Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 11 (Ιούνιος 2017)

Κάθε τόσο κάνουμε μια κλήρωση κι ο ένας βλέπει μια αγαπημένη ταινία του άλλου.
Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 11 (Ιούνιος 2017)

Ανάρτησηαπό Θεατής » 19 Ιούν 2017, 20:52

Φαροφύλακας έγραψε:Τώρα σοβαρά, σου φταίει κάτι το κορίτσι και για την δική σου ικανοποίηση να βασανιστείς θα πρέπει να την φέρεις αντιμέτωπη με τον σοβιετικό κινηματογράφο; :χαχα: Μόλις μας είπε καλημέρα!

Ντάμα Πίκα, καλωσήρθες! Είναι ένα παιχνίδι κι αυτή η γύρα μόλις ξεκίνησε. Σε καναν μήνα θα έχει την επόμενη. Εάν θες παίξε με τον Μυρμηγκοφάγο, δεν τρέχει κάτι, αλλά έχε υπόψη πως (εμπειρική μου παρατήρηση) δεν του αρέσει ένα 96,54% από τις προτάσεις που του γίνονται, ενώ ο ίδιος προτείνει ταινίες που μόνο ένας θαρραλέος όπως η Ίζι μπορεί να αντιμετωπίσει χωρίς να ποδοπατηθεί (και πάλι, ζωσμένη με κατάνα).


Ελιωσα... :)))) :χαχα: :))))
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Μεταλλαγμένη
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 212
Εγγραφή: 01 Μάι 2014, 20:38

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 11 (Ιούνιος 2017)

Ανάρτησηαπό Μεταλλαγμένη » 20 Ιούν 2017, 21:46

Τσίου έγραψε:...3. Serial Mom (1994)
Λοιπόν, την είδα και θα είμαι ψεύτρα αν δεν παραδεχτώ ότι ήταν διασκεδαστική! Μα τι γλυκιά γυναίκα :)))) Δίνει ρέστα η Καθλιν Τέρνερ και φαίνεται ότι καραγούσταρε τον ρόλο της. Η ηθοποιός που έκανε την κόρη της και αυτή που επαιζε την νέα αγαπημένη του πρώην φίλου της παίζουν και στο Cry Baby. Εντωμεταξύ, πόσο πάω την φάτσα του Μάθιου Λίλαρντ, που παίζει τον γιο. Θέλω να τον βλέπω πιο συχνά αυτόν τον ηθοποιό. Παρατηρώ ότι παίζει και στο σήκουελ του Twin Peaks και είναι ένας παραπάνω λόγος για να το δω.
Οπως και το Cry Baby έτσι και αυτή μου έβγαλε μια τρέλα και έναν σουρεαλισμό που μου ταιριάζει! Δεν ξέρω βέβαια αν μου ταιριάζει γενικά ο Waters σαν σκηνοθέτης. Από τρέηλερ άλλων ταινιών του που έχω δει, έχω καταλήξει ότι οι παραπάνω ταινίες είναι οι πιο 'νορμάλ' του.
Θα δω και το Pura Formalita!

Θεατής έγραψε:Το Filth τελικά το ειδες;
Οχι, το είχα ξεχάσει τελείως, ευτυχώς που μου το θύμισες :πανικός:

Θεατής έγραψε:Ιζι κι αυτό το έχουμε δει.. :))))
Πολύ μου το ταλαιπωρείς το δύσμοιρο κορίτσι :χαχα:
Sam: Dude, you killed Hitler!
Dean: Yeah...!Awesome!
(Supernatural)

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 11 (Ιούνιος 2017)

Ανάρτησηαπό Θεατής » 21 Ιούν 2017, 00:55

Οοοοοχι ποτέ :)
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 11 (Ιούνιος 2017)

Ανάρτησηαπό Θεατής » 26 Ιούν 2017, 01:20

Είδα το Kill list (περισσότερα στο νήμα του) και πάω ολοταχώς για τον Θυρωρό, την έχω βρει αλλά μονο σε μεγαλο αρχείο και κάποιον θα πρεπει να αγγαρεψω καθώς δεν επαρκεί η μνήμη του κινητού :ωιμέ: ...ελπίζω να προλαβω μέσα στην προθεσμία...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 11 (Ιούνιος 2017)

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 26 Ιούν 2017, 02:16

Μυρμηγκοφάγε, όπως σου είπα είδα το the ballad of narayama, επειδή δεν είδα να χει παρουσίαση, θα τα γράψω εδώ.

Για αρχή, μου άρεσε. Στο σύνολό της ήταν μια καλή ταινία με κάποιες δυνατές σκηνές & με αρκετά όμορφα πλάνα.
Έξυπνος ο τρόπος που έθιγε τα θέματα που ήθελε να θίξει & ο τρόπος που προκάλεσε τα συναισθήματα που ήθελε να προκαλέσει.

Λίγο πιο φανεροί οι συμβολισμοί του απ' όσο λες ότι προτιμάς μυρμηγκοφάγε, αλλά εδώ δεν πείραξε εσένα, πόσο μάλλον εμένα.. :ρ ίσα ίσα με άφησαν με καθαρό μυαλό να παρακολουθήσω την εξέλιξη της ταινίας.

Αν & στα πρώτα 2/3 τη βρήκα λίγο να πλατειάζει, το δικαιολόγησα πιστεύοντας ότι ήθελε να δώσει έμφαση στο τελευταίο 1/3 (συν ότι οι υπότιτλοι που είχα ήταν λίγο για τ' ανάθεμα & με κούραζαν, αν δεν ήταν μπορεί να μην το είχα σκεφτεί καν)

Εκτός από το τελευταίο μέρος της λοιπόν, που βρήκα δυνατό, έντονες ήταν & οι σκηνές όπως η τιμωρία της οικογένειας που έκλεβαν, το χτύπημα των δοντιών, η μύηση στο ψάρεμα πέστροφας & αρκετές άλλες.

Πολύ δυνατός ο ρόλος της πρωταγωνίστριας & τέλος πολύ γλυκιά η ευαισθησία του γιου της, ο οποίος προσπαθεί να "νικήσει" την, κατά τις παραδόσεις του χωριού , "δειλία" του..!!

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 11 (Ιούνιος 2017)

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 26 Ιούν 2017, 03:14

Δεν θα σου κρύψω ότι όχι μόνο δεν θυμάμαι κάποιον συμβολισμό, αλλά δεν νομίζω ότι κατάφερε κάποιος να μου αποσπάσει την προσοχή και να του δώσω σημασία ακόμη και όταν την είδα.

Από τις τρεις ένιωθα ότι ήταν αυτή που περιείχε το μικρότερο ρίσκο. Από το Σοβιετικό δεν ήξερα τι να περιμένω, ενώ από το Europa, που ήταν και η πιο αγαπημένη μου, όσο ήθελα να μην σας δυσαρεστήσει, άλλο τόσο ήθελα να διαβάσω μια αρνητική κριτική :χαχα:

Νιώθοντας ότι είχα μια σχετικά σεβαστή ιδέα του τι σας αρέσει, θεώρησα ότι θα σας ικανοποιούσε πρωτίστως η ζωώδης χροιά που μου απέπενεε καθ’ όλη την διάρκεια της (που είναι και ο κύριος λόγος που την προτιμώ από αυτή του 58) και εν συνεχεία ο ερωτισμός της - βασιζόμενος και στην ύπαρξη του Οσίμα στις εκατό αγαπημένες σου ταινίες. Και αν και με εξέπληξε λίγο η έλλειψη αναφοράς σε κάποιο από τα δυο από μέρους σου, αφού σου άρεσε λίγη σημασία έχει :)))

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 11 (Ιούνιος 2017)

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 26 Ιούν 2017, 10:23

Δε θα σου κρύψω, πως ενώ παρατήρησα όλες τις προσωπικότητες & τους χαρακτήρες στην ταινία, εξ αρχής έριξα μεγάλο βάρος στη μητέρα.

Θεωρώντας λοιπόν ότι όλοι οι υπόλοιποι υπάρχουν & φιλμογραφούνται κυρίως για να εξετάσουμε τις αντιδράσεις & τις συμπεριφορές της μάνας & το πως αυτή διαχειρίζεται κάθε τι (έτσι διάλεξα να τη δω εγώ,εκεί προτίμησα να εστιάσω), δεν έμεινα καθόλου ούτε στους συμβολισμούς της ζωώδους φύσης των ανθρώπων, ούτε ασχολήθηκα με τον ερωτισμό που λες.

Για μένα βέβαια υπερισχύει ξεκάθαρα η ζωώδης φύση, ερωτισμό δε θα λεγα ότι βρήκα.

Όσο για τα γούστα μας, μην επαναπαύεσαι! Ποτέ δε θα χεις ξεκάθαρη εικόνα! Παραμένουμε ένα άλυτο μυστήριο.. ανά πάσα στιγμή μπορούμε να σε εκπλήξουμε δυσάρεστα ή ευχάριστα.. Δεν υπάρχουν στεγανά..!! :μουάχαχα: :μουάχαχα: :μουάχαχα: :μουάχαχα:

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 11 (Ιούνιος 2017)

Ανάρτησηαπό Θεατής » 26 Ιούν 2017, 11:02

Εμένα μου άρεσαν οι καρικατουρίστικοι χαρακτήρες, οι εξωφρενικές καταστάσεις που συμβαίνουν σε αυτό το τρελό χωριό με τα ιδιαίτερα ήθη κι έθιμα του και ο τρόπος που αποδίδονται από τον σκηνοθέτη...με μπόλικο χιούμορ, προϋπόθεση απαραίτητη για μένα στο χτίσιμο ενός καλού δράματος...

Στο τέλος αφού έχουμε πλέον γνωρίσει την μοίρα των χαρακτήρων, δεν μπόρεσα να μην σκεφτώ τι περιμένει τα ανήλικα μέλη της οικογένειας... Οχι για το τέλος του βίου και το Ναραγιαμα, όσο για την άθλια ζωή που τα περιμένει, δίνοντας νόημα στα λόγια του Παπποσειληνού όταν τον έπιασε και τον έδεσε ο ήρωας (δεν θυμάμαι αυτή την στιγμή ποιος) για να του αποκαλύψει ποιό είναι το μυστικό της ευτυχίας για τον άνθρωπο: Ευτυχισμένος είναι αυτός που δεν έχει γεννηθεί...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 11 (Ιούνιος 2017)

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 27 Ιούν 2017, 02:26

Ίσως να έχεις δίκιο Τόνια και ο ερωτισμός που αντιλήφθηκα να αποτέλεσε επακόλουθο της προσήλωσης μου σε αυτή τη ζωώδη χροιά, η οποία και ήταν ο κινητήριος τροχός μου καθ’ όλη τη διάρκεια της ταινίας (σε αντίθεση με σένα που έδωσες την έμφαση στη μητέρα). Όμως δεν την είδα ως κάποιον συμβολισμό, αλλά ήταν κάτι που ένιωθα συνέχεια στο πετσί μου και από το οποίο αντλούσα και την ευχαρίστησή μου. Αν απλά μου το έλεγε και δεν κατάφερνε να με κάνει να το νιώσω, θα βλέπατε άλλη ταινία :χαχα:

Θεατή με αυτό που λες για το χιούμορ στις δραματικές δεν μπορώ να συμφωνήσω περισσότερο και με κάνεις να υποψιάζομαι ότι θα σου ταίριαζε και η Σοβιετική. Και αν πέσουμε μαζί σε κάποιο γύρο με τους ίδιους κανόνες, θα φροντίσω να τεστάρω την υπόθεσή μου, αν όχι με την ίδια, σίγουρα με κάποια παρόμοια ;)

Δε ξέρω τι θα γίνει στη συνέχεια και μπορεί να αρχίσω να σας προτείνω εντελώς αλλοπρόσαλλες ταινίες για τα γούστα σας, αλλά για την ώρα έχω δυο στα δυο και την υποψία ότι μάλλον τα κατάφερα καλύτερα από την Ίζι με το Kill List. Και της ετοιμάζω ένα τόσο υπέροχο δώρο :ρ

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 11 (Ιούνιος 2017)

Ανάρτησηαπό Θεατής » 27 Ιούν 2017, 04:39

Κοίτα Μυρμηγκοφάγε αν δεν είναι τύπου τι ωραία περναγαμε στα κολχόζ και με τζάμπα διακοπές στην Σιβηρία... προπαγανδιστική δλδ που υποτιμά την νοημοσύνη μου, ή εξασφαλισαμε δέκα μπομπίνες φιλμ ποιος ξέρει πότε θα ξαναβρούμε οπότε ας τις γεμίσουμε, όπως το stalker, δεν έχω κανένα πρόβλημα να δω την σοβιετική... Οπως έχω πει βλέπω τα πάντα αρκεί να μου κανει κλικ η ταινία.

Θα χρειαστεί να περιμένεις λίγο ακόμα για το παιχνίδι με την Ιζι, καθώς δεν έχουμε δει ακόμα τον Θυρωρό που είναι κι η ταινία που ήθελα να δω περισσότερο απο τις προτάσεις της, αλλά λόγοι που εξήγησα παραπάνω δεν μου το επέτρεψαν ακόμη...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...


Επιστροφή “Δες μια αγαπημένη μου ταινία”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 3 επισκέπτες