Σφάξε μια αγαπημένη μου ταινία II – (Αύγουστος 2017)

Κάθε τόσο κάνουμε μια κλήρωση κι ο ένας βλέπει μια αγαπημένη ταινία του άλλου.
Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Σφάξε μια αγαπημένη μου ταινία II – (Αύγουστος 2017)

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 20 Νοέ 2017, 01:01

Συγνώμη για το τάιμ άουτ, αλλά βγήκα τελείως εκτός ρυθμού, έχοντας συμπληρώσει σχεδόν δυο μήνες χωρίς να δω κάποια ταινία :ωιμέ:

Μου θυμίζεις την κριτική που μου κάνει η Ίζι, που χαρακτηρίζει - και με το δίκιο της - τις ταινίες μου απλές. Και μάλλον αυτό συμβαίνει διότι προσωπικά δεν συνηθίζω να παρατηρώ τους συμβολισμούς, για να αντιληφθώ και το βάθος τους. Στην προκείμενη περίπτωση, το μόνο που είδα ήταν τρεις ανθρώπους που προσπαθούν να τα βγάλουν πέρα στις δύσκολες συνθήκες της εποχής, επιτρέποντάς μου να αφιερώσω την προσοχή μου στο ύφος της, το οποίο και κυριολεκτικά αγγίζει τα όρια της προσωπικής μου κινηματογραφικής τελειότητας.

Για έναν ακατανόητο λόγο το συσχετίζω μόνο με το “Mood for love”. Ίσως, διότι, παρότι η συγκεκριμένη δεν με ενθουσίασε, νιώθω ότι αυτοί που τη λατρεύουν το κάνουν για παρεμφερείς λόγους και αυτό τη μετατρέπει στο δικό μου, πολύ προσωπικό, mood for love.

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Σφάξε μια αγαπημένη μου ταινία II – (Αύγουστος 2017)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 20 Νοέ 2017, 09:45

Μυρμηγκοφάγος έγραψε:Και μάλλον αυτό συμβαίνει διότι προσωπικά δεν συνηθίζω να παρατηρώ τους συμβολισμούς, για να αντιληφθώ και το βάθος τους..


Άρα στην 7η σφραγίδα του Μπέργκμαν είδες απλά 2 τύπους να παίζουν σκάκι;; :ρ
Και επειδή έκανες τέτοια δήλωση, απορώ πως σου άρεσε το Brazil που είναι γεμάτο συμβολισμούς!!
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Σφάξε μια αγαπημένη μου ταινία II – (Αύγουστος 2017)

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 26 Νοέ 2017, 20:41

Για την ακρίβεια είδα μια ταινία που σκακιστικά με έκανε να τραβάω τα μαλλιά μου :))))

Τώρα, όσο αφορά τους συμβολισμούς, δεν νομίζω ότι τους αποφεύγω τελείως. Αν συνέβαινε αυτό δεν πιστεύω ότι θα μπορούσα να εκτιμήσω το Μπραζίλ, ή ανάλογες ταινίες και θα μου κατέληγαν κενές και χωρίς συναισθήματα. Αποφεύγοντάς τους όμως νοητικά, δεν μπαίνω στη διαδικασία αξιολόγησής τους, το οποίο και αν συμβεί έχω χάσει τον ρυθμό και η ταινία αποτυγχάνει στο σημαντικότερο όλων. Να με πείσει ότι βιώνω μια πραγματικότητα.

Και για να το θέσω με ένα παράδειγμα. Βλέποντας μια βροχή δεν θέλω να σκεφτώ “κάθαρση”, όπως ακριβώς δεν την σκέφτομαι στην ζωή μου όταν γίνομαι μούσκεμα. Θέλω να τη νιώσω. Και ποτέ δε μπορώ να νιώσω όταν υπεραναλύω - πρέπει να αφεθώ. Και ίσως να έχω την άνεση να το χειριστώ έτσι, διότι στο δικό μου μυαλό η κατανόηση είναι υπερεκτιμημένη.

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Σφάξε μια αγαπημένη μου ταινία II – (Αύγουστος 2017)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 27 Νοέ 2017, 10:50

Μυρμηγκοφάγος έγραψε:Για την ακρίβεια είδα μια ταινία που σκακιστικά με έκανε να τραβάω τα μαλλιά μου :))))
.

Χαχαχαχαχαχαχαχα!! Καλό! :χαχα:

Κατάλαβα τι εννοείς όμως!
Μάλλον αναφέρεσαι σε κάποιους σινεφίλ οι οποίοι προσπαθούν με το ζόρι να βρουν συμβολισμούς, που και τον δημιουργό να ρωτήσεις μάλλον δεν θα τους είχε καν υποψιαστεί.
Και θα συμφωνήσω! :ναι: Κάτι τέτοιο χαλάει όλη την μαγεία του κινηματογράφου...

Είχα έναν φίλο μου ο οποίος επέμενε πως η σφαγή στο κλαμπ στο "Kill Bill" ήταν συμβολική... :μαναι:
Δλδ πως ο Ταραντίνο έβαλε την Ούμα Θέρμαν να σφάξει 1000 Γιαπωνέζους γιατί ήθελε να μιλήσει για τον πόλεμο στην Σερβία!!! :ανέκφραστος:

Όταν βλέπω δυο περιστέρια σε ένα καλώδιο της ΔΕΗ, βλέπω δυο περιστέρια σε ένα καλώδιο της ΔΕΗ. Σε καμια περίπτωση δεν βλέπω την ΕΛλάδα να ακροβατεί ανάμεσα σε δυο επιλογές!

Εν τέλει καταλαβαίνω όμως γιατί στο Μπραζίλ η μητέρα του πρωταγωνιστή έχει αυτή την συμπεριφορά και τι συμβολίζει!!
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Σφάξε μια αγαπημένη μου ταινία II – (Αύγουστος 2017)

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 28 Νοέ 2017, 20:17

Χαχα, όχι δεν αναφέρομαι σε κανέναν σινεφίλ. Ήταν απλά μια προσωπική τοποθέτηση και όχι κριτική και αν σε κάποιον αρέσει να ψάχνει για συμβολισμούς εμένα δεν μου πέφτει λόγος.

Από απορία όμως, μιας και το σκέφτομαι, είχε ο λόγος που είδες ξανά τόσο σύντομα τον Μπάρτον, κάποια σχέση με το θέμα μας; Έχουν περάσει αρκετά χρόνια που τον έχω δει και ούτε περνά από το μυαλό μου η σκέψη να τον ξαναρίξω. Τίποτα θετικό δεν θα βγει από αυτό και άμεσα θα πρέπει να αποδεχτώ ότι δεν ήταν τίποτα παραπάνω από μια ταινία.

υ.γ. Είχες; Ελπίζω να μην τον έσφαξες επειδή θεωρούσες ότι το “Kill Bill” μιλούσε για τις Χίλιες και μια νύχτες και εκ παραδρομής τους ξέφυγε ένας :ρ

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Σφάξε μια αγαπημένη μου ταινία II – (Αύγουστος 2017)

Ανάρτησηαπό Θεατής » 10 Αύγ 2018, 22:44

Είδα την Μαρκετα Λαζαροβα και νομιζω πως στο παρατσακ ανταποκρίθηκα στις υποχρεώσεις μου... :))))

Ενδιαφέρουσα κινηματογράφηση αλλά δυστυχώς το θέμα της δεν μου προκάλεσε κανένα ενδιαφέρον και μοιραία η θεαση της κατέληξε διαδικαστική...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Σφάξε μια αγαπημένη μου ταινία II – (Αύγουστος 2017)

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 20 Αύγ 2018, 02:22

Νομίζω την επόμενη φορά που θα ξαναπέσουμε μαζί θα το γυρίσω στις ιαπωνικές. Να υποθέσω ότι αυτή η άποψη εκφράζει και την Τόνια; :ρ

Αφού πάντως το είδες, δεν έχω ιδιαίτερο λόγο να κρατήσω το χρονοδιάγραμμα και λέω να μεταφέρω τον γύρο στον Σεπτέμβρη. Ελπίζω να μην έχει κάποιος αντίρρηση :))))

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Σφάξε μια αγαπημένη μου ταινία II – (Αύγουστος 2017)

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 21 Αύγ 2018, 22:07

Έι γκάιζζζ.. με φώναξε κανείς..?? ;)
Τί σε έκανε να πιστεύεις αγαπημένε μου μυρμηγκοφάγε ότι κάθησα να τη δω?? :όχισουλέω: :χαχα: :χαχα: :χαχα:

(Μου λειψες.. & οι υπόλοιποι.. Νικόλα, Φαροφύλακα!! ;) τα κορίτσια της παρέας μας είναι εδώ ή την κάνατε αντρική υπόθεση τη λέσχη?? :ρ )

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Σφάξε μια αγαπημένη μου ταινία II – (Αύγουστος 2017)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 22 Αύγ 2018, 19:11

Τόνια εδώ είμαι!! :γιούπι:
Περιμένω υπομονετικά να οργανώσουμε κανένα γύρο του αγαπημένους μας παιχνιδιού!!
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Σφάξε μια αγαπημένη μου ταινία II – (Αύγουστος 2017)

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 22 Αύγ 2018, 21:21

:)) :)) ψήνομαι.. οργανώστε το!! ;)


Επιστροφή “Δες μια αγαπημένη μου ταινία”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 3 επισκέπτες