Ταινίες κατάλληλες για 6χρονα παιδιά

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Ταινίες κατάλληλες για 6χρονα παιδιά

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 07 Απρ 2013, 12:29

Ο γιος μου, στην ηλικία των έξι, αγαπάει την εξιστόρηση, είτε πρόκειται για ανάγνωση, είτε για αφήγηση, είτε για οθόνη.

Μέχρι τώρα βλέπαμε και βλέπουμε τα κατεξοχήν παιδικά όπως το Cars, το Toy Story κτλ. αλλά και τον Ποντικομικρούλη.

Πιστεύω πως τώρα, στα έξι, μπορούμε να αρχίσουμε να διευρύνουμε την γκάμα ταινιών που βλέπουμε. Έτσι προχθές είδαμε μαζί "Τα Φώτα της Πόλης" (1931) του Τσάρλη Τσάπλιν, και πραγματικά γελάσαμε καί οι δυο πολύ και περάσαμε πολύ όμορφα. Εχθές και σήμερα είδαμε, σπασμένο στα δύο, τον "E.T. the Extra-Terrestrial" (1982) και περάσαμε και πάλι πολύ όμορφα, με συγκίνηση, χαρά και μαγεία κι ιπτάμενα ποδήλατα.
:)

Είναι μια πανέμορφη εμπειρία, μέσα σε όλα τα άλλα, να βλέπεις ταινίες με το παιδί σου και να τον βλέπεις να συνεπαίρνεται από την ιστορία. Όπως καταλαβαίνει κανείς, οι ιστορίες για μια τέτοια ηλικία, θα πρέπει να μην έχουν πολλή αγωνία, να μην έχουν τρομαχτικές σκηνές, και γενικά να μην προκαλούν φόβο και άγχος. Επόμενη ταινία που θα δούμε μαζί είναι το "Safety Last" (1923) με τον Χάρολντ Λόιντ, ίσως όλη, ίσως μονάχα την σκηνή όπου σκαρφαλώνει σε εκείνο το υπερύψηλο κτήριο. Είδαμε μερικές σκηνές στο youTube και η ταινία είναι έτσι δοσμένη, ίσως και λόγο παντομίμας, που η αγωνία είναι υποφερτή.

Περνούν τώρα από το μυαλό μου διάφορες ταινίες-παραμύθια, όπως: Labyrinth (1986), Willow (1988), The Goonies (1985) κτλ. αλλά θα πρέπει να τις ελέγξω να δω μήπως περιέχουν ακατάλληλες σκηνές και πού βρίσκονται τα επίπεδα αγωνίας. Ο Ιντιάνα Τζόουνς, για παράδειγμα, που τον θυμάμαι καλύτερα, πιστεύω πως θα πρέπει να αργήσει λίγα χρόνια ακόμα.

Με πολύ ενδιαφέρον να ακούσω εάν έχετε κι εσείς κάποιες προτάσεις.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Ταινίες κατάλληλες για 6χρονα παιδιά

Ανάρτησηαπό Ίζι » 07 Απρ 2013, 15:54

Ο "Λαβύρινθος" ήταν απ' τις αγαπημένες μου ταινίες όταν ήμουν μικρή, όπως και η "Ατέλειωτη Ιστορία" (και τα 2). Αγαπούσα, επίσης, πολύ τον "Μάγο του Οζ", όμως φοβόμουν τη μάγισσα. Δεν προτείνω τον Ιντιάνα Τζόουνς, με είχε τρομάξει πάρα πολύ. Απ' τις ωραιότερες παιδικές είναι, βέβαια, ο "Βασιλιάς των Λιονταριών".
Απ' τα πιο σύγχρονα παιδικά προτείνω τον "Ρατατούη". Η κορούλα της φίλης μου, που είναι στα 5,5, το λατρεύει. Επίσης, της άρεσε πάρα πολύ το Σρεκ 1, όμως τρόμαξε και στενοχωρήθηκε πολύ με το Σρεκ 2 :(.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ταινίες κατάλληλες για 6χρονα παιδιά

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 07 Απρ 2013, 18:54

Σήμερα έχει, πράγματι, απίστευτα παιδικά ανιμέισον. Κι ο δικός μου, που λες, φοβάται στον Νέμο την σκηνή με τους καρχαρίες με αποτέλεσμα να μην θέλει να την βλέπει αυτήν την ταινία. Πράγμα που δείχνει πόσο ευαίσθητος είναι ο ψυχικός κόσμος ενός παιδιού και πόσο εύκολα επηρεάζεται από σκηνές αγωνίας.

Αφήνοντας, πάντως, τα ανιμέισον και τα κινούμενα σχέδια στην άκρη, η αναζήτησή μου πάει περισσότερο σε "κανονικές" ταινίες.

Τον Λαβύρινθο θα τον κατεβάσω και θα τον σαρώσω για καταλληλότητα.

:)
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 15:16

Re: Ταινίες κατάλληλες για 6χρονα παιδιά

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 07 Απρ 2013, 21:44

Τσέκαρε αν θες και το "Jumanji". Ίσως είναι λιγάκι τρομαχτικό σε κάποια σημεία. Επίσης, τον "Hook" και τον "Mighty Joe Young".

Αβατάρι χρήστη
Μαργαρίτα
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 225
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 18:54
Θέση: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Ταινίες κατάλληλες για 6χρονα παιδιά

Ανάρτησηαπό Μαργαρίτα » 07 Απρ 2013, 21:56

Τον Ποντικομικρούλη τον είπατε;;Πολύ ωραία ταινία , θα τη δει ευχάριστα και ο μικρός αλλά και όλη η οικογένεια. :ναι:
Η αδελφή μου όταν ήταν έξι χρονών φοβόταν στη Χιονάτη στο σημείο που τρέχει μέσα στο δάσος. Την πρώτη φορά που το είδε αν θυμάμαι καλά η καημενούλα είχε βάλει τα κλάματα , από εκείνη τη μέρα όποτε το έβλεπε "πηδούσαμε" αυτό το σημείο :))))


Μα είναι όντως λιγάκι τρομαχτικό :μπρ:

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 15:16

Re: Ταινίες κατάλληλες για 6χρονα παιδιά

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 08 Απρ 2013, 12:09

Θυμήθηκα και τον "Αστυνόμο Σαΐνη" (1999)! Αστυνόμοι, κλέφτες, γκατζετάκια, όλα δοσμένα με χιούμορ για παιδιά. Ό,τι πρέπει για αγοράκια. ;)

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ταινίες κατάλληλες για 6χρονα παιδιά

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 03 Σεπ 2013, 18:51

Τελικά κατέληξα πως ο Πόλεμος των Άστρων δεν είναι κατάλληλος ακόμα για ένα παιδί 6 - 7 χρονών. Κουτσοείδαμε με τον γιο μου μέχρι το 4 και έπειτα συμφωνήσαμε να το ξαναβάλουμε αργότερα.

Βέβαια, το βλέπαμε μαζί, σπάζοντάς το σε μισάωρες θεάσεις, με χαμηλή ένταση στον ήχο κι εγώ να τρέχω σημεία που θυμόμουν πως είναι καλύτερα να παραλείψουμε, αλλά ακριβώς όλη αυτή η πρόληψη δείχνει πως δεν είναι ακόμα ο καιρός του.

Πιο ακατάλληλο επεισόδιο είναι το 3, με διαφορά (από το οποίο είδαμε μόνο το πρώτο μισό). Έχει αγχωτικές σκηνές, ακρωτηριασμούς (αν και αποφεύγεται το αίμα), μεταστροφή του ήρωα, του Άνακιν, (με τον οποίο μπορεί να έχει υπάρξει καί ταύτιση στο μεταξύ) από καλός σε κακό, τον Άνακιν να μάχεται έπειτα με τον Κανόμπη και μια σκηνή φρίκης όπου ο Άνακιν καίγεται. :μπρ:

Ταινίες που τις απολαύσαμε μαζί ήταν τα, ούτως ή άλλως αγαπημένα μου (10άρια από εμένα στην imdb) :
Και οι Θεοί Τρελάθηκαν (1980)
Και οι Θεοί Τρελάθηκαν ΙΙ (1989)

:πάνω:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Μικρός Σινεμάνιακ
Όμορφο Νιάτο
Αναρτήσεις: 3
Εγγραφή: 27 Αύγ 2013, 16:39

Re: Ταινίες κατάλληλες για 6χρονα παιδιά

Ανάρτησηαπό Μικρός Σινεμάνιακ » 09 Σεπ 2013, 15:31

Θυμάμαι ότι σ'αυτή την ηλικία έβλεπα συνέχεια Νετ και τα παδικά που έβαζε κάθε Παρασκευή ή Σάββατο βράδυ :) Πόσο μου λείπουν :λυγμ: Σαν παιδί και εγώ αγαπάω τα παιδικά,τα οποία βλέπω συνέχεια.Από animation θα σου πρότεινα πολύ Disney γιατί νομίζω ότι μαζί με την pixar έχει κάνει καταπληκτικές δουλειές.(Up,Ratatoullie,Tangled,Despicable me etc) Από ταινίες η αλήθεια είναι ότι δεν έβλεπα τότε ιδιαίτερα και δεν ξέρω τι να προτείνω.Ίσως κάτι σε Amelie; :)

Ήθελα να ρωτήσω,ο γιος σου προλαβαίνει και διαβάζει τους υπότιτλους ή τους λες εσύ;

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ταινίες κατάλληλες για 6χρονα παιδιά

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 09 Σεπ 2013, 16:57

Του μεταφράζω ακατάπαυστα. Ομοίως εξηγώ ακατάπαυστα στα ντοκιμαντέρ. :ναι:

Το ζητούμενο, πάντως, είναι ταινίες που δεν είναι κινούμενα σχέδια.

Μου ήρθε στο μυαλό και το Dirty Dancing, αν και δεν ξέρω αν θα είχα την δύναμη να το ξαναδώ. :μπρ:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Re: Ταινίες κατάλληλες για 6χρονα παιδιά

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 09 Σεπ 2013, 18:21

Εμένα στα 6 μου η αγαπημένη μου ταινία ήταν το Air Force One και ο Τιτανικός :ρ :ρ Από παιδικές ταινίες μου άρεσε το Little Rascals (1994) και αγαπημένη μου παιδική ήταν τα Ζουζούνια. :γιούπι:
Γιατί δεν δοκιμάζετε να πάτε μαζί στο video club να αρχίσει να διαλέγει ο ίδιος; Νομίζω πως αυθόρμητα θα διαλέξει κάτι που να μπορεί να δει και στην τελική αν δεν μπορεί, την κλείνετε.
Δεν είμαι η κατάλληλη για να προτείνω γιατί δεν μπορώ να θυμηθώ αν με είχε τρομάξει κάτι κ πόσο εύκολα τρόμαζα τότε, αλλά η Αμελί ίσως είναι καλη επιλογή...
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες