Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 3 (Φεβ. 2016)

Κάθε τόσο κάνουμε μια κλήρωση κι ο ένας βλέπει μια αγαπημένη ταινία του άλλου.
Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 3 (Φεβ. 2016)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 22 Φεβ 2016, 08:31

Γεωργία, οι μισοί έχουμε μείνει πίσω, αυτήν την φορά, οπότε μην ανησυχείς, την έχουμε την εβδομάδα. :ναι:

(και σε παρακαλώ, απόφυγε τα όλα-κεφαλαία ;) )
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Βάγγυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 278
Εγγραφή: 08 Οκτ 2014, 01:01

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 3 (Φεβ. 2016)

Ανάρτησηαπό Βάγγυ » 23 Φεβ 2016, 01:20

Μια με τη γρίπη, μια με ένα 3ημερο που είμαι εκτός, δεν κατάφερα ακόμη να τη δω! Έλεγα την Κυριακή που γύρισα αλλά ήμουν πτώμα. Έλεγα σήμερα αλλά πάλι τέτοια ώρα που κάθισα να τη δω, δε θα ξυπνάω αύριο. Οπότε, Μεταλλαγμένη, ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη και υπόσχομαι πως θα τη δω πριν έρθει το σουκού και θα σου έρθω με εντυπώσεις. ;) Όσο για το Spy, χαίρομαι που τουλάχιστον σου άρεσε λιγάκι γιατί όταν είπες πως δε βλέπεις κωμωδίες σκέφτηκα ότι δε θα σου αρέσει καθόλου. Καλά ο Στέιθαμ, θεούλης! ;) Λοιπόν, δίνω τελευταία διορία και αύριο μεθαύριο μπαίνω στους γνωστούς μου ρυθμούς (χάθηκα απο τα πάντα, από ΛτΒ, ΚΛ, σειρές, ταινίες, αποδιοργανώθηκα τελείως αυτές τις 2 εβδομάδες). :ναι:
"There was no harbor for hope" R. Lupton

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 3 (Φεβ. 2016)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 25 Φεβ 2016, 20:43

Έχω μια αίσθηση πως δεν πολυπήγε καλά αυτή η γύρα. Μήτε υπήρξε πολύ κέφι από αρκετούς (μεταξύ αυτών) να δούμε τις ταινίες μας και στα υπόλοιπα ταίρια που είδανε σαν να μην τους πολυέκατσαν οι ταινίες τους.

Είδανε οι:
  • Ζόφος
  • Ίζι
  • Λορένα
  • Μεταλλαγμένη
  • Μυρμηγκοφάγος
  • Τρίνιτυ
  • Χήθκλιφ



Και μάλλον όχι οι:
  • Βάγγυ
  • Γεωργία
  • Ιαβέρης
  • Πιούζυ
  • Φαροφύλακας
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Βάγγυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 278
Εγγραφή: 08 Οκτ 2014, 01:01

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 3 (Φεβ. 2016)

Ανάρτησηαπό Βάγγυ » 28 Φεβ 2016, 02:51

Άργησα αλλά ήρθα! ;)
Λοιπόν, Μεταλλαγμένη, δεν είδα το albert nobbs τελικά, γιατι έψαξα και δεν το βρήκα πουθενά. Είδα όμως το peacock και μπορώ να πω πως μου άρεσε!! Δεν είναι από τις ταινίες που θα πω πως ενθουσιάστηκα αλλά ήταν αρκετά καλή και το κυριότερο καθόλου βαρετή, αυτό είναι μεγάλο προσόν -για μένα- σε μια ταινία. Μου άρεσε πολύ η ερμηνεία του Cillian Murphy, κρατούσε νομίζω όλη την ταινία πάνω του, εξαιρετικός. :πάνω: Και η Σάραντον πολύ καλή αλλά δεν είχε κάποιο ιδιαίτερο ρόλο να ξετυλίξει. Έχω μια απορία
στο τέλος, μένει η Έμμα ή ο Τζον; Εγώ κατάλαβα ότι ο Τζον, συνειδητοποιεί τι έχει συμβεί αλλά επειδή υποτίθεται πως είναι νεκρός, υποδύεται την Έμμα και θα συνεχίσει να ζει τη ζωή τους ως Έμμα ενώ είναι ο Τζον. Ή όχι; :χμ:

Αν εξαιρέσεις βέβαια ότι δεν ήταν και πολύ αληθοφανή σαν ταινία, η ιδέα ήταν πιασάρικη. :πάνω: Ευχαριστώ για την πρόταση και συγγνώμη για την καθυστέρηση! :)
"There was no harbor for hope" R. Lupton

Αβατάρι χρήστη
Γεωργία
Μύστης
Αναρτήσεις: 79
Εγγραφή: 26 Δεκ 2015, 02:28

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 3 (Φεβ. 2016)

Ανάρτησηαπό Γεωργία » 29 Φεβ 2016, 03:43

Καλημέρα σε όλους!!!
Ο κακός ιος που λεγεται εξεταστική ξαναχτύπησε :( . Δεν πρόλαβα να δω και τις τρεις ταίνιες δυστυχώς. Είδα το Patch Adams και μου αρέσε πάρα πολύ. Είναι από τις ταινίες που προβάλλουν την ανθρωπιά σε πρώτο πλάνο. Βγάζει πολλά συναισθήματα, κυρίως την συγκίνηση. Δείχνει πως δεν χρειάζεται να επικράτει πάντα η αυστηρή σοβαρότητα σε δυσκολες καταστάσεις και αναδεικνύεται η αλληλεγγυή που πρέπει να υπάρχει μεταξυ των ανθρώπων, παρολο που και σημερα βρισκεταί σε κρίση. Οι ερμηνείες των ηθοποιών ήταν αξιέπαινες, ειδικά του Robin Williams που είχει δείξει και σε άλλες ταινίες το ταλεντο του, τοσο σε δραματικές όσο και σε κωμωδίες, αλλά και του Phillip Seymour Hoffman που επαιξέ τον αντιπαθή συμφοιτητή, που στο τέλος τον κερδίζει και αυτόν ο Patch. Κρίμα που έχουν φύγει τόσο νωρίς και οι δύο.
Ήταν μια ευχαριστή ταινία, χάρηκα που μου ετυχέ ο Ιαβέρης. Αν μας δωθεί και άλλος χρονος θα δω και τις άλλες.
Being a part of something special does not make you special. Something is special because you are a part of it.
-Rachel Berry (Glee)

Αβατάρι χρήστη
Γεωργία
Μύστης
Αναρτήσεις: 79
Εγγραφή: 26 Δεκ 2015, 02:28

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 3 (Φεβ. 2016)

Ανάρτησηαπό Γεωργία » 29 Φεβ 2016, 22:25

Ιαβερης έγραψε:Μπαινω κι εγω μιας και με χαρα μου διαπιστωνω οτι ολες οι ταινιες που προτεινατε ειναι και εγχρωμες κι οι ηθοποιοι μιλανε κιολας! :ρ

Οι ταινιες που προτεινω ειναι:

" Underground" του Εμιρ Κοστουριτσα. Γενικα ο Κοστουριτσα ειναι απο τους ελαχιστους δημιουργους που μπορουν να σου σερβιρουν μια τραγικη ιστορια με εξωφρενικα κωμικο τροπο. Η ταινια κερδισε το Χρυσο Φοινικα στις Καννες ( τωρα το' μαθα, μη νομιζετε :))) ) το 1995. Στα συν κι η μοναδικη μουσικη του Γκοραν Μπρεγκοβιτς. :πάνω:

Finding Forester, με τον Σον Κονερι στον ρολο ενος μοσανθρωπου συγγραφεα. Συγκινητικη ταινια η οποια θα αρεσει ιδιαιτερα στους επιδοξους συγγραφεις. :)

Patch Adams, με τον Ρομπιν Γουιλιαμς σε εναν απολαυστικο ρολο. :)


Δεν μπορω με τιποτα να βρω τις άλλες δύο :( :(
Being a part of something special does not make you special. Something is special because you are a part of it.
-Rachel Berry (Glee)

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 3 (Φεβ. 2016)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 29 Φεβ 2016, 22:39

Γεωργία, το παιχνίδι, πάντως, απαιτεί την θέαση μίας ταινίας, οπότε είσαι εντάξει με τις "υποχρεώσεις" σου και μπορείς να συμμετέχεις και στον επόμενο γύρο! :ναι:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 3 (Φεβ. 2016)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 01 Μάρ 2016, 13:46

Και βασικά, Γεωργία, επειδή σύντομα θα γίνει η κλήρωση, ξεκαθάρισε σε παρακαλώ αν θες να συμμετέχεις στον επόμενο γύρω (μπορείς εάν το θελήσεις, έχεις δει την ταινία σου :ναι: )
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 3 (Φεβ. 2016)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 01 Μάρ 2016, 23:25

Είδα την Δίκη (1962) την οποία μου πρότεινε η Τρίνιτυ.

Να πω για αρχή πως ο Κάφκα είναι ένας από τους πιο αγαπημένους μου συγγραφείς. Αυτή εδώ απόδοση της "Δίκης" του, λοιπόν, νομίζω πως πολύ δύσκολα θα μπορέσει να ξεπεραστεί. Πάνε πάρα πολλά χρόνια που διάβασα το βιβλίο και δεν μπορώ να κρίνω κατά πόσο η ταινία είναι πιστή στην αφήγηση (και π.χ. δεν θυμάμαι καν εάν υπήρχε ο ζωγράφος Τιτορέλη ή η Λένη στο βιβλίο του Κάφκα) είναι όμως ξεκάθαρα πολύ πιστή στο πνεύμα και στο ύφος του βιβλίου. Ο Κ είναι ενοχικός και με κουράγιο παλεύει μέσα στα γρανάζια της ακατανόητης δίκης και του δαιδαλώδους δικαστικού συστήματος να υπερασπιστεί τον εαυτό του.

Ο Άντωνη Πέρκινς άψογος κι υπήρξε ευχάριστη έκπληξη η Ρόμη Σνάιντερ την οποία παλιότερα είχα συνδυάσει με την "Πριγκίπισσα Σίσσυ" μάλλον λόγω του ότι η μάνα μου την ανάφερε πάντα έτσι ("Θα έχει πάλι την 'Πριγκίπισσα Σίσσυ' με την Ρόμη Σνάιντερ!" :ρ) όμως έχει τελικά πολύ ενδιαφέροντες ρόλους στην καριέρα της.

Έκπληξη και το να δω ξαφνικά τον ίδιο τον Ουέλες στον ρόλο του δικηγόρου και στα γράμματα του τέλους πρόσεξα να αναφέρεται και η Κατίνα Παξινού, αν και μάλλον σε κάποιον μικρό ρόλο καθώς δεν την παρατήρησα κάπου καθώς έβλεπα την ταινία.

Θα πρέπει να καθίσω τώρα να δω και ποιο είναι το πολύ χαρακτηριστικό μουσικό κομμάτι που δεσπόζει στην ταινία.

Όπως και να 'χει, εξαίρετος κινηματογράφος. Ένα 8☆ από εμένα καθώς μάλλον δεν ήμουν στην σωστή διάθεση για την ταινία.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μεταλλαγμένη
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 212
Εγγραφή: 01 Μάι 2014, 20:38

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 3 (Φεβ. 2016)

Ανάρτησηαπό Μεταλλαγμένη » 02 Μάρ 2016, 13:47

Βάγγυ έγραψε:Άργησα αλλά ήρθα! ;).......


@Βάγγυ, μου κάνει εντύπωση που λες οτι δεν βρήκες το Albert Nobbs αφού βλέπω οτι υπάρχει.

Χαιρομαι που σου άρεσε το Peacock και ειδικά ο Κίλιαν Μέρφυ. Αν η ταινία είχε βγει στους κινηματογράφους και όχι κατευθείαν σε DVD, θα είχε στάνταρ υποψηφιότητα για Οσκαρ (εντάξει, έχω γίνει κουραστική πια με τον συγκεκριμένο ηθοποιό.) Πάντως, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί του έβαλαν καστανούς φακούς επαφής και έκρυψαν τα, σήμα κατατεθέν, γαλάζια μάτια του, που έχουν μέχρι και δική τους σελίδα στο Tumblr. Ισως,
βέβαια με τοσο έντονα και ιδιαίτερα μάτια θα φαινόταν λιγότερο αληθοφανές ότι μπορούσε να ξεγελάσει την πόλη ότι είναι δυο άτομα.


Το τέλος είναι, τελικά, διφορούμενο και από το λίγο που έψαξα, ο καθένας το ερμηνεύει με τον δικό του τρόπο. Αν σε ενδιαφέρει, υπάρχει εκτενής συζήτηση στο φόρουμ της Imdb. Πάντως, πάνε χρόνια που είδα την ταινία αλλά τότε είχα θεωρήσει ότι
στο τέλος μένει η Εμμα, το προφανές δηλαδή αφού ξύρισε τα φρύδια της ώστε να μην είναι εύκολο να εμφανιστεί σαν Τζον μετά και σκηνοθέτησε τον θάνατό του. Βέβαια, από την άλλη, γιατι να κλειστεί στο σπίτι και να μην συνεχίσει να ζει σαν Εμμα και πλέον "χήρα"? Εξάλλου, πάντα ήταν πιο ανοιχτή και κοινωνική από τον Τζον. Ενας θεατής παρατήρησε ότι στο τέλος ήταν μεν ντυμένος Εμμα αλλά φερόταν σαν Τζον, δηλαδή καμπούριαζε, έμοιαζε ανασφαλής κτλ και τώρα που το θυμάμαι δεν έχει άδικο. Πάντως, ενώ στην αρχή ήταν πλήρως διακριτές οι προσωπικότητες, από τότε που έβγαλε φωτογραφία το παιδάκι η Εμμα μάλλον συνειδητοποίησε ότι είναι μαζί και Τζον και πλέον οι προσωπικότητες άρχισαν να συγχέονται και να παρεισφρύουν η μία στην άλλη.
Sam: Dude, you killed Hitler!
Dean: Yeah...!Awesome!
(Supernatural)


Επιστροφή “Δες μια αγαπημένη μου ταινία”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες