Αναπολώντας τις βιντεοταινίες του 1980

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Re: Αναπολώντας τις βιντεοταινίες του 1980

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 04 Μάι 2016, 18:12

Εχει δικιο ο Φαρος, αν και δε βλεπω πια τηλεοραση οι γονεις μου πετυχαινουν σε σταρ και αλφα καμμενες ειτιλες. Χθες νομιζω (ή προχθες) ειχε μια με τον Γαρδελη ο οποιος αρνουνταν να δουλεψει γιατι η δουλεια τρωει τον αφεντη και ειχε και ολιγον απο μαρξισμο η φιλοσοφικη του θεωρηση περι ζωης. Επισης ηταν και λιγο μιουζικαλ με αλλοπροσαλη αισθητικη, παρωχημενο και κακο. Τα ματακια και ο εγκεφαλος μου πραγματικα. Ειναι τοσο κακη που την βλεπεις μονο για να κραξεις. :))). Οταν Οι Ροδες Χορευουν, ετσι λεγοταν η ταινια.
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Αναπολώντας τις βιντεοταινίες του 1980

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 04 Μάι 2016, 18:29

Στιλλ Ιλλ έγραψε:Ε. Οταν Οι Ροδες Χορευουν, ετσι λεγοταν η ταινια.

Αυτή δεν είναι βιντεοταινάι είναι κανονική κινηματογραφική παραγωγή...

Το νήμα μιλάει για βιντεοταινίες... :))))
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Re: Αναπολώντας τις βιντεοταινίες του 1980

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 04 Μάι 2016, 18:56

Ααααα τοσο καλα !!! Δηλαδη προβληθηκε σε κινηματογραφους και ο κοσμος εκοβε εισιτηριο για να παει να την δει ?? Κοιτα να δεις :ρ. Επρεπε να καταθεσω την εμπειρια και ας μην ταιριαζει εν τελει στο νημα
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Αναπολώντας τις βιντεοταινίες του 1980

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 04 Μάι 2016, 19:09

Συμβουλή Στιλλ:

Αν δεις τις συγκεκριμένες ταινίες σαν κωμωδίες θα περάσεις τέλεια!!! :)))) :χαχα:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Re: Αναπολώντας τις βιντεοταινίες του 1980

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 04 Μάι 2016, 19:29

Μα το ειπα και πιο πανω οτι μονο για χαβαλε κανουν αυτες οι ταινιες και κατ'αυτον τον τροπο χαζεψα κι αυτην με τον Γαρδελη. Η αληθεια ειναι οτι μ'αρεσουν οι καμμενιες αλλα εδω μιλαμε για πρωτογνωρα υψη :ρ
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Αναπολώντας τις βιντεοταινίες του 1980

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 04 Μάι 2016, 19:49

"Βιντεοταινία", αυτή καθαυτή, είναι η γυρισμένη με βιντεοκάμερα. Την δεκαετία του '80 γυριζόντουσαν και (χαζο)ταινίες με κανονική κινηματογραφική παραγωγή, που όμως επειδή κι αυτές κατέληγαν στον βίντεο κλαμπ να νοικιάζονται με την σέσουλα, κάπου μπερδεύονται με τις βιντεοταινίες.

Ο Γαρδέλης κτλ. ήταν ο αφρός, της εποχής! :χαχα: Και όντως, παιζόταν στο σινεμά.

Θυμάμαι να βλέπω, παιδί, τους "Επικίνδυνους" στην αίθουσα, είχε βία, βιασμό και μου έκανε εντύπωση.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Αναπολώντας τις βιντεοταινίες του 1980

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 04 Μάι 2016, 20:07

Τι επική ταινία μου θύμησες Φάρε!!!
Θα καθίσω να την δω... :γιούπι:

Από την άλλη ας μην ξεχνάμε ότι ο κόσμος πήγαινε στο σινεμά να δει ταινίες όπως το Safe Sex, ταινίες του Λαζόπουλου, του Καφετζόπουλου και του Ρώμα... :όχισουλέω:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Αναπολώντας τις βιντεοταινίες του 1980

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 04 Μάι 2016, 20:11

Τώρα μάλλον μιλάς για άλλη δεκαετία. Ο Καφετζόπουλος σαν ηθοποιός έχει κάνει πολύ πολύ αξιόλογες ταινίες την δεκαετία του '80. Επίσης, έχω δει μια του Λαζόπουλου που δεν μου φάνηκε καθόλου κακή, ομως δεν θυμάμαι τώρα τον τίτλο.

( Για το safe sex ουδέν σχόλιο. :μπρ:)
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Αναπολώντας τις βιντεοταινίες του 1980

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 04 Μάι 2016, 21:23

Αυτή η μια που είδες του Λαζόπουλου πρέπει να είναι και η μοναδική καλή!!! Οι άλλες είναι για αρνητική βαθμολογία... :)))

Ο Καφετζόπουλος σαν ηθοποιός ίσως έχει πρωταγωνιστήσει σε κάποιες αξιόλογες σαν σκηνοθέτης όμως μας έχει δώσει μόνο κακές ταινίες...
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Αναπολώντας τις βιντεοταινίες του 1980

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 05 Μάι 2016, 11:57

Εχω παρατηρησει οτι μερικες φορες δεν ξερουμε ποιες ειναι οι βιντεοταινιες. Συνηθως σε αυτες συγκαταλεογουμε ολες τις αναλαφρες παραγωγες του 80, ακομα και κινηματογραφικες, επειδη οι πρωταγωνιστες ειναι πολλες φορες οι ιδιοι, αλλα και επειδη οι κινηματογραφικες ταινιες φυσικα κυκλοφορησαν και στα βιντεοκλαμπ.

Οι τανιες "Ροδα, Τσαντα και Κοπανα", ηταν κινηματογραφικες, που απλα αργοτερα κυκλοφορησαν και σε βιντεοκασετες (οπως γινεται παντα, αλλωστε). Ενω πχ ο Ψαλτης ειναι ενα απο τα ονοματα που εχουμε ταυτισει με τις βιντεοταινιες, στην πραγματικοτητα εκεινη την εποχη ειχε παιξει κυριως σε κινηματογραφικες ταινιες, και συγκριτικα ελαχιστες βιντεοταινιες.

Εχω παρατηρησει οτι οι βιντεοταινιες που παιζουν οι σταθμοι στην τηλεοραση εχουν γενικα πολυ καθαρη ποιοτητα εικονας. Αντιθετως οι κινηματογραφικες ταινιες της εποχης οπως η Κοπανα, εχουν χαλια ποιοτητα. Δεν ξερω γιατι
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 3 επισκέπτες