Σφάξε μια αγαπημένη μου ταινία II – (Αύγουστος 2017)

Κάθε τόσο κάνουμε μια κλήρωση κι ο ένας βλέπει μια αγαπημένη ταινία του άλλου.
Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Σφάξε μια αγαπημένη μου ταινία II – (Αύγουστος 2017)

Ανάρτησηαπό Θεατής » 31 Αύγ 2017, 19:40

Είτε "παράλογο" είτε "διαφορετικό" πάντως ηταν ομορφα δομημένο...το λέω γιατί μου άρεσε, κι απ τα γραφόμενα μπορεί να νομίζει κάποιος οτι δεν μου άρεσε...

Ναι οτι έχεις μια επιείκεια απέναντι στις παλιές ταινίες το έχω αντιληφθεί...αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να παλιωσω καμιά 40αρια χρόνια τις προτάσεις μου, ουτε (για να σε προλαβω) να τους αλλάξω εθνικότητα :))))

Απο την άλλη είναι λίγες οι παλιές ταινίες που με συγκινούν τόσο ώστε να γίνουν αγαπημένες και να μπορώ να τις χρησιμοποιησω στα παιχνίδια. Ως απλές προτάσεις για κάποια που μου άρεσε γράφω σχετικά στο "Ποια ταινία είδες πρόσφατα". Δυστυχώς οι περισσότερες συνήθως δείχνουν την ηλικία τους και σεναριακά και ερμηνευτικά αλλά και σκηνοθετικά και το βρίσκω άδικο αυτό το ξεχωρισμα που λένε μερικοί οτι παλιά έφτιαχναν καλές ταινίες και τώρα πια όχι...αλλά αυτή είναι μια μεγάλη κουβέντα που θα μπορούσε να γίνει και σε δικό της αποκλειστικό νήμα με τις απόψεις όλων των μελών...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Τρίνιτυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 252
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 16:47

Re: Σφάξε μια αγαπημένη μου ταινία II – (Αύγουστος 2017)

Ανάρτησηαπό Τρίνιτυ » 31 Αύγ 2017, 21:31

Τρίνιτυ έγραψε:Αν πέσουμε μαζί, νομίζω (κι ελπίζω) να ξεπληρώσω.. την ηθική μου υποχρέωση!!... :))))

Μυρμηγκοφάγος έγραψε:Τρίνιτυ, στη θέση σου θα ήλπιζα :ρ


Μυρμηγκοφάγε, δεν θα το μάθουμε σε αυτόν τον γύρο.. :λυγμ:

:χαχα:


Τόνιασινε έγραψε:Τρίνιτυ περιμένω νέα σου!! (Την ταινία που πρότεινες την έχω δει, οπότε ετοίμασε μου καινούριο πακετάκι + πες μου αν έχεις δει αυτή που έβαλα εγώ & αν θέλεις άλλες.) ;)

Η νέα μου τριάδα είναι:

Phone Booth (2002)
Blood Diamond (2006)
Mr. Nobody (2009)

Την δικιά σου δεν την έχω δει, αλλά ρίξε κι άλλες δύο να έχω περισσότερες επιλογές :)
SYSTEM FAILURE

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Σφάξε μια αγαπημένη μου ταινία II – (Αύγουστος 2017)

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 01 Σεπ 2017, 11:31

Τρίνιτυ, τις έχω δει & αυτές.. :μαναι: (ελπίζω να μη σε κουράζω)

Σου δίνω άλλες 2 (& αν τις έχεις δει αλλάζω):
3Iron (2004)
Live flesh (1997)

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Σφάξε μια αγαπημένη μου ταινία II – (Αύγουστος 2017)

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 01 Σεπ 2017, 18:32

Θεατή, θα συμφωνήσω ότι είναι ένα ενδιαφέρον θέμα και έχω και δυο τρία πραγματάκια να συνεισφέρω όταν αποφασίσει ο Νικόλας να το δημιουργήσει (Φάρε, δεν αποκλείω καθόλου να χρειαστεί κάποιου είδους πίεση από μέρους σου) :))))

Αν και με ανησυχεί κάπως το ηλικιακό θέμα που φέρνεις, νομίζω το Rapt θα είναι πιο ιδιαίτερο ως πείραμα σε σύγκριση με τα άλλα τα δυο, που είναι πιο μοντέρνα από κάθε άποψη. Για να δούμε :))))

Παρατηρώ ότι και οι δυο σας, γράψατε στα παλαιότερα των υποδημάτων σας τους κανόνες. Θυμίστε μου σας παρακαλώ, την επόμενη φορά να επαναφέρω την ποινή του λιθοβολισμού για τους παραβάτες :κατάρα:

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Σφάξε μια αγαπημένη μου ταινία II – (Αύγουστος 2017)

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 01 Σεπ 2017, 20:05

Πφφφφφ.. δεν το πρόσεξα.. :ωιμέ: τί κάνουμε τώρα??

Λέτε να πιάσει η μέθοδος "φακελάκι"?? :χμ:

Πες την τιμή σου αδίστακτε Μυρμηγκοφάγε..
:χαχαχα: :μουάχαχα: :χαχαχα: :μουάχαχα:

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Σφάξε μια αγαπημένη μου ταινία II – (Αύγουστος 2017)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 01 Σεπ 2017, 20:36

Μυρμηγκοφάγος έγραψε:Θεατή, θα συμφωνήσω ότι είναι ένα ενδιαφέρον θέμα και έχω και δυο τρία πραγματάκια να συνεισφέρω όταν αποφασίσει ο Νικόλας να το δημιουργήσει (Φάρε, δεν αποκλείω καθόλου να χρειαστεί κάποιου είδους πίεση από μέρους σου) :))))


Νομίζω πως πρέπει να πιέσουν τα παιδιά εσένα και να το δημιουργήσεις εσύ. :μαναι:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Τρίνιτυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 252
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 16:47

Re: Σφάξε μια αγαπημένη μου ταινία II – (Αύγουστος 2017)

Ανάρτησηαπό Τρίνιτυ » 01 Σεπ 2017, 20:42

Αχ κύριε Μυρμηγκοφάγε, κατά λάθος έγινε, ούτε που το καταλάβαμε!!... :ωιμέ: Αν ξανασυμβεί, να μας επαναφέρεις στην τάξη!! :ναι: (λιθοβολισμός γίνεται δεκτός μόνο με ελαφριές πέτρες, ελαφρόπετρες δηλαδή, στοχεύοντας χαμηλά, προς φτέρνα μεριά :)))) )

Η νέα μου τριάδα είναι:

Τα 400 χτυπήματα (1959)
Σολάρις (1972)
Ο γιος του Σαούλ (2015)

Τόνιασινε, ελπίζω να έχω πετύχει κάποια ταινία που να μην έχεις δει. Το σαββατοκύριακο θα βρω χρόνο, να δω ποια ταινία σου θα δω.
SYSTEM FAILURE

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Σφάξε μια αγαπημένη μου ταινία II – (Αύγουστος 2017)

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 01 Σεπ 2017, 21:02

:))) τα 400 χτυπήματα, την έχω δει & είναι πολύ αγαπημένη..

τις άλλες δύο όχι, οπότε θα δω ό,ποια βρω.. μάλλον όμως γέρνω προς Ταρκόφσκυ (διατηρώντας πάντα τις επιφυλάξεις μου.. :μπρ: :χαχα: )

Αβατάρι χρήστη
Τρίνιτυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 252
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 16:47

Re: Σφάξε μια αγαπημένη μου ταινία II – (Αύγουστος 2017)

Ανάρτησηαπό Τρίνιτυ » 01 Σεπ 2017, 21:15

Τόνιασινε έγραψε:τις άλλες δύο όχι, οπότε θα δω ό,ποια βρω.. μάλλον όμως γέρνω προς Ταρκόφσκυ (διατηρώντας πάντα τις επιφυλάξεις μου.. :μπρ: :χαχα: )


Όποια νομίζεις καλύτερα για σένα δες! Θα κρατηθώ και δεν θα σου πω ποια θα ήθελα περισσότερο να δεις.. :σάλια:
SYSTEM FAILURE

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Σφάξε μια αγαπημένη μου ταινία II – (Αύγουστος 2017)

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 01 Σεπ 2017, 21:34

Αχ μην κρατιέσαι.. πε μου, πε μου!! :ρ :χαχα:

(Θα σου πω & εγώ μετά.. ;) )


Επιστροφή “Δες μια αγαπημένη μου ταινία”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες