Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 3 (Φεβ. 2016)

Κάθε τόσο κάνουμε μια κλήρωση κι ο ένας βλέπει μια αγαπημένη ταινία του άλλου.
Αβατάρι χρήστη
Βάγγυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 278
Εγγραφή: 08 Οκτ 2014, 01:01

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 3 (Φεβ. 2016)

Ανάρτησηαπό Βάγγυ » 07 Φεβ 2016, 17:08

@Μεταλλαγμένη, μιας που τελείωσε η εξεταστική μου και χαλάρωσα ήρθε η ώρα να δω κάποια ταινία σου. Θα τις ψάξω το βραδάκι για να δω ποια θα προτιμήσω και μέσα στη βδομάδα σου έρχομαι με εντυπώσεις. :))) Ευχαριστώ που έγραψες λίγα σχόλια για την κάθε ταινία, με βοηθάς περισσότερο. Και όχι την αρχή με τον Αλμαδοβάρ δεν την έχω κάνει γιατί τον φοβάμαι λιγάκι απ' όσα έχω ακούσει. Ίσως αποπειραθώ με αυτήν την ταινία. ;)
"There was no harbor for hope" R. Lupton

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 3 (Φεβ. 2016)

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 07 Φεβ 2016, 18:21

Ειναι απο τους αγαπημενους μου Βαγγυ και ναι ειναι ιδιαιτερος σαν δημιουργος,περα απο την Κακη Εκπαιδευση θα σου ελεγα να δωσεις μια ευκαιρια και σε αλλα εργα της πιο ''ωριμης'' περιοδου του οπως το Μιλα της,Ολα για τη μητερα μου,Volver,Το σωμα που κατοικω :ναι:
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..

Αβατάρι χρήστη
Πιούζυ
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 19
Εγγραφή: 09 Σεπ 2013, 19:34

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 3 (Φεβ. 2016)

Ανάρτησηαπό Πιούζυ » 07 Φεβ 2016, 19:03

Μυρμηγκοφάγε, χαίρομαι ιδιαίτερα που η ταινία, παρά το γεγονός ότι δε θα ήταν στις πρώτες σου επιλογές, κατάφερε να μη σε κουράσει αλλά επιπλέον να σου φανεί κι ενδιαφέρουσα! Χαίρομαι πάρα πάρα πολύ! Εντός βδομάδας θα δω κάποια από τις δικές σου προτάσεις! :))

Να είσαι καλά!*
HOW FORTUNATE THE MAN WITH NONE

Αβατάρι χρήστη
Βάγγυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 278
Εγγραφή: 08 Οκτ 2014, 01:01

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 3 (Φεβ. 2016)

Ανάρτησηαπό Βάγγυ » 09 Φεβ 2016, 20:01

@Μεταλλαγμένη καταστάλλαξα. Τις έψαξα όλες, είδα τρέιλερ, κριτικές κλπ κλπ αλλά με τράβηξε ιδιαίτερα το Albert nobbs γιατί είναι λίγο εποχής και έχει ωραία εικόνα. Θα κρίνω και το περιεχόμενο! Αν δεν προλάβω να τη δω σήμερα το βράδυ, θα τη δω σίγουρα μέχρι το σουκου!! :))
"There was no harbor for hope" R. Lupton

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 3 (Φεβ. 2016)

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 10 Φεβ 2016, 05:48

Ζόφε, είδα μέχρι στιγμής την «House» και την «Ebola Syndrome»

Η πρώτη ήταν πραγματικά πολύ όμορφη και ξεχωριστή! Ωραία σκηνοθεσία και φωτογραφία και η υπέροχη χαρακτηριστική «υφή» των '70ς. Μου άρεσε πολύ το πόσο αλλόκοτη ήταν - μέσα στην παραξενιά! Μου θύμισε κάτι από παραμύθι - διεστραμμένο βέβαια, κατά τις προτιμήσεις μου! - κάτι από τις αγαπημένες «Ανατριχίλες» (ιδίως το «Φονικά μαθήματα πιάνου») που διάβαζα φανατικά στην εφηβεία μου και (αποκλειστικά) θεματολογικά την αγαπημένη μου Burnt Offerings. Παρά τα κωμικά στοιχεία, είχε στιγμές φρίκης που μου μετέδωσαν την επιθυμητή για εμένα ατμόσφαιρα - ήταν μάλιστα οι πιο αναίμακτες
όπως όταν ανοίγει η πόρτα και πρωτοβλέπουμε την κρίπι θεία... όταν η Έιντζελ εμφανίζεται ντυμένη νύφη, ανατριχιαστικά απειλητική - και ταυτόχρονα πανέμορφη! - ενώ η τελευταία σκηνή με την κάπως «αλαφρωίσκιωτη» μητριά είχε επίσης κάτι το ανησυχητικό και ονειρικό.
Έχεις δει κι άλλες ταινίες του σκηνοθέτη; Αν ναι υπάρχει κάποια παρόμοια στην φιλμογραφία του για να μου προτείνεις; :)

(Άσχετο, γενικά είμαι πολύ δεκτική προς την ασιατική ομορφιά, αλλά νομίζω πως «αντικειμενικά» η Έιντζελ αποτελούσε ένα ιδιαίτερο κράμα γοητείας ομορφιάς και αινιγματικότητας που αιχμαλώτιζε το βλέμμα!! )

Η δεύτερη, πολύ διαφορετική, ήταν από τις ταινίες που βλέπω ευχάριστα χωρίς να υπάρχει προσωπική εμπλοκή. Γενικά την βρήκα πολύ συμπαθητική, κυλούσε γρήγορα και κυρίως μου άρεσαν οι εναλλαγές σκηνικού - οι σκηνές στην Αφρική δημιουργούσαν μια ενδιαφέρουσα και έντονη αντίθεση. (Ο πρωταγωνιστής πάντως κέρδισε μια θέση στην λίστα μου με τα πιο αηδιαστικά ανθρωπόμορφα δίποδα που έχω δει σε ταινία - μα ήταν σίχαμα! :χαχα: )
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 3 (Φεβ. 2016)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 10 Φεβ 2016, 12:24

Και να σου προτείνω είναι δύσκολο να βρεθεί. Το Hausu είναι η γνωστότερη και καλύτερη του. Από εκεί και πέρα θα τσέκαρα τα Sada και The Drifting Classroom, επόμενα τα Sabishinbô, Tenkôsei, Futari κι ο Θεός βοηθός.

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 3 (Φεβ. 2016)

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 10 Φεβ 2016, 19:12

Σε ευχαριστώ πολύ Ζόφε! Θα δοκιμάσω αυτές τις τρεις κι ας βοηθήσει όποιος θεός έχει την καλή διάθεση - δεν θα πω όχι :)))

Υ.γ. Δεν τελείωσα με αυτό το γύρο, θα επιστρέψω σύντομα με εντυπώσεις για την τρίτη ταινία!
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."

Αβατάρι χρήστη
Λορένα
Μύστης
Αναρτήσεις: 163
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 01:08

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 3 (Φεβ. 2016)

Ανάρτησηαπό Λορένα » 11 Φεβ 2016, 21:35

ιζι, πολυ χαρηκα που σου αρεσε η ταινια :)

Το σαβ.κο θα δω την μεσαια απο τις δικες σου προτεινομενες και θα επανελθω με σχολια :)

Αβατάρι χρήστη
Μεταλλαγμένη
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 212
Εγγραφή: 01 Μάι 2014, 20:38

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 3 (Φεβ. 2016)

Ανάρτησηαπό Μεταλλαγμένη » 11 Φεβ 2016, 21:52

Βαγγυ, μην αγχώνεσαι, ούτε εγώ έχω δει ακόμα το Spy γιατί έχω πρόβλημα με τον υπολογιστή μου. Ευελπιστώ να μην το αργήσω κι άλλο!
Μην φοβάσαι τον Πετράκη καλέ, νορμάλ σκηνοθέτης είναι :ρ
Sam: Dude, you killed Hitler!
Dean: Yeah...!Awesome!
(Supernatural)

Παράδοξη
Όμορφο Νιάτο
Αναρτήσεις: 4
Εγγραφή: 13 Φεβ 2016, 20:12

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 3 (Φεβ. 2016)

Ανάρτησηαπό Παράδοξη » 13 Φεβ 2016, 20:24

Παιδιά καλησπέρα!! Προλαβαίνω να συμμετέχω κι εγώ ή έχετε κλείσει;;


Επιστροφή “Δες μια αγαπημένη μου ταινία”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες