Σφάξε μια αγαπημένη μου ταινία II – (Αύγουστος 2017)

Κάθε τόσο κάνουμε μια κλήρωση κι ο ένας βλέπει μια αγαπημένη ταινία του άλλου.
Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Σφάξε μια αγαπημένη μου ταινία II – (Αύγουστος 2017)

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 23 Αύγ 2017, 23:43

Αν και λίγο καθυστερημένα, ήρθε η ώρα για τον νέο γύρο του συναρπαστικού μας παιχνιδιού. Τους κανόνες λίγο πολύ τους γνωρίζετε, αλλά ας κάνουμε μια μικρή επανάληψη :ρ

  1. Προτείνουμε μια αγαπημένη ταινία πριν την κλήρωση και αφού μάθουμε το ταίρι μας άλλες δυο, με την διαφορά όμως ότι οι τρεις ταινίες πρέπει να είναι διαφορετικής δεκαετίας και χώρας.
  2. Επιτρέπονται ταινίες με ξενόγλωσσους μόνο υπότιτλους. Θα τις αλλάξετε όμως αν ζητηθεί από το ταίρι σας.
  3. Όποιος δεν εκπληρώσει την υποχρέωση του να δει μια από τις τρεις έως τον Αύγουστο του 2018, δεν θα έχει δικαίωμα συμμετοχής στο παιχνίδι εκείνης της χρονιάς.
  4. Στη περίπτωση που έχετε δει κάποιες από τις προτεινόμενες, έχετε δικαίωμα να ζητήσετε από το ταίρι σας να τις αντικαταστήσει βάση του πρώτου κανόνα. Αν αρνηθεί, ή αν για οποιοδήποτε λόγο δεν κάνει καμία επιπρόσθετη πρόταση, ο γραφών θα σας βγάλει από τη δύσκολη θέση και θα προτείνει αντ' αυτού.
  5. Σε περίπτωση μονού αριθμού συμμετοχών, ο Διαχειριστής θα αναλάβει να βγάλει τα κάστανα από τη φωτιά, εκτελώντας χρέη εξισορροπιστή.

Η κλήρωση θα γίνει το βράδυ στις 28 Αυγούστου, ημέρα Δευτέρα, από τον διεφθαρμένο γραφών. Η Διαχείριση διατηρεί το δικαίωμα να τον ανταμείψει πλουσιοπάροχα, αν επιθυμεί να περάσει στην εποπτεία της η διεκπεραίωση του γύρου.

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Σφάξε μια αγαπημένη μου ταινία II – (Αύγουστος 2017)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 24 Αύγ 2017, 01:24

Κάποιος ήρθε με κέφια, μου φαίνεται.

Νομίζω πως έχεις όλη την εμπειρία που απαιτεί η οργάνωση. Δεν είμαι σίγουρος πως θα υπάρξουν.. πολλά ζευγάρια, βέβαια. :μαναι: Και πολύ μικρό ορίζοντα δεν βάζεις;
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Σφάξε μια αγαπημένη μου ταινία II – (Αύγουστος 2017)

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 24 Αύγ 2017, 02:17

Το γοργόν και χάριν έχει, εξάλλου δεν θα ήθελα να βρίσκομαι στα πόδια σου τον επόμενο μήνα ;)

Η κλήρωση στη χειρότερη περίπτωση θα είναι τόσο δύσκολη όσο ήταν και πέρσι, εκτός αν θεωρήσει ο Διαχειριστής ότι είναι προς όφελός του να σπρώξει το θέμα με ηθικούς ή ανήθικους χειρισμούς :χαχα:

Ας ξεκινήσω με το Mulholland Dr. (2001)

Αβατάρι χρήστη
Τρίνιτυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 252
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 16:47

Re: Σφάξε μια αγαπημένη μου ταινία II – (Αύγουστος 2017)

Ανάρτησηαπό Τρίνιτυ » 24 Αύγ 2017, 07:37

Θα συμμετέχω στον γύρο και ξεκινάω με το Paris, Texas (1984)
SYSTEM FAILURE

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Σφάξε μια αγαπημένη μου ταινία II – (Αύγουστος 2017)

Ανάρτησηαπό Θεατής » 24 Αύγ 2017, 12:46

Μυρμηγκοφάγε ως γνήσια διεφθαρμένος διαχειριστής κανόνισε να πέσουμε μαζί μιας και η συγκεκριμένη ταινία προοριζόταν για σένα :ρ (θα την εμπιστευομουν όμως είναι αλήθεια χωρίς δισταγμό και στον Φαροφύλακα οπότε αν λάβει μέρος μπορεί η θεά Τύχη να κοιτάξει και προς τα εκεί... :χαχα: )

Winter Sleep (2014)
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Σφάξε μια αγαπημένη μου ταινία II – (Αύγουστος 2017)

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 25 Αύγ 2017, 00:25

Διεφθαρμένος οργανωτής παρακαλώ και είναι περισσότερο στο χέρι σου παρά στο δικό μου. Το μόνο που έχεις να κάνεις, είναι ανάλογα τον αριθμό των συμμετοχών, να δώσεις σήμα την τελευταία στιγμή στην Τόνια να λάβει μέρος ;)

Πάντως, αν πέσουμε μαζί σου δηλώνω από τώρα ότι θα κάτσω να την δω και δεν θα χρειαστεί να προτείνεις άλλες, αν και δεν θα σου κρύψω ότι θα ήθελα να πέσω στην Τρίνιτυ, που έχει κάποια ηθική υποχρέωση απέναντί μου μετά το Lucky Number Slevin, που μου πρότεινε παλιότερα :))))

Φάρε, θα σου πρότεινα να σταματήσεις να σχολιάζεις και να αρχίσεις να παίζεις. Ως αντάλλαγμα, σου υπόσχομαι ότι αν χρειαστεί να λάβει μέρος ο Διαχειριστής - μιας και γνωρίζω τις προστριβές σας - θα φροντίσω να μην πέσετε μαζί. Τι λες; :))))

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Σφάξε μια αγαπημένη μου ταινία II – (Αύγουστος 2017)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 25 Αύγ 2017, 14:33

Σόρρυ παιδιά, θα μείνω εκτός σ' αυτόν τον γύρο. Δεν έχω όρεξη για ταινίες και ήδη έχω ένα χρέος στο διοργανωτή. Στον επόμενο :))
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Σφάξε μια αγαπημένη μου ταινία II – (Αύγουστος 2017)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 25 Αύγ 2017, 17:47

Μυρμηγκοφάγος έγραψε:Φάρε, θα σου πρότεινα να σταματήσεις να σχολιάζεις και να αρχίσεις να παίζεις.
Ρε συ, εδώ αυτές που διαλέγω εγώ και αρκετές με κουράζουν. Τα γούστα ενός άλλου μπορεί και να με εξαντλήσουν. Αν προσθέσω πως ο άλλος μπορεί να νιώσει πως του θίγω και το γούστο αν πω την άποψή μου για την ταινία, η όλη διαδικασία μού γίνεται βάσανο. Δεν με τραβάει να "παίξω". :ανέκφραστος:

Προτιμώ να βλέπω τους διάφορους τίτλους πού πέφτουν στα διάφορα νήμα και παρουσιάσεις και να διαλέγω κάτι από εκεί χωρίς καταναγκασμό (και να το παρατάω στα μισά :ρ).
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Τρίνιτυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 252
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 16:47

Re: Σφάξε μια αγαπημένη μου ταινία II – (Αύγουστος 2017)

Ανάρτησηαπό Τρίνιτυ » 25 Αύγ 2017, 23:16

Μυρμηγκοφάγος έγραψε:..αν και δεν θα σου κρύψω ότι θα ήθελα να πέσω στην Τρίνιτυ, που έχει κάποια ηθική υποχρέωση απέναντί μου μετά το Lucky Number Slevin, που μου πρότεινε παλιότερα :))))


Αν πέσουμε μαζί, νομίζω (κι ελπίζω) να ξεπληρώσω.. την ηθική μου υποχρέωση!!... :))))
SYSTEM FAILURE

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Σφάξε μια αγαπημένη μου ταινία II – (Αύγουστος 2017)

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 28 Αύγ 2017, 01:43

Φαροφύλακας έγραψε:Ρε συ, εδώ αυτές που διαλέγω εγώ και αρκετές με κουράζουν. Τα γούστα ενός άλλου μπορεί και να με εξαντλήσουν. Αν προσθέσω πως ο άλλος μπορεί να νιώσει πως του θίγω και το γούστο αν πω την άποψή μου για την ταινία, η όλη διαδικασία μού γίνεται βάσανο.


Ξέρω κάποιον που θα μπορούσε να πει ακριβώς το ίδιο, αλλά λαμβάνει μέρος στο παιχνίδι. Μάλλον όμως εσύ τελικά πρέπει να είσαι πολύ πιο δύσκολος, δεν εξηγείται αλλιώς :ρ

Ίζι, τι θα έλεγες να μας βρεις αντικαταστάτη; θα μπορούσαν φυσικά να αρχίσουν να τρέχουν τόκοι για την καθυστέρηση, αλλά είμαι σίγουρος ότι θα το διευθετήσουμε αυτό το μικρό θεματάκι. Ίσως να μη χρειάζεται καν να του το πεις και να του το κρατήσεις ως έκπληξη, αν όπως υποψιάζομαι, γνωρίζεις το συνθηματικό του :ρ

Τρίνιτυ, στη θέση σου θα ήλπιζα :ρ


Επιστροφή “Δες μια αγαπημένη μου ταινία”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 16 επισκέπτες