Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 11 (Ιούνιος 2017)

Κάθε τόσο κάνουμε μια κλήρωση κι ο ένας βλέπει μια αγαπημένη ταινία του άλλου.
Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 11 (Ιούνιος 2017)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 13 Ιούν 2017, 13:15

Να με συγχωρείται που δεν ανέχομαι τις ειρωνείες και μαλακίες. Δε γράφτηκα γι'αυτό στο φόρουμ βλέπετε, προέκυψαν τώρα με τη Τσίου. Και ναι έχω σημαντικότερα πράγματα να κάνω από το να διαβάζω για μενάζ, χλαπάτσες και δε συμμαζεύεται. Ή να απολογούμαι για το αν έχω ή δεν έχω νεύρα. Ή ότι της φανεί της κάθε λωλοστεφανίας κάθε φορά. Το φόρουμ λέει κινηματογραφική λέσχη και νόμιζα πως μιλούσαμε για ταινίες. Υποτίθεται υπάρχουν κανόνες, αν αυτοί δεν ακολουθούνται και ξεφεύγουν τα θέματα ή πέφτει το επίπεδο δεν φταίω. Αυτά, καλό καλοκαίρι και πάλι, χωρίς αυτόγραφο.

Αβατάρι χρήστη
Βάγγυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 278
Εγγραφή: 08 Οκτ 2014, 01:01

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 11 (Ιούνιος 2017)

Ανάρτησηαπό Βάγγυ » 13 Ιούν 2017, 13:27

Δεν παύει να είναι ένα φόρουμ στο οποίο συνυπάρχουν άνθρωποι. Αυτό σημαίνει, ότι δεν είναι όλοι ρομποτακια (όπως θα 'θελες φαντάζομαι) για να μιλάνε ΜΟΝΟ για ταινίες. Κι αν αναφέρεσαι στο νήμα ποια σειρά βλέπεις, η συζήτηση ξεκινησε, για την υπόθεση της σειράς και επικεντρωθηκαμε στην πρωταγωνίστρια της σειρας, για την οποία μίλησες και αντεδρασες άσχημα που τη θίξαμε, χωρίς να έχεις δει ΚΑΝ τη σειρά στην οποία αναφερόμασταν. Οπότε, όπως καταλαβαίνεις, πολλές φορές θα τύχει να γίνουν κα 4-5 αναρτήσεις παραπάνω,που να μην έχουν άμεση σχέση με κάποια ταινια, δε θα πεθάνουμε κιόλας.
Συγγνώμη για την επέμβαση παιδιά, συνεχίστε το νήμα σας.
"There was no harbor for hope" R. Lupton

Αβατάρι χρήστη
Τσίου
Μύστης
Αναρτήσεις: 108
Εγγραφή: 19 Οκτ 2016, 14:58

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 11 (Ιούνιος 2017)

Ανάρτησηαπό Τσίου » 13 Ιούν 2017, 14:05

Ποιά κάμερα κοιτάω; την 4; Λοιπόν, σήμερα δεν ξέρω αν το προσέξατε αλλά είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα, είμαστε :μουάχαχα: Έχε χάρη που είμαστε σε ξένο σπίτι και σέβομαι τον Φαροφύλακα. Έχω φρακάρει την επικοινωνία του εγκεφάλου με τα χέρια μου, αλλιώς θα απαντούσα σε άπταιστα γαλλικά.
Νικόλα και Στιλλ δεν χρειάζεται να μου ζητήσει συγγνώμη, λωλοστεφανία με είπε, δεν με είπε υστερική...
Ρε Ζόφε, τι να σου πω; Προφανώς όχι μόνο έχεις την μύγα, σφίγγεσαι κιόλας (μην σφίγγεσαι δεν κάνει). Και προφανώς έχεις πρόβλημα με το στυλάκι μου, άρα σε προηγούμενη ανάρτησή σου που είπες ότι δεν έχεις πρόβλημα με τον τρόπο που γράφω, είπες ψέματα κι εσύ σαν την Σούζυ.
Σούζυ:Image

Υ.Γ Ρε Θέε, όταν είπα να με κάνεις μοιραία γυναίκα δεν εννοούσα αυτό γαμώτο! Παιδιά, χίλια συγγνώμη για τον ντόρο. Ειλικρινά, λυπάμαι για όλο αυτό. Δεν μ'αρέσει να δημιουργώ εντάσεις.
Μετά απ'αυτό το καθόλου ευχάριστο μουσικό διάλειμμα, μπορούμε νομίζω να συνεχίσουμε το παιχνίδι μας και να συνυπάρχουμε αρμονικά.
Υπόσχομαι να μην δώσω άλλες λαβές για να εκνευρίσω τον Ζόφο και του χαλάσω τα νήματα<---δεν το λέω ειρωνικά.
Βαγγέλης Γκανιάν... Αρμένης θα είναι.

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 11 (Ιούνιος 2017)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 13 Ιούν 2017, 14:20

Καλά, τί έγινε εδώ; Τώρα το είδα. Λοιπόν, πάω να πέσω για σιέστα, γιατί πραγματικά την χρειάζομαι, και θα επιστρέψω εδώ με το καφεδάκι μου και την ησυχία μου, όταν ξυπνήσω. Για την ώρα μια μικρή παράκληση: ας μην δώσει κανείς συνέχεια στην έριδα εδώ πέρα (ούτε καν για να πει "δεν είναι έριδα").

Ας μιλήσουμε για το παιχνίδι.

Ευχαριστώ :)
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 11 (Ιούνιος 2017)

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 13 Ιούν 2017, 14:25

Σε κατηγορεί οτι χαλάς τα νήματα, που σιγά κιόλας. Όταν μιλούσατε για το Τέκεν ήταν ωραία καθώς φαίνεται ή για την αυτοκτονία. Απο την άλλη όμως μας έχει χαλάσει το νήμα και την διάθεση με την στάση του. Που σημαίνει οτι δεν είμαστε ρομπότ, τα φόρουμς είναι κοινότητες ζωντανές με οτι συνεπάγεται αυτό και οι χαρακτήρες των ανθρώπων διαφέρουν. Και τελικά υπέπεσε και οι ίδιος στο φοβερό ''αμάρτημα'' να είναι άνθρωπος με την κακοκεφιά του και την αποτομιά του. Αλλα δεν του είπαμε τίποτα γιατί είναι ανθρώπινο. Μιά, δύο, τρείς όλα καλά. Δεν μπορείς όμως να έχεις τέτοια συμπεριφορά και να κάνουμε τουμπεκί. Να προσβάλλεις τον άλλο επειδή σου είπε φιλικά να συμμετέχεις στο παιχνίδι. Σε χάλασε το στυλάκι της μάλλον, άλλωστε ο καθένας με τον τρόπο του εδω μέσα. Αν θες αμιγώς να μιλάς για ταινίες χωρίς να ξεφεύγεις κάνε αίτηση στο Αθηνόραμα για κριτικός.
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 11 (Ιούνιος 2017)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 13 Ιούν 2017, 16:38

Παίζει να είναι και η πρώτη φορά που έχουμε σε αυτό το φόρουμ έριδα. Ιδιαίτερα δυσάρεστο για μένα καθώς είμαστε μια μικρή παρέα με ικανή παραμονή πια (είτε απλά εδώ, είτε και στην άλλη λέσχη) και η όποια κρίση μου θέλει περισσότερη προσοχή.

Πήρα το νήμα από την αρχή και χρειάστηκε να μεταπηδήσω και στο νήμα «Ποια σειρά βλέπεις» όπου είχατε την διαφωνία και για την αυτοκτονία. Επίσης, συμβουλεύτηκα τον κανονισμό.

Για αρχή να απαντήσω σε κάτι στο οποίο βλέπω να επιστρέφει ο Ζόφος: για το να ξεφεύγουμε από το θέμα με "offtopic".

Θα του αναγνωρίσω πως έχει ένα ειλικρινές ενδιαφέρον για το καλό του φόρουμ, πράγμα που το έχει αποδείξει διαχρονικά. Από εκεί και πέρα φυσικά και μπορούμε να ξεφεύγουμε από το θέμα, αν και κατά προτίμηση όχι στις πρώτες αναρτήσεις ενός θέματος. Ο Κανονισμός γράφει σχετικά:
7ζ) Αναρτήσεις μπορούν να ξεφύγουν από το θέμα τού θέματος αλλά όχι στην αρχή, δηλ. όσον αφορά τις πρώτες δέκα αναρτήσεις. Σε αυτήν την περίπτωση οι άσχετες αναρτήσεις μπορεί να διαγραφτούν.

Παρακάτω τώρα: υπήρξε μια διαφωνία για την «αυτοκτονία» στο νήμα με τις σειρές, όπου εκεί βλέπω μόνο διαφωνία και τίποτα επιλήψιμο από καμιά πλευρά.

Τα προβλήματα συμβαίνουν αποκλειστικά σε αυτό εδώ το νήμα, ασχέτως αν χάλασε καμια καρδιά αλλού.

Καταρχήν, διαπιστώνω μια «κακοκεφιά» από τον Ζόφο που τον κάνει ευαίσθητο και ν’ αρπάζεται εύκολα. Ομοίως, πιστεύω πως κάποιοι με καλή διάθεση τον πιέζουν κάπως, σε κάτι που δεν θέλει. Όταν κάποιος λέει «αφήστε με» το καλύτερο είναι σχεδόν πάντα απλά να το αφήσεις.

Γράφει η Τσίου
Τσίου έγραψε:(Ζόφε, συγκεντρώσου θα φας σφαλιάρα, ΚΑΙ ΜΗ ΜΟΥ ΑΓΡΙΕΥΕΙΣ ΕΜΕΝΑ!
Και εδώ (ενω μπορώ να καταλάβω πώς το εννοεί, και δει ένας άνθρωπος που πάντα αυτοσαρκάζεται και ρίχνει μοναχά τον εαυτό του) δίνει λαβή σε κάποιον που μπορεί να έχει στραβή διάθεση. Ομοίως και λίγο παρακάτω γίνεται μια μικροπαρεξήγηση. Ο Ζόφος αναφέρει κάτι πως ο Τσίου «έχει κάνει χαρακτηρισμό». Αυτή, άπως εύλογα καταλαβαίνει πως ο Ζόφος αναφέρεται σε κάποιον χαρακτηρισμό προς στον Ζόφο και λέει:
Τσίου έγραψε:Δεν θυμάμαι να έχω κάνει κάποιον χαρακτηρισμό. Αν έχεις την μύγα, αυτό είναι πρόβλημα δικό σου
και ήδη αρχίζει να ξεφεύγει με το «αν έχεις την μύγα». Ο Ζόφος, τελικά, αναφερόταν στην ταινία. Ήδη όμως και σε όλο το νήμα έχει ένα εκνευρισμένο στιλ.

Σε αυτό που λέει:
Ζόφος έγραψε:Βρε αν δεν ενοχλεί τον Φαροφύλακα που πληρώνει να γίνεται μπουρδέλο το φόρουμ του κάντο. Θα ξεκινήσω κι εγώ να μιλάω σε κάθε θέμα λες και βρίσκομαι σε τσατάκι, να ρίχνω χριστοπαναγίες και βρισίδια χωρίς λόγο για να είμαστε πιο άνετα, να δούμε αν είναι καλύτερα έτσι. Μπορεί να γλυτώσουμε τις παρεξηγήσεις. :)
να πω πως δεν θεωρώ πως το φόρουμ μας γίνεται μπουρδέλο αν χρειαστεί να διαφωνήσουμε για την αυτοκτονία (πόσο μάλλον που ήταν και το θέμα της σειράς). Ομοίως δεν είδα πουθενά να βρίζει κανείς και να ρίχνει χριστοπαναγίες. Αν και δεν παρακολουθώ στενά τα νήματα κι αν μου ξέφυγε κάτι να μου το υποδείξετε. Άρα βρίσκω άτοπη την μομφή.

Νομίζω πως σε αυτήν την ανάρτηση αρχίζει και ξεφεύγει το θέμα. Όμως εκεί που βλέπω το πρώτο πραγματικά κι αυθεντικά επιλήψιμο είναι εδώ:
Ζόφος έγραψε:Ειρωνείες και μαλακίες με τη κάθε λωλοστεφανία εδώ μέσα.
Όπου έχουμε άμεσο χαρακτηρισμό σε πρόσωπο, εκνευρισμό και άσχημη γλώσσα.
Και λογικό από αυτήν την ανάρτηση κι έπειτα πια να συντονίζονται κι άλλοι σε κάτι που είναι πια έριδα:
Στιλλ Ιλλ έγραψε:[…] θα πρότεινα να μην ζορίζεσαι τώρα το καλοκαίρι, να πίνεις πολλά νερά και να μας επισκέφτεσαι όσο πιο σπάνια μπορείς. […] καταλήγεις να περιφέρεσαι σαν μια θιγμένη ντίβα[…]


Κατά κύριο λόγο θα έλεγα πως ο Ζόφος είχε έναν εκνευρισμό που έκανε κακή χημεία με την καλή διάθεση και την επιμονή των άλλων.

Νομίζω πως όλοι δικαιούμαστε την κακή στιγμή μας, ειδικά όταν αυτή σκάσει μέσα σε μια μακριά σειρά από καλές στιγμές.

Προσωπικά πιστεύω πως θα πρέπει το θέμα να λήξει εδώ. Όποιος θέλει να μου πει κάτι, ας το κάνει με π.μ.

Εδώ έρχομαι κι εγώ σε δύσκολη θέση καθώς πρέπει να κάνω λίγο τον διαιτητή (τον τύπο που εξορισμού σε κάθε σφύριγμα δυσαρεστεί το μισό γήπεδο) αλλά τί να κάνω, θα μείνω στο πόστο μου ελπίζοντας στην κατανόησή σας.

:ναι:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 11 (Ιούνιος 2017)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 13 Ιούν 2017, 16:51

Η νέα κλήρωση:

Ζευγάρι 1
Ίζι — Θεατής
Ζευγάρι 2
Μεταλλαγμένη — Τσίου
Ζευγάρι 3
Νικόλας Δε Κιντ — Στιλλ Ιλλ
Ζευγάρι 4
Μυρμηγκοφάγος — Τόνιασινε

χρειάστηκε να επαναλάβω, καθώς Τσίου και Ίζι πέσανε μαζί, όπως στην τελευταία γύρα.

Ελπίζω πως δεν υπάρχει κάποιο λάθος, αυτήν την φορά :)
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 11 (Ιούνιος 2017)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 13 Ιούν 2017, 17:42

Τόνια μας χωρίσανε!!!!!!! :πανικός:


Στιλλ ετοιμάσου!! :ναι:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 11 (Ιούνιος 2017)

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 13 Ιούν 2017, 17:53

Ενίσταμαι!! :οργή:

Τί θα γίνει Φαροφύλακα? Με ποιο δικαίωμα? :γρμβ:

Τόσο καιρό τον περίμενα..
(Νικόλα μήπως τελικά με αποφεύγεις & έβαλες μέσον??) :χμ:

Καθόλου καλά δε θα τα πάμε.. να το ξέρετε..!! :οργή: :ρ

Το μόνο θετικό που διακρίνω από το νέο αποτέλεσμα, είναι ότι θα επαναπροσδιορίσουμε τις σχέσεις μας με το Μυρμηγκοφάγο.. κατά τ'άλλα.. είμαι έξω φρενών!! :))))

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 11 (Ιούνιος 2017)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 13 Ιούν 2017, 18:24

Σόρι, Τόνια. Βασικά σχεδόν ούτε καλά-καλά είδα ποιος έπεσε με ποιον. Κοίταξα μηχανικά μονάχα μην έπεσαν ίδια ζευγάρια με την τελευταία γύρα.

Δεν έγινε σωστά η κλήρωση την τελευταία φορά κι έπρεπε να επαναληφθεί.

Πάντως, μικρή παρέα είμαστε. Αναπόφευκτα θα πέσουν όλοι με όλους κάποια στιγμή. Και το πιο πιθανό, ξανά και ξανά από ένα σημείο και έπειτα.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."


Επιστροφή “Δες μια αγαπημένη μου ταινία”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες