Δες μια αγαπημένη μου ταινία — Κανόνες

Κάθε τόσο κάνουμε μια κλήρωση κι ο ένας βλέπει μια αγαπημένη ταινία του άλλου.
Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Δες μια αγαπημένη μου ταινία — Κανόνες

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 23 Ιαν 2016, 10:19

  1. ‣ Ο συντονισμός γίνεται από την διαχείριση του φόρουμ.
  2. ‣ Ένα μέλος εκδηλώνει ανοιχτά στο νήμα ενδιαφέρον για συμμετοχή και μαζί τρεις ταινίες που του αρέσαν σαν πρόταση για το ταίρι που θα του τύχει.
  3. ‣ Όταν μαζευτεί ένας εύλογος αριθμός μελών (κατά την κρίση του συντονιστή), γίνεται κλήρωση. Σε περίπτωση μονού αριθμού τρία μέλη θα πάνε κυκλικά (ο Α θα δει του Β, ο Β του Γ κι ο Γ του Α).
  4. ‣ Εάν μετά την κλήρωση το ταίρι έχει δει μία, δύο ή καί τις τρεις από τις προτεινόμενες ταινιές, το μέλος που τις πρότεινε θα πρέπει να τις αντικαταστήσει ώστε το ταίρι του να έχει την δυνατότητα επιλογής από τρεις διαφορετικές που δεν είδε.
  5. ‣ Όταν κάποιο μέλος που συμμετέχει σε κάποια γύρα εξαφανιστεί από τον ορίζοντα δίχως να ενημερώσει εάν εκπλήρωσε την υποχρέωσή του, το ταίρι του μπορεί να συμμετέχει στην επόμενη γύρα.
  6. ‣ Μέσα στον επόμενο καιρό, από την κλήρωση, και μέχρι την ημερομηνία που καθορίζει κάθε φορά ο συντονιστής, κάθε μέλος έχει την υποχρέωση να δει και να πει την άποψή του (έστω ευσύνοπτα) για τουλάχιστον μία από τις ταινίες που πρότεινε το ταίρι του. Μπορεί, βέβαια, εάν το επιθυμεί να δει δύο από τις ταινίες ή καί τις τρεις. Μακάρι να βρεθεί και σε διάθεση να παρουσιάσει την ταινία που είδε σε νέο νήμα.
  7. ‣ Εφόσον υπάρχει παρουσίαση στο φόρουμ, ο σχολιασμός της ταινίας θα πρέπει να γίνεται εκεί.
  8. ‣ Μέλος που δεν έχει εκπληρώσει την υποχρέωσή του σε κάποιον παλιότερο γύρο, δεν μπορεί να συμμετάσχει.
  9. ‣ Σε κάθε γύρα (ευθύνη του συντονιστή) δεν θα κληρώνεται ζευγάρι που κληρώθηκε την τελευταία φορά.

Καλές θεάσεις! :ναι:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — Κανόνες

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 01 Μάι 2017, 16:45

Συνεχίζω εδώ από το άλλο θέμα για να μη το χαλάμε. Υπάρχει και η επιλογή του να γίνεται πρώτα η κλήρωση, κι αφού δούμε ποιός μας έτυχε, να προτείνουμε μετά ταινίες ανάλογα. Άλλος τρόπος που σκέφτηκα είναι να παίζουμε με τη σειρά όλοι με όλους. Πχ τον ένα μήνα θα είμαι με το Φαροφύλακα, μετά με το Νικόλα Δε Κιντ, μετά με τη Μεταλλαγμένη κ.ο.κ. Έτσι δε θα υπάρχει παράπονο ότι μας τυχαίνουν ζευγάρια αταίριαστα. Απλά θα πρέπει να σημειώνουμε με ποιόν έχουμε ήδη παίξει για να μη ξαναπαίξουμε σύντομα.

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — Κανόνες

Ανάρτησηαπό Ίζι » 01 Μάι 2017, 18:58

Ζόφε, συγγνώμη που θα διαφωνήσω αλλά για μένα αυτή η τυχαιότητα είναι που κάνει ενδιαφέρον το παιχνίδι. Αν θελήσω ταινιοπροτάσεις από τη Μεταλλαγμένη ή εσένα ή τον Φάρο, απλώς θα τις ζητήσω στο φόρουμ. Κι αν θελήσω, θα ζητήσω απ' το φόρουμ προτάσεις πάνω στο γούστο μου (όπως έχω κάνει πολλές φορές). Αν αρχίσουμε να προτείνουμε ταινίες μετά την κλήρωση, για μένα προσωπικά θα χαθεί αρκετή απ τη γοητεία του παιχνιδιοϋ. Το ίδιο κι αν αρχίσουμε να βγάζουμε ζευγάρια με τη σειρά. Άλλο να μην ξέρεις ποιος θα σου τϋχει, πράγμα που έχει σασπένς, άλλο να αρχίσουμε να βλέπουμε ο ένας τις ταινίες του άλλου με τη σειρά. Η γνώμη μου είναι πως το παιχνίδι είναι τέλειο όπως είναι.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — Κανόνες

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 01 Μάι 2017, 19:30

Κανένα πρόβλημα Ίζι, ο καθένας με την αποψή του. Η δική μου είναι ότι δεν κάνουν όλες οι ταινίες για όλους, τα γούστα διαφέρουν. Και προτιμώ να δω κάτι ενδιαφέρον, παρά οτιδήποτε άλλο με το ζόρι επειδή πρέπει να βγει η γύρα. Έτσι μπορεί να γλυτώσουμε και τη νεκρίλα του θέματος, που ορισμένοι δηλώνουν συμμετοχή κι εξαφανίζονται. Γιατί η επιλογή κάποιου να καταντά δυσάρεστη κι όχι ευχάριστη για το άλλο μέλος; Ας αποφασίσει ο Φαροφύλακας, κι αν θέλει να κρατήσει τις ισορροπίες ας κάνει poll να ψηφίσουμε.

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — Κανόνες

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 01 Μάι 2017, 20:07

Αυτό όμως που λες Ζόφε, μήπως είναι καλύτερα να γίνει σε άλλο πλαίσιο;

Π.χ. άνθρωποι που ταιριάζουν τα γούστα τους μπορούν να προτείνουν ο ένας στον άλλον ταινίες. Όχι; Ειδικά οπως γνωριζόμαστε πια.

Μήπως υπάρχει και σχετικό νήμα; :χμ:

Ή να δημιουργηθεί ένα δεύτερο παιχνίδι ή κάποιος τρόπος, τέλος πάντων, όπου μέλη με τα ίδια γούστα να αντιπροτείνουν ταινίες; :χμ:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — Κανόνες

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 01 Μάι 2017, 20:22

Δε ξέρω, εγώ πιστεύω ένα παιχνίδι πρέπει να είναι ευχάριστο, όχι σαν να κάνουμε αγγαρεία. Για μένα λοιπόν είναι όταν βλέπω κάτι με ενδιαφέρον, μία ταινία που προτάθηκε στο παιχνίδι και μπορεί να μου ταιριάζει δηλαδή. Εννοείται προτείνουμε κι εκτός παιχνιδιού, αλλά στο παιχνίδι είμαστε αναγκασμένοι να δούμε τη ταινία, αν θέλουμε να ξαναπαίξουμε. Είναι σαν να κερδίζεις διπλά, πέρασες στον επόμενο γύρο κι έμαθες και μία ταινία που δεν ήξερες αλλά σου ταίριαζε. Κάντε ότι θέλετε, απλά να μην εξαφανίζεται ο κόσμος.
Τελευταία αλλαγή από Ζόφος στις 01 Μάι 2017, 20:23, στο σύνολο 1 αλλαγή.

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — Κανόνες

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 01 Μάι 2017, 20:23

Ζόφε απ τη μία έχεις δίκιο.. όμως σύμφωνα με το σκεπτικό του παιχνιδιού, το νόημα είναι αυτό. Στην τύχη ο συμπαίκτης, στην τύχη οι ταινίες που θα έχει επιλέξει και μάλιστα εγώ θα προτιμούσα οι ταινίες ναι μεν να δηλώνονται πριν την κλήρωση, αλλά πλην του διαχειριστή να μην τις βλέπουμε οι υπόλοιποι! Θα ήταν πιο ιντριγκαδόρικο! Οπότε συμφωνώ με την Ίζι, πως είναι ωραίο όπως είναι.

Όσο για τη νέκρα που λες.. όντως πέφτει.. ειδικά στο παιχνίδι και νομίζω ότι ξέρω τους λόγους, αλλά δε σας τους λέω, επειδή θα μου κάνετε μπούλινγκ!! :ρ :χαχα: :ρ :χαχα:

*φαροφύλακα συμφωνώ

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — Κανόνες

Ανάρτησηαπό Θεατής » 01 Μάι 2017, 20:29

Αυτό που λέει ο Φαροφύλακας περνούσε κι εμένα απο το μυαλό μου,δλδ να γίνουν δύο τα παιχνίδια...

Αυτό που με προβληματίζει είναι γιατί ενώ βλέπω να προστίθενται συνέχεια νέα μέλη, δεν παίρνουν μέρος στο παιχνίδι και στο φόρουμ γενικότερα. Εγώ προσωπικά θα ήθελα πολύ να μου προτείνουν ταινίες είτε στο πλαίσιο του παιχνιδιού είτε με κάποια παρουσίαση, είτε στο έτσι ρε αδερφέ...πάνω σε μια κουβέντα ας πούμε...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — Κανόνες

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 01 Μάι 2017, 20:39

Γιατί κατά τη γνώμη μου η λέσχη του βιβλίου έχει πιο πολλά ενεργά μέλη και θέματα, οπότε τη προτιμούν. Μεγαλύτερη παρέα εκεί.
Εδώ ούτε δέκα δεν είμαστε, οι survivors του cinemaclub. :(

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — Κανόνες

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 01 Μάι 2017, 20:49

Στην ΛτΒ τα μέλη έχουν γραφτεί επειδή αγαπούν το διάβασμα και το βιβλίο. Παρότι όλοι βλέπουν ταινίες, δεν έχουν όλοι το ίδιο πάθος να συζητούν γι'αυτές.

Εξού και σε συναντήσεις πχ της ΛτΒ, έχουμε βρεθεί σε μιαν άκρη να μιλάμε για ταινίες μέλη που είμαστε γραμμένα κι εδώ. Προφανώς, κι εκεί όλοι βλέπαν ταινίες, όμως δεν έχουν όλοι το μικρόβιο του σινεφίλ.

Η ΚΛ έμεινε πίσω για άλλους λόγους. Κυρίως γιατί ο ανταγωνισμός σε ιστοτόπους για σινεμά είναι τεράστιος κι επιπλέον δεν την εσμπρωξα ιδιαίτερα (όμως ενας άνθρωπος, τί να προλάβω; )

Σκοπεύω να κάνω ένα-δυο πράγματα κατά το καλοκαίρι.

Κι ίσως νωρίτερα να βάλω εδώ μια καρτέλα που να δίνει στην ΛτΒ κι εκεί μια καρτέλα που να δίνει εδώ.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."


Επιστροφή “Δες μια αγαπημένη μου ταινία”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες