Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 2 (Δεκ. 2015)

Κάθε τόσο κάνουμε μια κλήρωση κι ο ένας βλέπει μια αγαπημένη ταινία του άλλου.
Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 2 (Δεκ. 2015)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 24 Δεκ 2015, 17:06

Νομίζω πως είναι εύλογος ο χρόνος να τρέξουμε άλλη μια γύρα.

Οι κανόνες είναι απλοί:
‣ Ένα μέλος εκδηλώνει ανοιχτά στο νήμα ενδιαφέρον για συμμετοχή και μαζί τρεις ταινίες που του αρέσαν σαν πρόταση για το ταίρι που θα του τύχει.
‣ Όταν μαζευτεί ένας εύλογος αριθμός μελών (κατά την κρίση μου :ρ ), γίνεται κλήρωση. Σε περίπτωση μονού αριθμού τρία μέλη θα πάνε κυκλικά (ο Α θα δει του Β, ο Β του Γ κι ο Γ του Α).
‣ Μέσα στην επόμενη εβδομάδα από την κλήρωση κάθε μέλος έχει την υποχρέωση να δει και να πει την άποψή του (έστω ευσύνοπτα) για τουλάχιστον μία από τις ταινίες που πρότεινε το ταίρι του. Μπορεί, βέβαια, εάν το επιθυμεί να δει δύο από τις ταινίες ή καί τις τρεις.
‣ Μέλος που δεν έχει εκπληρώσει την υποχρέωσή του σε προηγούμενο γύρο, δεν μπορεί να συμμετάσχει.
‣ Σε κάθε γύρα (ευθύνη του συντονιστή) δεν θα κληρώνεται ζευγάρι που κληρώθηκε την τελευταία φορά.

Ίσως είναι μια ιδέα να προτείνουμε ταινίες από διαφορετικές δεκαετίες, αλλά αυτό ας μην είναι κανόνας αλλά ας το αφήσουμε στην ευχερεια του κάθε μέλους που συμμετέχει.

Τί λέτε; Ξεκινάμε;

Ποιος είναι μέσα και με ποιους τίτλους; :))))
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 2 (Δεκ. 2015)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 24 Δεκ 2015, 17:34

Μέσα εγώ!!!

Μπορούμε επίσης να βάλουμε και έναν ακόμα κανονισμό/όρο στο παιχνίδι!!!

Να γίνεται και μια παρουσίαση της ταινίας :) Ή μήπως όχι;;; :όχισουλέω:

Ρίχνω και επί τόπου τις επιλογές μου:

Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Αριαδνη
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 217
Εγγραφή: 08 Ιούν 2014, 10:34

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 2 (Δεκ. 2015)

Ανάρτησηαπό Αριαδνη » 24 Δεκ 2015, 18:24

παιδια τσουπ και γω αλλα θα βρω την ταινια που θα πεσει; αλλα ας το προσπαθήσω
οι δικες μου
1.μια υπέροχη ζωη , it's a wonderful life( χριστουγεννιατικη ζωη)
2. οι 12 ενορκοι
3. november christmas

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 2 (Δεκ. 2015)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 24 Δεκ 2015, 20:00

( Νομίζω πως καλά είναι να βάζουμε είτε ημερομηνία σε παρένθεση, είτε σύνδεσμο προς imdb )

Για την παρουσίαση, είναι μια καλή ιδέα. Μήπως όμως να μην είναι υποχρεωτικό, απλά να παροτρύνεται;
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 2 (Δεκ. 2015)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 24 Δεκ 2015, 20:13

I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 2 (Δεκ. 2015)

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 25 Δεκ 2015, 17:35

Οι δικές μου προτάσεις λαμβάνοντας υπ' όψιν την διαθεσιμότητα ελληνικών υποτίτλων (που κάποια στιγμή αν συνεχίσουμε το παιχνίδι θα με περιορίσει και θα αναγκαστώ να επαναλάβω τίτλους)

Sanatorium pod klepsydra \ Η κλεψύδρα (1973)
Ενδεχόμενο ταίρι, επειδή είναι πιθανό να προέρχεσαι από την λέσχη του βιβλίου, εάν διάβασες το «Πέδρο Πάραμο» και σου άρεσε, αυτή η ταινία είναι πολύ πιθανό να σου αρέσει επίσης (προσωπικά μου αρέσει πολύ περισσότερο, συγκεκριμένα ανήκει στις Τεράστιες για μένα κινηματογραφικές δημιουργίες, μαζί με τα αριστουργήματα του Ταρκόφσκι). Επιπλέον, εάν την επιλέξεις, να μου ζητήσεις να σου στείλω ελληνικούς υπότιτλους καθώς δεν υπάρχουν στο διαδίκτυο.

Goya en Burdeos \ Ο Γκόγια στο Μπορντό (1999)
Αν κάποιος αγαπάει τον Γκόγια και τα έργα του, θα βρει πολλά να του αρέσουν σε αυτή την πανέμορφη ταινία του αγαπημένου μου Σάουρα. Για μένα σημαίνει προσωπικές ξεχωριστές αναμνήσεις που δεν μπορώ να μεταφέρω σε λέξεις.

Dear Mr. Gacy \ Το τελευταίο θύμα του Γκέισι (2010)
Ο Τζον Γουέιν Γκέισι και η (αληθινή) παράξενη σχέση που αναπτύσσει μαζί του ένας φοιτητής της νομικής θεωρώντας πως η περιπλάνηση στον νου ενός τέτοιου ανθρώπου μπορεί να τον αφήσει ανεπηρέαστο...
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."

Αβατάρι χρήστη
Γεωργία
Μύστης
Αναρτήσεις: 79
Εγγραφή: 26 Δεκ 2015, 02:28

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 2 (Δεκ. 2015)

Ανάρτησηαπό Γεωργία » 26 Δεκ 2015, 02:42

oi tainies pou proteinw einai:
->Sliding doors (1998)
->Exam (2009)
->Seeking a Friend for the End of the World (2012)
Being a part of something special does not make you special. Something is special because you are a part of it.
-Rachel Berry (Glee)

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 2 (Δεκ. 2015)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 26 Δεκ 2015, 09:49

Καλωσόρισες, Γεωργία. :))

Παιδιά, βλέπω διάσπαρτες μερικές πολύ αγαπημένες ταινίες. Θα έρθω σύντομα με τις δικές μου προτάσεις.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 2 (Δεκ. 2015)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 26 Δεκ 2015, 12:44

Πάντως, θέλω να πω ότι προβληματίστηκα με τις ταινίες που επέλεξα. Έχω διάφορες ιδέες για ταινίες που θα πρότεινα στον καθένα σας, όμως όχι και τόσες που να θεωρώ ότι θα άρεσαν σε όλους. Μήπως να γίνεται η κλήρωση πρώτα και μετά οι προτάσεις;

Απ' την άλλη έχει και την πλάκα του που πάμε έτσι στα τυφλά. :χμ:

(Γεωργία καλωσόρισες! Μ' αρέσουν όλες οι ταινίες που πρότεινες :) )
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 2 (Δεκ. 2015)

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 26 Δεκ 2015, 13:46

Ίζι τον ίδιο προβληματισμό είχα κι εγώ (πέρα από τους υπότιτλους) όμως από την άλλη, δεν έχω αγαπημένες που να κρίνω ως πιθανές να αρέσουν σε συγκεκριμένα πρόσωπα παρά μόνο αν έχω δει δικές τους αγαπημένες ταινίες, όμως κι αυτό δεν είναι εγγύηση πως θα έχω να προτείνω κάτι που θα μου αρέσει κι εμένα (άλλωστε θα πρέπει να είναι δική μας αγαπημένη ταινία και όχι να μας αρέσει απλώς - σωστά; Αλλιώς θα γίνει ένα τελείως διαφορετικό παιχνίδι όπου θα προσπαθούμε να βρούμε κάτι κοντά στα γούστα του άλλου)

Ήδη προσπαθώ να αποφεύγω αγαπημένες μου που ξέρω πως είναι ακραίες κτλ. παραμένοντας στα δεκάρια ή εννιάρια μου (ίσως και κανένα οχτάρι) όμως δεν θα ήθελα να πέσω στο εφτά και το έξι (βαθμολογίες κατά την δική μου κρίση πάντα)

Γενικά έχω μπερδευτεί...

(Καλώς όρισες κι από εμένα Γεωργία!)
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."


Επιστροφή “Δες μια αγαπημένη μου ταινία”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες