Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 11 (Ιούνιος 2017)

Κάθε τόσο κάνουμε μια κλήρωση κι ο ένας βλέπει μια αγαπημένη ταινία του άλλου.
Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 11 (Ιούνιος 2017)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 27 Ιούν 2017, 15:05

@Θεατή κρίμα που δεν σου άρεσε το Kill List! Αν βέβαια ήξερα εκ των προτέρων για το στοίχημα με τον Μυρμηγκοφάγο, θα είχα προτείνει κάτι πιο safe. :)) :χαχα: Νομίζω ο Θυρωρός θα σου αρέσει :)
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 11 (Ιούνιος 2017)

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 27 Ιούν 2017, 17:19

Κατανοώ την ανησυχία σου Θεατή και ενώ θα ήθελα πολύ να σε καθησυχάσω και να σου πω ότι δεν είναι τόσο άσχημα τα πράγματα, ανησυχώ ότι είμαι τόσο συνηθισμένος στις ταινίες τους, που ίσως πολλά μου ξεφεύγουν. Και ίσως να είναι και αυτός ένας κύριος λόγος που δυσκολεύομαι τόσο με τις Αμερικανικές :χαχα:

Κι εγώ από τη πλευρά μου σου εύχομαι να λατρέψεις τον Θυρωρό, αρκεί μόνο να διαφωνήσει ριζικά μαζί σου η Τόνια :ρ

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 11 (Ιούνιος 2017)

Ανάρτησηαπό Θεατής » 27 Ιούν 2017, 17:29

Ιζι δεν είναι οτι την είδα κι αγγαρεία, απλως δεν με κέρδισε... κατα τα άλλα την παρακολουθησα χωρίς να με κουράσει...

Το ότι δεν επαιξες safe είναι σωστό και είχα σκοπό να το αναφέρω μετά και τον Θυρωρό. Οπως και να χει ο γιάπωνας έχει δάφνες 40+ χρόνων και δεν είναι κάτι που δεν παρατήρησα... Αλήθεια αποφάσισες τελικά ποια θα δεις απο αυτές που σου πρότεινα; Και μια και είπαμε για safe επιλογές αν και το My left foot είναι μια πολύ αγαπημένη και συναισθηματικά ταινία, δεν παύει να είναι safe σε σπρωχνω προς Mustang για κυρίως γεύμα...το big bad wolves παρτο σαν επιδόρπιο που απο όσο ξέρω σου αρέσουν τα εξυπνα,αστεία θριλερακια που δαγκώνουν όμως κι αμα λάχει...

Μυρμηγκοφάγε θα δειξει στην επόμενη γύρα αν πέσουμε μαζί,έχω κι εγώ κάτι μυστήριες προτάσεις να σου κάνω μην νομίζεις... :))))
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 11 (Ιούνιος 2017)

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 28 Ιούν 2017, 00:55

Και υπάρχει κάποιος λόγος που πρέπει να περιμένω να πέσουμε μαζί; :ρ

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 11 (Ιούνιος 2017)

Ανάρτησηαπό Θεατής » 28 Ιούν 2017, 01:57

Η χαρά του παιχνιδιού βεβαίως βεβαίως... :χαχα:
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 11 (Ιούνιος 2017)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 30 Ιούν 2017, 14:19

Θεατής έγραψε:Οπως και να χει ο γιάπωνας έχει δάφνες 40+ χρόνων και δεν είναι κάτι που δεν παρατήρησα...

Ποιος Ιάπωνας; Δεν κατάλαβα, συγγνώμη :)

Μέσα στο ΣΚ θα δω το Mustang! :))
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 11 (Ιούνιος 2017)

Ανάρτησηαπό Θεατής » 30 Ιούν 2017, 15:20

Λέω για την ταινία του μέρμηγκα...είναι ιαπωνική.. :))))
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 11 (Ιούνιος 2017)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 02 Ιουλ 2017, 16:07

Είδα το Mustang και το βρήκα εξαιρετικό! :προσκυνώ: Θαύμασα την καλλιτεχνική δουλειά που έχει γίνει στην ταινία (η οποία είναι μάλιστα η πρώτη της σκηνοθέτιδας), τις φυσικότατες ερμηνείες, ιδιαίτερα της μικρούλας που υποδύθηκε τη Λάλε (τι υπέροχη, γενναία, ελεύθερη ψυχή! :αγαπώ: ), αλλά και τη ρεαλιστική της ατμόσφαιρα που σε έκανε να ξεχνάς ότι παρακολουθείς μυθοπλασία. Μια αληθινά αξιοθαύμαστη ταινία.

Πάμε στο θέμα της… Με εξόργισε όσο λίγες ταινίες. Ποιος έδωσε ρε γαμώτο το δικαίωμα σ’ αυτούς τους ανθρώπους (ΟΛΟΥΣ τους ανθρώπους με τέτοια νοοτροπία σ’ Ανατολή και Δύση) να συμπεριφέρονται στα παιδιά τους σαν να είναι αντικείμενα; Το φαινόμενο είναι πολύ εντονότερο στα ισλαμικά, θεοκρατούμενα καθεστώτα. Κι ας είναι η Τουρκία με το ένα πόδι στη Δύση, ιστορίες όπως αυτές των πέντε κοριτσιών διαδραματίζονται καθημερινά στις επαρχιακές περιοχές. Κι ακόμα χειρότερες (ας πούμε τα εγκλήματα τιμής με θύματα κοριτσάκια και γυναίκες και θύτες τους πατεράδες, αδελφούς ή γιους τους που ακόμα συμβαίνουν στην Τουρκία, ξεπλένοντας, υποτίθεται, διαφόρων ειδών ηλίθιες ντροπές). Η θρησκευτική ηθική γεννά έναν ακραίο σεξισμό, που ηθικοποιεί τη στέρηση κάθε ατομικής ελευθερίας, τη βία και τον βιασμό των κοριτσιών (για το καλό τους!) αλλά επηρεάζει και καταπιέζει και τους άντρες. Είδαμε και στην ταινία κάποια άβουλα, άβγαλτα αγόρια που τα πήγαιναν σαν πρόβατα στη σφαγή για γάμο. Κι αυτά τα λυπήθηκα.

Όσο κι αν αντιπαθώ όλες τις θρησκείες, ο χριστιανισμός έχει ΣΗΜΕΡΑ μεγαλύτερο σεβασμό προς τη γυναίκα και τα ανθρώπινα δικαιώματα. Αλλά ας μην πάμε μακριά. Αυτό το κόλλημα με την παρθενιά και τη διατήρησή της βασάνισε πολύ τις γυναίκες των προηγούμενων γενιών ακόμα και στη χώρα μας. Ξέρω γυναίκα, στα 84 σήμερα, που δεν έτυχε να παντρευτεί κι ακόμα περηφανεύεται που κατάφερε να αντισταθεί στους "πειρασμούς" και να διατηρήσει την "αγνότητά" της. Η γυναίκα αυτή δεν έχει ιδέα, κι ευτυχώς δεν θα μάθει ποτέ, τι έχει στερηθεί σ’ αυτή τη ζωή - και δεν αναφέρομαι μόνο στη σωματική απόλαυση.

Άλλο παράδειγμα η πεθερά μου, η οικογένεια της οποίας της απαγόρευσε να πάει στο πανεπιστήμιο όπως ο αδελφός της ("καλύτερα να τα πετάξω στα σκουπίδια τα λεφτά μου παρά να τα χαλάσω έτσι" της είπε ο κατά τα άλλα τρυφερός παππούς της) κι όταν πήγε 26 και δεν είχε ακόμα παντρευτεί, κανονίστηκε κανονικότατο προξενιό με προξενήτρα και απ' όλα. Της έφεραν δύο γαμπρούς μάλιστα, δυο αδέλφια, για να διαλέξει ανάμεσά τους (δήθεν είχε λόγο στο όλο ζήτημα). Ο λόγος δόθηκε την ίδια εκείνη μέρα ανάμεσα στις οικογένειες. Κι αυτό, όχι σε κανένα απομακρυσμένο χωριό, αλλά στην ΑΘΗΝΑ πριν από 38 χρόνια.

Όπως κατάλαβες Θεατή η ταινία με επηρέασε και με θύμωσε πολύ. Η βαθμολογία μου είναι 9/10. Ευχαριστώ για την πρόταση!
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 11 (Ιούνιος 2017)

Ανάρτησηαπό Θεατής » 02 Ιουλ 2017, 23:02

Ιζι χαρηκα πάρα πολύ που σου άρεσε :γιούπι:
Κι εγώ είχα θυμώσει πολύ όταν την είδα...κι αν και τα αγόρια τραβανε αρκετά ο μισογυνισμός που υπάρχει σε αυτές τις κοινωνίες και ο υποβιβασμός της γυναίκας απο παιδί ακόμα είναι εξοργιστικος... Ξερουνε όλοι αυτοί οι χαμένοι πόσο λίγοι είναι μπροστά στο μεγαλείο,την εξυπνάδα και την δύναμη της γυναίκας γι αυτό και προσπαθούν με κάθε τρόπο να την κρατήσουν υπό... Να της στερήσουν με μπουργκες την θηλυκότητα (συμπαντική δύναμη μαζί με την βαρύτητα και τις άλλες) ,την μόρφωση ώστε να "κουλαντρίζεται" εύκολα και φυσικά την ανεξαρτησία...Πάντα θα υπάρχουν όμως μερικές γενναίες ψυχές όπως στην ταινία η Λαλε που κάποια στιγμή θα σπάσουν το απόστημα όπως έγινε και στην δύση, κανένας δεν θα σε σώσει αν απο μόνος σου δεν παλεψεις!!!

Για τον χριστιανισμό απλώς να αναφέρω οτι σήμερα ΕΞΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΕ να δεχτεί την θέση της γυναίκας μετα απο δυο χιλιετίες...καλά κρασιά...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 11 (Ιούνιος 2017)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 02 Ιουλ 2017, 23:41

(Κι εγώ δεν νομίζω πως ο Χριστιανισμός θέλησε ή πάλεψε για την πρόοδο της γυναίκας. Είναι άλλες δυνάμεις και δυναμικές που βοήθησαν την γυναίκα. Ο Χριστιανισμός είναι ο πρώτος που αντιδρά στην πρόοδο μέχρι που κάποια στιγμή να είναι μια κατάσταση τόσο στάτους κβο που αναγκαστικά να την δέχεται. Π.χ. σήμερα αντιδρά με τους γάμους των γκέι. Σε 200 χρόνια, όταν τέτοιοι γάμοι θα ανήκουν στην καθημερινότητα, μάλλον θα δείχνει από ανοχή, μέχρι αδιαφορία ή και συμπάθεια.)
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."


Επιστροφή “Δες μια αγαπημένη μου ταινία”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες