηαπό Μεταλλαγμένη » 07 Μάρ 2016, 21:14

Χήθκλιφ έγραψε:Μεταλλαγμένη ομολογώ ότι όσο με είχε ενθουσιάσει το παρενδυτικό δράμα του προηγούμενου γύρου επειδή ακριβώς ήταν πολύ κοντά στις προτιμήσεις μου, άλλο τόσο με εντυπωσίασε το... πόσο απέχει από αυτές το θέμα του πολέμου που επέλεξες τώρα (!) :χαχα:
Αλλά κι εγώ χαίρομαι που τύχαμε μαζί επειδή εκτιμώ το γούστο σου και σε πολλές περιπτώσεις έχω παρατηρήσει ότι συμφωνούμε (αναφέρομαι και στην άλλη λέσχη) οπότε, αν μη τι άλλο, ξέρω ότι θα δω κάτι σίγουρα καλό...

Η Δαιμονισμένη γυναίκα είναι εκείνη που θα σου πρότεινα κι εγώ από τις τρεις καθώς θεωρώ πως έχει αυξημένες πιθανότητες να σου αρέσει...
Εγώ θα επιλέξω αρχικά την δεύτερη πρόταση σου που μου έκανε κλικ ενώ έπειτα ίσως δω και την πρώτη...


Χαίρομαι, έστω και υπο αυτες τις συνθήκες :γιούπι: Εννοείται η εκτίμηση είναι αμοιβαία.
Απλα, σε προειδοποιώ, οι 'Εγκλωβισμένοι' έχουν υπερβολικαααα αργό ρυθμό. Εμένα δεν με χαλάει αλλά για τους περισσοτερους πιστεύω ειναι σπάσιμο νεύρων. Αν και κάτι μου λέει, οτι για σένα παιζει να μην ειναι τοσο πρόβλημα.

Να δεις οπωσδήποτε τον 'Ανεμο....' Δεν είναι η τυπική πολεμική ταινία, θα έλεγα οτι οι σκηνές μάχης δεν ειναι καν πάρα πολλές. Περισσότερο, καταδεικνύει την επίδραση του πολέμου στον ψυχισμό των ανθρώπων (κυριως εκεινων που λαμβάνουν μέρος σε αυτον), τις επώδυνες αποφάσεις που αναγκάζονται να πάρουν και τους αλλαζουν για πάντα και βάζει στο επίκεντρο την σχέση δύο αδερφών κυρίως κατά την μετέπειτα φάση του εμφυλίου.

Προσωπικά, βέβαια, πιστεύω οτι ο Μπασίρ θα σου άρεσε περισσοτερο απ 'όλα γιατι περιέχει και λιγο σουρεαλισμο.
Sam: Dude, you killed Hitler!
Dean: Yeah...!Awesome!
(Supernatural)

Αβατάρι χρήστη
Γεωργία
Μύστης
Αναρτήσεις: 79
Εγγραφή: 26 Δεκ 2015, 02:28

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 4 (Μάρ. 2016)

Ανάρτησηαπό Γεωργία » 09 Μάρ 2016, 08:19

Καλημέρα σε όλους!

Βλέποντας το Paths οf Glory, μπορούν να σε κατακλίσουν πόλλα συναισθήματα. Είναι μια καθαρά αντιπολεμική ταινία που προβάλλει τις βιαιότητες, τις αδικίες και την αλαζονία των αρχηγών των πολεμικών δυνάμεων αλλά και την ευαισθησία,την μαχητικότητα και το αίσθημα δικαιοσύνης των στρατηγών και των στρατιωτών. Η ταινία εστιάζει στο πως η επιδίωξη της επέκτασης της Γαλλίας κατα τον Α' παγκόσμιο πόλεμο φερνεί καταστροφικά αποτελάσματα και αναδεικνύει την ανδρεία του στρατηγου του τάγματος, ο οποίος προσπαθει να σώσει τους ανδρές του απο την αδική εκτέλεση τους. Είναι μια ταινία που δείχνει πως πολλά κακά μπορουν να προέλθουν από τους ανθρώπους, όπως ο πόλεμος, αλλά δείχνει και ορισμένες αρετές όπως η γενναιότητα και η αλληλεγγύη.

Πολύ συγκινητική είναι και η τελευταία σκηνή της ταινίας οπού ολοι οι στρατιώτες μαζι με μια Γερμανίδα αιχμάλωτη τραγουδούν προτου και πάλι πάνε στα χαρακώματα.

Ο Kirk Douglas έδωσε μια σπουδαία ερμηνεία παρουσιαζοντάς το πρότυπο του σωστού στρατηγού. Ολό το καστ συνέβαλε στην επιτυχημένη αποτυπωση της σκληρής πραγματικότητας του πολέμου.
Being a part of something special does not make you special. Something is special because you are a part of it.
-Rachel Berry (Glee)

Αβατάρι χρήστη
Γεωργία
Μύστης
Αναρτήσεις: 79
Εγγραφή: 26 Δεκ 2015, 02:28

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 4 (Μάρ. 2016)

Ανάρτησηαπό Γεωργία » 09 Μάρ 2016, 08:37

Μπου Ραντλι έγραψε:Γεωργία χαίρομαι αφάνταστα που σου άρεσε!!! Ιδιαίτερα η μικρή πρωταγωνίστρια, η Μπριζίτ Φοσσέ, θεωρήθηκε "παιδί - θαύμα"!!! Ήταν λυπηρό που στη συνέχεια η καριέρα της εξελίχθηκε κάπως έτσι...





Το "Εξπρες του Μεσονυχτίου" είναι ιδιαίτερα σκληρή ταινία, να προσέξεις το soundtrack, θεωρείται στα 10 καλύτερα όλων των εποχών!!!


Όντως επαιξέ πολυ καλά η μικρή. Μπορει και η ίδια μετα να επέλεξε να μην πολυεμφανίζεται.

Ο Gérard Depardieu πολυ καλός ηθοποιός :πάνω:

Θα ακουσω και το soundtrack απο το "Εξπρες του Μεσονυχτίου" και θα σου πω την γνώμη μου. :)
Being a part of something special does not make you special. Something is special because you are a part of it.
-Rachel Berry (Glee)

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 4 (Μάρ. 2016)

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 13 Μάρ 2016, 20:51

Τρίνιτυ! Είδα το Hotel Rwanda! Μου άρεσε πάρα πολύ και συγκινήθηκα απίστευτα... Τρομερό το ότι είναι αληθινή ιστορία... Περισσότερο φρίκαρα με την στάση του ΟΗΕ, για την οποία ήξερα από πριν βέβαια, αλλά με την ταινία μου δημιουργήθηκε πολύ έντονο το αίσθημα της οργής και της αδικίας. :( Και σήμερα λέω να δω τις εννιά βασίλισσες!

Τρίνιτυ έγραψε:(...) ίσως δω και την "Buffalo 66" που μου φάνηκε ενδιαφέρουσα.


αχ ναι να την δεις! Αυτή είναι πραγματικά στις τοπ 10 αγαπημένες μου :γιούπι:
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Αβατάρι χρήστη
Βάγγυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 278
Εγγραφή: 08 Οκτ 2014, 01:01

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 4 (Μάρ. 2016)

Ανάρτησηαπό Βάγγυ » 14 Μάρ 2016, 16:09

Μέχρι ποτε έχουμε να δουμε την ταινία; @Ινσμουθιε, κατασταλλαξα να δω το El Αngel Εxterminador και μάλλον θα το δω μέσα στην εβδομαδα.
"There was no harbor for hope" R. Lupton

Αβατάρι χρήστη
Γεωργία
Μύστης
Αναρτήσεις: 79
Εγγραφή: 26 Δεκ 2015, 02:28

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 4 (Μάρ. 2016)

Ανάρτησηαπό Γεωργία » 14 Μάρ 2016, 23:41

Καλησπέρα σε όλους!!

Λοιπόν, το Έξπρες του Μεσονυχτίου ήταν πάρα πολυ ωραία ταινία, οντως σκληρή ταινία. Μπορεις να μαθεις πολλα απο αυτήν, όπως την αγριοτητα των ανθρώπων, την συμφεροντολογια και την αισθηση της αδικίας. Δειχνει οτι ολοι μας κανουμε λαθη αλλα όλοι αξιζουμε μια δευτερη ευκαιρια απο την ζωη. Η ταινια μας προβάλλει επίσης τις αντοχες που έχει ο ανθρωπός, την δυναμη της οικογενειας και της αγαπής αλλα και την φιλία κατω απο δυσκολες συνθήκες.

Ο Brad Davis επαιξέ πολυ καλά στον πρωταγωνιστικό ρόλο. Γενικα είναι απο τις καλες ταινίες του αμερικάνικου κινηματογράφου.
Μου αρεσέ το σημείο της δευτερης δίκης.

Και το soundtrack ήταν γνωστο αλλα δεν ήξερα οτι ήταν απο αυτήν την ταινία :)))
Being a part of something special does not make you special. Something is special because you are a part of it.
-Rachel Berry (Glee)

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 4 (Μάρ. 2016)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 15 Μάρ 2016, 17:29

@Ζόφε καθυστέρησα λίγο, όμως θα δω την ταινία μέσα στις επόμενες μέρες :)
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Χρήστος Π
Μύστης
Αναρτήσεις: 136
Εγγραφή: 18 Ιαν 2016, 20:30

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 4 (Μάρ. 2016)

Ανάρτησηαπό Χρήστος Π » 16 Μάρ 2016, 11:55

Μυρμηγκοφάγε είδα το Limite! Να πω καταρχήν ότι είναι η δεύτερη βουβή ταινία που βλέπω οπότε καταλαβαίνετε ότι δεν είμαι συνηθισμένος και το φοβόμουν λίγο. Μιλάμε για ένα αριστούργημα φτιαγμένο από ένα παιδί μόλις 19 χρονών που μόνο αρχάριο δεν τον λες. Διάβασα και κάποια πράγματα για το background του Peixoto και της ταινίας και εντυπωσιάστηκα πραγματικά. Οσον αφορά το φιλμ, εντάξει παίρνει πολλή συζήτηση σίγουρα αλλά η δύναμη που υπάρχει πίσω από κάθε πλάνο είναι αναμφισβήτητη. Θα έλεγα ψέματα αν ισχυριζόμουν ότι κατάλαβα τα πάντα, αλλά δεν με ενόχλησε αυτό. Υπάρχουν πολύ βαθειά νοήματα που τα νιώθεις στο πετσί σου βλέποντας τη. Μυρμηγκοφάγε σ'ευχαριστώ που μου έδωσες την ευκαιρία να δω μια ταινία που ειδάλλως μάλλον δεν θα έβλεπα.
You can't take a picture. It's already gone...


Επιστροφή “Δες μια αγαπημένη μου ταινία”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες