Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 2 (Δεκ. 2015)

Κάθε τόσο κάνουμε μια κλήρωση κι ο ένας βλέπει μια αγαπημένη ταινία του άλλου.
Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 2 (Δεκ. 2015)

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 04 Ιαν 2016, 00:32

Πολύνιους έγραψε:Δεν έχω δει το Moon! Θα το δω το συντομότερο :))))
Πολύ χάρηκα μ' αυτό το νήμα γιατί είχα σταματήσει να βλέπω ταινίες τελευταία, τώρα έχω έναν καλό λόγο :μπράβο: :γιούπι:


Το είδα εκείνη τη μέρα κιόλας! Μου άρεσε πάρα πολύ! Μ' άρεσαν όλα: σενάριο, θέμα, σκηνοθεσία και πιο πολύ η ερμηνεία του πρωταγωνιστή! Ευχαριστώ :))))
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 2 (Δεκ. 2015)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 04 Ιαν 2016, 11:01

Φαροφύλακας έγραψε:@Ζόφε, αθεόφοβε, όλη η ιδέα είναι να δεις την ταινία επειδή την προτείνει κάποιος άλλος, κι όχι... να την έχεις ήδη δει! :ρ

Όπως και να 'χει, θεωρώ πως είσαι μέσα στο παιχνίδι και δες την πρόταση που θα σου τύχει οποτε μπορέσεις. Διάολε, δηλ. δεν θα έχεις την ευκαιρία να δεις κάτι μέσα στις επόμενες π.χ. 10 μέρες μετά την κλήρωση;

7 μέρες ήμουν στο εξωτερικό, μένουν άλλες 3 μάλλον; Λίγη υπομονή να συνέλθω και θα επανέλθω.
Επιλέγω τους 12 ένορκους. Αν και σαν όνομα είναι πολύ γνωστό, δε το θυμάμαι καθόλου.

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 2 (Δεκ. 2015)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 04 Ιαν 2016, 11:04

Είναι μια από τις πιο κλασικές ταινίες όπου μια ομάδα ανθρώπων βρίσκονται κλεισμένοι σε ένα περιορισμένο χώρο προσπαθώντας να λύσουν κάποιο πρόβλημα.

Μην έχεις άγχος για τον χρόνο. Πάντα τραβάει σε όλους μας παραπάνω. :))))
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 2 (Δεκ. 2015)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 05 Ιαν 2016, 00:06

Πόλυ, είδα το Rescue Dawn, πρώτη ταινία για το 2016! :)))) Μου άρεσε πολύ. Βρήκα όλες τις ερμηνείες εξαιρετικές και συμπάθησα ιδιαίτερα τον πρόσχαρο χαρακτήρα του Μπέιλ. Με συγκίνησε ιδιαίτερα ο δεσμός που αναπτύχθηκε ανάμεσα στους κρατουμένους. Δεν με έπεισε τόσο το φινάλε.

με όλη την αισιοδοξία του και τον πρωταγωνιστή σωματικά αδύναμο αλλά μέσα στο κέφι και την ευτυχία. Θα περίμενε κανείς να έχει κάποιο μετατραυματικό στρες ή έστω μια μικρή δυσκολία στην προσαρμογή. Όπως έγινε, για παράδειγμα, στο "Ναυαγό".


Παρόλα αυτά, επειδή βασίζεται σε αληθινή ιστορία το δέχομαι. Ίσως έγιναν έτσι ακριβώς τα πράγματα. Της έβαλα 7/10. :)
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Βάγγυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 278
Εγγραφή: 08 Οκτ 2014, 01:01

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 2 (Δεκ. 2015)

Ανάρτησηαπό Βάγγυ » 05 Ιαν 2016, 01:12

Εμένα συγχωρέστε με άλλα δεν μπόρεσα ακόμη να δω την ταινία. Για κάποιον ανεξήγητο λόγο το λάπτοπ μου κλείνει κάθε τρεις και λίγο. :λυγμ: :ωιμέ: Δώστε μου 2 μερούλες και θα προσπαθήσω να τη δω την τετάρτη το βράδυ στο λάπτοπ της αδερφής μου.
"There was no harbor for hope" R. Lupton

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 2 (Δεκ. 2015)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 05 Ιαν 2016, 14:30

Το είδα. Για αρχή να πω ότι δεν είμαι και τόσο των κλασικών ασπρόμαυρων ταινιών, μέχρι δεκαετίες του 80 άντε 70 αντέχω. Ουσιαστικά, αυτό που βλέπουμε είναι η προσπάθεια ενός ενόρκου να πείσει τους άλλους 11 πως ο πιτσιρικάς που κατηγορείται δε μπορεί να σκότωσε τον πατέρα του. Ακολουθούν υπεραναλύσεις χωρίς ποτέ να μας δείχνει το σκηνικό του εγκλήματος ή κάποιον άλλον πέρα από τους ενόρκους. Ερμηνευτικά εκτός του Henry Fonda ξεχώρισα τον Lee J. Cobb γιατί είναι αυτός που πείθεται τελευταίος. Ειδικά στη σκηνή πριν το 1:32 που δε λεει κανείς τίποτα και τον κοιτάζουν όλοι επίμονα ήταν λίγο εκνευριστική. Καλή αλλά δε πρόκειται να δω το remake.

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 2 (Δεκ. 2015)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 05 Ιαν 2016, 17:46

Από τις τρεις που πρότεινε ο Νικόλας Δε Κιντ, τις δύο τις είχα ήδη δει. Οπότε ο κλήρος έπεσε στο Dead Ringers (1988) του David Cronenberg. Καλοφτιαγμένη ταινία, βασισμένη σε μυθιστόρημα. Δεν με πολυτράβηξε σαν θέμα αλλά αναγνωρίζω μια πολύ καλή ερμηνεία από τον Ιερεμία Σιδηρόπουλο (Jeremy Irons :ρ ) που κατάφερε να πείσει σε δύο ρόλους (δίδυμα αδέρφια) με ίδια εξωτερική εμφάνιση αλλά διαφορετικό χαρακτήρα, και φυσικά, εξαίρετη κι η αιώνια Geneviève Bujold.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 2 (Δεκ. 2015)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 05 Ιαν 2016, 20:02

@Ζόφε, κατά τη γνώμη μου σκοπός της ταινίας δεν ήταν η επίλυση του μυστηρίου του συγκεκριμένου φόνου, αλλά να αναδείξει μερικές πολύ ενδιαφέρουσες πτυχές της ανθρώπινης ψυχολογίας και συμπεριφοράς, σχολιάζοντας παράλληλα κάποια διαχρονικά κοινωνικά ζητήματα. Ο ένορκος που διαχώρισε τη θέση του δεν προσπάθησε να τους πείσει για την αθωότητα του νεαρού, αλλά για την ύπαρξη μιας πιθανότητας να ήταν αθώος. Μια απ' τις αγαπημένες μου του είδους (10/10) που είχα τη χαρά να παρακολουθήσω πρόσφατα και στο θέατρο :))
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Αριαδνη
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 217
Εγγραφή: 08 Ιούν 2014, 10:34

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 2 (Δεκ. 2015)

Ανάρτησηαπό Αριαδνη » 05 Ιαν 2016, 20:17

ζοφε δεν βρηκα καμια από τις ταινιες σου :λυγμ: άλλη μια στεναχωρια, θα θελα εστω μια να την εβρισκα

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 2 (Δεκ. 2015)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 05 Ιαν 2016, 20:38

Αριάδνη, θες να μου πεις για ποιον τίτλο ενδιαφέρεσαι και να δω τί μπορώ να κάνω εγώ για σένα;
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."


Επιστροφή “Δες μια αγαπημένη μου ταινία”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες