Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 4 (Μάρ. 2016)

Κάθε τόσο κάνουμε μια κλήρωση κι ο ένας βλέπει μια αγαπημένη ταινία του άλλου.
Αβατάρι χρήστη
Ινσμούθιος
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 13
Εγγραφή: 14 Φεβ 2016, 16:26

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 4 (Μάρ. 2016)

Ανάρτησηαπό Ινσμούθιος » 05 Μάρ 2016, 08:24

Φυσικά Βάγγυ, δεν υπάρχει πρόβλημα, πρότεινε άλλες 2..

Αβατάρι χρήστη
Βάγγυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 278
Εγγραφή: 08 Οκτ 2014, 01:01

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 4 (Μάρ. 2016)

Ανάρτησηαπό Βάγγυ » 05 Μάρ 2016, 18:04

@Ινσμουθιε ηρθα! Οι αλλες 2 ταινίες είναι: Insidious (2010) αρκετά δυνατό θρίλερ και το City of ember (2008), κάτι πιο χαλαρό που χωρίς να μπορώ να προσδιορισω με έχει τραβήξει αρκετά και το έχω δει αρκετές φορες. Ελπίζω κάποιο να σε τραβήξει και να μην το εχεις δει.
"There was no harbor for hope" R. Lupton

Αβατάρι χρήστη
Ινσμούθιος
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 13
Εγγραφή: 14 Φεβ 2016, 16:26

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 4 (Μάρ. 2016)

Ανάρτησηαπό Ινσμούθιος » 05 Μάρ 2016, 18:36

Βάγγυ, ρίξε άλλα.. Σόρρυ ρε συ, τα έχω δει κι αυτά, πολύ καλά, τουλάχιστον έχεις πέσει μέσα στα γούστα.. Οπότε ρίξε άλλα δυο, δε μπορεί, κάποιο θα βρεθεί..

(..Και αν προτείνεις κάποιο που δεν πολυθυμάμαι, κι ας το έχω δει, θα το ξαναδώ, οπότε θα μετράει.. :) )

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 4 (Μάρ. 2016)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 05 Μάρ 2016, 20:39

Ξεκίνησα λοιπόν με την πρώτη ταινία του Φαροφύλακα!! :ναι:
28 days later...

Μου άρεσε αρκετά. Θα βάλω λοιπόν ένα 7/10!! :)

Πιστεύω ότι το μεγάλο πλεονέκτημα της ταινίας είναι η σκηνοθεσία αλλά και το ότι αποφεύγει σε όλη την διάρκεια να γίνει "φτηνή". Ο συνδυασμός κοντινών πλάνων και μουσικής δίνουν την εντύπωση ότι παρακολουθεί κάποιος ένα βιντεοκλίπ...
Μου άρεσε πολύ το εγκαταλελειμμένο και έρημο Λονδίνο. Το ίδιο και το Μάντσεστερ!! Επίσης η σταδιακή αποκτήνωση του πρωταγωνιστή και η αλλαγή του από ένα παιδάκι σε ένα δολοφόνο πιστεύω πως είναι η βασική επιρροή του Walking Dead για την διαμόρφωση των χαρακτήρων του... Βασικά νομίζω πως η όλη σειρά βασίστηκε σε αυτή την ταινία.

Ως συνήθως βέβαια σε αυτές τις ταινίες υπάρχει και ο κλασικός χαρακτήρας ο οποίος ονειρεύεται να φτιάξει τον κόσμο από την αρχή όντας ο ίδιος αρχηγός και ηγέτης. Στην συγκεκριμένη ταινία βέβαια ο λοχίας που "οραματίζεται" κάτι καινούργιο παρουσιάζεται λίγο πιο αλτρουιστής...

Τώρα λέω να συνεχίσω με τις "3 μέρες του Κόνδορα"!!! :ναι:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Βάγγυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 278
Εγγραφή: 08 Οκτ 2014, 01:01

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 4 (Μάρ. 2016)

Ανάρτησηαπό Βάγγυ » 06 Μάρ 2016, 01:04

Χαχα, @Ινσμούθιε, τουλάχιστον ξέρω πως οι ταινίες που έχεις προτείνει θα μου αρέσουν. :ρ
Λοιπόν, ευελπιστώ σε αυτές: Hide & seek (2005) και Trumbo (2015).
πες μου ότι δεν τις έχεις δει :ρ
"There was no harbor for hope" R. Lupton

Αβατάρι χρήστη
Ινσμούθιος
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 13
Εγγραφή: 14 Φεβ 2016, 16:26

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 4 (Μάρ. 2016)

Ανάρτησηαπό Ινσμούθιος » 06 Μάρ 2016, 08:03

Ωραία, το Trumbo δεν το έχω δει, και το Hide & Seek το είδα τότε που βγήκε, αλλά δεν το πολυθυμάμαι, οπότε ίσως ξαναδώ κι αυτό..

Αβατάρι χρήστη
Μεταλλαγμένη
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 212
Εγγραφή: 01 Μάι 2014, 20:38

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 4 (Μάρ. 2016)

Ανάρτησηαπό Μεταλλαγμένη » 06 Μάρ 2016, 21:18

Χήθκλιφ, ελπίζω να μην ψάχνεις απο που να φύγεις με τις ταινιες που σου έτυχαν :ρ Εγώ πάντως, χαίρομαι που κληρωθήκαμε μαζι. Θα δω σίγουρα την Δαιμονισμένη μια που την είχα βάλει στο μάτι και υπάρχει ήδη στο αρχείο μου και μετά θα συνεχίσω με μια απο τις άλλες δύο.

Νικόλας Δε Κιντ έγραψε:Ξεκίνησα λοιπόν με την πρώτη ταινία του Φαροφύλακα!! :ναι:
28 days later.......


Κι εμένα μου άρεσε αυτή παρόλο που δεν ειναι του γουστου μου, ιδιαίτερα, ταινίες με ζόμπια ή παρεμφερή πλάσματα. Δεν ξέρω τι εννοεις με το αλτρουιστής, αλλά για μενα ο λοχίας ήταν το ίδιο μισητός με τους στρατιώτες του. Βρίσκω και αναλογίες με περιόδους πολέμου όπου δυστυχώς οι επικεφαλής στρατευμάτων προσπαθούν με ανάλογους τρόπους να τονώσουν το ηθικό των στρατιωτών τους. Εκει είδα αποκτήνωση οχι τοσο στον πρωταγωνιστή που
απλά αναγκάστηκε να σκληρύνει για να σώσει τον εαυτό του και τις κοπέλες. Βέβαια, τον παραδείχνει να μετατρέπει σε επιδέξιο εξολοθρευτή από εκει που ήταν ένας καθημερινος άνθρωπος και αυτο δεν το βρήκα τόσο αληθοφανές.

Καλά, όχι μόνο αποτέλεσε έμπνευση η ταινία για το Walking Dead, αλλά
η σκηνή όπου ξυπνάει ο πρωταγωνιστής στο νοσοκομείο μονος και μετά περιφέρεται στους άδειους δρόμους της πόλης, είναι ακριβώς ίδια με την αρχή της σειράς.

Είπα ποσο καλος ήταν για μια ακομη μια φορά ο Κίλιαν Μέρφι στον ρόλο του? Οχι, δεν θα το πω, θα κρατηθώ αυτή την φορά :ρ
Sam: Dude, you killed Hitler!
Dean: Yeah...!Awesome!
(Supernatural)

Αβατάρι χρήστη
Τρίνιτυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 252
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 16:47

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 4

Ανάρτησηαπό Τρίνιτυ » 06 Μάρ 2016, 21:59

Πολύνιους έγραψε:Helloooo :))))
Only lovers left alive

Buffalo 66

Οι νύχτες μου είναι πιο όμορφες από τις μέρες σας

Κάτι που με προβλημάτισε: αρκεί να δούμε μία ή πρέπει να δούμε και τις τρεις που μας προτείνουν; Επίσης διάβασα τα σχόλια για το αν βάζουμε αγαπημένες ή ταινίες που μας άρεσαν πολύ και με έχει μπερδέψει λίγο αυτό, οπότε να πω ότι οι νύχτες του ζουλάφσκι δεν είναι αγαπημένη, μου άρεσε όμως πάααααααρα πολύ.


Γεια σου, Πόλυ!! :γιούπι:

Λέω να ξεκινήσω με αυτή που σου άρεσε πάρα πολύ, την "Οι νύχτες μου είναι πιο όμορφες από τις μέρες σας" και αναλόγως την διάθεση ίσως δω και την "Buffalo 66" που μου φάνηκε ενδιαφέρουσα.
SYSTEM FAILURE

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 4 (Μάρ. 2016)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 06 Μάρ 2016, 22:59

Λοιπόν είδα το The Chorus (2004) της Ίζι. Με μία χορωδία αγοριών σε ένα οικοτροφείο. Ζεστό οικογενειακό κλίμα, αν και τα παιδάκια ήταν παρατημένα. Και εσώκλειστα γιατί ήταν ζωηρά, έτρωγαν και κοιμόντουσαν σαν φυλακισμένα. Ορισμένα είχαν ταλέντο, άλλα όχι. Αυτόν που ξεχώρισα πιο πολύ ήταν ο Μοντέν ο χειρότερος από όλους. Κάπνιζε, έβριζε, έκλεβε, χτυπούσε τους πάντες. Περίμενα να υπάρχει κάποιο είδος λύτρωσης για το χαρακτήρα του, να ενταχθεί ομαλά με τους υπόλοιπους, έστω μόνο μουσικά. Αλλά θα έλεγα δεν ασχολήθηκε τόσο μαζί του η ταινία, ώστε να του δώσει κάποιο καλό τέλος. Η μουσική τα βοηθούσε στο θέμα της πειθαρχίας, όμως ο κακός διευθυντής με το μότο "δράση-αντίδραση" απ'ότι κατάλαβα δεν την ήθελε. Και περίμενα να μας δείξει τι απόγινε ο δασκαλάκος αμέσως μετά την απόλυση του. Γενικά πιστεύω θα με συγκινούσε περισσότερο αν την έβλεπα τα χριστούγεννα.

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 4 (Μάρ. 2016)

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 07 Μάρ 2016, 04:09

Μεταλλαγμένη ομολογώ ότι όσο με είχε ενθουσιάσει το παρενδυτικό δράμα του προηγούμενου γύρου επειδή ακριβώς ήταν πολύ κοντά στις προτιμήσεις μου, άλλο τόσο με εντυπωσίασε το... πόσο απέχει από αυτές το θέμα του πολέμου που επέλεξες τώρα (!) :χαχα:
Αλλά κι εγώ χαίρομαι που τύχαμε μαζί επειδή εκτιμώ το γούστο σου και σε πολλές περιπτώσεις έχω παρατηρήσει ότι συμφωνούμε (αναφέρομαι και στην άλλη λέσχη) οπότε, αν μη τι άλλο, ξέρω ότι θα δω κάτι σίγουρα καλό...

Η Δαιμονισμένη γυναίκα είναι εκείνη που θα σου πρότεινα κι εγώ από τις τρεις καθώς θεωρώ πως έχει αυξημένες πιθανότητες να σου αρέσει...
Εγώ θα επιλέξω αρχικά την δεύτερη πρόταση σου που μου έκανε κλικ ενώ έπειτα ίσως δω και την πρώτη...

Μυρμηγκοφάγος έγραψε:Έφαγε η μαρμάγκα την Μεταλλαγμένη και την Χήθκλιφ, Φάρε; Όχι ότι παραπονιέμαι :ρ


Μην ελπίζεις ότι θα γλιτώσεις τόσο εύκολα από τον πάλαι ποτέ κύριο Χάιντ σου... :ρ
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."


Επιστροφή “Δες μια αγαπημένη μου ταινία”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες