Μικρός γύρος "δες μια αγαπημένη μου ταινία"

Κάθε τόσο κάνουμε μια κλήρωση κι ο ένας βλέπει μια αγαπημένη ταινία του άλλου.
Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Μικρός γύρος "δες μια αγαπημένη μου ταινία"

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 05 Φεβ 2018, 17:55

Ήταν ηλίου φαεινότερον ότι σου είχαν διαφύγει τα σχόλια μου και ήλπιζα να το εκμεταλλευτώ ακούγοντας μια άποψη δίχως να σε έχω συγχύσει ( :ρ ). Αλλά περίμενα ως μουσικός να επιλέξεις τον συνθέτη ;)

Θα μπορούσες να ρωτήσεις την Χήθκλιφ για τον φοιτητή της Πράγας, αλλά οποιαδήποτε αγαπημένη κάνει. Επίσης να τη ρωτήσεις αν της έχει μείνει κάποια από αυτές τις μουσικές. Πρόσεξε όμως μη σου ξεγλιστρήσει, γιατί έχεις και άλλες ερωτήσεις, όπως: Πως της φάνηκε το “Ferat vampire”, πότε θα δει το “Shadows of forgotten ancestors”, αν είδε το “The castaways of turtle island”, πότε θα αποκηρύξει τον Ki-duk Kim, γιατί δεν έχει δει ακόμη το “Rapt”, πότε θα γράψει κάτι εδώ, αν επίτηδες έγραψε καλά λόγια για το “Mayhem” ώστε να παρασυρθώ - όπως και έγινε και φυσικά γιατί ενώ έχει σημειώσει το “Marketa Lazarova” εδώ και τρεισήμισι χρόνια το έχει αμελήσει. Επίσης να της θυμίσεις ότι έχω κι εγώ κάποιες ερωτήσεις να της κάνω και να μην εξαφανιστεί.


Στη δεύτερη ταινία δε θα έλεγα ότι έπεσες έξω (με εξαίρεση ότι ήταν σπονδυλωτή), όταν μόνο η μια από τις τρεις με εκνεύρισε. Μπορεί να ήταν αρκετό, αλλά δεν ήταν κακό ποσοστό. Και όσο αφορά τη πρώτη, το ότι σε συνεπήρε είναι ευχάριστο, γιατί δεν θεωρώ ότι θα δυσκολευτείς να βρεις αντίστοιχες εμπειρίες στον μοντέρνο ασιατικό κινηματογράφο. Και αν κάπου θα συμφωνούσα μαζί σου, θα ήταν στο ότι, αν μου δινόταν η επιλογή, αυτή θα επέλεγα να γυριστεί ως κανονικού μεγέθους χωρίς δεύτερη σκέψη.

Τώρα, για να έρθω στον Μπάρτον, θα έλεγα ότι είναι σχεδόν απίθανο να μου βρεις αντίστοιχη εμπειρία. Αλλά ας το αναπτύξω καλύτερα σε spoiler, μη το χαλάσω στον Φάρο που θέλει το 18 με καλύτερες επιλογές :χαχα:

Αν και όπως φαντάζεσαι λατρεύω το φινάλε του, αυτό που για μένα τον διαφοροποιεί είναι ότι λάτρευα και όλον τον υπόλοιπο αργό ρυθμό του και θα ήμουν πανευτυχής ακόμη και αν ολοκληρωνόταν χωρίς το twist, που μ’ έπιασε κυριολεκτικά εξαπίνης. Και είναι ακριβώς εξαιτίας αυτών των ταινιών που θέλω να ξεκινάω χωρίς να γνωρίζω απολύτως τίποτα.

Δυστυχώς, παλαιότερα μπορούσα να το κάνω ευκολότερα, που δεν έβλεπες κάθε γένος στο οποίο και ανήκει μια ταινία - τουλάχιστον στο filmaffinity που χρησιμοποιώ. Και αν δεις να γράφει ένα “horror” και για μια ώρα βλέπεις δράμα, δε μπορεί, θα υποπτευθείς. Και έχοντας την εμπειρία του να αλλάζουν τα πάντα σε μια στιγμή και ξέροντας πολύ καλά τι σημαίνει για μένα, σιχαίνομαι να υποπτεύομαι και να προτρέχω και προσπαθώ να αφεθώ στο κύμα της άγνοιας, ώστε να λάβω όσο το δυνατόν εντονότερα την έκπληξη.

Είναι ταινίες που δυστυχώς δεν μπορείς να προτείνεις, παρά μόνο αν τις καμουφλάρεις μαζί με άλλες και η προσωπική μου εμπειρία λέει ότι σχεδόν πάντα τις βρίσκεις μόνος.

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Μικρός γύρος "δες μια αγαπημένη μου ταινία"

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 05 Φεβ 2018, 19:43

Δεν με σύγχυσες!! Ίσα ίσα με έβαλες σε πειρασμό να θέλω να σου προτείνω κι άλλες ταινίες! :ναι:

Αν κατάλαβα καλά δεν θες να την ρωτήσω κάτι την Χήθκλιφ, θες να την ανακρίνω!! :))))
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Μικρός γύρος "δες μια αγαπημένη μου ταινία"

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 05 Φεβ 2018, 22:19

Έλα τώρα, μη κάνουμε τη τρίχα τριχιά. Μερικές απαντησούλες θέλω μόνο, δε μπορώ να φανταστώ ότι θα χρειαστεί να την κρεμάσεις και ανάποδα για να τις πάρεις. Αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα.

Έχω όμως μια πρόταση να σου κάνω. Για κάθε ταινία από τις προαναφερθέντες (Ferat vampire (1982), Shadows of forgotten ancestors (1965), The castaways of turtle island (1976), Rapt (1934), Marketa Lazarová (1967)) που καταφέρεις να την πείσεις να δει και να γράψει μια άποψη (όσο μικρή και αν είναι αυτή), θα βλέπω μια πρότασή σου, η οποία θα είναι του προηγούμενου αιώνα και εκτός Ηνωμένων Πολιτειών Αμερικής. Επίσης, αν την πείσεις να αποκηρύξει δημόσια τον Ki-duk Kim, θα μπορείς να μου προτείνεις δυο ταινίες από όπου και όποτε θέλεις, με την προϋπόθεση ότι πρώτον, δεν θα γίνει την πρωταπριλιά η δήλωση και δεύτερον, αν την αναιρέσει θα δεις πέντε προτάσεις μου.

Πρόσεξε μόνο της προτάσεις σου, γιατί όποια έχω δει δεν θα μπορείς να την αντικαταστήσεις :))))

Αβατάρι χρήστη
Τρίνιτυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 252
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 16:47

Re: Μικρός γύρος "δες μια αγαπημένη μου ταινία"

Ανάρτησηαπό Τρίνιτυ » 06 Φεβ 2018, 00:31

Μυρμηγκοφάγος έγραψε:Τρίνιτυ, είμαι πεπεισμένος ότι το λάθος το έκανες επειδή ήθελες να δεις μια σοβιετική και το ήταν τσεχοσλοβάκικο σε απογοήτευσε. Και ήμουν έτοιμος να εκτελέσω την επιθυμία σου και να σου αντικαταστήσω το γαλλικό - που με τους υπότιτλους που έχει δεν έχει κανένα νόημα να δοκιμάσεις - με ένα που θα έβλεπες τη μπογιά να στεγνώνει, όπως ακριβώς σου αρέσει. Δυστυχώς όμως, την τελευταία στιγμή, κοίταξα το συμφέρον μου και προτίμησα μια που θα σε βοηθήσει να καταλάβεις πως τις προτιμώ, για την επόμενη φορά που θα κληρωθούμε μαζί. Ελπίζω να με συγχωρέσεις :ωιμέ:


Μυρμηγκοφάγε, δεν το περίμενα ότι διακατέχεσαι από τόσο αλτρουισμό και μεγαλοσύνη, ειλικρινά με συγκινείς!! :λυγμ:


Αυτές τις μέρες δεν έχω ιδιαίτερο χρόνο οπότε την ταινία σου θα την δω από την Κυριακή και μετά..


Θεατή, είδα την ταινία "Άλπεις". Από Λάνθιμο έχω δει μόνο την νέα του ταινία "Ο θάνατος του Ιερού Ελαφιού", από την οποία - δεν ήμουν προετοιμασμένη; δεν είχα την κατάλληλη ψυχολογία; - με ένα συνδυασμό μιας σκηνής με μια στριγγιά μουσική, δεν είδα το τέλος, μου το είπαν. Η "Άλπεις" δεν ήταν τόσο "δυνατή" σε σχέση με την προαναφερθέντα, οπότε την είδα όλη (αυτή ήταν μια απαραίτητη διευκρίνιση :ρ ). Αυτό που παρατήρησα κοινό στις δυο ταινίες ήταν το παγωμένο και χωρίς συναίσθημα παίξιμο των ηθοποιών και ιδιαίτερα στις "Αλπεις".

Το τόσο παράξενο στόρι, συνδυαστικά με αυτό το παίξιμο, σε έβαζε σε μια αλλόκοτη πραγματικότητα, που την δεχόσουν. Έτσι το "γύρισμα" της πρωταγωνίστριας" (δυο τρία πλάνα παρατήρησα ότι κουνιόντουσαν λίγο, σαν να ήθελαν να δείξουν με έμμεσο τρόπο της ψυχολογίας της) μου φάνηκε ακόμα πιο φοβιστικό. Επίσης, μου άρεσαν τα υποκειμενικά πλάνα, κάποια χωρίς βάθος πεδίου και κάποια άλλα που ίσα που έβλεπες μια άκρια του υποκειμένου.
Σε ευχαριστώ για την ταινία, την είδα ευχάριστα. Δεν με τραβούσαν τόσο οι ιστορίες που εξελίσσονται στις ταινίες του Λάνθιμου και δεν είχα δει μέχρι πρόσφατα καμία. Τώρα, λέω να δω κάποια στιγμή και άλλες δικές του, ίσως να ξεκινήσω από τον Αστακό. Για τον Κυνόδοντα δεν ξέρω ακόμα, θα δείξει το μέλλον. :))))
SYSTEM FAILURE

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Μικρός γύρος "δες μια αγαπημένη μου ταινία"

Ανάρτησηαπό Θεατής » 06 Φεβ 2018, 04:58

Τρίνιτυ έχει πλάκα γιατί σήμερα είδα το Ιερό ελάφι κι έγραψα στο Ποια ταινία ειδες πρόσφατα πριν διαβάσω εδώ την κριτική σου...

Ο Λάνθιμος για μένα πλέον έχει κατορθώσει να ανέβει στο ίδιο επίπεδο με αρκετούς αξιόλογους σκηνοθέτες πολλούς απο τους οποιους σήμερα ξεπέρασε...

Το πιο ψυχρό παίξιμο που αναφερεις και δη οι διάλογοί του δεν είναι άλλο απο το σήμα κατατεθέν του...Αυτοί και ο συμβολισμός... να δεις οπωσδηποτε τον Αστακό και αργότερα και τον Κυνόδοντα, είμαι σχεδόν σίγουρος οτι θα μείνεις ικανοποιημένη και θα τον καταλάβεις και καλύτερα...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: Μικρός γύρος "δες μια αγαπημένη μου ταινία"

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 06 Φεβ 2018, 18:23

Πολυαγαπημένε Μυρμηγκοφάγε, συγχώρεσε μου το ότι δεν έγραψα ακόμη για την Φερατ μολονότι την είδα δίχως καθυστέρηση και με μεγάλη λαχτάρα. Δεν υπήρχε περίπτωση να παρακάμψω την αναφορά σε αυτή, απλώς έτυχε να μεσολαβήσουν ταινίες για τις οποίες αγχώθηκα να γράψω, καθώς ήταν από εκείνες που με παρασύρουν στο έπακρο και θέλησα να αποτυπώσω αυτή την εντύπωση προτού γίνει πιο αχνή με το πέρασμα των ημερών. Γενικά είμαι λίγο ασταθής στις θεάσεις μου (και δυστυχώς όχι μόνο) τυχαίνει να βλέπω και πέντε ταινίες σε μια μέρα ευχόμενη να μπορούσα να χωρέσω κι άλλες ή να αδυνατώ να συγκεντρωθώ ώστε να παρακολουθήσω το οτιδήποτε για μέρες. Όταν συμβαίνει το πρώτο, δυσκολεύομαι να εκφράσω μεμιάς άποψη για όλες. Σκόπευα λοιπόν να γράψω τόσο γι' αυτήν όσο και για μερικές ακόμη που ξεχώρισα, ελλείψει χρόνου όμως κατέληξαν να με περιμένουν.. Ωστόσο, υπόσχομαι να διορθώσω σήμερα κιόλας το λάθος μου στο κατάλληλο νήμα. Η «Σκιές» εξακολουθεί να είναι η επόμενη που θα δω, να πω απλώς, προς υπεράσπιση μου, ότι εδώ και πέντε πνιγηρές μέρες δεν έχω κατορθώσει λόγω επαχθών και απεχθών υποχρεώσεων - να δω ούτε κινηματογραφικό τρέιλερ (που δεν τα συμπαθώ ιδιαίτερα ούτως ή άλλως, αλλά καταλαβαίνεις τι εννοώ) πολύ περισσότερο ολόκληρη ταινία, νιώθοντας μεγάλη καταπίεση εξ' αιτίας αυτής της στέρησης.

Και για να μην επιφορτίζουμε τον Νικόλα με μεσολαβήσεις σπασμένου τηλεφώνου, σπεύδω να απαντήσω και στις υπόλοιπες ερωτήσεις που έπιασα να με αφορούν..

Τους (αταξίδευτους) ναυαγούς τους είχα δει επίσης δίχως καθυστέρηση, τότε που πρόσεξα την ταινία σε μια λίστα σου και μου είπες λίγα πράγματα για τον μέχρι τότε άγνωστο σε 'μένα σκηνοθέτη. Την ευχαριστήθηκα για το αλλόκοτο χιούμορ της και τα όσα ματαιωτικά ευτράπελα συμβαίνουν στο πρωταγωνιστικό δίδυμο.. Η αρχική σεκάνς, αν και με είχε εκνευρίσει λίγο, έγινε η κύρια ανάμνηση μου από την ταινία και μου έρχεται πάντα στον νου όποτε βλέπω αυτό το εξώφυλλο (!) (7/10). Κάπου εδώ όμως είναι η στιγμή που ομολογώ με ενοχή ότι δεν έχω δει ακόμη ούτε την Rapt ούτε την Marketa, η οποία (ενοχή) πολλαπλασιάζεται μπροστά στην επίγνωση πως η επερχόμενη θέαση τους είναι ακόμη ακαθόριστα τοποθετημένη στο μυαλό μου.. θα το διορθώσω όμως κι αυτό..

Σχετικά με τον λατρεμένο Κιμ, του έχω μεγάλο σεβασμό ως δημιουργό - καλλιτέχνη, όμως πέρα από αυτό νιώθω και ένα δέσιμο μαζί του μια και τον παρακολουθώ από το ξεκίνημά του, όταν πρωτο-ανακάλυπτα την Μαγεία του φεστιβάλ, όπου άγνωστος ακόμα στο ελληνικό κοινό, μας συστήθηκε με την «Άνοιξη, Καλοκαίρι...» ενώ σε επόμενο φεστιβάλ, πέρασα σχεδόν δυο ώρες όρθια - εφόσον δεν υπήρχαν διαθέσιμες θέσεις) παρακολουθώντας την «Ολομόναχοι Μαζί».. Παρόλο λοιπόν που οι προαναφερθείσες δεν ανήκουν στις πιο αγαπημένες μου ταινίες του (και έχω πολύ λατρεμένες στην φιλμογραφία του) η ανάμνηση της όλης εμπειρίας και η επίδραση που είχε στον τότε εαυτό μου είναι πλέον συνυφασμένα με δικά μου στοιχεία ενώ το γεγονός ότι οι ταινίες του με αγγίζουν ως τα μύχια, στο μυαλό μου μεταφράζεται σε.. σύμφυλα πνεύματα.

Δεν πρόκειται να τον αποκηρύξω ποτέ μα ποτέ (μάταια λοιπόν προτείνεις στον Νικόλα τακτικές δολιοφθοράς - άσε που πιστεύω ότι αντί να προσπαθήσει να με πείσει να τον απαρνηθώ, θα καταλήξει να βλέπει κι εκείνος ταινίες του - ιδίως η Πιετά πιστεύω ότι θα του ταίριαζε). Και καθώς ούτε καν η Μοέμπιους (που χαριστικά της έβαλα ένα γενναιόδωρο 5 λόγω της αγάπης μου για τον σκηνοθέτη) δεν κατάφερε να με απομακρύνει από εκείνον, ίσως είναι καιρός να συμφιλιωθείς με την ιδέα και να τον αποδεχτείς (;) ή να αποκηρύξεις εσύ εμένα οριστικά από σινεμαθήτρια σου (!) :μαναι:

(ένα διάλειμμα γιατί κουράστηκα να γράφω, και θα επανέλθω για τις βωβές)
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Μικρός γύρος "δες μια αγαπημένη μου ταινία"

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 07 Φεβ 2018, 03:20

Τρίνιτυ, και επειδή σε συγκινώ, με άφησες τελευταίο για να διαρκέσει όσο το δυνατόν περισσότερο αυτό το έντονο συναίσθημα, σωστά; :γρμβ:


Χήθκλιφ, διαβάζοντας το πως χειρίζεσαι τις ταινίες ήταν σε ένα βαθμό σα να διάβαζα τον εαυτό μου. Αν και πέντε ταινίες σπάνια πια βλέπω τη μέρα και περιορίζομαι σε δυο-τρεις, όταν το έκανα, πολύ εύκολα την επόμενη θα χρειαζόμουν ένα διάλειμμα, που διόλου απίθανο να κατέληγε διαρκείας. Πάντως μου έφερες αναμνήσεις. Τελείωνε η μέρα και από το λάθος του να είναι όλες της ίδιας εποχής και χώρας, να έχεις χάσει τ' αυγά και τα καλάθια... :χαχα:

Με τους ναυαγούς, μου θύμησες ότι κι εγώ όταν την είδα την σκηνή αυτή, θυμόμουν ξεκάθαρα ότι την είχα ξαναδεί μικρός, που δε θα μπορούσα να το πω για κάποια άλλη, ώστε να βεβαιωθώ ότι την είχα δει ολόκληρη. Τώρα, το Rapt θεωρώ ότι θα σου ταιριάξει, μιας και όπως το Amok, το λατρεύω για το πάθος του. Από την άλλη, δεν είμαι ακριβώς σίγουρος τι να περιμένω από τη τσεχοσλοβάκικη, αλλά είναι από τις πιο τέλειες ταινίες που έχω, χωρίς να γίνεται ιδιαίτερα προσωπική. Επίσης θα σου δοθεί και η δυνατότητα να γνωριστείς με την παγανίστρια θεά μου :))))

Τον Κιμ τον γνώρισα κι εγώ με την ίδια ταινία και την είχα βρει ικανοποιητική - αν και ξέρω ότι δεν θα είχε ελπίδες αν την έβλεπα τώρα. Το πως όμως απομακρύνθηκα τόσο και πως κατέληξε οτιδήποτε άλλο δικό του τόσο ανυπόφορο, αποτελεί ένα μυστήριο για μένα. Που δεν νομίζω ότι επεξηγείται επαρκώς από το ότι απομακρύνομαι ταχύτατα από τον κινηματογράφο της συγκεκριμένης περιοχής και δεν έχει υπάρξει μια ταινία που να μου αρέσει. Αλλά ο καθένας με τις ιδιοτροπίες του. Και αν σου αρέσει ο Κιμ, εγώ θα μείνω βράχος και δεν θα πάψω να σε αγαπάω. Και για να μην έχεις αμφιβολίες, θα κάνω ότι περνάει από το χέρι μου για να σε επαναφέρω στον ίσιο δρόμο :))))


Νικόλα, ότι και αν λέει η Χήθκλιφ, την υπόσχεση μου θα την τηρήσω. Για τις δυο που είδε, δυο προτάσεις για την ώρα μπορείς να μου τις κάνεις. Shoot, but choose wisely :ρ

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Μικρός γύρος "δες μια αγαπημένη μου ταινία"

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 07 Φεβ 2018, 10:04

Χήθκλιφ έγραψε: (μάταια λοιπόν προτείνεις στον Νικόλα τακτικές δολιοφθοράς - άσε που πιστεύω ότι αντί να προσπαθήσει να με πείσει να τον απαρνηθώ, θα καταλήξει να βλέπει κι εκείνος ταινίες του - ιδίως η Πιετά πιστεύω ότι θα του ταίριαζε).


Χήθκλιφ την "Pieta" την έχω δει όχι μια αλλά δύο φορές! :ναι:
Και όπως σωστά επισήμανες μου άρεσε πάρα πολύ. Ακόμα και τώρα σκέφτομαι τα σχεδόν ανέκφραστα πρόσωπα του πρωταγωνιστή και της "μητέρας" του και τις σπασμωδικές εκρήξεις τους...

Χήθκλιφ έγραψε:Και καθώς ούτε καν η Μοέμπιους (που χαριστικά της έβαλα ένα γενναιόδωρο 5 λόγω της αγάπης μου για τον σκηνοθέτη)


Πολύ γενναιόδωρο εκ μέρους σου! Εγώ έχω βάλει 3/10... :ανέκφραστος:

Μυρμηγκοφάγε, θα σκεφτώ λίγο και θα επανέλθω με δύο προτάσεις μου!!
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: Μικρός γύρος "δες μια αγαπημένη μου ταινία"

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 07 Φεβ 2018, 19:09

Νικόλα χαίρομαι που σου άρεσε η Πιετά, ανήκει άλλωστε στις πολύ αγαπημένες μου του σκηνοθέτη για διάφορους λόγους.. (από τους οποίους, ένας που μάλλον δεν έχω αποκαλύψει μέχρι τώρα είναι πως είχα πάθει έρωτα με τον χαρακτήρα... κι ακόμα πιστεύω ότι είναι από τους πιο όμορφους άνδρες που έχω δει.. :))) ) όσο για το πόσο γενναιόδωρη ήμουν με το πεντάρι, ομολογώ ότι με τις «αδυναμίες» μου (όπως είναι ο Κιμ) επιλέγω να μεροληπτώ.. Αρνούμαι να τις αντιμετωπίσω ψυχρά και με σκληρότητα μολονότι γενικά είμαι πολύ καλή και στα δύο (!) και άνετα θα μπορούσα να το κάνω... Ας πούμε πως, μέχρι έναν βαθμό βρίσκονται στο απυρόβλητο.

Μυρμηγκοφάγε, Ίσως σου είχε αρέσει η συγκεκριμένη του Κιμ επειδή ήταν πιο ενδόστροφη και λιτή, ενώ διαπνεόταν από ένα είδος αισιόδοξης σοφίας και νηφάλιας στάσης απέναντι στην ζωή..

Θα συμφωνήσεις ίσως πως εκκρεμεί ένα νήμα σχετικά με τις αγαπημένες μας ταινίες του βωβού κινηματογράφου (από τις μουσικές επενδύσεις τους δυστυχώς δεν μου έχουν μείνει πολλά, όμως, έχω την αίσθηση πως στον λατρεμένο φοιτητή της Πράγας (1926) η μουσική λειτούργησε προς επίρρωση της συσσωρευμένης έντασης).. κι επειδή δεν πολυθέλω να τις αναφέρω εδώ, αν δεν το ανοίξεις εσύ, θα το κάνω εγώ σύντομα - αφού όμως δω μερικές ακόμη, καθώς διαπίστωσα με επιπρόσθετη ενοχή ότι αμέλησα κάποιες από τις προτάσεις σου, ενώ θέλω πολύ να τις δω (με 2716 όμως τίτλους στην watchlist μου θα αντιλαμβάνεται γιατί επικρατεί τέτοιο το χάος στις προτεραιότητες που θέτω). Επίσης ανατρέχοντας στις καταχωρημένες ταινίες μου, βρήκα την Posle Smerti που ήταν αδιαμφισβήτητα δική σου πρόταση - και μάλλον δεν σου είπα ποτέ ότι την είδα - ωστόσο δυστυχώς την θυμάμαι ελάχιστα (κάτι που Μισώ να μου συμβαίνει) γι' αυτό θα την ξαναδώ μαζί με τις υπόλοιπες που έμειναν.. πάντως, την έχω βαθμολογήσει με οκτώ, ενώ για παράδειγμα την Genuine - από την οποία ακόμα έχω ζωντανή στον νου μου την μαγευτική σκηνή στο σκλαβοπάζαρο την βαθμολόγησα με επτά... και απορώ..

Για να επανορθώσω, δεσμεύομαι (υπογράφω και με αίμα αν το επιθυμείς) ότι μετά τις Σκιές, σειρά έχει η Rapt, οριστικά και αδιάλλακτα.. (μετά θα πάρει σειρά και η παγανίστρια θεά - αν και δεν μπορώ να φανταστώ τι εννοείς και τι ακριβώς θα δω!)

Υ.Γ. Την Mayhem φαντάζομαι ότι την λάτρεψες...; χαχαχα (ξέρω ότι ψάχνεις το φτυάρι σου τώρα..)
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Μικρός γύρος "δες μια αγαπημένη μου ταινία"

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 07 Φεβ 2018, 22:15

Λοιπόν Μυρμηγκοφάγε επανέρχομαι σε αυτό το νήμα με δυο προτάσεις μου για σένα!
Το σκέφτηκα αρκετά και αποφάσισα να σου προτείνω δυο αγαπημένες μου ταινίες. Θα βρεις τις επιλογές μου κάπως ανορθόδοξες αλλά θα αιτιολογήσω όσο μπορώ καλύτερα...

Σαν πρώτη επιλογή σκέφτηκα το "Triplets of Belville". Θυμήθηκα πως μου είχες προτείνει κάποτε ανιμέισιον οπότε το είδος μάλλον δεν σε αφήνει αδιάφορο. Επιπλέον νομίζω πως θα σου τραβήξει την προσοχή η σχεδόν απουσία διαλόγων καθώς και η ιδιαίτερη τζαζ μουσική επένδυση. Το σκίτσο είναι καρικατουρίστικο και η τραγικότητα των χαρακτήρων συνδυάζεται με ένα λεπτό χιούμορ...

Σαν δεύτερη επιλογή θα βάλω μια ταινία "τρόμου. "They live"! Οι μακρόσυρτες σκηνές της ταινίας μαζί με τους άγνωστους σχετικά ηθοποιούς νομίζω πως είναι μια καλή αρχή για σένα!! :)))) Σίγουρα η συγκεκριμένη ταινία έχει αρκετές υπερβολές και - δυστυχώς- είναι αμερικάνικη αλλά μπήκα στον πειρασμό να σου την προτείνω γνωρίζοντας τις συνέπειες!!! :))))
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice


Επιστροφή “Δες μια αγαπημένη μου ταινία”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες