Σφάξε μια αγαπημένη μου ταινία II – (Αύγουστος 2017)

Κάθε τόσο κάνουμε μια κλήρωση κι ο ένας βλέπει μια αγαπημένη ταινία του άλλου.
Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Σφάξε μια αγαπημένη μου ταινία II – (Αύγουστος 2017)

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 15 Σεπ 2017, 22:15

Στο ανέφερα, διότι με την θέαση του Solyaris, είδες μια αγαπημένη μου ταινία ενός σκηνοθέτη που σε ύφος - τουλάχιστον στα δικά μου μάτια - μοιάζει πολύ στον Vlacil και κινδυνεύεις να καταλήξεις πάλι με μια αντίστοιχα αργή και κουλτουριάρικη εμπειρία. Τώρα, αν προτιμάς να αρχίσει να σε κυνηγάει η Τόνια αντί του ανιψιού, δεν θα με δεις να διαμαρτύρομαι :ρ

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Σφάξε μια αγαπημένη μου ταινία II – (Αύγουστος 2017)

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 15 Σεπ 2017, 22:44

Το ξαναείπα Μυρμηγκοφάγε. Άσχετα με το αν θα έψαχνα μόνη μου να βρω κάτι τέτοιο για να δω ή όχι, με την προτροπή κάποιου που είναι φαν του είδους & ακόμα περισσότερο στα πλαίσια ενός παιχνιδιού, βρίσκω ευκαιρία να διευρύνω τους ορίζοντές μου. Το αν θα με ικανοποιήσει το αποτέλεσμα & το κατά πόσο θα μου ταιριάξει η εκάστοτε ταινία ή ο εκάστοτε σκηνοθέτης, είναι ανεξάρτητο..

Ακόμα, δεν συνηθίζω να σχηματίζω άποψη εκ των προτέρων.
Οπότε, επειδή δε μου άρεσε τόσο το Σολάρις, για παράδειγμα, δε σημαίνει ότι θα απορρίψω κάθε επόμενη πρόταση, παρόμοιου τύπου, που θα μου γίνει.

Τώρα, όσο για τον όρο "κουλτουριάρικη", παίρνει πολύ συζήτηση, που δε νομίζω ότι θα θελε κάποιος από μας να την κάνει.. ;)

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Σφάξε μια αγαπημένη μου ταινία II – (Αύγουστος 2017)

Ανάρτησηαπό Θεατής » 15 Σεπ 2017, 23:50

Μυρμηγκοφάγος έγραψε:Στο ανέφερα, διότι με την θέαση του Solyaris, είδες μια αγαπημένη μου ταινία ενός σκηνοθέτη που σε ύφος - τουλάχιστον στα δικά μου μάτια - μοιάζει πολύ στον Vlacil και κινδυνεύεις να καταλήξεις πάλι με μια αντίστοιχα αργή και κουλτουριάρικη εμπειρία. Τώρα, αν προτιμάς να αρχίσει να σε κυνηγάει η Τόνια αντί του ανιψιού, δεν θα με δεις να διαμαρτύρομαι :ρ


Δεν έχω πρόβλημα με τις αργές ή κουλτουριαρικες ταινίες, έτσι κι αλλιώς δεν πιστεύω πως μια ταινία για να είναι κουλτουριαρικη πρεπει να είναι και αργή, αρκεί να τιμά στα δικα μου μάτια τον χαρακτηρισμό της...θα συμφωνησεις πιστεύω κι εσύ ότι το ότι το λέει κάποιος άλλος, από μόνο του δεν αρκεί...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Σφάξε μια αγαπημένη μου ταινία II – (Αύγουστος 2017)

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 16 Σεπ 2017, 01:19

Είμαι ο τελευταίος που θέλει να εμπλακεί σε μια συζήτηση περί κουλτουριάρικων ταινιών και τη λέξη τη χρησιμοποίησα όπως ακριβώς την εξέλαβα στη προηγούμενη ανάρτησή σου Θεατή και χωρίς να την αμφισβητήσω, μιας και εξέφραζε στην ουσία προσωπική δυσφορία.

Δεν είχα σκοπό να σας πατρονάρω και αν έτσι βγήκε ζητώ συγνώμη, απλά έκανα μια προσωπική εκτίμηση και η αλήθεια είναι ότι θα το θεωρούσα ως ατυχές γεγονός αν έχανα τις εντυπώσεις σας :)

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Σφάξε μια αγαπημένη μου ταινία II – (Αύγουστος 2017)

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 16 Σεπ 2017, 11:29

Άσε τώρα τα πολλά λόγια Μυρμηγκοφάγε & τις ευγένειες.. η ουσία είναι μία!!.. (όχι δε θα πω το γνωστό άσμα!!) Τον ύπουλο σκοπό σου τον πέτυχες - δολοπλόκε συμφορουμίτη! Ο Θεατής έχει ήδη κατεβάσει & τις τρεις - Λαζάροβα-Τρίπτυχο-& την άλλη την πίτσικη σε διάρκεια & τώρα θα τις λουστώ όλες! & μη νομίζεις ότι δεν κατάλαβα ότι μέσω του Θεατή, αποσκοπούσες στο να τις δω ΕΓΩ!!

Θα το αντέξω όμως & αυτό το υποχθόνειο χτύπημα σου!!
:πανικός: :μπρ: :ααργκ: :αργκ: :ρ :χαχαχα: :μουάχαχα: :ρ :χαχαχα: :μουάχαχα:

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Σφάξε μια αγαπημένη μου ταινία II – (Αύγουστος 2017)

Ανάρτησηαπό Θεατής » 16 Σεπ 2017, 11:55

Θεατής έγραψε:....το μόνο που πήρα ηταν μια διαρκής επίφαση κουλτούρας που στο τέλος με εκνεύρισε κι άρχισα να καταλαβαίνω αυτούς που μιλάνε για κουλτουροπατάτες...


Η επίφαση... Το "δήθεν" να το πω πιο λαϊκά ήταν αυτό που μου προκάλεσε δυσφορία...συγνώμη αλλά αυτή την εντύπωση μου έδωσε... :μαναι:
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Σφάξε μια αγαπημένη μου ταινία II – (Αύγουστος 2017)

Ανάρτησηαπό Θεατής » 16 Σεπ 2017, 11:55

Θεατής έγραψε:....το μόνο που πήρα ηταν μια διαρκής επίφαση κουλτούρας που στο τέλος με εκνεύρισε κι άρχισα να καταλαβαίνω αυτούς που μιλάνε για κουλτουροπατάτες...


Η επίφαση... Το "δήθεν" να το πω πιο λαϊκά ήταν αυτό που μου προκάλεσε δυσφορία...συγνώμη αλλά αυτή την εντύπωση μου έδωσε... :μαναι:
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Σφάξε μια αγαπημένη μου ταινία II – (Αύγουστος 2017)

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 16 Σεπ 2017, 19:22

Θα ήθελα να είχα καταφέρει να βγάλω και την ουρά μου απ΄έξω Τόνια, αλλά ας μη τα θέλω όλα :ρ

Ναι βρε, σε καταλαβαίνω, όταν μια ταινία σου βγει δήθεν, σου βγήκε δήθεν, τέλος, δε μπορείς να κάνεις κάτι για αυτό :χαχα:

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Σφάξε μια αγαπημένη μου ταινία II – (Αύγουστος 2017)

Ανάρτησηαπό Θεατής » 16 Σεπ 2017, 19:42

Να μην το ξαναγράψω δλδ; :χαχα: :)))) :χαχα:
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Σφάξε μια αγαπημένη μου ταινία II – (Αύγουστος 2017)

Ανάρτησηαπό Θεατής » 22 Σεπ 2017, 22:45

Είδα το Τρίπτυχο και μιας και δεν υπάρχει περιγραφή του στην IMDb να πω σύντομα πως πραγματεύεται ειδικά τις περιπέτειες της Χαλιμάς, μιας νεαρής ουζμπέκας, η οποία χωρίς άντρα και δουλειά με δυό παιδιά προσπαθεί να τα βγάλει πέρα στα χρόνια μετά την λήξη του Β'ΠΠ, και γενικά το τρίπτυχο, που σύμφωνα με τον σκηνοθέτη της, θα κάνει καλύτερο τον κομμουνισμό, "προσωπική ελευθερία, οικογένεια, δουλειά"....

Το δεύτερο είναι κάτι που μου είναι τελείως αδιάφορο και θα μπορούσα να παρακολουθήσω μπογιά να στεγνώνει με μεγαλύτερο ενδιαφέρον, για το πρώτο που αφορά και την πλοκή ο τρόπος που δόθηκε η λύση
Εφτιαξε το σπίτι της με όσους την στήριξαν, ο άντρας της γύρισε και το κράτος αφού δεν της έβρισκε πουθενά δουλειά ούτε σαν υπάλληλο στο ταχυδρομείο την έκανε εργοστασιάρχισσα...!

δεν με ικανοποίησε...

Σαν σκηνοθεσία, ερμηνείες κτλ δεν μπορώ να πω πολλά μιας και η ποιότητα του YouTube ήταν άθλια, οι δε συμβολισμοί της ταινίας ηταν επιπέδου σχολικής παράστασης...
Με τον δάσκαλο να συμβολίζει την κομμουνιστική διανόηση,την κομισάριο το κράτος-κόμμα και την Χαλιμά το ταλαιπωρημένο πόπολο...


Γενικά δεν μπορώ να πω οτι μου άρεσε...την βρήκα κάτω του μετρίου :ανέκφραστος:
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...


Επιστροφή “Δες μια αγαπημένη μου ταινία”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 4 επισκέπτες