Πώς κρατιέται το τσεκούρι στις ταινίες;

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Πώς κρατιέται το τσεκούρι στις ταινίες;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 03 Μάρ 2016, 00:27

ψιλοάσχετο, αλλά δεν ήξερα σε ποιο νήμα να το κολλήσω :ρ βλέπω πως η κλασική σκηνή της Λάμψης του Κιούμπρικ αντιγράφει μια σκηνή από το The Phantom Carriage (1921)

Image
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Αγαπημένες ταινίες Τρόμου (και όχι μόνο)

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 04 Μάρ 2016, 02:43

Είδες το Phantom Carriage και το αντιλήφθηκες, ή απλά έπεσες πάνω του; Προσωπικά δεν μπορώ να θυμηθώ αν έκανα τον συσχετισμό όταν είδα το πρώτο :χμ:

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Αγαπημένες ταινίες Τρόμου (και όχι μόνο)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 04 Μάρ 2016, 14:37

Τί εννοείς; :χμ: ο τρόπος που κρατάνε το τσεκούρι δείχνει πως είναι καί οι δύο δεξιόχειρες.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Αγαπημένες ταινίες Τρόμου (και όχι μόνο)

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 04 Μάρ 2016, 15:17

Ουπς. Επικεντρώθηκα στο πόμολο και ξέχασα τελείως ότι κρατάνε και τσεκούρι. Και αυτό που ήθελα να δηλώσω εμμέσως, είναι το πόσο εύκολα νιώθω ότι εξάγουν συμπεράσματα στα αστυνομικά θρίλερ :χαχα:

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Αγαπημένες ταινίες Τρόμου (και όχι μόνο)

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 05 Μάρ 2016, 00:21

Λεπτομέρειες, αλλά ξανακοιτώντας το καρέ Φάρε, παρατήρησα ότι ο Jack έχει το αριστερό χέρι στο χαμηλότερο σημείο, όπως υποψιάζομαι ότι θα κράταγα το τσεκούρι αν ήμουν αριστερόχειρας(;). Το ίδιο ακριβώς κράτημα παρατήρησα ότι έχει και ο Sjöström αφότου τσέκαρα την ταινία.

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Αγαπημένες ταινίες Τρόμου (και όχι μόνο)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 05 Μάρ 2016, 00:39

Δεν ξέρω πόσο συχνά πιάνεις τσεκούρι (εγώ, συμπτωματικά, κάθε μέρα) αλλά πάνω βάζουμε "το καλό μας" χέρι. :ναι:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Αγαπημένες ταινίες Τρόμου (και όχι μόνο)

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 05 Μάρ 2016, 01:01

Μου αρέσουν οι πόρτες μου όπως είναι :χαχα:

Με παραξενεύει αυτό που μου λες Φάρε. Δεν θες να έχεις το καλό χέρι όσο πιο μακριά γίνεται για να μεγαλώσεις την ορμή;

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Αγαπημένες ταινίες Τρόμου (και όχι μόνο)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 05 Μάρ 2016, 09:21

Δεν ξέρω ποια είναι η λογική, αλλά έτσι πιάνεται. Μάλλον επειδή το πάνω χέρι, που κρατά το τσεκούρι στην μέση, ασκεί το περισσότερο κουμάντο δηλ. αν τραβήξεις το πίσω χέρι μπορείς να συνεχίσεις κρατώντας με ένα χέρι από την μέση, ενώ αν τραβήξεις το πάνω χέρι, το οποίο πιάνει περίπου στην μέση, δεν μπορείς να συνεχίσεις κρατώντας από πίσω, δεν μπορείς να το σηκώσεις ψηλά και να το κουμαντάρεις από εκεί. Επίσης, με το καλό χέρι πάνω (αν δεν τραβήξεις ολόισια τσεκουριά, ξεκινώντας ακριβώς πάνω από το κεφάλι) μπορεί να την φέρεις λίγο από την μεριά του καλού χεριού, ακριβώς όπως θα κάνεις αν ρίξεις τσεκουριά με μικρό τσεκούρι του ενός χεριού ή με ματσέτα κτλ. ενώ ποτέ δεν θα ξεκινήσεις χτύπημα από την μεριά του αδέξιου χεριού. Ακριβώς αυτό που κάνουν κι οι δύο ηθοποιοί, δηλαδή. Δεν το κρατάνε μόνο με το δεξί από πάνω, αλλά ρίχνουν τσεκουριά από την δεξιά πλευρά (κι εξου και στήθηκε από δεξιά τους κι η κάμερα για να πιάσει το δράμα).

Περισσότερη εντύπωση μού κάνει πάντοτε ότι όταν κρατάμε το όπλο διαλέγουμε να δώσουμε όλη την δύσκολη δουλειά στο λιγότερο καλό χέρι (το αριστερό, οι δεξιόχειρες) το οποίο σηκώνει όλο το βάρος του όπλου και παράλληλα το σταθεροποιεί, πράγμα που θέλει δύναμη και δεξιότητα, ενώ αφήνουμε στο καλό χέρι την πιο εύκολη δουλειά, απλά να πιέσει την σκανδάλη. (Η σκοποβολή είναι το μόνο πράγμα στο οποίο τυχαίνει να είμαι αμφίχειρας, βέβαια.)
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Αγαπημένες ταινίες Τρόμου (και όχι μόνο)

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 05 Μάρ 2016, 10:28

Πολύ ενδιαφέρουσα εξήγηση Φάρε, thanks :))))

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 14 Απρ 2016, 03:04

Αυτό είχα πει και ΄γω Φάρε για την Kate, μιας και είχα ήδη δει το Beowulf του 99 :χαχα:

Και για να βγω λίγο εκτός θέματος, θα άλλαζες την λαβή του τσεκουριού αν άλλαζες φορά, όπως εδώ;

Image

Image

Ελπίζω να το κατάλαβες ότι με έχεις ψιλοκαταστρέψει και όποτε βλέπω τσεκούρι, ή κατάνα κοιτάω πια πάντα τη λαβή... :κατάρα:


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 3 επισκέπτες