Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 12 (Σεπτέμβριος 2018)

Κάθε τόσο κάνουμε μια κλήρωση κι ο ένας βλέπει μια αγαπημένη ταινία του άλλου.
Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 12 (Σεπτέμβριος 2018)

Ανάρτησηαπό Θεατής » 28 Σεπ 2018, 20:47

Ειδα το On body and Soul που πρότεινε ο Νικόλας...η ταινία με ικανοποίησε και την παρακολούθησα πολύ ευχάριστα!! Το μοναδικό μου παράπονο ειναι ότι ενώ έκανε φιλότιμες προσπάθειες να χαρακτηριστεί absurd κάπου ο σκηνοθέτης το φοβήθηκε και επέλεξε πιο συμβατικό πλαίσιο απο ότι φάνηκε (σε εμένα τουλάχιστον) πως είχε στο μυαλό του...

Σε κάθε περίπτωση την είδα οπως είπα πολύ ευχάριστα και την προτείνω σε οποιον θέλει να δει κάτι διαφορετικό απο τα συνηθισμένα...

Νικόλα :πάνω:

ΥΓ: Σε παρόμοιο μοτίβο (του ονείρου,τελείως διαφορετική ταινία όμως) κινείται και το πολύ καλό Dream (Bi-Mong 2008) του Κιμ Κι Ντουκ σε περίπτωση που δεν το εχεις δεί...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 12 (Σεπτέμβριος 2018)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 29 Σεπ 2018, 11:21

Θεατή χαίρομαι που σου άρεσε η ταινία!

Από Κι Ντουκ Κιμ έχω δει το "Pieta" και το "Bad Guy" οι οποίες μου άρεσαν πάρα πολύ.
Οπότε θα την τιμήσω την πρότασή σου. :ναι:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 12 (Σεπτέμβριος 2018)

Ανάρτησηαπό Θεατής » 30 Σεπ 2018, 21:53

Ειδα το Bakumatsu Taiyoden που προτεινε ο φιλτατος Μυρμηγκοφάγος...

Δυστυχώς δεν μου ταίριαξε...απο το πρωτο μισάωρο ήδη είχα χάσει το ενδιαφέρον μου καθώς δεν βρήκα τίποτα ελκυστικό ούτε στο απλοϊκό σενάριο, ούτε στην επιπέδου παλιάς ελληνικής ταινίας κινηματογράφηση, ούτε στις υπερβολικές ερμηνείες των ηθοποιών...

Δεν ξέρω αν στην Ιαπωνία θεωρείται all time classic όπως έχουμε εμείς κάποιες δικές μας παλιές ταινίες, αλλά δυστυχώς δεν κατάφερε να αγγίξει καν την βάση...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 12 (Σεπτέμβριος 2018)

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 06 Οκτ 2018, 01:53

Είδα & εγώ την ταινία μου, το Breathe τελικά..

Ενώ πρόκειται για μια βιογραφική ταινία, όλη την ώρα είχα την αίσθηση ότι βλέπω άλλο ένα ρομαντικό δράμα, απ' αυτά που εκβιάζουν τη συγκίνηση & που αντιπαθώ..

Ρόλο στο αποτέλεσμα προφανώς έπαιξε ο γιος του ζευγαριού, που έκανε την ταινία αυτή προς τιμήν τους..

Για κάποιον που του αρέσει το είδος, ίσως να είναι ιδανική, μιας & έχει κάποιες δόσεις ρεαλισμού.. για μένα πάλι ήταν αρκετά "δύσπεπτη"..
Είναι παιχνιδάκι να αγγίξεις το θεατή, όταν επί δύο ώρες τον βουτάς στο οικογενειακό σου δράμα.. συν ότι οι χαρακτήρες παρα ήταν "ωραιοποιημένοι" για μια τέτοια κατάσταση..

Αν η ιστορία είχε αποδωθεί διαφορετικά, πιο ωμά, πιο ρεαλιστικά, πιο τσαλακωμένα & λιγότερο δραματικά, θα μου άρεσε αρκετά, πιστεύω..


Επιστροφή “Δες μια αγαπημένη μου ταινία”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες