Σπάνιος ελληνικός κινηματογράφος

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Σπάνιος ελληνικός κινηματογράφος

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 27 Μάι 2016, 21:03

Το OTE History θα προβάλει σπάνιες παραγωγές του ελληνικού βωβού κινηματογράφου από το αρχείο της Ταινιοθήκης της Ελλάδας.

Τρίτη 31 Μαΐου 2016
Στις 9:00 μ.μ., θα προβληθεί η παλαιότερη σωζόμενη ελληνική ταινία με υπόθεση: «Οι Περιπέτειες του Βιλάρ» (1924). Στην ταινία αυτή, ο Βιλάρ πιάνει δουλειά σε καθαριστήριο ρούχων, περιφέρεται στην Αθήνα της εποχής και μπλέκεται σε διάφορες περιπέτειες.

Στις 9:30 μ.μ., θα προβληθεί «Ο Μάγος της Αθήνας» (1931), που αποτελεί πρωτοποριακό δείγμα του ελληνικού βωβού κινηματογράφου, καθώς το τελευταίο κομμάτι της ταινίας έχουν ζωγραφίσει στο χέρι καρέ-καρέ οι φοιτητές της Σχολής Καλών Τεχνών! Σε αυτήν την ταινία, ένας μουσικός-μάγος, ευγενικής καταγωγής (Αχιλλέας Μαδράς), κερδίζει τις καρδιές των γυναικών. Όταν η αγαπημένη του τον εγκαταλείπει για έναν πλούσιο, εκείνος κάνει τα πάντα για να την ξανακερδίσει.

Η ταινία άρχισε να γυρίζεται το 1922 με τίτλο «Η Τσιγγάνα της Αθήνας». Τα γυρίσματά της δεν ολοκληρώθηκαν αλλά αποσπάσματα συνοδευόμενα με επίκαιρα της Μικρασιατικής Εκστρατείας και Καταστροφής προβλήθηκαν σε διάφορες εκδηλώσεις των ομογενών της Αμερικής. Το 1931 ο Μαδράς συμπλήρωσε την ταινία με νέες σκηνές που γύρισε σε διάφορους χώρους της πόλης των Αθηνών αλλάζοντάς της τον τίτλο από «Τσιγγάνα της Αθήνας» σε «Μάγο της Αθήνας».

Οι ταινίες προβάλλονται με αποκατεστημένη μουσική επένδυση.

Μυρμηγκοφάγε, ακούς; :)))




"Ο Μάγος της Αθήνας" βλέπω πως υπάρχει και στο youTube, αν και σε κακή ανάλυση και δίχως μουσική (οπότε ρίξε από πάνω ο,τι γουστάρεις ;) )
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Κόρτο Μαλτέζε
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 315
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 09:41

Re: Σπάνιος ελληνικός κινηματογράφος

Ανάρτησηαπό Κόρτο Μαλτέζε » 27 Μάι 2016, 22:57

Τις έχω δει και τις δυο. Οκ η ταινία του Βιλάρ έχει κάποιες αστείες σκηνές, η άλλη όμως δεν βλέπεται με τίποτα παρά μόνο σαν κατά λάθος κωμωδία.

Πόσο καλή θέληση να έχεις για να δεις μια ταινία όπου ο εραστής είναι αυτό:
Image

και το αντικείμενο του πόθου του αυτό:
Image
Ήθελα να γράψω κάτι βαθυστόχαστο αλλά δεν μου έρχεται τώρα

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Σπάνιος ελληνικός κινηματογράφος

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 28 Μάι 2016, 01:05

(δεν φαίνονται οι εικόνες.. λάθος σύνδεσμοι; )
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Κόρτο Μαλτέζε
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 315
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 09:41

Re: Σπάνιος ελληνικός κινηματογράφος

Ανάρτησηαπό Κόρτο Μαλτέζε » 28 Μάι 2016, 13:50

Στην προεπισκόπηση μου εμφανιζόταν...

Image

Η παραπάνω γόησσα είναι η Φρίντα Πουπελίνα, σύντροφος του Μαδρά και διάσημη Αμερικάνα ηθοποιός του Χόλιγουντ (σύμφωνα με τον Μαδρά) ή Ρουμάνα πρώην χορεύτρια καμπαρέ (σύμφωνα με άλλους) στην ταινία είναι η γόησσα για την οποία ο μάγος-Μαδράς περνά από 30-35 (το πολύ) κύματα.

Image

Το (όρθιο) εξωτικό παλικάρι από πάνω είναι ο Αχιλλέας Μαδράς σκηνοθέτης (ας πούμε), σεναριογράφος (ας πούμε), πρωταγωνιστής (ας πούμε) και κούκλος (ας πούμε) της (ας πούμε) ταινίας

Η ταινία βέβαια έχει και τα θετικά της. 1. Είναι βουβή (Ο Μαδράς στο θέατρο είχε αφήσει εποχή. Λέγεται ότι λόγω του ότι συχνά μπέρδευε τα λόγια του, το επώνυμό του διαβασμένο ανάποδα πήρε την έννοια "μπερδεύω τα λόγια μου"). 2. Είναι η πρώτη κινηματογραφική εμφάνιση του Ορέστη Μακρή. 3. Είναι η 1 από τις 2 ταινίες του Μαδρά που έχουν σωθεί
Ήθελα να γράψω κάτι βαθυστόχαστο αλλά δεν μου έρχεται τώρα


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες