Πώς κρατιέται το τσεκούρι στις ταινίες;

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Πώς κρατιέται το τσεκούρι στις ταινίες;

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 05 Σεπ 2016, 01:30

Φάρε, να σου κάνω μια ακόμη μικρή ερωτησούλα :))))

Αν με έβαζες να κόψω κούτσουρα με μεγάλο τσεκούρι και δύο χέρια, η πρώτη μου σκέψη θα ήταν να προστατέψω κάπως τα κάτω άκρα τοποθετώντας μερικά από αυτά ανάμεσα στα πόδια μου και αυτό που χρησιμοποιώ ως βάση. Φυσικά μια τέτοιου είδους "προστασία" ποτέ δεν έχω δει - που είναι θέμα δευτερολέπτων - και αναρωτιέμαι πόσο παράλογη/άχρηστη θα ήταν η συγκεκριμένη ενέργεια.

υ.γ. Έχεις ακόμη τρεις αναρτήσεις από εδώ και κάτω να μεταφέρεις. Μα να ξεχάσεις το τραγούδι; :ρ

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Πώς κρατιέται το τσεκούρι στις ταινίες;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 05 Σεπ 2016, 15:18

(σ' ευχαριστώ, τις μετακίνησα :)) )

Κανονικά έχεις τα πόδια κάπως ανοιχτά. Επίσης, με όσο περισσότερη δύναμη βαράς, τόσο από πιο κάτω πιάνεις το τσεκούρι και χτυπάς μακριά.

Θεωρητικά πάντως, εάν χρησιμοποιείς ματσέτα για να κόβεις κάτι μπροστά σου θα πρέπει να βαράς διαγώνια και όχι κάθετα, ακριβώς γι' αυτόν τον λόγο: μην κάποια στιγμή σου φύγει πάνω σε κανα γόνατο. Οπότε μόλις βρήκες πρόσθετη έγνοια κι άλλο πράγμα να προσέχεις στις ταινίες: όταν ο ήρωας κόβει την εξωτική χλωρίδα, που του φράζει τον δρόμο, σε κάποια ζούγκλα, βαράει διαγώνια με την ματσέτα ή κάθετα; :))))

Ματσέτα, παρεμπιπτόντως, ονομάζεται το πολύ μεγάλο μαχαίρι (σαν σπαθάκι) που κρατούσε π.χ. ο Ιντιάνα Τζόουνς ή κι ο Μάικλ Ντάγκλας στο "Κυνηγώντας το Πράσινο Διαμάντι" και γενικά κάθε ζουγκλαδόρος που σέβεται τον εαυτό του.

Image

Πάντως, ο πατέρας μου μια φορά χτύπησε το πόδι του με το τσεκούρι. Δεν ξέρω πώς τα κατάφερε. Τον βρήκε η αδερφή μου μέσα στα αίματα και προσπαθούσε να την πείσει πως δεν τρέχει κάτι, συνηθισμένος, βέβαια ο άνθρωπος, από σκληρές δουλειές και χτυπήματα, εγκαύματα κτλ.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Πώς κρατιέται το τσεκούρι στις ταινίες;

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 06 Σεπ 2016, 01:18

Αναφέρομαι ακριβώς στη περίπτωση που χρησιμοποιείς τα δύο χέρια και έχεις τα πόδια ανοιχτά. Που αν χτυπήσεις ευθεία η ίδια η βάση-κούτσουρο σε προστατεύει αν κάτι πάει στραβά. Αλλά θα μπορούσε αν το τσεκούρι πέσει κάπως λοξά, το κούτσουρο που θες να κόψεις να χάσει την ευστάθεια του και να αναπηδήσει, αλλάζοντας και τη φορά του τσεκουριού ώστε να περάσει πλάι από τη βάση, εκεί που κοντά θα είναι το πόδι σου; Τελείως απίθανο σενάριο;

Με παραξενεύει το συμβάν που αναφέρεις με τον πατέρα σου Φάρε. Αν ο τραυματισμός έγινε κατά την χρήση, όσο ανόητος και να είναι ο λόγος, φαντάζομαι ότι ανήκει στις εμπειρίες που θες να περάσεις.

υ.γ ο πρώτος που μου ήρθε στο μυαλό ήταν ο κροκοδειλάκιας :χαχα:


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες